Race Results for
Tour of St. Louis
St. Louis, MO
(Event Information)
Time Trial on 04/24/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Armstead   Springfield, IL18:24.8 271052   
2 david henderson   18:25.2   
3 Matt PUNCE   18:27.0   
4 zach reed   18:28.9   
5 jeff schroetlin   18:36.3   
6 justin maciekowicz   18:54.4   
7 alex voitik   19:36.1   
8 Jason OZENBERGER   19:44.2   
9 dan lawrence   19:45.3   
10 bob cummings   19:52.9   
11 oreste pesselato   20:02.6   
12 eduardo nieuwenhuizen   20:52.5   
13 martin lang   20:59.0   
14 alex grman   21:22.9   
15 scott ogilvie   21:29.5   

Men - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg SPRINGBORN   19:19.5   
2 robert brokaw   19:19.7   
3 Joe WALSH   19:38.0   
4 Darrell BRATTON   20:40.9   
5 Tracy SMITH   20:47.6   
6 dave keire   20:52.9   
7 Jeff KLOAH   21:16.7   
8 Leif IRGENS   21:24.8   
9 Mark OBANION   21:26.5   
10 chris cleeland   21:44.6   
11 Vince DEBLASI   22:31.8   
12 jerry bruce   25:28.5   

Men - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don LOWE   18:13.0   
2 Mark SHEA   18:45.7   
3 Scott SIFFERMAN   19:45.2   
4 chris clausen   20:34.8   
5 Rick GEORGE   20:56.7   
6 Frank BRUMMER   21:09.2   
7 richard huddleston   21:10.5   
8 Mike SQUIRES   21:52.9   
9 Peter VANRHEIN   22:18.1   
10 ken vennell   22:37.0   
11 John RIEMBOLD   40:28.1   
13 Raymond FAPP   DNF   
14 Curt EVENSON   DNF   

Men - Masters - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve EVANS   21:17.1   
2 Joe BLACK   22:23.8   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 dan damotte   19:00.7   
2 john straub   19:42.0   
3 steve frierdich   19:46.7   
4 jonathon schilling   19:54.8   
5 brian bradley   20:06.5   
6 dave neis   20:18.0   
7 Keith VOGL   20:41.1   
8 Cody NEES   20:46.3   
9 Chris CREED   20:58.7   
10 trent donat   21:31.1   
11 James KLAGES   21:31.7   
12 michael vail   21:43.9   
13 chad briggs   21:57.0   
14 daniel williams   22:01.7   
15 drew kramer   22:06.7   
16 chris sprock   22:16.1   
17 Matthew BOHM   DNF   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jason ferguson   20:25.0   
2 Nick HAND   20:43.7   
3 Brady JORDAN   20:50.6   
4 Joshua LEIBOWITZ   20:54.5   
5 Walker DIEBEL   21:04.8   
6 Scott AALFS   21:06.3   
7 Chad HIATT   21:40.5   
8 Nicl MILLA   21:43.0   
9 Phil NADEAU   21:45.0   
10 Robert MAYFIELD   22:04.8   
11 Gideon BENNETT   22:08.5   
12 callum shayer   23:37.0   
13 Tom VALVO   24:07.7   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron KOCH   20:13.8   
2 Tom GREHN   21:01.9   
3 Kyle MONROE   21:45.0   
4 Joe RAMMELSBERG   21:52.3   
5 Doug BITTINGER   22:09.0   
6 Rob YOGGERST   22:24.5   
7 Chris RAMIREZ   22:26.1   
8 Ray CARUSO   22:32.2   
9 Adam THACKER   23:00.5   
10 Justin LEBB   23:02.8   
11 Aaron DARNELL   23:05.6   
12 William KRUSE   23:30.9   
13 Brandon ONEAL   23:34.3   
14 Matt ROLLER   24:08.1   
15 Aki PURYEAR   26:18.4   
16 matthew hynes   DNF   
17 Travis FITTRO   DNF   
18 Devin GLENN   DNF   

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Judah BENNETT   26:33.9   
2 Micah BENNETT   31:57.5   

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh JOHNSON   21:25.3   

Women - Women Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy REESE   21:00.8   
2 maureen maciekowicz   21:44.2   
3 Chris ROETTGER   23:07.1   
4 amy strahan   23:15.8   
5 Jamie VALENCHECK   23:37.6   
6 Molly VETTER-SMITH   23:43.5   
7 Aubree DOCK   23:53.7   
8 Allison BRDDOCK   24:09.2   
9 emily flannigan   24:25.6   
10 Teresa SEDLACEK   24:45.2   
11 Stephanie NADEAU   26:08.0   
12 Alice BUTLER   44:28.3   

Women - Women Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan JOHNSON   23:21.2   
2 Katherine HURBES   24:16.3   
3 Tara FLAIG   25:01.1   
4 Bethany HIMEL   25:11.0   
5 Kathleen BEARDSELL   25:37.9   
6 Jennifer GARNER   26:01.5   
7 Mariasol JOHANES   26:10.2   
8 Nicole LONG   27:32.9   
9 terri gierer   27:50.7   
10 Elena KLAUS   28:23.0   
11 Yvette LIEBESMAN   28:58.5   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaBonk BreakerSpyShimanoUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee