Race Results for
Sea Otter Classic-2010 MOUNTAIN
Monterey, CA
(Event Information)
Dual Slalom on 04/16/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1 - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryson Martin   Castaic, CA 295629   
2 ANTHONY MARINO   Newbury Park 233908   
3 AUSTIN WARREN   Alpine, CA 291587   
4 THOMAS RAVINA   Novato, CA 226975   
5 SAM FLOCKHART      
6 KYE WALSTROM      
7 PHILLIP LEVY   Walnut Creek, CA 247704   
8 ALEX AMARAL   Kings Beach, CA 250237   
9 KYLE WARNER   Chico, CA 303746   
10 TOMMY BITNER      
11 Nik Benko   Los Osos, CA 270371   
12 MAX HORNER      
13 CHRIS RAVINA   Novato, CA 226976   
14 AUSTIN ALDRICH      
15 TODD CASTONGUAY    19920106   
16 BRAD KING   Hemet 258129   

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEPHEN CLEETON   Morgan Hill, CA 144313   
2 DARRELL JAMIESON   La Center, WA 230745   
3 WILLIAM ROUSSEL      
4 MICHAEL PATTERSON   Indian Hills, CO 247205   
5 DAVE DECKER   Newark, CA 131607   
6 SCOTT SCHLACHTER   San Jose, CA 31591   
7 DAVE FRAME   Calistoga, CA 185148   
8 ROB CARNAHAN      
9 INA HILL      
10 JERRY VINES   Malone, NY 13115   
11 DAVID CROCKELL   Orangevale, CA 101949   
12 CURTIS LONN      
13 ROGER GUTIERREZ   Riverside, CA 198502   

Men - Cat 2 - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CODY KELLEY      
2 CHRISTIAN PEPER      
3 BRENNAN WALSTROM      
4 LUCA COMETTI      
5 WYLIE EASTON      
6 DANNY KERN      
7 ADRIAN CHOW-DANEL      
8 KEVIN SAYLOR      
9 MAX KAUERT      
10 Garrett Tollette   Folsom, CA 368107   
11 NICK ROMOLINO      
12 JEFF PETERSON      
13 JORDAN ROSSOW      
14 MATTHEW SLEUTJES      
15 MAX RAUSCH      
16 RYAN STEVENS      
17 SCOTT HOENISCH      
18 KYLE BRADSHAW      
19 ERIC WONG      
20 PHILIPPE MORIN      
21 CHRISTIAN BREUNINGER      
22 DANIEL MELVIN      
23 SAMUEL RYDELL      
24 NICK PRICE      
25 KEEGAN QUIROZ      
26 NICOLAS MORIN      
27 TAYLOR SMITH      
28 HOLDEN BIBAS      
29 QUINLAN BROW      

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSE SMITH      
2 BRYAN YOUNG      
3 DONALD GOODWIN      
4 JEFF FRAMPTON      
5 SCOTT SLATTERY      
6 CHAD GALLAGHER      
7 SEAN TRACY      
8 ZACHARY SMITH      

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN HEEBER      
2 DAVE SMITH      
3 MIKE WARREN      
4 PATRIC TIDD      
5 KELLY SHIMOKUSU      
6 CHARLES JALGUNAS      
7 CHRIS LARSON      
8 Clint Bullock   Salt Lake City, UT 228738   

Men - Cat 3 - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NOAH KEPPLE      
2 PETER PATRAKIS      
3 KYLE WINTERHALDER      
4 ZACK MENCARELLI      
5 KEVIN PROUT      
6 IAN STOWE      
7 AUSTIN TOGNETTI      
8 KEVIN CARROLL      
9 REX PEEL      
10 LIAM GLEASON      
11 TREVOR GRANADOS      
12 JEREMIAH NEWMAN      
13 JACK MANN      
14 MARTIN GASIOROWSKI      
15 DILLON CHARLTON      
16 COLTON BALL      

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JERRY RODGERS      
2 MARCO PERRELLA      
3 ROBERT ALVES      
4 DON HART      
5 YURIY TOMAS      
6 THEODORE POSCH      
7 RORY BUCHENROTH      
8 MARK JAMES      

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICKY CASTRO      
2 Shawn Yakovich   Rock Springs, WY 310645   
3 PRESTON ONEAL      
4 DYLAN WALDE      
5 NOLAN RODGERS      
6 WILL MEINHARDT      

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN PETTIGREW      
2 BRADEN ONEAL      
3 DUNCAN NASON      
4 JOHN WALDRON      

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COLLIN HUDSON      
2 BRANDAN PITA      
3 CHRISTOPHER VALLINDRAS      
4 CASEY MYERS      
5 DAN CARROLL      
6 HUDSON TOGNETTI      
7 WARREN KNISS      
8 TAYLOR MCLAREN      
9 WINTER NASON      
10 TREVOR MCDONOUGH      
11 JARED AUDISIO      
12 DREW SOLTIS      
13 WYATT COMPOSTI      
14 ERIC BELL      
15 NICK VOLD      
16 RYAN MULLEN      

- Pro Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JILL KINTNER      
2 RACHEL ATHERTON      
3 SABRINA JONNIER      
4 MELISSA BUHL    1251982   
5 LEIGH DONOVAN      
6 KATHY PRUITT   Saratoga, CA 117831   
7 TRACY MOSELEY      
8 ANNEKE BEERTEN      
9 FIONN GRIFFITHS      
10 CLAIRE BUCHAR      
11 JOANNA PETTERSON      
12 LISA MYKLAK      
13 KATIE HOLDEN      
14 JACQUELINE HARMONY      
15 JOY MARTIN   Park City, UT 165525   
16 SONDRA WILLIAMSON   Carpinteria, CA 218537   

- Pro Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICK HANNAH   Norman, OK 120473   
2 AARON GWIN   Wildomar, CA 274107   
3 JARED RANDO      
4 JARED GRAVES      
5 GREG MINNAAR    19811113   
6 KYLE STRAIT      
7 MITCH ROPELATO   Ogden, UT 240150   
8 NEKO MULALLY   Pisgah Forest, NC 247831   
9 DAN ATHERTON      
10 CHRIS KOVARIK      
11 BRENDAN FAIRCLOUGH      
12 STEVE PEAT    19740617   
13 ANDREW NEETHLING      
14 MIKE HADERER      
15 KAMIL TATARKOVIC      
16 JOSH BRYCELAND    19900323   
17 LOPES BRIAN      
18 BRYN ATKINSON      
19 CAMERON COLE      
20 ROGER RINDERKNECHT      
21 CHRIS BOICE   Albuquerque, NM 215006   
22 CHRIS VA DINE      
23 GEORGE STEPHENSON III   Folsom, CA 209787   
24 KIRT VOREIS      
25 LOGAN BINGGELI   Saint George, UT 213148   
26 FABIEN COUSINIE      
27 MATTI LEHIKOINEN      
28 TYLER IMMER   Rancho Murieta, CA 276049   
29 TROY BROSNAN      
30 CEDRIC GRACIA      
31 FLORENT PAYET      
32 DANNY HART      

- Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 FIRST LAST      

- Cat 3 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RUBY TIDD      

- Cat 3 30-39 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL BRILL      
2 STEVE TORRES      
3 RYAN SHEA      
4 MICHAEL FRONK      
5 JASON ROTH      
6 JAMES BENDER      
7 STEVE DUKE      
8 JEREMY HANMER      

- Cat 3 19-29 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHAWN MOLSBERRY      
2 ANTHONY GIORDANI      
3 TIM GOULD      
4 JOEY OKAMURA      
5 PATRICK MALE      
6 RAYMOND WILLIAMS      
7 PHILLIP PRIOLO      
8 DUSTIN YUE      
9 JOHNNIE SMOOT-SHAW      
10 ZACH YEAMAN-SANCHEZ      
11 HOWARD SCHULIEN      
12 OLIVER RAMOS      
13 DYLAN STOMPE      
14 NATHANIEL WALTERS      
15 PETER NELL      

- Cat 2 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SALLY HERMANSEN      
2 ASHLEY HERNANDEZ      
3 AYSHE TUNCER      
4 ROBIN VOLD      

- Cat 2 19-29 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MILES PAYTON      
2 MITCHELL CHUBEY      
3 NICOLAS SIMPSON      
4 JOSEPH JAKUBIAK      
5 BRENT MAGGI      
6 ADRIAN LOO      
7 KYLE ZONDERVAN      
8 LUCAS HART      
9 RYAN MEYER      
10 PETER LUCAS      
11 JUSTIN BOLDRINI      
12 RYAN GAGNON      
13 DYLAN BUFFINGTON      
14 JOHN REMPEL      
15 Scott Cannon   Cardiff By The Sea, CA 297326   
16 RYAN LUSE      
17 NICK HOEPERTOMICH      
18 MATT HARGREAVES      
19 TRAVIS LINDSEY      
20 CHASE ANDRADA      
21 ROWDY MARCUM      
22 CHRIS VAN DER LINDEN      
23 JEFF MIZE      
24 CORY CUISINOT      
25 LAWRENCE SAIYO      
26 TAYLOR ROBINSON      
27 MARCOS VEGA      
28 TONY RYDELL      
29 Christopher Seymour   Felton, CA 283561   
30 RYAN SHOLES      
31 CODY BLANK      
32 ADAM CAIN      

- Cat 1 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNEMARIE HENNES   Santa Cruz, CA 280075   
2 KELSEY ANDERSON   Novato, CA 257151   
3 HEATHER MCFADDEN      
4 HANNAH TRIMBLE   Brooklyn , NY 258033   
5 ROSIE BERNHARD   Santa Cruz, CA 286745   
6 NANCY HARRIS   Riverside, CA 175876   
7 KELLY JOHNSON   Richland, WA 308412   

- Cat 1 30-39 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIMMY ONEAL      
2 Matthew Patterson   Snoqualmie, WA 231152   
3 EDDIE CERONE   San Jose, CA 112169   
4 CLINTON FOWLER   Seattle, WA 213354   
5 VICENTE NETO    4396605   
6 LEV STRYKER   Bend, OR 40799   
7 BRIAN HAPGOOD   San Francisco, CA 199856   
8 JEFF KEGU   Leadville, CO 245608   

- Cat 1 19-29 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TROY D'ELIA   Moreno Valley, CA 224206   
2 LEAR MILLER   Sedona, AZ 221501   
3 DANIEL MAZUTI   Port Orchard, WA 240110   
4 TIM MANGINI   Benicia, CA 249448   
5 MARSHALL EAMES   Lafayette 198844   
6 NICK BAKER   Thousand Oaks, CA 270107   
7 DYLAN DUNKERTON      
8 ALLAN COOKE   Santa Cruz, CA 105718   
9 JOSEPH ROBERSON   Palo Alto, CA 209046   
10 MATT COLLINS   Lafayette, CA 275097   
11 GREG GLYNN   Nipomo, CA 310112   
12 BILLY ONCEA      
13 ANDREW CHO   Washington, DC 190123   
14 MATT TENURE      
15 SHAWN EASON   Glendale, CA 275245   
16 JESSE TOWNSEND   Grand Junction, CO 288568   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREUSACDFOSMOShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee