Race Results for
Fort Desoto Time Trial Series
Pinellas County, FL
(Event Information)
Time Trial on 09/15/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Merckx

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00David McEnery   Largo, FL00:21:34 323966   
2548.33Sean Groome   Tampa, FL00:23:36 155265   
3556.66Kelby Roberts   Tampa, FL00:23:58 66431   
4564.99Michael Ploch   Riverview, FL00:25:35 308563   
5573.32Garrett Pless   Saint Petersburg, FL00:26:56 104662   
6581.65David Stanford   Saint Petersburg, FL00:27:27 297323   
7589.98Lawrence Davenport   Brandon, FL00:27:55 309914   

Men - Men - Men 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Zipler   Greenwood Village, CO00:21:40 331928   

Men - Hand Cycle - Handcycle

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jim Laird   00:25:50   

Men - Hand Cycle - Handcycle

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Bobby Puckett   00:27:24   

Men - Fixed Gear (9.27 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00John Rich   Sarasota, FL00:20:47 79839   
2550.00taylor norton   Brandon, FL00:20:50 268696   
3560.00Paul Rozelle   St Petersburg, FL00:21:50 219834   
4570.00Tim Reifschneider   Nokomis, FL00:21:58 29473   
5580.00Michael Weimar   Oldsmar, FL00:25:04 296248   
6590.00James Phillips   Saint Petersburg, FL00:34:22 72549   

Men - Master - Master Men 30-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1420.66Ken Vida   Lithia, FL00:19:04 60148   
2469.50Roy Foley   Lithia, FL00:19:27 280524   
3518.34Jeb Stewart (1 - Cat2)   Tampa, FL00:19:56 176299   
4567.18Rolando Hernandez   Tampa, FL00:21:21 286862   

Men - Master - Master Men 40-4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1532.35Scott Atkins   Lutz, FL00:20:34 135438   
2537.15Mickey Singer (1 - Cat4)   Clearwater, FL00:20:36 196546   
3541.95Patrick Ellison (2 - Cat4)   Tampa, FL00:20:37 288671   
4546.75David Ayme   Bradenton, FL00:20:45 61532   
5551.55Jeff Black   Riverview, FL00:21:08 299898   
6556.35Carmine Pici   Treasure Island, FL00:21:18 77448   
7561.15George Buffington   New Port Richey, FL00:21:35 360338   
8565.95JC Villa   Tampa, FL00:23:18 309172   
9Joe Livorsi   00:23:21   
10575.55Richard Bernth   Wesley Chapel, FL00:23:34 304616   
11580.35marc weinstein   Tampa, FL00:23:46 360208   
12585.15Thomas Hoffman   Palm Harbor, FL00:25:24 228268   
13589.95Joe Haynes (1 - Cat5)   Seminole, FL00:31:10 354726   

Men - Master - Master Men 50-5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1493.80Michael Adams   Tampa, FL00:19:32 231630   
2517.85Greg Pickren   Oldsmar, FL00:20:04 242627   
3541.90Richard Jansik (1 - Cat5)   Tampa, FL00:21:29 299280   
4565.95Curtis Hamlin (2 - Cat5)   Bradenton, FL00:23:14 225040   
5590.00Robert Brubaker   Clearwater, FL00:25:52 66606   

Men - Master - Master Men 60-6

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Pascal Jugy   Clearwater, FL00:21:58 196983   
2550.00Dennis Pevarski (1 - Cat5)   Saint Petersburg, FL00:22:08 244290   
3560.00Kerry Merrick   Plant City, FL00:22:44 261465   
4570.00Peter Ballotta   Tampa, FL00:22:52 307683   
5580.00Jeffrey Mather (2 - Cat5)   Bradenton, FL00:23:00 191692   
6590.00Reece Jones (3 - Cat5)   Safety Harbor, FL00:25:37 260394   

Men - Master - Master Men 70+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sandy Scott   22:16   

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Caleb Hudak   00:22:50   
2550.55Alex Couture   Tampa, FL00:24:15 359791   
3570.27Christopher Pettofrezzo   Fort Collins, CO00:24:29 333000   
4Douglas Turner   00:25:59   

Women - Cat1/2/3/4 - Women 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Jennifer Hutchison   Saint Petersburg, FL00:23:02 284778   
2548.33Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL00:23:07 126302   
3556.66Laurie King   Saint Petersburg, FL00:25:01 341168   
4564.99Judith Shepard   Odessa, FL00:25:24 359201   
5573.32Karen Monkus   St. Petersburg, FL00:28:29 252642   
6581.65Patricia Hoffman   Palm Harbor, FL00:29:18 203910   
7589.98RoseMarie Ray   Seminole, FL00:30:37 296134   

Women - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Savannah Dearden   23:46.00   
2565.00Sarah Sykes   Largo, FL25:14.00 349044   
3590.00Flannery Canfield   Palm Harbor, FL00:29:58 318762   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyUSACDFSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee