Race Results for
2011 Georgia Cup- Union City (Mayor's Race)
Union City, GA
(Event Information)
Time Trial on 03/19/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Juniors - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BENJAMIN BELCHER   Opelika, AL0:07:48 318744   THE BIKE SHOP OF COLUMBUS

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PHILIP O'DONNELL (1 - Cat2)   Suwanee, GA0:06:43 257659   TEAM SPECIALIZED RACING JUNIORS
2 CHRISTIAN PARRETT   Macon, GA0:06:44 220179   TEAM SPROCKET PRO CYCLING
3 SPENCER GADDY (1 - Pro)   Charlotte, NC0:06:44 256705   TEAM KENDA / FIVE HOUR PRO CYCLING PRESENTED BY GEARGRINDER
4 Joey Rosskopf (1 - Cat1)   Athens, GA0:06:47 223318   TEAM TYPE 1 DEVELOPMENT
5 TY MAGNER (2 - Cat1)   Griffin, GA0:06:47 222180   TEAM TYPE 1 DEVELOPMENT
6 Mathew Lipscomb (3 - Cat1)   Decatur, GA0:06:48 256439   HINCAPIE DEVELOPMENT TEAM
7 TANNER PUTT   Park City, UT0:06:49 216553   TEAM TYPE 1 DEVELOPMENT
8 John Hart   Lagrange, GA0:06:51 123730   FRIENDS GREAT SMOKIES CYCLING (TEAM FGS)
9 Nathan Smith   Indian Trail, NC0:06:51 185416   AUDI
10 Timothy Valentine (2 - Cat2)   Knoxville, TN0:06:56 233845   FGS ELITE CYCLING TEAM
11 JEFF MCGRANE   0:06:56   FRIENDS OF GREAT SMOKY MOUNTAINS
12 ARTUR SAGAT (4 - Cat1)   Roswell, GA0:06:58 207381   LITESPEED-BMW
13 CHRIS LESSING   Alpharetta, GA0:07:01 274824   ROUND HERE RACING
14 ALEX MONTOYA   0:07:03   ALABAMA CYCLING
15 DANIEL HOLT   0:07:05   TEAM TYPE 1 DEVELOPMENT
16 DREW SLOCUM (3 - Cat2)   Macon, GA0:07:08 259254   GEORGIA NEURO CYCLING
17 MATTHEW MILLER   0:07:13   ATHENS VELO CLUB
18 MARCUS MCMILLAN (4 - Cat2)   San Francisco, CA0:07:20 290562   ROUND HERE RACING
18 MICHAEL DALTERIO   0:07:20   TEAM TYPE 1 DEVELOPMENT
20 JUSTIN EPPENBROCK (5 - Cat1)   Appling, GA0:07:21 208795   CHAIN REACTION
21 MATT BROOKS   0:07:26   TEAM TYPE 1 DEVELOPMENT
22 BENJAMIN BRYANT   0:07:58   ROUND HERE RACING

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEREK OSKUTIS   San Diego, CA0:06:59 266841   U.S. NAVY / WILIER / ZOOT
2 Adam Handler   Atlanta, GA0:07:00 168447   AARON'S P/B NEW ENGLAND FINANCIAL
3 Erik Olson   Atlanta, GA0:07:04 287316   TOYOTA FORKLIFTS OF ATLANTA
3 George Darden   Atlanta, GA0:07:04 281602   FFCC
5 Jason Langston   Jacksonville, FL0:07:09 265581   VELOBREW RACING
6 David Hoffman   Maryville, TN0:07:15 109365   TEAM GRAN FONDO/BIANCHI
7 ALEX DEVEREAUX   Atlanta, GA0:07:16 290264   EBIKE WAREHOUSE/VELO VOODOO
8 LOU CATALAND   Atlanta, GA0:07:17 290586   ROUND HERE RACING
9 BILL BRAY   Easton, PA0:07:23 97837   ATHENS VELO CLUB
10 MARK FLEISHMAN   San Francisco, CA0:07:27 260212   TEAM GRAN FONDO/BIANCHI
11 JEFFREY BLAU   Atlanta, GA0:07:30 151876   AARONS P/B NEW ENGLAND FINANCIAL
11 BRANDEN RUSSELL   Enumclaw Wa0:07:30 320408   TEAM TYPE 1 DEVELOPMENT
13 CHARLIE HOUGH   Travelers Rest, SC0:07:31 255729   LES AMIS/CALDER BROTHERS DEVO SELECT TEAM
14 CHRIS CALDER   0:07:36   LES AMIS CALDER BROTHERS SELECT TEAM
15 DANIEL RUDALEV   Alpharetta, GA0:07:45 277981   HUB CYCLING
16 EDWARD COUVILLION   0:07:55   LES AMIS CDC DEVO TEAM

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brody Hartley   0:07:18   FFCC
2 MICHAEL VASCO   Apollo Beach, FL0:07:22 284757   GWINNETT TOURING CLUB
3 DAREN ROGERS   Soddydaisy, TN0:07:25 302941   SCV/KRYSTAL
4 KYLE EMERSON   Cumming, GA0:07:30 221942   REALITY BIKES
5 ROBERT BERGHEL   Chattanooga, TN0:07:33 306836   SCENIC CITY VELO
6 JEFFREY LICCIARDELLO   Acworth, GA0:07:47 222452   NGCA P/B ATLROOF.COM
7 DON HUMPHREYS   Hixson, TN0:07:52 309069   KRYSTAL/SCV
8 REX DEMERS   Savannah, GA0:07:52 270264   OSP
9 MYLES LIETZKE   Charleston, SC0:07:53 306858   CHARLESTON BICYCLE COMPANY
10 CLAYTON BURKE   Alpharetta, GA0:07:53 304032   FULTON FLYERS DEVO
11 Jonathan Sierra   Chatsworth, GA0:07:57 336108   SCENIC CITY VELO / KRYSTAL
12 JED WIBLE   0:08:00   BECKJANITORIAL.COM
13 NATHAN HASLICK   Grand Haven Mi0:08:07 163685   INTERNATIONAL CHRISTIAN CYCLING CLUB
14 TODD HIGEY   Hoover, AL0:09:46 272325   STEEL CITY CYCLING

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JARED SENFELD   0:07:16   
2 ZACHARY DEES   Columbus, GA0:07:25 342592   RIDE ON BIKES
3 Chris Kaiser   Smyrna, GA0:07:31 334268   
4 Ian Prunier   Smyrna, GA0:07:39 331176   SMYRNA BICYCLES
5 Taylor Dunn   Stockbridge, GA0:07:44 245911   AARONS CYCLING
6 Louis Leclerc   Smyrna, GA0:07:46 321974   NGCA-ATLROOF.COM
7 NICHOLAS ARROYO   Athens, GA0:07:52 300875   ATHENS VELO CLUB
8 Daniel Bush   Louisville, KY0:07:56 258111   
9 CLAY BENOIT   Mableton, GA0:07:57 286590   SMYRNA BICYCLES
10 TODD GOULD   Kennesaw, GA0:07:58 73194   THE HARBIN FOUNDATION CYCLING TEAM
11 Joe Dichacchio   0:07:59   Scenic City Velo
12 DANIEL MCCARTHY   0:08:28   SMYRNA BICYCLES
13 BILL RADLER   Marietta, GA0:08:30 308834   
14 OZZIE ASLAN   Madison, AL0:08:41 289072   
15 ANDREW RAMOS   Johns Creek, GA0:09:32 339356   NGCA-ATLROOF.COM
16 Jordan Reid   0:10:07   
17 Mark Reid   0:10:39   

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Gotsick   Acworth, GA0:06:47 69847   AARON'S P/B NEW ENGLAND FINANCIAL
2 GRANT BALDWIN   Atlanta, GA0:06:48 254799   NGCA - ATLROOF.COM
3 Jonathan Atkins   Peachtree City, GA0:06:50 2039   SFATTO
4 IGOR RUDALEV   Alpharetta, GA0:06:52 261409   PEACHTREE BIKES
5 Roy Simmons (1 - Cat2)   Roswell, GA0:07:21 67155   SFATTO
6 ALEXANDER MOODY   Marietta, GA0:07:41 128249   
7 Robert Jordan   Monticello, GA0:07:44 195298   GEORGIA NEURO CYCLING
8 Thomas Mason   Oak Ridge, TN0:07:50 22831   KnoxVelo Club

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Gordon   Melbourne, FL0:07:05 84847   
2 CHAD DAVIES   Barnesville, GA0:07:20 197361   GA NEURO
3 Steve Cesinger   Atlanta, GA0:07:21 121544   
4 Michael Gordon   Smyrna, GA0:07:32 144857   NGCA-ATLROOF.COM
5 RONNIE BRATCHER   Cumming, GA0:08:13 4666   AARON'S P/B NEW ENGLAND FINANCIAL
6 DAVID OLSON   0:08:39   PTCRC
7 Sam Cox (1 - Cat3)   Johnson City, TN0:08:55 66208   TRICITIES NROAD CLUB
8 JAMES HARLOW   Roswell, GA0:09:11 343444   THE SPORT FACTORY

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JENNIE MAY (1 - Cat2)   Cumming, GA0:08:33 258525   LG FACTORY TEAM

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHANNON DAWKINS   Red Bank, TN0:08:07 156892   MYSTIQUE (SCENIC CITY VELO)
2 KATARZYNA LAPINSKA   Atlanta, GA0:08:20 290854   
3 BETTY JEAN JORDAN   0:08:33   MACON CHAIN GANG
4 AMY PHILLIPS   Chattanooga, TN0:08:36 337516   MYSTIQUE CYCLING TEAM/SCV
5 LAUREN CLAYTON (1 - Cat3)   Macon, GA0:08:40 310661   GEORGIA NEURO CYCLING

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerOSMOShimanoCUORESierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee