Race Results for
Nature Valley Grand Prix
Various, MN
(Event Information)
Road Race on 06/16/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert FORSTER      
2 Jacob Keough   Sandwich, MA 195634   
3 Kenneth Hanson   San Diego, CA 194969   California Giant Berry Farms/Specialized
4 Ben KERSTEN      
5 K Frank Pipp   Longmont, CO 164362   
6 Joseph Schmalz   Lawrence, KS 197714   Elbowz Racing
7 Chad Haga   Colorado Springs, CO 248479   Team Rio Grande
8 Benjamin Chaddock (1 - Pro)   Walla Walla, WA 261002   Whitman College
9 Tom Zirbel   Boulder, CO 209308   
10 Fernando Antogna (2 - Pro)   Northvale, NJ 334074   Century Road Club Association
11 Luis Alberto Romero Amaran    Albuquerque, NM 288135   
12 Rory Sutherland   Boulder, CO 271162   
13 Christian Helmig   Highland Village, TX 245316   Elbowz Racing
14 Jesse Anthony   Newbury Park, CA 154883   
15 Zachary Davies (3 - Pro)   Boulder, CO 182034   Great Dane Velo Club
16 Karl Menzies   Ada, MI 286482   
17 Heath BLACKGROVE      
18 Eric Schildge (4 - Pro)   Hanover, NH 206020   BikeReg.com/Cannondale
19 Tyler Wren   Rensselaerville, NY 121621   C C Evesham
20 Adrian Hegyvary   Asheville, NC 148088   Lake Washington Velo
21 Jeremy VENNELL      
22 Tanner Putt   Park City, UT 216553   Team Type 1
23 Nicolas Frey (5 - Pro)   Des Moines Ia 180819   
24 Eric Young   Boulder, CO 279095   NUVO Cultural Trail
25 Zack Allison   Arlington Va 211435   Sonic Boom Racing
26 Bernard Van Ulden (6 - Pro)   San Mateo, CA 171819   Webcor/Alto Velo
27 Emerson Oronte   Boulder, CO 222542   Independent Fabrication Racing
28 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN 233166   Synergy
29 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   FCS Cycling Team
30 Erik Hamilton   Boulder, CO 238111   Panther pb Competitive Cyclist
31 Adam Carr   Colchester, VT 208854   Form Fitness
32 Jerome Townsend   Princeton, MA 196503   Mock Orange Bikes
33 Drew Christopher   Wheat Ridge, CO 288007   Team Rio Grande
34 Chris WINN      
35 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   Tulsa Tough Elite Race Team
36 Matthew Cooke   Boulder, CO 190900   RIDECLEAN
37 Ryan Knapp   Columbus, IN 161263   Panther pb Competitive Cyclist
38 Daniel Holt   Alpharetta , GA 63559   Team Type 1- Development
39 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   MBRC/Flanders
40 Ian Holt   Colorado Springs, CO 178103   Team Rio Grande
41 Ty Magner   Griffin, GA 222180   Team Type 1- Development
42 Timothy Rugg   Harrisonburg, VA 280764   XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
43 Brad Cole   Fort Collins, CO 215131   Mercy Cycling Team
44 Alexander Candelario   Bend, OR 83014   
45 Andrew Bajadali (7 - Pro)   Boulder, CO 40956   Natural Grocers Cycling Team
46 Shadd Smith   Overland Park, KS 138402   Mercy Cycling Team
47 Stephen Mull   Seattle, WA 86831   Richmond Velo Sport
48 Alec Donahue   Easthampton, MA 129914   Wheelhouse/NCC Cycling Team
49 Marsh COOPER      
50 Adam Koble   Denton, TX 269412   Plano Athletic Cycling Club/PACC
51 Erik Slack   Meridian, ID 208936   
52 Michael Creed   Colorado Springs, CO 60077   
53 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   Flat City Cycling Club Inc.
54 Jonathan Mumford (8 - Pro)   Sandy, UT 25407   ABD Cycling Team
55 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160   Great Dane Velo Club (GDVC)
56 Quinn Keogh (9 - Pro)   Tucson, AZ 254092   Team Rubicon-ORBEA
57 Sergio Hernandez (10 - Pro)   San Pedro, CA 201874   NOW-MS Society
58 James Driscoll   Park City, UT 163112   
59 Andy Jacques-Maynes (11 - Pro)   Watsonville, CA 17590   California Giant Berry Farms/Specialized
60 Daniel Bowman (12 - Pro)   Durango, CO 149353   
61 Boy VAN POPPEL      
62 Jonathan Clarke   Asheville, NC 303945   
63 Colton Jarisch   Austin, TX 271716   Mercy Cycling Team
64 Andrew Gonzales   Austin, TX 266238   Elbowz Racing
65 Travis Livermon   Lewisville, NC 161583   Team Mountain Khakis
66 Jeremy Powers   Easthampton, MA 117328   
67 Charles Huff   Springfield, MO 132539   
68 Christopher Baldwin   Boulder, CO 2384   Team juwi solar/First Solar
69 Logan HUTCHINGS      
70 Carlos Alzate Escobar   Boise, ID 334672   Team Exergy
71 Joey Rosskopf   Athens, GA 223318   Team Type 1- Development
72 Freddie Rodriguez   Berkeley, CA 30322   Team Specialized Racing Masters
73 Andres Diaz Corrales   Boise, ID 334670   Team Exergy
74 Hilton Clarke   Santa Monica, CA 187710   
75 Alejandro Borrajo (13 - Pro)   Lemon Grove, CA 288134   
76 Adam Mills   Lewisville, TX 102467   Mercy Cycling Team
77 Brandon Feehery   Homewood, IL 193035   Mesa Cycles Racing Team
78 Will DICKESON      
79 Alastair LOUTIT      
80 Austin Stewart   Dallas, TX 193295   Elbowz Racing
81 Jay THOMSON      
82 Ben Anderson   Madison, WI 151771   Great Dane Velo Club
83 Scott Tietzel   Boulder, CO 143903   Team Rio Grande
84 John Phillips   Edwards, CO 128667   Team Rio Grande
85 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232   GrandStay Hotels
86 Adam Myerson   Dorchester, MA 52534   Team Mountain Khakis
87 Ryan AITCHESON      
88 Kyle Wamsley   Alburtis, PA 37157   
89 Mat Stephens   Dallas, TX 178970   Elbowz Racing
90 Michael DALTERIO      
91 Benjamin Zawacki   Greenville, SC 144633   Team Mountain Khakis
92 Tucker Olander   Boulder, CO 176282   Hotel San Jose/ JUWI SOLAR
93 Tyler Jewell   Austin, TX 168914   Elbowz Racing
94 Mac Brennan   East Jordan, MI 243416   Panther pb Competitive Cyclist
95 Jens Brabbit   La Crosse 184406   GrandStay Hotels
96 Nicholas Coil   Prairie Village, KS 195267   
97 Kai Applequist (14 - Pro)   Boise, ID 243374   Team Exergy
98 Trevor Connor   Boulder, CO 160019   Team Rio Grande
99 Jason Donald (15 - Pro)   Brighton, CO 200350   
100 Thomas Brown   Athens, GA 191703   Team Mountain Khakis
101 Micah Moran   Waterloo, WI 145996   GrandStay Hotels
102 Scott Gray   Bend, OR 245167   Team Oregon

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Giorgia BRONZINI      
2 Chloe HOSKING      
3 Theresa Cliff-Ryan   Cedar Springs, MI 231296   Colavita / Forno D'Asolo
4 Shelley Olds   Gilroy, CA 226087   
5 Emily COLLINS      
6 Jennifer Purcell   Austin, TX 193628   Team Danbury Audi/Pedal and Pump
7 Anne SAMPLONIUS      
8 Erinne Willock   Pescadero, CA 334436   TIBCO to The Top
9 Kaytee BOYD      
10 Jade Wilcoxson   Talent, OR 255887   
11 Devon Gorry   Logan, UT 210903   NOW and Novartis for MS
12 Kristin McGrath   Boise, ID 247577   Peanut Butter & Co. TWENTY12
13 Amber Neben   Lake Forest, CA 116712   
14 Evelyn Stevens   San Francisco, CA 272861   HTC Columbia Women's Team
15 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980   
16 Ally Stacher   Asheville, NC 258102   HTC Columbia Women's Team
17 Leah KIRCHMANN      
18 Barbara GUARASHI      
19 Lindsay Myers   Loma Linda, CA 272063   Team Danbury Audi/Pedal and Pump
20 Kristin Armstrong Savola   Boise, ID 137044   Peanut Butter & Co. TWENTY 12
21 Rushlee BUCHANAN      
22 Amanda Miller   Fort Collins, CO 228513   
23 Amber PIERCE      
24 Robin Farina   Smartsville, CA 205968   NOW and Novartis for MS
25 Hilary Billington   Portland, OR 265089   Team Danbury Audi/Pedal and Pump
26 Rachel NEYLAN      
27 Meredith Miller   Boulder, CO 143575   California Giant Berry Farms/Specialized
28 Megan Guarnier   Mountain View, CA 210981   
29 Lauren Tamayo   Asheville, NC 103456   Peanut Butter & Co. TWENTY12
30 Laura Ralston   Cambridge, MA 289751   NorEast Cycling
31 Jenna Rinehart   Mankato, MN 160568   Missing Link Training Systems / Special
32 Anna Barensfeld   Ellwood City Pa 234148   Missing Links Coaching & Training Systems
33 Holly Mathews   Madison, WI 294884   ISCorp Cycling Team
34 Rosara JOSEPH      
35 Amity Elliot   Boulder, CO 222471   Team Kenda presented by Geargrinder
36 Heather LOGAN-SPRENGER      
37 Genevieve WHITSON      
38 Elle Anderson   San Francisco, CA 275441   Ladies First
39 Jessica Prinner   South Elgin, IL 225342   ABD Cycling Team
40 Stacy Appelwick   Lisle, IL 298018   ABD Cycling Team
41 Leah GULOIEN      
42 Whitney Schultz   Fort Collins, CO 252835   CheckMark pb Veloforma
43 Rebecca Wellons   Hudson, MA 165493   Team Danbury Audi/Pedal and Pump
44 Jazzy HURIKINO      
45 Emma Mackie   Pescadero, CA 334428   TIBCO to The Top
46 Kathleen Billington   Norwalk, CT 172658   Capital Cycling Club
47 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Team Kenda
48 Joanne Kiesanowski   Colorado Springs, CO 406658   TIBCO to The Top
49 Jeannie KUHAJEK      
50 Kathleen Giles   Solomons, MD 215759   ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
51 Inga CILVINAITE      
52 Jennifer Rasmusson   Ashburn, VA 237733   Team Kenda presented by Geargrinder
53 Robin Bauer (1 - Cat2)   Folsom, CA 295663   Racing For Riley
54 Amy Miner   South Burlington, VT 303570   NorEast Cycling
55 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   Peanut Butter & Co. TWENTY12
56 Jaime NIELSON      
57 Lauren ELLIS      
58 Cara Gillis   Los Angeles, CA 225855   Missing Link Training Systems / Special
59 Tayler Wiles   Fairfax, CA 289582   Peanut Butter & Co. TWENTY12
60 Melissa (Missy) Erickson   Alexandria Mn 233106   RockyMounts~Izze Racing
61 Laurel Larsen   Berkeley, CA 300574   Syn-Fit Race Team
62 Laura MEADLEY      
63 Melanie Colavito   Flagstaff, AZ 196731   Missing Link Training Systems / Special
64 Alison Starnes   Mill Valley, CA 266806   Peanut Butter & Co. TWENTY 12
65 Kimberley Turner   Wheat Ridge, CO 260140   Seattle Super Squadra
66 Addyson Albershardt   Matthews, NC 287411   NOW and Novartis for MS
67 Jane Weakley (2 - Cat2)   Kettering, OH 295578   Secret Cycling
68 Louise Smyth   Houston, TX 286102   Team LaS'port
69 Olivia Dillon   Fairfax, CA 232172   Peanut Butter & Co. TWENTY12
70 Lenore PIPES      
71 Maura Kinsella (3 - Cat2)   Boulder, CO 289951   Vanderkitten
72 Elizabeth Newell   Oakland, CA 252152   Fremont Bank Cycling Team
73 Carmen Small   Durango, CO 229709   
74 Joelle Numainville   Pescadero, CA 334430   TIBCO to The Top
75 Rachel Warner   Anna, TX 200801   Missing Link Training Systems / Special
76 Erika Graves (4 - Cat2)   Los Angeles, CA 223920   NOW and Novartis for MS
77 Christina Gokey-Smith   Denton, TX 217750   NOW and Novartis for MS
78 Coryn Rivera   Tustin, CA 207432   Peanut Butter & Co. TWENTY12
79 Ashley James   Dousman, WI 219841   Team Kenda presented by Geargrinder
80 Judy Jenkins (5 - Cat2)   Tucson, AZ 263876   Missing Link Training Systems / Special
81 Janel Holcomb   San Diego, CA 255006   Colavita / Forno D'Asolo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREBonk BreakerSpyOSMOSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee