Race Results for
Tour of Socorro
Socorro, NM
(Event Information)
Cross Country on 04/18/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- Single-Speed Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Holloway   Santa Fe, NM 269464   

- Single-Speed Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wilson   El Paso, TX 38515   
2 Casey Cook   Edgewood, NM 7636   
3 Keith Ashmore   Durango, CO 75512   
4 Anthony Petta   El Paso, TX 116986   
6 Michael Robinson   Crested Butte, CO 251817   
8 Chris Hereford   Albuquerque, NM 15911   
9 Joshua Torres   Belen, NM 263161   
13 Craig Smith   Albuquerque, NM 308496   
14 Rico Smith   Las Cruces, NM 307279   
16 J J Torres   Belen, NM 308643   

- Pro Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Downing   Durango, CO 161859   
2 Matthew Beaton   Colorado Springs, CO 216119   
3 Jens Nielsen   Durango, CO 144898   
4 Travis Brown   Durango, CO 5171   
5 Sem Gallegos   El Paso, TX 233198   
6 Michael McCalla   Santa Fe, NM 23198   
7 Joe Prinzivalli   Albuquerque, NM 28733   
8 Dax Kastrin   Holmdel, NJ 195935   

- Jr CAT 3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jake Yackle   Reno, NV 307192   
4 Nye Yackle   Reno, NV 307201   
6 Stevie Sisneros   Roswell, NM 309686   
7 Ohlin Skeen   Alto, NM 309760   

- Jr CAT 2 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Orion Staples   Losalamos, NM 291769   
2 Ayden Hibner-Hereford   Albuquerque, NM 252570   
3 Kaden Murdock      

- Jr CAT 1 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Castro   El Paso, TX 278376   
2 Jay Yu   Elpaso, TX 306674   
3 Chase Martinson   Roswell, NM 309688   

- Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Name Last Name      

- CAT 3 Women 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Barrow   Las Cruces, NM 310036   
2 Cindy Silva   Albuquerque, NM 299700   
3 Sarah Fair   Albuquerque, NM 273218   

- CAT 3 Women 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Sarah Meyers   Santafe, NM 309705   

- CAT 3 Men 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Richard Dirnberger   Edgewood, NM 292593   

- CAT 3 Men 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Herbert   El Paso, TX 114090   
5 David Skeen      

- CAT 3 Men 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Jorge Silva   Santafe, NM 309710   

- CAT 3 Men 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Jonathan Polonsky   Santafe, NM 309709   
6 Able Raymond   Lascruces, NM 299089   

- CAT 2 Women 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Sheila Senft   Albuquerque, NM 31661   

- CAT 2 Women 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laurie Mauderly-Bush   Bosque Farms, NM 245559   
2 Jennifer Robinson   Albuquerque, NM 309984   

- CAT 2 Women 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Menke   Albuquerque, NM 171965   
2 Annmarie Chavez   El Paso, TX 226194   

- CAT 2 Men 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Little   Las Cruces, NM 271776   
3 Brent Bonwell   Santa Fe, NM 307144   
4 David Bernstein   Losranchos, NM 286363   
6 Kerry Howard   Albuquerque, NM 94687   
7 Randy Silva   Albuquerque, NM 32666   
8 Robert Cipoletti   Albuquerque, NM 275479   
10 George Guerdrum   Albuquerque, NM 267827   
12 Stuart Penner   Rio Rancho, NM 261999   

- CAT 2 Men 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Dineen   Albuquerque, NM 278010   
2 Alfredo Nunez   El Paso, TX 310582   
3 Richard Capener   Albuquerque, NM 309900   
9 Vernon Abeyta   Albuquerque, NM 298812   
10 Jeremy Smith   Albuquerque, NM 308856   
11 David Hargis   Rio Rancho, NM 178641   
12 Tim Gallegos   Albuquerque, NM 276809   
13 Stefan Grande   Alamogordo, NM 307801   
14 John Battle   La Luz, NM 251674   
15 Kendall Clujee   Tuscaloosa, AL 193550   
19 Arturo Hines   Albuquerque, NM 242454   
20 Tony Steffan   Albuquerque, NM 33945   
21 Lance Winebrenner   Ruidoso, NM 309691   

- CAT 2 Men 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Gustavo Fierro   El Paso, TX 308727   
5 Michael Barrow   Las Cruces, NM 301638   
6 Jeremy Milligan   Albuquerque, NM 306136   
7 Gregory Cavanaugh   Gallup, NM 310010   
8 James Love   Albuquerque, NM 277227   
10 Eric Helewicz   Rio Rancho, NM 311178   
11 Richard Triplett   Los Alamos, NM 236998   
13 William Martinez   Las Cruces, NM 291527   
17 Thomas Bell   Paris, TN 13000   
20 David Singh   El Paso, TX 253405   
21 Derrick Buffington   Albuquerque, NM 287963   

- CAT 2 Men 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Brent Gillespie   Albuquerque, NM 308429   

- CAT 1 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josie Jones   Lakewood, CO 225188   
3 Kim Bear   Santa Fe, NM 82996   

- CAT 1 Men 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Szabo   Boca Raton, FL 34874   
2 Douglas Schneebeck   Albuquerque, NM 104705   
3 Jan Bear   Santa Fe, NM 237003   
4 Brian Hughes   Albuquerque, NM 243015   
5 Jeff Blagg   Bloomfield, NM 270777   
6 Jimmy Day   Santa Fe, NM 8894   
7 Pat Caldwell   Albuquerque, NM 122977   
8 Mike Slattery   Albuquerque, NM 32907   
9 David Hughes   Albuquerque, NM 113667   
10 Ken Gauthier   Pittsfield Ma 221507   
11 Peter Emery   Farmington, NM 182267   

- CAT 1 Men 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Al Senft   Albuquerque, NM 32168   
2 Bret Bernard   Cochiti Lake, NM 147082   
3 Chris Casey   Placitas, NM 135137   
4 Todd Resch   Albuquerque, NM 294275   
5 Peter Tempest   Gallup, NM 102793   
6 Michael Archibeck   Albuquerque, NM 257569   
7 Rich Walters   Albuquerque, NM 95845   
8 Brian Robinson   Silver City, NM 30169   
9 Philip Simpson   Las Cruces, NM 32773   
10 Michael Mangan   Albuquerque, NM 223915   
11 Mike Rosson   Wilmington, VT 30697   
12 William Steffen   El Paso, TX 33949   

- CAT 1 Men 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Searles   Albuquerque, NM 282966   
2 Daniel Swinton   Albuquerque, NM 86276   
3 Todd Bauer   Albuquerque, NM 45065   
4 Marty Moriarty   Albuquerque, NM 25084   
5 Nathan Shay   Silver City, NM 32358   
6 Kevin Ledwith   Albuquerque, NM 294277   
7 Andy Stravers   Gallup, NM 251819   
8 Donnie Cole   Albuquerque, NM 151359   
9 Dan Meyers   Santa Fe, NM 300386   
10 Brett Hawkins   Los Alamos, NM 289000   
11 Lawrence Herrera   Albuquerque, NM 275724   
12 Richard Murdock   Las Cruces, NM 25455   
13 Chuck Whitney   Gallup, NM 225646   
14 Ediberto Cobos   El Paso, TX 295196   
15 Ryan Cody   El Paso, TX 187881   
16 Breaux Burns   Las Cruces, NM 293310   
17 Charles Van Drunen   Gallup, NM 278927   

- CAT 1 Men 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Jones   Lakewood, CO 225189   
2 Alexander Leonard   Flagstaff, AZ 253218   
3 Logan Ross   Las Cruces, NM 292983   
4 Kyle Shour   Albuquerque, NM 234308   
6 Cole Oberman   Philadelphia, PA 302977   
7 Paul Trotman   Albuquerque, NM 201143   
8 Colin Lewis   Las Cruces, NM 277553   
9 Jesse Dirnberger   Edgewood, NM 276952   
10 Jeremy Bradley   Albuquerque, NM 276613   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOUSACDFSierra NevadaCUOREBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee