Race Results for
Wahine Warrior / Muscle Milk Dust Devil Mountain B
Fountain Hills, AZ
(Event Information)
Cross Country on 10/08/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - Male 0-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Sweinhagen   Phoenix, AZ 296713   
2 Michael Sporalsky   Glendale, AZ 95770   
3 Mike Haas      
4 Kyle Smith      
5 Jory Henry      
6 Cody Van Haren      
7 Jonathon Bird   Phoenix, AZ 338656   

Men - Rock Crushers - Male 0-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Mellin      

Men - Junior 17/18 - Male 0-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Wilkey   Casa Grande, AZ 353972   
2 Joey Torres      
3 Patrick Hood   Bellbrook, OH 316980   

Men - Junior 15/16 - Male 0-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Loos      
2 Devin McCarville      
3 Coltin Swenson      
4 Mason Hood      

Men - Junior 13/14 - Male 0-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drake Sheber      
2 Ryan Woodroffe      
3 Brad Woodruffe      
4 Devon McCauley      
5 Izaak Wood   Mesa, AZ 305098   

Men - College C/D - Male 0-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Winkler   Falls Church, VA 324866   
2 Ben Turner      
3 Layne Plummer      
4 Brandon Davidson   Mesa, AZ 287201   
5 Dylan Peterson   Tucson, AZ 328040   
6 Chris Bozorth      
7 chase manley      

Men - College B - Male 0-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Ehrhart   Albuquerque, NM 308726   
2 Samuel Hagler      
3 Robin Schwartz      
4 Kevin Reeves   Santa Clarita, CA 310587   
5 Nathan Franklin   Tucson, AZ 306603   

Men - College A - Male 0-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Millstein   Tempe, AZ 323806   
2 john giles      
3 David Carlson      
4 Michael Robinson      
5 Brent Gillespie   Albuquerque, NM 308429   
6 Cody Kukulski   Sedona, AZ 334562   
7 Nathan Rees      
8 Spencer Crites   Mesa, AZ 284734   
9 Nicholas Heine   Albuquerque, NM 299247   
10 Douglas Torres   Albuquerque, NM 340014   
11 Brandon Quam   Albuquerque, NM 325006   

Men - CAT 3 - Male 15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ayden Pishl      

Men - CAT 3 - Male 19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Minter      
2 John Vandercook   Phoenix, AZ 380247   
3 Randy Angle      
4 Michael Stowers      
5 Steve Wurm      
6 Aaron Salaiz      
7 James Burroughs      
8 felix takach      

Men - CAT 3 - Male 30

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bo Gregory      
2 kevin st.cyr      
3 dave gadams      
4 Marc McMombs      
5 Jeff Stram      
6 David Stoflat      
7 Maxwell Higgins      
8 Les Smith      
9 Jared Ihnen      
10 Andre Castillo      

Men - CAT 3 - Male 40

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Wilkey   Casa Grande, AZ 140781   
2 Steve Carlson   Big Bear Lake, CA 6159   
3 Bryan Jakobsen      
4 Stuart Ratner      
5 Karl Fazio   Phoenix, AZ 258746   
6 John Peckardt      
7 Mike Sullivan      
8 Daryll Colton      
9 Chris Hansen      
10 Alan Abeyta   Tempe, AZ 1047   
11 Gary Brand      
12 Jeff Brown      
13 Bryan Rains      
14 Richard Woodroffe      
15 Joe Krofchek      
16 Kelly Macauley      
17 Thomas Lerew      
18 Sal Difonzo      
19 Gregory Peterson      
20 Jeremy Morse   Dallas, TX 267708   
21 Umberto Santoni   Scottsdale, AZ 357916   
22 Greg Wiebers      
23 Shawn Bell   Mercer, PA 121648   
24 Tim Schneider      

Men - CAT 3 - Male 50

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dino D'Romero   Gilbert, AZ 271477   

Men - CAT 2 - Male 15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dilyn Sheber   Oro Valley, AZ 361232   

Men - CAT 2 - Male 19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Smith      
2 John Ross Peckardt      
3 Miguel Carrazco      
4 Eric Martins      

Men - CAT 2 - Male 30

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Brick   Scottsdale, AZ 135067   
2 Todd Purdin      
3 James Winbrenner      
4 Dave Ziegler      
5 Ryan Hammerel      
6 Jason Meador      
7 Jeff Shaffer      
8 Tom Tanner      

Men - CAT 2 - Male 40

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Hall      
2 alex romero   Glendale, AZ 128037   
3 Noel Garcia   Phoenix, AZ 177810   
4 Jeff Plant   Meriden, NH 41619   
5 Brian Comstock      
6 Tom Cox   Vienna, VA 132172   
7 Guy Bell   Glendale, AZ 142507   
8 Mike Loos   Rapid City, SD 175762   

Men - CAT 2 - Male 50

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregg Schultejann      
2 Chris Carothers   Prescott, AZ 296297   
3 Mike Youngberg      

Men - CAT 2 - Male 60

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hicks      

Men - CAT 1 - Male 15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Chott   Gilbert, AZ 286463   

Men - CAT 1 - Male 30

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Marcotte      
2 Ryan Mortensen   Chandler, AZ 327124   

Men - CAT 1 - Male 40

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Raney   Lake Havasu City, AZ 138202   
2 Paul Broaderip   Scottsdale, AZ 284244   
3 jim young      
4 Jimmie Alexander   Phoenix, AZ 238852   
5 Greg Carmichael      
6 Jim Chott   Gilbert, AZ 286462   

Men - CAT 1 - Male 60

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Hughes      

Women - Junior 13/14 - Female 0

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Nicholls   Cave Creek, AZ 356742   
2 Mariah Carmichael      
3 Rachel Pishl      

Women - College B - Female 0

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katelyn Bennett   Flagstaff, AZ 359435   

Women - College A - Female 0

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Dye   Flagstaff, AZ 296092   

Women - CAT 3 - Female 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krystle Potter   Tucson, AZ 315676   
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ 271873   

Women - CAT 3 - Female 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evie Ulibarri   Lakeside, AZ 350272   
2 Kim Fox      
3 Cheryl Ekstrom   Tucson, AZ 142179   
4 Amy Helms      
5 Stephanie Cardona      

Women - CAT 3 - Female 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 laura nagy   Glendale, AZ 330502   
2 Corinna Suozzi   Fountain Hills, AZ 349474   
3 Dawn Carmichael      
4 Zoe Cohen      
5 Mary Papa      
6 Rhonda Wiebers      
7 Lee Zahn      

Women - CAT 3 - Female 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leonora Fimbres      
2 Pam Kallio      
3 Theresa Dunn      
4 Peggy Hughes      
5 Kristina Woods      

Women - CAT 2 - Female 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myia Spiroff   Mesa, AZ 256810   

Women - CAT 2 - Female 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Valerie Millis      
2 Demelza Davis      

Women - CAT 2 - Female 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krista Gibson      

Women - CAT 2 - Female 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Brummond      
2 Paula Moolhuyzen      

Women - CAT 1 - Female 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Callie Burt   Phoenix, AZ 277072   
2 Beth Utley   Orovalley, AZ 304126   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSierra NevadaBonk BreakerSpyCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee