Race Results for
MSC #5, Wildflower Rush
Crested Butte, CO
(Event Information)
Cross Country on 06/25/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Wildcat

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Simmons   3:49:15  916 
2 Peter Gaston   3:51:34  841 Strafe Outerwear
3 Gene Sherman   4:06:09  866 Polar Lites
4 Thane Wright   4:11:33  653 Voodoo Cycles
5 Rob Russell   4:12:38  863 Trek / Honey Stinger
6 J Brent Hanlin   4:13:13  1088 
7 Charles Knoll   Denver4:16:50 19476  1106 Bikeparts.com
8 Robb Parsons   4:18:03  860 LiveTrainRace.com
9 Antonio Gallegos   4:20:10  650 Rocky Mounts-Izze
10 Todd Shaffer   4:20:21  570 
11 ian metcalf   Aspen, CO4:22:00 349888  688 
12 Jeremy Wolf   Carbondale, CO4:23:17 314264  925 
13 Henry Horrocks   4:23:45  785 Schwalbe Tires
14 Jonathan Forbes   Broomfield, CO4:26:01 349824  548 First Descents
15 Justin Reiter   4:27:35  1103 
16 Jeffrey Rank   Breckenridge, CO4:29:32 265907  664 Breck Velo
17 Justin Varaljay   4:30:04  1118 BFP Crew
18 Karl Krupp   4:31:33  923 where's piper
19 Allan Arnason   4:31:44  1112 
20 Mike McAuley   4:32:02  686 
21 Jay Rush   4:32:21  892 Yeti's Grind
22 Michael Martin   4:32:41  1155 2nd Ave Sports
23 Peter Pierpont   Breckenridge, CO4:32:59 104042  1091 Summit Velo
24 Evan Ross   4:36:49  1052 
25 Glenn Druery   4:38:00  765 
26 Bryan Smalley   4:38:02  1036 Rocky Mountain Racing
27 Phil Hantel   Scottsdale, AZ4:41:07 15020  846 
28 Aaron Huckstep   4:43:09  1114 Brick Oven/CB Builders
29 Greg Koeka   Boulder, CO4:45:53 303077  553 GS Boulder/Trek
30 Ty Brookhart   4:47:49  561 
31 Kyle Boschen   Denver, CO4:48:04 212845  564 High Peaks Masters
32 Brett Donelson   4:49:07  1105 
33 Jeff Powell   4:49:39  586 
34 Clayton Chiles   State College, PA4:52:36 174913  678 Penn State Cycling
35 Brian Huggins   Parker, CO5:00:25 275490  712 Primal Racing p/b 1st Bank
36 Dana Allen   5:02:40  1115 Brick Oven/Crested Butte Builders
37 Michael Hebert   5:05:22  670 Pro Cycling
38 Michael English   5:07:31  554 
39 Bill Boughton   5:08:51  755 Ajax Bike & Sport
40 Evan Soard   5:08:53  674 steamboat velo
41 Scott Orr   Dillon, CO5:11:04 26819  930 Summit Velo
42 Jim Morrison   5:11:50  1063 Sideways Cycles
43 Cosmo Langsfeld   5:12:00  672 
44 Steve Juneau   5:14:48  567 
45 Kenneth Ulrich   5:15:51  610 
46 Ryan Stranahan   Littleton, CO5:16:02 352922  931 
47 Ron Stein   5:17:21  1098 Just Me!
48 Jam Price   5:17:22  1064 1 F Gear
49 Thomas Corson   5:18:13  551 
50 Dan Camp   5:21:27  655 
51 Darren Clifford   5:28:12  1077 Breakaway Cycles
52 Eric Schweikardt   5:29:16  731 
53 Randy Charrette   Ridgway, CO5:30:53 69784  907 Peak To Peak Bicycles
54 Ryan Cowan   5:39:26  552 
55 Ryan Whitten   5:39:36  744 
56 John Belkin   5:41:54  595 
57 Scott Berry   5:43:32  754 
58 Tim Skafidas   5:44:55  1069 
59 Bill Jackson   5:45:08  596 
60 Matt Wester   5:46:50  588 
61 Adam Wheeler   5:46:59  743 Buzzard Brothers
62 Bill Bottom   5:50:40  569 Peloton Cycles Fort Collins
63 Mason Rickard   Denver, CO6:05:56 29793  918 
64 Mick Waldspurger   6:19:08  605 
65 Matthew Watson   6:48:35  574 
66 Dave Sigurslid   7:03:18  734 
67 Taylor Tinsley   7:47:00  589 
68 Mark Welsh   8:02:49  592 
DNS Jason Henkhaus   DNS  556 
DNS Marcel Medved   DNS  578 
DNS Mike Kriz   DNS  606 
DNS Jeremy Brodhead   DNS  621 
DNS Tim Forbert   Bailey, CODNS 288629  770 Team Evergreen Racing
DNS John Linck   DNS  795 

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vince Anderson   4:02:15  584 Cloven Hoofed Sharks
2 Tommy Githens   4:04:26  1109 CB Brick Oven
3 Michael Githens   4:15:34  1108 Form Fitness
4 Courtney Gregory   4:26:57  779 Streetswell Longboards
5 Colin McKernan   Arvada, CO4:32:25 153352  798 Adventure Fit
6 Anthony Mannina   Boulder, CO4:32:56 22387  1087 Rocky Mounts - Izze Racing
7 jonathan williams   Taos, NM4:37:54 299793  1062 F.I. Taos
8 William "Tyson" Hausdoerffer   Shorewood, WI4:42:15 15440  562 Team Wisconsin/KS Energy Services
9 Anton Selzer   5:06:55  984 
10 Mike Oroszi   5:44:46  577 
DNS Doug Dupuie   Denver, CODNS 76455  766 COMotion Sports / Yeti
DNS Robin Guillaume   DNS  844 

Men - CAT 3 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Yackle   Reno, NV53:01.73 307192  630 Panaracer/Osprey/Canari
2 Eric Brunner   Boulder, CO53:03.05 298963  698 Boulder Junior Cycling
3 Keenan DesPlanques   Durango, CO54:47.34 294635  835 Durango DEVO
4 Adin Baird   Denver, CO54:48.48 302831  909 Co-Motion Sports
5 Ivo Erben   Boulder, CO56:40.78 297519  900 SMBA
6 Ross Ellwood   Boulder, CO57:56.21 298726  978 
7 Koby Vargas   59:05.70  820 SSWSC
8 Trevor von Boeck   Colorado Springs, CO59:15.85 348604  821 Bandwagon Racing
9 Jack Ellmer   59:30.85  1142 Ciclismo
10 Derek Pansze   Durango, CO59:31.84 295484  926 Durango Devo
11 Ryan Joyner   Monument, CO1:03:48 317648  891 Front Rangers Colorado Springs
12 Chase Willie   Longmont, CO1:04:21 298487  876 SMBA
13 Nolan Brunner   Boulder, CO1:04:47 318530  699 Boulder Junior Cycling
14 Elijah Vargas   1:07:35  819 SSWSC
15 Devin Feilen   Durango, CO1:08:17 350046  704 Durango Devo
16 Cassidy Bailey   Lyons, CO1:11:24 289005  963 BJC
17 Kaden Sites   Salida, CO1:14:47 348594  1065 RPM/YETI
18 Brendan Collins   Dillon, CO1:16:01 321428  760 
19 Bridger Schroer   1:19:09  865 SMBA
20 William G Berger   1:23:57  753 Durango Devo
21 Chase Jamieson   La Center, WA1:36:11 295632  714 Yeti Cycles
22 Nye Yackle   Reno, NV1:43:27 307201  631 Panaracer/Osprey/Canari
DNS Malcolm Penny-Kosser   Boulder, CODNS 347778  636 Yeti/SMBA

Men - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Gerchar   Boulder, CO51:31.02 344890  842 Tokyo Joes
2 Kurtis Barth   Boulder, CO52:10.07 317448  654 Tokyo Joes
3 Jacob CarterGibb   Boulder, CO1:02:06 350018  759 Tokyo Joes
4 Hunter Reehoorn   Colorado Springs, CO1:02:45 248127  651 Front Rangers Cycling Club-Colo Spgs
5 Wyatt Svarczkopf   Boulder, CO1:03:06 344134  581 Boulder Junior Cycling/Tokyo Joe's
6 Andrew Cunningham   Grand Junction, CO1:04:10 338210  680 Durango Devo
7 Chase Seivert   1:14:18  898 Durango Devo
8 Toler Kastengren   Boulder, CO1:14:55 352390  658 Boulder Junior Cycling

Men - CAT 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Polly   1:09:31  512 One Ghost Industries

Men - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Franco   59:02.78  623 ROTOR Components
2 Fred Newcomer   1:03:12  960 Summit Velo
3 Daniel Bombac   1:05:59  1093 Summit Velo
DNS mark zitelli   Aspen, CODNS 346622  558 

Men - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Huck   59:48.14  711 
2 Robert Davoust   Durango, CO1:06:25 350316  947 
3 Scott Swandal   Colorado Springs, CO1:19:45 244601  505 One Ghost Industries
4 Bob Franklin   Taos, NM1:24:35 259763  773 Team F.I.Taos
DNS Kevan McCallum   Superior, CODNS 154098  687 Club Treads

Men - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew DeBalski   Colorado Springs, CO1:34:21 317262  701 Front Rangers
2 Kyle Bloesser   Colorado Springs, CO1:44:01 293885  676 Pro Cycling/Smith Optics
3 Max Neuman   Boulder, CO1:45:20 298476  857 SMBA
4 Isaac Stackonis   Salida, CO1:47:38 316112  1073 RPM: Yeti
5 Hudson McNamee   Carbondale, CO1:49:20 322552  1099 ESC / Basalt Bike & Ski
6 Justin Noel   Boulder1:52:41 318254  802 SMBA
7 Evan Weinman   Steamboat Springs, CO1:52:58 294829  1066 SSWSC/Moots
8 Sam Long   1:53:49  940 
9 Alec Schaffer   Steamboat Springs, CO2:02:40 296377  729 SSWSC/Moots
10 Connor Yates   Durango, CO2:05:01 352436  1083 Durango Devo
11 Jake Kastner   2:16:28  1074 SBV Racing
12 Mitchell Goates   Colorado Springs, CO2:18:04 321910  964 Front Rangers COS
13 Josh Gallen   2:22:19  657 Crested Butte High School Mountain Bike Team
14 Henry Larson   Durango, CO2:26:17 312378  848 Durango Devo
DNS W Grant Ellwood   Boulder, CODNS 298725  836 SMBA

Men - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Johnson   Gunnison, CO1:52:12 346322  563 
2 Justin White   Aspen, CO1:54:01 347218  534 COMotion Sports/Yeti
3 Tyler Smith   Durango, CO2:01:29 347102  868 
4 David Remington   2:03:14  1132 South Central Racing
5 Robin Reed   2:13:56  549 Triyoga Endurance
6 Kyle Vistuba   Colorado Springs, CO2:14:24 207009  639 

Men - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Warfel   Denver, CO1:42:25 295059  502 Feedback Sports
2 Kellen Tanner   Littleton, CO1:47:25 337116  1096 Honey Stinger/Bicycle Outfitters
3 Brian Mazzola   1:56:51  897 
4 Zephyr Wrigley   2:01:08  825 The Natural Way Racing Team
5 Phillip Stevens   Leadville, CO2:03:33 34096  506 Colorado Custom Wood Floors
6 Matt Kuusinen   2:04:23  613 
7 John Roth   2:04:59  807 
8 Chris DeLauro   Mead, CO2:10:31 290100  949 Team Colorado Singletrack
DNS Christopher Taylor   Denver, CODNS 263943  927 COMotion Sports/Yeti
DNS Fabio Wen   DNS  1095 

Men - CAT 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kevin douglas   Edwards, CO1:46:31 333394  576 Kind Cyclist
2 Mark Nudelman   Thronton, CO1:51:10 320434  725 Club Treads
3 Douglas Robison   Lakewood, CO1:52:33 183223  919 Amicas/Absolute Bikes
4 Brett Hoopes   Golden, CO1:57:42 136437  784 
5 Michael Cook   Aspen, CO2:08:15 277690  957 The Next Level
6 Charles Wilson   2:10:45  568 
7 roger villmow   Woodland Park, CO2:13:00 293337  953 LifeQuest
8 Peter VanBreemen   Palmer Lake, CO2:14:14 95485  1080 
9 Jon Bernhard   Buena Vista, CO2:20:12 224891  1075 Amica's Absolute Bikes
10 John Madden   Houston, TX2:31:41 308953  796 Bike Barn Houston
11 Paul Harris   3:03:49  847 

Men - CAT 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Long   1:51:06  939 Real D-Amgen
2 Erik Judson   Golden, CO1:51:54 47686  929 Innovative Office Solutions/International Christian Cycling Club
3 Darrall Huber   2:12:02  671 
4 Jack Cotton   Colorado Springs, CO2:17:36 176272  834 Krause Sports Performance
5 Karl Semoneit   Folsom, CA2:26:05 164382  1068 Amica's Absolute Bikes
6 Rich Larson   Durango, CO2:32:25 302077  849 Durango Wheel Club
7 Tim Schaldach   Durango, CO2:37:37 352766  692 

Men - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Howard Grotts   Durango, CO1:22:36 264839  559 Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
2 Sepp Kuss   Durango1:29:23 276598  719 Durango Devo
3 Stephan Davoust   Durango, CO1:34:33 264191  946 Durango Devo
4 Levi Kurlander   Durango, CO1:34:36 292498  791 Durango Devo
5 Keegan Swirbul   Carbondale, CO1:38:15 294387  629 Basalt Bike and Ski
6 AliciaRose Pastore   Durango Co1:44:33 219217  560 Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
7 Joe Christiansen   Lyons, CO1:44:51 295821  532 Redstone Cyclery
8 Garrett Lundberg   Salida, CO1:55:34 306809  1089 RPM/Yeti
9 Jeffrey Gay   Steamboat Springs, CO1:55:41 295981  774 SSWSC/Moots
10 Haakon Sigurslid   Durango, CO2:03:27 314928  735 Devo
11 Collin Francom   Durango, CO3:42:16 293595  1067 Durango DEVO

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Walz   Steamboat Springs, CO3:50:31 244662  872 Honey Stinger/Trek
2 Miguel Ramos   Lake Elsinore, CA3:53:44 182950  1072 Carver Brewing Cycling Team
3 Alex Pond   Steamboat Springs, CO4:00:50 325804  673 Steamboat Velo
4 Jason Haney   Fort Collins, CO4:05:03 250577  845 
5 Kyle Stamp   Breckenridge, CO4:07:26 185637  869 Summit Velo
6 William Lewis   Leadville, CO4:13:20 303235  1104 COMotion Sports/Yeti
7 Sam Chovan   Steamboat Springs, CO4:18:59 229072  933 Mafia Racing
8 Brendan Shafer   Durango, CO4:25:18 162645  1107 Durango DEVO
9 Drew Hogg   College Park, MD4:26:20 260582  1111 Mafia Racing
10 Michael Shea   Basalt, CO4:29:56 294673  812 ESC/Basalt Bike & Ski
11 Brandon Ewers   The Woodlands, TX4:30:21 231387  956 Energylab Nutrition Factory Team
12 Cameron Creger   Littleton, CO4:35:43 319494  1110 Club Treads.com
13 Scott Archer   Breckenridge, CO4:39:57 349822  948 
14 David Pfeiffer   Boulder, CO4:43:45 293439  905 Livetrainrace.com
15 Joshua Elston   Layton, UT4:54:20 265531  669 Ogden Cycling Education Foundation
16 Daniel Gerow   Grosse Pointe Farms, MI5:15:28 285633  962 Amicas / Absolute Bikes
17 Andrew Morrison   Denver, CO5:16:19 312844  1097 
18 Justin Hemmer   Grand Junction, CO5:44:58 311799  1070 LiveTrainRace.com
19 Zack Ward   Flagstaff, AZ6:04:40 275241  641 
DNS Robert Femmer   Nederland, CODNS 213737  593 

Men - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Klish   Grand Junction, CO3:49:11 193003  616 Mtn Pedaler / Honey Stinger / Julbo Eyewear
2 Scott Morris   Tucson, AZ3:50:54 99896  945 TopoFusion.com
3 Kurt Kropp   Denver, CO3:51:16 93553  685 Salvagetti/Mosaic
4 Casey Hill   Talent, OR3:55:52 234118  906 Mafia Racing Pabst-Felt
5 troy hiatt   Gunnison, CO3:57:04 287287  557 Alpine Orthopaedics
6 Jason Michalak   Crested Butte, CO4:00:25 279310  799 EPC
7 Nicholas Kempin   Crested Butte, CO4:03:57 18874  717 Alpine Orthopaedics
8 Matt Schiff   Fort Collins, CO4:07:33 212546  864 
9 Nathan Waldron   Aspen, CO4:10:21 149554  934 Honey Stinger - Trek
10 John Mallow   Grand Junction, CO4:11:09 353656  611 Ruby Canyon Cycles
11 Jason Wright   Aspen, CO4:13:15 227693  824 ESC/Basalt Bike & Ski
12 thomas konecny   Breckenridge, CO4:14:45 311585  1092 Summit Velo
13 Ian Anderson   Carbondale, CO4:22:19 303370  827 Honey Stinger/Trek
14 Ben Truitt   Lakewood, CO4:24:21 198770  600 COMotion Sports/Yeti
15 Ryan Schultz   Grand Junction, CO4:31:50 240082  809 Comotion Sports/Yeti Cycles
16 Chris Grobe   Denver, CO4:39:25 248807  575 Rocky Mountain Racing
17 Dan Dunbar   Boulder, CO4:42:31 235244  912 Feedback Sports
18 Doug Kast   Taos, NM4:45:51 168950  624 Team F.I.Taos
DNS Jeremy Miller   Denver, CODNS 246071  516 COmotion Sports
DNS Damien Fraser   Eagle, CODNS 213484  913 

Men - CAT 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Wehn   Durango, CO3:37:16 37549  955 No Tubes Race Team
2 Joel Mischke   Basalt, CO3:57:43 77727  661 Basalt Bike & Ski
3 Patrick West   Steamboat Springs, CO4:06:18 37788  874 Steamboat Velo/MOOTS
4 Glenn Walton   Nathrop, CO4:08:03 136296  922 Amicas/Absolute Bikes
5 James Bodine   Durango, CO4:10:10 43215  831 Durango Wheel Club
6 Rob Zillioux   Golden, CO4:20:21 39486  747 Golden Bike Shop
7 Brian Vitulli   Colorado Springs, CO4:24:03 36742  894 Southern Colorado Velo
8 Gaige Sippy   Durango, CO4:25:57 32817  813 Durango Wheel Club
9 Brian Nesbitt   Bailey, CO4:32:22 311671  855 CoMotion Sports/Yeti
10 Chad Sensenig   Golden, CO4:36:36 230603  961 COMotion Sports / Yeti
11 Michael Hayes   Carbondale, CO4:40:05 107669  780 Honey Stinger Trek
12 Bryan Kreitz   Austin Tx5:01:19 115405  914 Bicycle Sport Shop Mountain Bike Team
13 Mike Driver   Fruita, CO5:10:11 294288  911 Livetrainrace.com
DNS Ted Compton   Durango, CODNS 56736  932 
DNS Greg Scanlan   Fort Collins, CODNS 246878  1102 Team Peleton - Specialized

Men - CAT 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Eckart   Aspen, CO4:02:19 10427  767 ESC/Basalt Bike & Ski
2 Wade Wilderman   Fraser, CO4:25:12 38221  543 Rocky Mtn Roastery
3 Mike Armstrong   Basalt, CO4:36:33 59890  1094 ESC / Basalt Bike & Ski
4 Gary Thacker   Boulder, CO4:39:23 35266  638 Justins / Titus Mountain Bike Team
5 Dean Cahow   Evergreen, CO4:42:46 5802  566 Team Evergreen Racing
6 Mark Hogan   Snowmass Village, CO4:56:48 296205  594 
DNS Lee Rivers   Lakewood, CODNS 30024  571 Green Mtn. Sports

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike West   Boulder, CO3:27:18 37786  143 Yeti Cycles
2 Brian Smith   Gunnison, CO3:28:00 33334  63 Alpine Orthopaedics
3 Tim Allen   Golden, CO3:31:46 161831  145 Niner-Ergon-Stans
4 Travis Scheefer   Gunnison, CO3:33:50 173190  20 Alpine Orthopaedics
5 Joshua Bezecny   Golden, CO3:34:25 114873  34 Trek Bike Store - Boulder
6 Peter Kalmes   Steamboat Springs, CO3:34:49 280780  85 HoneyStinger/Trek
7 Brad Bingham   Steamboat Springs, CO3:34:50 121632  41 Moots Cycles
8 Chris Baddick   Boulder3:37:12 284559  150 University of Bath
9 Ernie Watenpaugh   Telluride, CO3:38:32 37334  Peloton Cycles/Specialized/Honey Stinger
10 Colin Osborn   Carbondale, CO3:39:21 210855  37 Honey Stinger/TREK Off Road
11 Jay Henry   Avon, CO3:41:05 15853  70 Tokyo Joe's
12 Benjamin Moore   Boulder, CO3:42:34 228791  151 
13 Colton Andersen   Durango, CO3:42:44 301174  24 Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
14 Jason Holbrook   Boulder, CO3:44:02 211236  11 Yeti/Jett Pro XC Team
15 Brian Riepe   Gunnison, CO3:44:05 40274  61 Mountain Flyer
16 Macky Franklin   Taos3:45:29 215111  50 Yeti / Sram
17 Barkley Robinson   Steamboat Springs, CO3:45:46 116613  62 Orange Peel
18 Nick Gould   Hollis Maine3:46:23 139267  52 Directory Plus/ Trek
19 Max Taam   Aspen, CO3:49:23 145040  87 Honey Stinger / Trek
20 Amar Mannina   Boulder, CO3:49:55 260872  43 Rocky Mounts/Izze
21 Anthony Iannacito   Denver, CO3:50:36 225551  137 Rocky Mountain Racing
22 Nick Truitt   Breckenridge, CO3:53:09 198767  22 Yeti/Jett Pro XC Team
23 Jordan Williford   Boulder, CO3:53:26 246497  Epic Endurance Cycling
24 Ezekiel Hersh   Frisco, CO3:57:02 260750  53 NoTubes
25 Greg Lewis   Durango, CO3:58:07 180506  148 Directory Plus/Trek
26 Lewis Gaffney   Angel Fire, NM3:59:41 247368  51 Team F.I.Taos
27 Len Zanni   Steamboat Springs, CO4:02:27 39400  74 Honey Stinger/ Trek
28 Chris Brandt   Carbondale, CO4:05:43 115063  75 Honey Stinger/Trek
29 Miles Venzara   Durango, CO4:05:59 138725  73 Directory Plus/Trek/Zia
30 Eric Emsky   Durango, CO4:08:18 218345  88 Durango Land and Home PB Trek Bicycles
31 Dylan Stucki   Durango, CO4:20:12 192016  128 Mafia Racing / Pabst / Felt
32 Brad Johnson   Flagstaff, AZ4:27:20 102931  28 Bicycle Ranch
DNS Campbell Levy   Centennial, CODNS 116610  10 Yeti/Jett Pro XC Team
DNS Doug Johnson   Colorado Springs, CODNS 17932  12 Bandwagon Racing
DNS Ben Preston   Crested Butte, CODNS 215650  13 Brick Oven/CB Builders fueled by Avery
DNS Bryan Dillon   Gunnison, CODNS 319354  68 Alpine Orthopaedics
DNS Adam Snyder   Westminster, MADNS 122912  82 Jamis Bikes
DNS Nathan Brown   Boulder, CODNS 207512  149 Summit Velo

Women - Wildcat

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Lindquist   4:38:39  851 Kent Eriksen
2 Kristi Henne   5:03:14  1086 
3 Michele Dewine   5:29:28  667 
4 Sarah Gillis   5:30:13  580 Alpine Orthopedics
5 Sarah Germundson   Longmont, CO5:42:04 202567  775 
6 Lauri Medina   5:49:17  555 
7 Kathryn Watson   7:59:47  573 
8 Molly Madden   7:59:48  591 
DNS Rebecca Bale   DNS  550 
DNS Havilah Liederbach   DNS  625 
DNS Sydney Fuller   DNS  683 Brick Oven/Crested Butte Builders
DNS Suzy French   DNS  706 
DNS Melissa Thomas   DNS  817 Tokyo Joes

Women - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Wilson   El Paso, TX5:08:40 113826  607 Team C-Man

Women - CAT 3 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ksenia Lepikhina   Boulder, CO1:00:05 296745  793 Tokyo Joes
2 Hailey Swirbul   Carbondale, CO1:01:25 294388  628 Basalt Bike and Ski
3 Camryn Sippy   1:09:23  814 Durango Devo
4 Alli Davis   1:16:26  899 
5 Sierra Trout   1:17:14  665 Durango Devo
6 Meagan Collins   Dillon, CO1:20:02 321424  761 
7 Ellen Campbell   1:23:53  622 Durango Devo
8 Sparrow Skywalker   1:26:43  941 Team FITaos
DNS Amanda Schwartz   DNS  1045 Durango DEVO

Women - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominique Fenichell   Boulder, CO1:04:49 347490  1079 Tokyo Joe's
2 McCauley Smith   Boulder, CO1:23:01 285844  1136 Boulder Junior Racing

Women - CAT 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cori Kalmes   1:16:44  935 
2 Molly Talbert   1:29:28  1085 
3 Molly Callahan   Tulsa, OK1:31:52 299767  758 Dirt Divas

Women - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah McCullough   1:17:10  902 
2 Sarah Francis   1:26:38  772 Ruby Canyon Cycles

Women - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Anna Giovinetto   DNS  565 
DNS Kelly Stevens   DNS  1117 Colorado Custom Wood Floors

Women - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 India Waller   2:07:39  823 Durango Devo
2 Emily Schaldach   Durango, CO2:10:00 314034  691 Get Out!

Women - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Genevieve Kalmes   2:06:40  937 
2 Lauren Waldron   2:18:24  640 Team Ajax Tavern
3 Jennifer Sewall   2:27:25  950 
DNS Ashlee Andersen   DNS  693 Dirt Divas

Women - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marina Lepikhina   Boulder, CO2:12:02 366090  794 
2 Jessica D'Amato   2:17:20  762 
3 Jennifer Hill   Erie, CO2:22:31 253682  783 Rivet SG
4 Layne Shea   2:23:06  811 Basalt Bike & Ski
DNS Kelli Scoville   DNS  1128 

Women - CAT 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Powell   2:01:40  587 
2 Dana Shinn   2:07:14  867 Stan's NoTubes Race Team
3 Melissa Archey   Golden, CO2:21:48 352996  751 COMotion Sports / Yeti
4 Laura Nesbitt   Bailey, CO2:41:48 316930  856 Club Treads

Women - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee blevins   Durango, CO1:58:21 278472  697 Durango Devo
DNS Lindsay Dye   Flagstaff, AZDNS 296092  529 Tokyo Joe's

Women - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Sturm   Durango, CO4:39:46 275320  1055 Durang Land and Homes
2 Katie Sodergren   Breckenridge, CO4:50:08 284503  736 COmotion Sports / Yeti
3 amy beisel   Gunnison, CO4:52:41 321990  615 Alpine Orthopaedics
4 Jenny Gilkerson   Denver, CO5:12:26 347186  776 Comotion
5 Abigail Mickey   Aspen, CO6:19:47 326204  1012 Mafia Racing / Pabst / Felt
DNS Nathalie Krantz   Flagstaff, AZDNS 267760  660 Get Out! Durango

Women - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Friedman   Nathrop, CO5:02:09 198760  840 Amicas-Absolute
2 Willa Johnson   Boulder, CO5:18:16 244213  1076 Rivet Sports Garage
3 Tina Kempin   Crested Butte Co5:19:03 161363  718 Brick Oven/ Crested Butte Builders
4 Maura McGovern   Denver, CO5:25:31 191585  1037 Rocky Mountain Racing
DNS Lauren Ziedonis   Aspen, CODNS 248319  540 Hub of Aspen
DNS Tamara Donelson   Edwards, CODNS 284209  598 Ells Angels

Women - CAT 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Gonzales   Aspen, CO4:37:58 13606  843 ESC/ Basalt Bike & Ski
2 N/A   Colorado Springs, CO5:15:29 147306  1047 Kenwood Racing
3 Kathryn Judson   Arvada, CO5:24:49 47161  928 Innovative Office Solutions/International Christian Cycling Club
4 Lynne McDade   Lakewood, CO5:26:43 320830  519 CoMotion Sports/YETI
5 Terry Stimac   Avon, CO5:40:44 321788  739 Team High Maintenance

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gretchen Reeves   Avon, CO3:59:52 29423  84 Tokyo Joes
2 Jennifer Smith   Gunnison, CO4:00:54 173838  64 Alpine Orthopaedics/SRAM
3 Teal Stetson-Lee   Reno, NV4:14:49 252205  25 Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
4 Sage Wilderman   Fraser, CO4:28:11 199903  26 Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
5 Jennifer Gersbach   Durango, CO4:35:16 191239  69 Honey Stinger/Trek
6 Heidi Rentz   Moab, UT4:46:18 252832  47 Vermont Bike Tours
7 Sonya Bugbee   Lakewood, CO4:50:38 228971  67 Epic Endurance Racing
8 Anna Fortner   Carpinteria, CA4:51:34 280797  32 The T.E.A.M.
9 Rebecca Gross   Golden, CO4:59:27 176014  78 Velo Bella
10 Sarah Rawley   Dillon, CO5:00:40 234957  21 Yeti Beti
11 Sarka Ruzickova   Winter Park, CO5:09:08 261623  72 Epic Endurance Cycling Team
DNS Ellen Patten   Boulder, CODNS 230369  40 Tokyo Joes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOSpyCUOREUSACDFSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee