Race Results for
$100K BBPA Racing Series - Snyder Park & Bank Atla
Ft. Lauderdale & Sunrise, FL
(Event Information)
Individual Time Trial on 04/17/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandor DelGado   Hialeah, FL10:06.2 316004  442 Team Cocos
2 Charlie Wright   Stuart, FL10:37.0 321610  420 Treasure Coast Cycling Association
3 biagio tamburello   11:45.3  441 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 josue Perez   Miami, FL08:38.5 289660  336 Sun Cycling Team
2 Anselm Teather   Merritt Island, FL09:08.6 256024  353 Colavita Racing Inc.
3 Gabriel Rodriguez   Miami Beach, FL09:22.4 329554  334 Sun Cycling Team
4 James Mertens   Vero Beach, FL09:38.1 269208  312 Colavita Racing Inc.
5 John Gilbert   Fort Lauderdale10:15.9 347582  352 Unattached
6 Austin Wright   Stuart, FL10:59.7 321612  326 Treasure Coast Cycling Association

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andres Alayon   Miami, FL08:02.2 320912  233 Sun Cycling Team
2 JAKE SILVERBERG   Pembroke Pines, FL08:12.7 312558  332 ZMotion Racing Team
3 Frankie Gonzalez   Pembroke Pines, FL08:45.6 301623  437 Hollywood Big Wheelers
4 David Pavlik   Lithia, FL08:50.5 305643  226 Team Ajs Bikes and Boards
5 Abel Quintana   Miami, FL08:50.7 312152  229 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ruben Delcristo   Miami, FL08:04.6 272424  123 Blue Star- Rossetti Development Team
2 Ricardo Gil   Doral, FL08:10.7 273617  314 Unattached
3 Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL08:29.7 325196  129 Cool Beans Racing
4 Dominic Rivera   Miami, FL08:39.2 338460  143 Unattached
5 Matthew Dennison   Boca Raton, FL08:42.1 306901  419 ZMotion Racing Team
6 Eduardo Arboleda   Coconutcreek, FL08:45.1 318550  432 Bicycle Generation

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Mlujeak   Pembroke Pines, FL07:38.3 24653  155 Bike America Racing Team
2 Kenneth Helms   Hobe Sound, FL07:39.8 15755  100 Bike America Racing Team
3 Julio Rojas   Pompano Beach, FL07:44.6 175402  111 AG Bikes / Pink Panthers
4 Sean Coleman   Land O Lakes, FL07:46.0 121299  139 Us Military Cycling
5 Jose Armas   Pembroke Pines, FL07:54.2 243186  119 AG Bikes / Pink Panthers
6 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL07:58.6 20915  101 AG Bikes / Pink Panthers
7 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL07:59.4 85222  105 ZMotion Racing Team
8 Leandro Contreras   West Palm Beach, FL08:04.7 198169  112 AG Bikes / Pink Panthers
9 Kevin Abbate   Boynton Beach, FL08:08.2 222404  116 AG Bikes / Pink Panthers
10 Vinnie Tamburello   Pompano, FL08:13.3 131982  108 ZMotion Racing Team
11 Richard Diaz   Miami Lakes, FL08:15.8 228160  146 Z's Bike Shop / Vista Velo.com
12 Wayne Burgess   Boynton Beach, FL08:30.7 195916  135 Unattached
13 Brent Lucas   Hollywood, FL08:51.9 172189  110 Hollywood Big Wheelers

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL07:38.6 71611  206 ZMotion Racing Team
2 Israel Vera   Miami, FL07:50.7 242172  216 ZMotion Racing Team
3 Ken Schofield   Juno Beach, FL07:54.8 207006  212 ZMotion Racing Team
4 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL07:55.2 246899  227 ZMotion Racing Team
5 Steven Griffith   Boca Raton, FL07:56.1 195918  211 ZMotion Racing Team
6 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL07:57.6 239227  214 AG Bikes / Pink Panthers
7 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL07:59.2 299873  224 AG Bikes / Pink Panthers
8 Andrew Teixeira   Pembroke Pines, FL08:03.0 65450  204 AG Bikes / Pink Panthers
9 Glenn Schneider   Lake Worth, FL08:05.4 31697  201 AG Bikes / Pink Panthers
10 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL08:32.5 11814  200 AG Bikes / Pink Panthers
11 Randall Jacques   Fort Lauderdale, FL08:45.1 287319  220 ZMotion Racing Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK LIPPENS   08:22.5  357 Unattached
2 Armand Patregnani   Parkland, FL08:22.8 254968  307 ZMotion Racing Team
3 Charles Murray   Boca Raton, FL08:37.3 295951  335 ZMotion Racing Team
4 Jonathan Creavalle   Pembroke Pines, FL08:45.2 258345  309 ZMotion Racing Team
5 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL08:52.5 139832  337 Relentless Bicycles

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford Jackson   Sanford, FL08:58.9 257185  405 Florida Masters Cycling
2 Manuel Aguilera   Wellington, FL09:21.6 61905  400 Relentless Bicycles
3 John Frusciante   Sunrise, FL09:55.9 138411  443 ZMOTION Racing Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Gibbons   Linwood, NJ07:50.3 346994  510 Unattached
2 Jairo Alexander Gutierrez   Lantana, FL08:18.3 261320  539 Velo's Cyclery
3 Fred Amaya   08:25.5  542 Velo's Cyclery
4 Antonio Pola   West Palm Beach, FL08:32.2 338170  505 Velo's Cyclery
5 Roberto Padron   Hialeah, FL08:36.3 332614  517 Unattached
6 Hector Garcia   Boca Raton, FL08:44.4 338544  534 Unattached
7 Jose casas   West Palm Beach, FL08:44.6 338172  527 Velo's Cyclery
8 Tom Redpath   Pittsburgh Pa08:56.7 338264  533 Unattached
9 James Adcock   Texarkana Tx09:03.1 334904  508 Cool Beans Racing
10 Pablo Martinez   Hialeah, FL09:08.9 317446  556 Sun Cycling Team
11 Anthony Yaques   09:11.6  512 Sun Cycling Team
12 Jason Diaz   Miami, FL09:15.1 350024  536 Unattached
13 Peter Salas   Nicaragua09:15.6 302315  525 Unattached
14 Juan Orellana   West Palm Beach, FL10:37.9 226940  513 Velo's Cyclery

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roslan Rivera   Miami Gardens, FL07:53.2 322146  428 Unattached
2 Jorge Rodriguez   Hialeah, FL07:58.2 315470  438 Gm Bikes Cycling Team
3 Yariel Bermudez   Hialeah, FL08:15.2 308918  498 Gm Bikes Cycling Team
4 Mario Lee   Lantana, FL08:30.4 294817  427 Unattached
5 Oscar Flores   Bronx Ny08:31.9 317968  421 Velo's Cyclery
6 Mike Schweiger   Coral Springs, FL08:35.6 254969  404 ZMotion Racing Team
7 Damian Serrania   Virginia Gardens, FL08:44.7 290071  325 Velo Masters Of Miami Inc
8 Joseph Vazquez   Miami Beach, FL08:44.9 259194  450 Sun Cycling Team
9 Frankie Gonzalez   Pembroke Pines, FL08:46.0 301623  437 Hollywood Big Wheelers
10 Abdel Salas   Hialeah, FL08:46.3 200486  429 Unattached
11 Henry Pavlik   Lithia, FL08:47.4 286909  413 Team Ajs Bikes and Boards
12 Alan Korhonen   Lakeland, FL08:51.3 332882  422 Unattached
13 Bruno Moreira   Riverview, FL08:55.1 292511  444 Team AJ's Bikes and Boards
14 Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL08:55.6 188691  401 ZMotion Racing Team
15 Winston Thomas   Pompano Beach, FL08:59.3 234968  440 Flying Ace Cycling Club
16 Alfonso Castellanos   Bocaraton, FL09:02.7 306474  451 ZMotion Racing Team
17 Ryan Smith   Delray Beach, FL09:14.5 312226  445 Velo's Cyclery
18 David Riusech   Cooper City, FL10:25.3 202125  414 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Frederick   Miami, FL07:51.8 243336  320 Unattached
2 Lucas Wardein   Naples, FL07:52.3 233364  369 Orlando Road Club Inc
3 Gregg Blow   Boynton Beach, FL07:55.7 257922  366 AG Bikes / Pink Panthers
4 Kenny Matys   Boca Raton, FL07:59.9 246741  322 Team Performance Fitness-delray Center
5 Roy Foley   Lithia, FL08:00.9 280524  363 Team AJ's Bikes and Boards
6 Mike Frazier   Clearwater, FL08:01.2 304853  365 Team AJ's Bikes and Boards
7 Patrick Sansbury   Deerfield Beach, FL08:01.4 280726  315 Unattached
8 Tomas Velez   Miami, FL08:09.8 304174  327 Velo Masters Of Miami Inc
9 Tim Ballenger   Orlando, FL08:10.2 293135  347 Compass Cycling Team
10 Esteban Arniella   Fort Lauderdale, FL08:12.8 240874  411 Hollywood Big Wheelers
11 Mateo Zuluaga   Miami, FL08:23.7 257825  308 Velo Masters Of Miami Inc
12 Ledy Alonso   Opa Locka, FL08:25.6 288822  142 Unattached
13 Christopher Wright   Miami, FL08:57.7 226496  348 Team Performance Fitness-delray Center

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ivan Franco   Miami, FL07:29.0 51178  18 Santo Cycling Team
2 Ricardo Hernandez (1 - Cat2)   Miami, FL07:30.5 118854  Blue Star- Rossetti Development Team
3 Grant Potter   Parkland, FL07:30.5 73508  ZMotion Racing Team
4 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA07:32.6 185065  20 Team Cocos
5 Victor Herrera   Dania, FL07:35.1 258392  13 ZMotion Racing Team
6 John Durango   Medellin Colombia07:40.0 275539  32 Unattached
7 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL07:41.9 271372  15 ZMotion Racing Team
8 Oscar Henao   Dania Beach, FL07:42.3 288710  40 Santo Cycling Team
9 Curtis Long   Atlantic Beach, FL07:42.3 108976  ZMotion Racing Team
10 Antonio Quintero (2 - Cat2)   Hialeah, FL07:43.9 209706  24 Team Cocos
11 Marc Howe (3 - Cat2)   Palm Bay, FL07:44.6 264076  16 ZMotion Racing Team
12 Daniel Mosquera   Weston, FL07:52.2 290001  33 Santo Cycling Team
13 Maikel Matos   Hialeah, FL07:53.7 290940  25 Blue Star- Rossetti Development Team
14 Gunter Hermanni   Miami, FL08:02.3 163923  97 ZMotion Racing Team
15 Shane Braley   Stuart, FL08:02.7 139426  Chemstar
16 Jose Frank Rodriguez   08:03.8  26 Team Cocos
17 Nate Adler   North Palm Beach, FL08:04.4 203360  11 Gordon & Donor Racing
18 Joel Barros (4 - Cat2)   Hialeah, FL08:05.3 170269  56 Sun Cycling Team
19 Godfrey Pollydore   Pompano Beach, FL08:05.3 331722  235 Flying Ace Cycling Club
20 Ortelio Marin   Miramar, FL08:12.2 246897  34 Team Cocos
21 Garrett Moore   Pembroke Pines, FL08:18.1 152118  48 Bike America Racing Team
22 Dan Valdes   Plantation, FL08:23.8 202522  10 Cool Beans Racing
23 Roman Morozov   Miami Beach, FL08:30.8 67282  Cool Beans Racing
24 Raj Seepersaud   North Lauderdale, FL08:32.9 188623  54 Flying Ace Cycling Club

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corinne Schmid   Stuart, FL08:58.7 286461  323 Bike America Racing Team
2 Jessica BenShay   Hollywood, FL08:59.1 279996  399 Unattached
3 Romina Mok   Weston, FL09:57.6 307103  329 Primal Rose Bandits
4 Elida Scutari   Westpalmbeach, FL10:13.3 303533  319 Velo's Cyclery
5 Esther Tomcykoski   Fort Lauderdale, FL10:24.1 275197  368 Unattached
6 Meredith Sauls (1 - Cat4)   Winter Springs, FL10:27.8 348730  333 Velo's Cyclery

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Schofield (1 - Cat2)   Palm Beach Gardens, FL08:25.3 68653  103 ZMotion Racing Team
2 Tamyra Barnard   Dania Beach, FL08:50.3 202120  113 Alligator's Cycling Club
3 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL08:50.5 126302  107 ZMotion Racing Team
4 Lisa Frink (1 - Cat3)   Deerfield Beach, FL09:15.9 191535  127 ZMotion Racing Team
5 Lisa Schneider   Boca Raton, FL09:21.4 221768  115 Rivet Racing
6 Jennie Collins (2 - Cat2)   Lake Mary, FL09:23.9 274388  125 ZMotion Racing Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyBonk BreakerOSMOShimanoUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee