Race Results for
Tour de Syracuse
Syracuse, NY
(Event Information)
Omnium on 05/23/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Reinert   Mertztown, PA93 191021  113 
2 Jeff Henderson   84  115 
3 Brendan Housler   Rochester, NY82 278407  106 
4 Don Sproull   Auburn, NY72 210436  114 
5 Waclaw Godycki   Ithaca, NY62 177947  103 
6 Kenneth Harris   New York, NY57 204430  105 
7 Andrew Melnychenko   Alpine, NY57 52777  108 
8 Trevor Eide (1 - Cat2)   Portland, ME51 199142  102 
9 Brent Martin   Stow, OH50 268637  107 
10 Jacob Bobrow   Burlington, VT46 289933  101 
11 Barry Miller   Kutztown, PA45 197897  109 
12 Brian Lawney   Chestnut Hill, MA44 248557  99 
13 Ramon MiradeOrduna (2 - Cat2)   Geneva, NY43 279894  110 
14 Derek Harnden   42  104 
15 Bill Golembieski   Boulder, CO40 274222  116 
16 Owen Pope (3 - Cat2)   Burlington, VT37 198143  111 
17 Michael Rea   Norwich, VT32 214496  112 
18 Marc Bertucco   New York, NY25 44238  100 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Lytwynec   Rochester, NY81 271211  714 
2 Aleksander Betko   New York, NY68 241674  703 
3 Daniel Barney   Fairport, NY65 230661  702 
4 Lance Johnson   Amherst, NY59 283421  710 
5 Bruce Beauharnois   Peru, NY58 245611  723 
6 Garrett Olsen   Villanova Pa58 290847  719 
7 Jacob Bolewski   Skaneateles, NY48 248683  727 
8 Adam Schwarzweller   Farmington, NY48 265316  721 
9 Jose Alvergue   Buffalo, NY46 285220  701 
10 Timothy Finnegan   Dunkirk, NY46 174315  706 
11 Joe Magro   Lititz, PA44 243366  715 
12 Robert Abramo   Ambler, PA41 288856  700 
13 Brett Mckay   Aurora, OH38 205998  717 
14 Edward Klock-McCook   King Of Prussia, PA38 211704  711 
15 Dan Lavelle   Philadelphia, PA37 254791  713 
16 Paul Daniels   Princeton, NJ35 282151  705 
17 Jeff Henderson   35  708 
18 Andrew Nasca   Beacon, NY33 275314  718 
19 Corey Knowles   Hamburg, NY28 275435  712 
20 Jeffrey Thomas   Fairport, NY25 66442  722 
21 Benjamin Willis   Amherst, NY23 219290  726 
22 Cam Mancuso   Greentown, PA20 236340  716 
23 Greg Gray   Rochester, NY20 176098  707 
24 Jeremy Clay   Manlius, NY18 7089  704 
25 Eric Schillinger   Albany, NY206384  728 
26 Stephen Frattini   Port Washington, NY126675  725 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Hughes   New York, NY77 294505  423 
2 Nathan Davis   Petersham, MA75 294299  406 
3 Mitchell Jacaruso   New York, NY75 282121  426 
4 Craig Polston   East Aurora, NY65 233887  447 
5 Eric Gregoire   Phoenix, NY56 243398  417 
6 Ronan Cahill   Seattle, WA49 291453  459 
7 Douglas Mauro   Pittsford, NY37 276070  434 
8 Craig Nichols   Ephrata, PA37 305602  443 
9 Patrick Merrick   Hamburg, NY36 243076  438 
10 Benjamin Fackler   New York, NY35 269252  410 
11 Christopher Fey   Keene Valley, NY35 230867  412 
12 Timothy Akers   Salt Lake City, UT34 276173  400 
13 Mark Flis   Salt Lake City, UT31 282287  414 
14 James Leone   Delmar, NY31 214803  430 
15 David Hansen   Elmira, NY27 284362  421 
16 Bradford Stratton   Brooklyn, NY27 70309  451 
17 Eric Korolewski   Liverpool, NY25 261040  429 
18 Alexandre Michel   22  439 
19 David Anthony   New York, NY22 280592  402 
20 Adam Trost   East Aurora, NY20 272987  453 
21 Joseph Michels   New York, NY18 307022  47 
22 Thomas Mikolinski   Brooklyn, NY17 44097  440 
23 Brian Rohr   Lake View, NY15 163892  448 
24 Jeffrey Gagliardo   Pittsford, NY15 271192  416 
25 JScott Korbich   New Tripoli, PA14 292683  428 
26 Jeff Hoover   Liverpool, NY13 247979  422 
27 Michael Grygus   Endwell, NY11 263571  419 
28 N/A   New York City10 252717  454 
29 Christopher Mondiek   Schenectady, NY11 229657  476 
30 Bryan Fried   New York, NY10 121224  415 
31 Robert Sobon   Amherst, NY271017  450 
32 Marty Maynard   Rochester, NY264165  435 
33 Garrick Dixon   Manlius, NY288379  409 
34 Vincent Lorenz   West Seneca, NY258384  432 
35 Brian Devaney   Burlington, VT290753  458 
36 Christopher Jones   Johnson City, NY294390  427 
37 Brian Nilsson   Manlius, NY165690  465 
38 owen laurion   Rochester, NY259759  460 
39 Aaron DiNoto   Rochester, NY200543  408 
40 J Delancey   Walworth, NY46444  407 
41 Nicholas Kreilach   Canastota, NY228984  469 
42 Adam Liegner   Syracuse, NY278900  431 
43 Carlos Martinez   Woodhaven, NY216737  433 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Hadzor   Syracuse, NY102 317582  749 
2 tim andrus   Horseheads, NY92 300517  751 
3 Jason Hettenbaugh   Honeoye Falls , NY88 263837  762 
4 Chad Day   Pittsford, NY75 295839  755 
5 Jeffrey Krywanczyk   Chazy, NY63 300882  766 
6 Wesley Dearborn   Fort Collins, CO58 313668  756 
7 Nate Foster   Ithaca, NY55 303738  760 
8 Ashton Momot   Aurora, CO55 304475  768 
9 John-Paul Koenig   53  765 
10 Ken Hammond   Manlius, NY47 261214  761 
11 Conor McDonough   Long Island City, NY45 241679  767 
12 Kyle Oberdorf   42  769 
13 Michael Fenoff   31  758 
14 Wes Belisle   Cicero, NY25 315280  752 
15 Daniel FitzGibbons   Boston, MA24 282446  759 
16 Joey Robinson   Skaneateles, NY23 283555  773 
17 Michael Klein   Potsdam, NY22 305765  764 
18 Brian DeCann   Arlington, VA20 306510  757 
19 Jeremy Kassel   Green Island, NY20 284786  795 
20 Brent Olson   Salt Lake City, UT19 309228  770 
21 Jeffrey Coons   Colchester, VT15 315840  754 
22 Charlie Bird   New York, NY13 139148  753 
23 Dean Rheaume   Austin, TX10 299778  771 
24 Jack Amadeo   Brooklyn, NY308332  750 
25 Wesley Hadzor   La Fayette, NY302861  29 
DNS Alexander Keogan   Dansville, NY 283152  763 
DNS Will Rice     772 
DNS Edward TenEyck   Syracuse, NY 286835  774 

Men - Cat 5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leonard Galati   Eastchester, NY93 278879  40 
2 DAVID FROSTCLAPP   Ithaca, NY77 292596  39 
3 Rick Ferro   Eden, NY77 273032  38 
4 Sean Behrman   Auburn, NY62 257859  31 
5 Fred Harle   60  43 
6 Jamie Campbell   51  36 
7 Scott Sears   47  53 
8 Richard Jarvi   Manlius, NY47 237833  44 
9 Michel Bermudez   45  32 
10 Scott Sears   45  74 
11 Eric Prager   Syracuse, NY41 283560  50 
12 Thomas Robinson   Colden, NY38 230117  52 
13 Seth deMarrais   Worcester, NY37 307456  37 
14 Eric Jarvi   Framingham, MA36 254949  45 
15 Tony Behm   30  30 
16 Kevin Nelson   29  49 
17 Thomas MacClarence   Loudonville, NY28 295442  46 
18 David Moore   Syracuse, NY27 291253  48 
19 Christopher Spina   Manlius, NY26 279606  55 
20 Doake Brown   Cortland, NY25 160332  35 
21 Richard Shade   23  54 
22 Timothy Galvin   18  41 
23 Daniel Wnorowski   Manlius, NY18 296721  60 
24 Michael Bowman   Harrisburg, PA17 297982  34 
25 Raymond Willard   10  59 
26 James Trevvett    57 
27 Eric Gustafson    42 
28 Sonny Bindra   New York, NY219492  33 
29 John Ragel   New York, NY298275  51 
30 Loren Swears   Malta , NY307058  56 
31 Don Western    58 
32 Scott Zelenetz    61 

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Hawkes   108  624 
2 Steve Proulx   101  627 
3 Marc LaPointe   94  636 
4 Michael Spangenberg   Golden, CO82 69228  629 
5 Terrence Martineau   65  626 
6 Titus Leung (1 - Cat3)   New York, NY57 206864  625 
7 Michael Wentland   Big Indian, NY54 268340  630 
8 Patrick Shea   52  628 
9 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY51 144900  621 
10 Brian Hahn   Toledo, OH51 104417  623 
11 Andrew Williams   Binghamton, NY45 286915  631 
12 Bryan Blake   Brewerton, NY42 214701  634 
13 Michael Forsdike   35  622 

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 M Andrew Ruiz   Delmar, NY98 47271  529 
2 Jon Gee   88  509 
3 Charlie Squires   72  533 
4 Antonio Goncalves   58  510 
5 Thomas Luzio   Mamaroneck, NY54 187590  518 
6 David Faso   Cazenovia, NY53 11315  506 
7 Volodymyr Spantchak   Fairport, NY52 224464  532 
8 Richard Karaz   Remsen, NY51 46804  515 
9 Bruce Rohdenburg   Corning , NY50 53591  527 
10 Ron Amos   47  500 
11 kevin mosher   Voorheesville, NY43 276954  520 
12 Ernie Bayles   Ithaca, NY42 163748  503 
13 Kees Louws   39  517 
14 James (Jim) Walker   Elizabethtown, NY32 225529  537 
15 Dan Fitch   Cazenovia, NY31 246274  508 
16 Eric deRivera   West Boylston, MA30 236270  505 
17 William McGreevy   Wilmington, NY28 226407  519 
18 Scott Klion   New York, NY22 152618  516 
19 J Craig Robertson   21  545 
20 Peter Hoag   Dansville, NY20 194738  513 
21 David Hoag   Dansville, NY15 222502  514 
22 Brian Rafferty (1 - Cat3)   Mamaroneck, NY14 169430  524 
23 David Thornton   Erie, PA12 239723  536 
24 Bruce Schwartz   Armonk, NY10 241442  530 
25 Charles Rhoades   Binghamton, NY287710  525 
26 Gene Primomo   Delmar, NY192318  523 
27 Michael Traxler   Rush, NY239795  539 
28 Paul Heffler    512 
29 Steven Burdette   Big Flats, NY279283  504 
30 Danny Goodwin   Delmar, NY13688  511 
31 Mark Bartsch   Horseheads, NY291065  501 
32 Phil Batten   Manlius, NY279652  502 
33 John Fessenden (1 - Cat5)   Sackets Harbor, NY316312  507 
34 Robert Nunnink   Newfield, NY254005  521 
35 Julio Pascoa    522 
36 Ronald Rosenberg   Bemus Point, NY246092  528 
37 Richard Searing   Skaneateles, NY52618  531 
38 Michael Tersegno   Auburn, NY192130  535 

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Chiasson   Athol, MA112 157351  651 
2 Jim Laird   103  655 
3 Glenn Swan   Freeville, NY81 47399  665 
4 William Cantler   Brooklyn, NY77 200565  650 
5 Steven Tinston   Blauvelt, NY72 77226  659 
6 Bruce Townend   Windsor, MA62 75172  660 
7 Paul Siebert   Orlando62 56756  658 
8 Doug Corner   56  652 
9 Guy Damiano   New Hartford, NY50 50760  653 
10 Timothy Leonard   New Hartford, NY45 106471  656 
11 Jack Rueckheim   Freeville, NY44 264445  657 
12 William Dowling   Buffalo, NY39 262180  654 
13 Gary Toth   Stephentown, NY13 35799  663 

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Toplitz   Leverett, MA98 46009  368 
2 Mark McCarthy   Fairport, NY93 211211  364 
3 Brian Beach   Owego, NY91 173282  360 
4 Phillip Hershberger   Climax, NY90 66821  362 
5 Van Fronhofer   Salem, NY80 236542  361 
6 Stuart Joseph   Cassville, NY25 208879  363 
DNS Howard Schenker   Rochester, NY 220438  365 

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Magnus Hartwell   Breinigsville, PA65 306913  300 
2 Alec Ratzell   Blandon, PA59 310898  302 
3 Mark Yaroshevsky   North Caldwell, NJ52 292988  307 
4 Andres Weller   Emmaus, PA51 309214  306 
5 Hugo Schreur   44  304 
6 Jonathan Krause   Allentown, PA39 305636  301 
7 Linus Sante   37  303 
8 Daniel Shade   Albany, NY33 317396  305 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Granigan   Cape May Court House, NJ108 229865  326 
2 Samuel Morkal Williams   Briarcliff Manor, NY96 295708  328 
3 Austin Vincent   Simsbury, CT78 226301  330 
4 Ian Baun   Pittsburgh, PA72 295295  320 
5 Jeremy Boyle   Macungie, PA67 308090  321 
6 Tyler Mower   Pittsburgh, PA60 299802  329 
7 Keane Brennan   Cambridge, NY59 260842  322 
8 Derek Gee   58  325 
9 Marcello Cesario   Downingtown, PA48 305555  323 
10 Joseph Toth   Stephentown, NY47 236412  319 
11 William MacClarence   Loudonville, NY40 277203  327 
12 Tom Dudzik   Burlington, CT28 283479  324 

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis White   Delanson, NY113 234696  356 
2 Gregory Ratzell   Blandon, PA99 230201  355 
3 Teddy Kozlowski   Bridgewater, NJ78 241677  359 
4 Zachary Houlik   Breinigsville, PA77 296256  351 
5 Jack MacClarence   Loudonville, NY75 271342  353 
6 Hunter Dansin   Cambridge, NY71 261086  350 
7 William Pestcoe   Allentown, PA58 284904  354 
8 Christopher Krause   Allentown, PA45 265957  352 
DNS Christopher Worden   Brewer, ME 271710  357 

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Carpenter   Philadelphia, PA112 229481  382 
2 Eli Robinson   Ithaca, NY82 261543  394 
3 Wei Chen   Elmhurst, NY75 300948  383 
4 Sam Cowan   Lake Placid, NY72 314502  384 
5 Brandon Milet   Atten.cycling Coach 66 276068  391 
6 Derek Wojtkun   Cambridge, NY61 275973  397 
7 Jeffrey Alpert   Coopersburg, PA60 248058  380 
8 Benjamin Dolva   54  385 
9 Eli Mernit   Bronx, NY51 270121  390 
10 Matthew Voyer   Blandon, PA48 247712  396 
11 Lucca Zeray   Brooklyn, NY41 280462  399 
12 Keane McCullum   Grantham, PA41 297979  379 
13 Benjamin Salibra   Fayetteville, NY39 233370  395 
14 Daniel Jardin   Mexico, NY34 299029  388 
15 Andrew Harris   Lititz, PA32 245643  387 
16 Tom Badman   Jordan, NY30 308838  381 
17 Jeffrey Maxson   Hamlin, PA26 310203  389 
18 Stefan Zavislan   Usaf Academy, CO11 296754  398 
DNS Jacob Gorke   Manlius, NY 260291  386 
DNS Matt Muney   Darien, CT 250265  392 
DNS Zack Noonan   Kutztown, PA 249618  393 

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veronique Bilodeau   89  152 
2 Cynthia Wilson   84  171 
3 Andrea Myers   Danbury, CT75 228117  165 
4 Lex Albrecht   69  150 
5 Sarah Coney   67  155 
6 Annick Dufour   66  156 
7 Beth Miller   Delmar, NY64 239476  164 
8 Sophie Matte   58  163 
9 Tricia K. Spooner   52  170 
10 Julia Bradley   46  153 
11 Michelle Paiement   46  166 
12 Sarah Krzysiak   Utica, NY38 233739  160 
13 Ashley Prine   Brooklyn, NY38 247237  167 
14 Virginie Gauthier   37  158 
15 Andrea Luebbe   Plymouth Meeting, PA32 250385  161 
16 Kimberly Edwards   Clinton, CT32 263393  157 
17 Marjolein Schat   Glen Ridge, NJ32 264895  169 
18 Maria Quiroga   New York, NY23 200041  168 
19 Dara Kiese   New York, NY20 264746  159 
20 Kristine Church   Philadelphia, PA12 142023  154 
21 Arlene Marchildon   10  162 
22 Leigh Bianco    151 

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheila Vibert   Norwich, VT95 182320  210 
2 Erica Adelberg   New York, NY85 242487  200 
3 Ruth Sherman   Spencer, NY85 278482  208 
4 Amy Kneale   Dewitt, NY79 241641  204 
5 Shelley Reynolds   Endicott, NY75 147733  207 
6 Margaret Thompson   Clinton, NY66 35453  209 
7 Shana Lydon   Rochester, NY64 259894  205 
8 Xieyue (Pan Pan) Fan   Atherton, CA61 273441  202 
9 Vanessa McCaffery   Newfield, NY57 222557  206 
10 Ali Flis   Salt Lake City, UT44 218437  203 
11 Andrea Bacik   44  201 

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Rosa   La Fayette, NY105 162643  261 
2 Renee Engelhardt   New York, NY88 287624  254 
3 Jackie McKay   Nashua, NH80 294402  259 
4 Sheila O'Mahony   Saratoga Springs, NY75 247948  264 
5 Emily Elbers   Syracuse, NY68 314836  253 
6 Lindsey Paluska   Brooklyn, NY68 271611  260 
7 Lilynn Graves   Ithaca, NY66 13946  255 
8 Tamara Lewis   Afton, NY60 248584  256 
9 Karla Eisch   Vestal, NY48 172399  252 
10 Charlsie Donnelly   Van Etten, NY46 225684  251 
11 Elizabeth Lukowski   Albany, NY45 285193  258 
12 Heather Ludwig   Endicott, NY39 294411  257 
13 Katherine Amos   New York, NY35 308375  250 
14 Delana Spaulding   Johnson City, NY32 300247  263 
15 Quinn Shamlian   Syracuse, NY28 274728  262 

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma White   Delanson, NY105 275988  603 
2 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA101 290571  600 
3 Julia Sante   Queensbury, NY89 284417  601 
DNS Brittany Sumner   Clifton Park, NY 260846  602 

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA112 240336  612 
2 Emily Krause   Allentown, PA100 286799  611 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerSierra NevadaShimanoUSACDFOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee