Race Results for
Nature Valley Grand Prix
Various, MN
(Event Information)
Stage Race on 06/18/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Anthony   Newbury Park, CA 154883   
2 Bernard Van Ulden (1 - Pro)   San Mateo, CA 171819   Webcor/Alto Velo
3 Andres Diaz Corrales   Boise, ID 334670   Team Exergy
4 Luis Alberto Romero Amaran    Albuquerque, NM 288135   
5 Heath BLACKGROVE      
6 Freddie Rodriguez   Berkeley, CA 30322   Team Specialized Racing Masters
7 K Frank Pipp   Longmont, CO 164362   
8 Jonathan Mumford (2 - Pro)   Sandy, UT 25407   ABD Cycling Team
9 Andy Jacques-Maynes (3 - Pro)   Watsonville, CA 17590   California Giant Berry Farms/Specialized
10 James Driscoll   Park City, UT 163112   
11 Rory Sutherland   Boulder, CO 271162   
12 Tom Zirbel   Boulder, CO 209308   
13 Jay THOMSON      
14 Christopher Baldwin   Boulder, CO 2384   Team juwi solar/First Solar
15 Andrew Bajadali (4 - Pro)   Boulder, CO 40956   Natural Grocers Cycling Team
16 Chad Haga   Colorado Springs, CO 248479   Team Rio Grande
17 Tyler Wren   Rensselaerville, NY 121621   C C Evesham
18 Joseph Schmalz   Lawrence, KS 197714   Elbowz Racing
19 Sergio Hernandez (5 - Pro)   San Pedro, CA 201874   NOW-MS Society
20 Matthew Cooke   Boulder, CO 190900   RIDECLEAN
21 Robert FORSTER      
22 Jacob Keough   Sandwich, MA 195634   
23 Fernando Antogna (6 - Pro)   Northvale, NJ 334074   Century Road Club Association
24 Adrian Hegyvary   Asheville, NC 148088   Lake Washington Velo
25 Jeremy VENNELL      
26 Joey Rosskopf   Athens, GA 223318   Team Type 1- Development
27 Michael Creed   Colorado Springs, CO 60077   
28 Marsh COOPER      
29 Alejandro Borrajo (7 - Pro)   Lemon Grove, CA 288134   
30 Carlos Alzate Escobar   Boise, ID 334672   Team Exergy
31 Kenneth Hanson   San Diego, CA 194969   California Giant Berry Farms/Specialized
32 Nicolas Frey (8 - Pro)   Des Moines Ia 180819   
33 Benjamin Chaddock (9 - Pro)   Walla Walla, WA 261002   Whitman College
34 Alexander Candelario   Bend, OR 83014   
35 Karl Menzies   Ada, MI 286482   
36 Eric Young   Boulder, CO 279095   NUVO Cultural Trail
37 Emerson Oronte   Boulder, CO 222542   Independent Fabrication Racing
38 Ben KERSTEN      
39 Timothy Rugg   Harrisonburg, VA 280764   XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
40 Drew Christopher   Wheat Ridge, CO 288007   Team Rio Grande
41 Eric Schildge (10 - Pro)   Hanover, NH 206020   BikeReg.com/Cannondale
42 Erik Hamilton   Boulder, CO 238111   Panther pb Competitive Cyclist
43 Zachary Davies (11 - Pro)   Boulder, CO 182034   Great Dane Velo Club
44 Chris WINN      
45 Daniel Holt   Alpharetta , GA 63559   Team Type 1- Development
46 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   FCS Cycling Team
47 Ty Magner   Griffin, GA 222180   Team Type 1- Development
48 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN 233166   Synergy
49 Charles Huff   Springfield, MO 132539   
50 Brad Cole   Fort Collins, CO 215131   Mercy Cycling Team
51 Alec Donahue   Easthampton, MA 129914   Wheelhouse/NCC Cycling Team
52 Boy VAN POPPEL      
53 Jonathan Clarke   Asheville, NC 303945   
54 Daniel Bowman (12 - Pro)   Durango, CO 149353   
55 Adam Carr   Colchester, VT 208854   Form Fitness
56 Jeremy Powers   Easthampton, MA 117328   
57 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   Tulsa Tough Elite Race Team
58 Ryan AITCHESON      
59 Colton Jarisch   Austin, TX 271716   Mercy Cycling Team
60 Mac Brennan   East Jordan, MI 243416   Panther pb Competitive Cyclist
61 Adam Koble   Denton, TX 269412   Plano Athletic Cycling Club/PACC
62 Austin Stewart   Dallas, TX 193295   Elbowz Racing
63 Shadd Smith   Overland Park, KS 138402   Mercy Cycling Team
64 Logan HUTCHINGS      
65 Quinn Keogh (13 - Pro)   Tucson, AZ 254092   Team Rubicon-ORBEA
66 Mat Stephens   Dallas, TX 178970   Elbowz Racing
67 Trevor Connor   Boulder, CO 160019   Team Rio Grande
68 Ryan Knapp   Columbus, IN 161263   Panther pb Competitive Cyclist
69 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   MBRC/Flanders
70 Jason Donald (14 - Pro)   Brighton, CO 200350   
71 Will DICKESON      
72 Benjamin Zawacki   Greenville, SC 144633   Team Mountain Khakis
73 Brandon Feehery   Homewood, IL 193035   Mesa Cycles Racing Team
74 Kyle Wamsley   Alburtis, PA 37157   
75 Thomas Brown   Athens, GA 191703   Team Mountain Khakis
76 Stephen Mull   Seattle, WA 86831   Richmond Velo Sport
77 Tanner Putt   Park City, UT 216553   Team Type 1
78 Ian Holt   Colorado Springs, CO 178103   Team Rio Grande
79 Erik Slack   Meridian, ID 208936   
80 Jerome Townsend   Princeton, MA 196503   Mock Orange Bikes
81 Scott Tietzel   Boulder, CO 143903   Team Rio Grande
82 Travis Livermon   Lewisville, NC 161583   Team Mountain Khakis
83 Scott Gray   Bend, OR 245167   Team Oregon
84 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   Flat City Cycling Club Inc.
85 Ben Anderson   Madison, WI 151771   Great Dane Velo Club
86 Jens Brabbit   La Crosse 184406   GrandStay Hotels
87 Kai Applequist (15 - Pro)   Boise, ID 243374   Team Exergy
88 Adam Mills   Lewisville, TX 102467   Mercy Cycling Team
89 Andrew Gonzales   Austin, TX 266238   Elbowz Racing
90 Micah Moran   Waterloo, WI 145996   GrandStay Hotels
91 John Phillips   Edwards, CO 128667   Team Rio Grande
92 Tyler Jewell   Austin, TX 168914   Elbowz Racing
93 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160   Great Dane Velo Club (GDVC)

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Neben   Lake Forest, CA 116712   
2 Erinne Willock   Pescadero, CA 334436   TIBCO to The Top
3 Leah KIRCHMANN      
4 Kristin Armstrong Savola   Boise, ID 137044   Peanut Butter & Co. TWENTY 12
5 Anna Barensfeld   Ellwood City Pa 234148   Missing Links Coaching & Training Systems
6 Ally Stacher   Asheville, NC 258102   HTC Columbia Women's Team
7 Evelyn Stevens   San Francisco, CA 272861   HTC Columbia Women's Team
8 Anne SAMPLONIUS      
9 Amber PIERCE      
10 Rushlee BUCHANAN      
11 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980   
12 Jade Wilcoxson   Talent, OR 255887   
13 Rachel NEYLAN      
14 Meredith Miller   Boulder, CO 143575   California Giant Berry Farms/Specialized
15 Amanda Miller   Fort Collins, CO 228513   
16 Kaytee BOYD      
17 Theresa Cliff-Ryan   Cedar Springs, MI 231296   Colavita / Forno D'Asolo
18 Robin Farina   Smartsville, CA 205968   NOW and Novartis for MS
19 Devon Gorry   Logan, UT 210903   NOW and Novartis for MS
20 Giorgia BRONZINI      
21 Chloe HOSKING      
22 Emily COLLINS      
23 Barbara GUARASHI      
24 Inga CILVINAITE      
25 Megan Guarnier   Mountain View, CA 210981   
26 Lindsay Myers   Loma Linda, CA 272063   Team Danbury Audi/Pedal and Pump
27 Rosara JOSEPH      
28 Heather LOGAN-SPRENGER      
29 Kathleen Giles   Solomons, MD 215759   ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
30 Leah GULOIEN      
31 Kristin McGrath   Boise, ID 247577   Peanut Butter & Co. TWENTY12
32 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Team Kenda
33 Elle Anderson   San Francisco, CA 275441   Ladies First
34 Jessica Prinner   South Elgin, IL 225342   ABD Cycling Team
35 Kathleen Billington   Norwalk, CT 172658   Capital Cycling Club
36 Jaime NIELSON      
37 Alison Starnes   Mill Valley, CA 266806   Peanut Butter & Co. TWENTY 12
38 Carmen Small   Durango, CO 229709   
39 Elizabeth Newell   Oakland, CA 252152   Fremont Bank Cycling Team
40 Jennifer Purcell   Austin, TX 193628   Team Danbury Audi/Pedal and Pump
41 Joelle Numainville   Pescadero, CA 334430   TIBCO to The Top
42 Lauren ELLIS      
43 Amity Elliot   Boulder, CO 222471   Team Kenda presented by Geargrinder
44 Joanne Kiesanowski   Colorado Springs, CO 406658   TIBCO to The Top
45 Jenna Rinehart   Mankato, MN 160568   Missing Link Training Systems / Special
46 Emma Mackie   Pescadero, CA 334428   TIBCO to The Top
47 Genevieve WHITSON      
48 Tayler Wiles   Fairfax, CA 289582   Peanut Butter & Co. TWENTY12
49 Cara Gillis   Los Angeles, CA 225855   Missing Link Training Systems / Special
50 Lauren Tamayo   Asheville, NC 103456   Peanut Butter & Co. TWENTY12
51 Erika Graves (1 - Cat2)   Los Angeles, CA 223920   NOW and Novartis for MS
52 Melanie Colavito   Flagstaff, AZ 196731   Missing Link Training Systems / Special
53 Christina Gokey-Smith   Denton, TX 217750   NOW and Novartis for MS
54 Laura MEADLEY      
55 Laurel Larsen   Berkeley, CA 300574   Syn-Fit Race Team
56 Rachel Warner   Anna, TX 200801   Missing Link Training Systems / Special
57 Holly Mathews   Madison, WI 294884   ISCorp Cycling Team
58 Stacy Appelwick   Lisle, IL 298018   ABD Cycling Team
59 Olivia Dillon   Fairfax, CA 232172   Peanut Butter & Co. TWENTY12
60 Jeannie KUHAJEK      
61 Rebecca Wellons   Hudson, MA 165493   Team Danbury Audi/Pedal and Pump
62 Jazzy HURIKINO      
63 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   Peanut Butter & Co. TWENTY12
64 Jennifer Rasmusson   Ashburn, VA 237733   Team Kenda presented by Geargrinder
65 Whitney Schultz   Fort Collins, CO 252835   CheckMark pb Veloforma
66 Coryn Rivera   Tustin, CA 207432   Peanut Butter & Co. TWENTY12
67 Addyson Albershardt   Matthews, NC 287411   NOW and Novartis for MS
68 Kimberley Turner   Wheat Ridge, CO 260140   Seattle Super Squadra
69 Melissa (Missy) Erickson   Alexandria Mn 233106   RockyMounts~Izze Racing
70 Amy Miner   South Burlington, VT 303570   NorEast Cycling
71 Jane Weakley (2 - Cat2)   Kettering, OH 295578   Secret Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREOSMOShimanoUSACDFSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee