Race Results for
Tour de Syracuse
Syracuse, NY
(Event Information)
Time Trial on 05/23/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Sproull   Auburn, NY0:06:03.165 210436  114 ChrisCookies.com/Swan Cycles/FLCC
2 Kenneth Harris   New York, NY0:06:14.946 204430  105 CRCA/Jonathan Adler Racing
3 Nicholas Reinert   Mertztown, PA0:06:19.020 191021  113 Van Dessel
4 Jeff Henderson   0:06:19.441  115 CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez
5 Andrew Melnychenko   Alpine, NY0:06:22.513 52777  108 Maxpowercycling.com
6 Owen Pope (1 - Cat2)   Burlington, VT0:06:23.808 198143  111 BikeReg.com
7 Michael Rea   Norwich, VT0:06:24.888 214496  112 Bikereg
8 Brian Lawney   Chestnut Hill, MA0:06:26.778 248557  99 Cambridge Bicycl
9 Trevor Eide (2 - Cat2)   Portland, ME0:06:29.140 199142  102 Bikereg.com
10 Brendan Housler   Rochester, NY0:06:33.587 278407  106 Minerva Design Cycling / GVCC
11 Bill Golembieski   Boulder, CO0:06:41.194 274222  116 
12 Ramon MiradeOrduna (3 - Cat2)   Geneva, NY0:06:42.828 279894  110 MaxPowerCycling.com
13 Waclaw Godycki   Ithaca, NY0:06:48.822 177947  103 Cornell Cycling Club
14 Barry Miller   Kutztown, PA0:06:50.800 197897  109 Mike Fraysse Sports
15 Derek Harnden   0:06:51.586  104 Colavita Racing Inc.
16 Marc Bertucco   New York, NY0:07:11.790 44238  100 Kissena Cycling Club
17 Jacob Bobrow   Burlington, VT0:08:30.334 289933  101 colavita racing
18 Brent Martin   Stow, OH0:08:50.635 268637  107 Panther pb Competitive Cyclist

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Beauharnois   Peru, NY0:06:20.717 245611  723 Team Wear on Earth
2 Lance Johnson   Amherst, NY0:06:24.862 283421  710 Handlebars Cycle Company
3 Paul Daniels   Princeton, NJ0:06:30.192 282151  705 NYAC/CRCA
4 Dan Lavelle   Philadelphia, PA0:06:32.000 254791  713 Philadelphia Ciclismo
5 Aleksander Betko   New York, NY0:06:34.477 241674  703 CRCA/Foundation
6 Brett Mckay   Aurora, OH0:06:37.441 205998  717 Hollyloft
7 Jeremy Clay   Manlius, NY0:06:43.604 7089  704 Team Bike Loft
8 Garrett Olsen   Villanova Pa0:06:45.246 290847  719 
9 Edward Klock-McCook   King Of Prussia, PA0:06:46.000 211704  711 Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
10 Andrew Lytwynec   Rochester, NY0:06:47.000 271211  714 Full Moon Vista
11 Andrew Nasca   Beacon, NY0:06:48.000 275314  718 Team Bikeway.com
12 Daniel Barney   Fairport, NY0:06:48.959 230661  702 Mac 5 Bikes / GVCC
13 Corey Knowles   Hamburg, NY0:06:49.882 275435  712 Team ROG
14 Robert Abramo   Ambler, PA0:06:50.884 288856  700 Philly Cyclismo
15 Jeff Henderson   0:07:00.405  708 Cyclepath
16 Benjamin Willis   Amherst, NY0:07:01.696 219290  726 Pearl Steet Cyling
17 Cam Mancuso   Greentown, PA0:07:07.000 236340  716 DeathRow Velo
18 Timothy Finnegan   Dunkirk, NY0:07:08.552 174315  706 Hollyloft/El-Matador
19 Jeffrey Thomas   Fairport, NY0:07:10.048 66442  722 Rochester Opthalmalogical Group (ROG)
20 Eric Schillinger   Albany, NY0:07:18.886 206384  728 CBRC
21 Greg Gray   Rochester, NY0:07:30.880 176098  707 Rochester Opthalmalogical Group (ROG)
22 Adam Schwarzweller   Farmington, NY0:07:33.640 265316  721 Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team
23 Jose Alvergue   Buffalo, NY0:12:59.913 285220  701 Shickluna

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Gregoire   Phoenix, NY0:06:12.024 243398  417 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
2 David Anthony   New York, NY0:06:21.655 280592  402 CRCA/NYVelocity
3 Adam Trost   East Aurora, NY0:06:25.993 272987  453 Pearl Street Grill & Brewery
4 Matthew Hughes   New York, NY0:06:28.034 294505  423 NYAC/CRCA
5 Nathan Davis   Petersham, MA0:06:35.111 294299  406 UVM Cycling
6 Mark Flis   Salt Lake City, UT0:06:35.762 282287  414 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
7 Patrick Merrick   Hamburg, NY0:06:37.986 243076  438 schickluna / Brown & Kelly
8 Mitchell Jacaruso   New York, NY0:06:38.867 282121  426 CRCA/NYVELOCITY
9 Craig Polston   East Aurora, NY0:06:39.781 233887  447 Pearl Street Cycling
10 Brian Rohr   Lake View, NY0:06:40.109 163892  448 Pearl Street Cycling
11 Michael Grygus   Endwell, NY0:06:40.885 263571  419 RUUD/TVC
12 Robert Sobon   Amherst, NY0:06:41.615 271017  450 Handlebars/Queen city cyclists
13 Benjamin Fackler   New York, NY0:06:41.639 269252  410 CRCA/Luzzos
14 Garrick Dixon   Manlius, NY0:06:44.101 288379  409 bicycle Alley
15 Brian Devaney   Burlington, VT0:06:45.759 290753  458 
16 owen laurion   Rochester, NY0:06:46.087 259759  460 U Rochester
17 Thomas Mikolinski   Brooklyn, NY0:06:47.369 44097  440 CRCA/NYVelocity
18 Bradford Stratton   Brooklyn, NY0:06:47.935 70309  451 Capital Bicycle Racing Club
19 Alexandre Michel   0:06:48.493  439 West Quebec Wheelers
20 Nicholas Kreilach   Canastota, NY0:06:48.857 228984  469 
21 Vincent Lorenz   West Seneca, NY0:06:49.060 258384  432 Pearl Street Cycling
22 Craig Nichols   Ephrata, PA0:06:50.573 305602  443 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
23 Adam Liegner   Syracuse, NY0:06:53.315 278900  431 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
24 Jeff Hoover   Liverpool, NY0:06:53.945 247979  422 maxpowercycling.com
25 Ronan Cahill   Seattle, WA0:06:54.390 291453  459 U Rochester
26 Bryan Fried   New York, NY0:06:55.033 121224  415 CRCA/NYVELOCITY
27 Colin Farmer   New York, NY0:06:58.297 294329  411 CRCA/NYAC
28 N/A   New York City0:06:59.534 252717  454 CRCA/FGX Racing
29 Jeffrey Grover   East Syracuse, NY0:07:00.397 14301  418 
30 Marty Maynard   Rochester, NY0:07:02.155 264165  435 Monroe Extinguisher/SBR Cycling Team
31 Ryan McGarrity   New York, NY0:07:02.211 243436  437 CRCA/NYVelocity
32 Joseph Michels   New York, NY0:07:02.933 307022  47 NYAC
33 JScott Korbich   New Tripoli, PA0:07:03.018 292683  428 Bikeline/LWA
34 Thomas Weichmann   Buffalo, NY0:07:04.775 267062  455 Pearl Street Cycling
35 Carlos Martinez   Woodhaven, NY0:07:06.476 216737  433 CRCA/Luzzos
36 Douglas Osborne   Peru, NY0:07:08.013 300029  445 Wear on Earth
37 Christopher Fey   Keene Valley, NY0:07:09.189 230867  412 Team Placid Planet
38 Eric Korolewski   Liverpool, NY0:07:09.901 261040  429 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
39 James Leone   Delmar, NY0:07:10.191 214803  430 NYCROSS.COM / VO MAX / CBRC
40 Bob Canino   Farmington, NY0:07:10.437 242655  463 
41 David Hansen   Elmira, NY0:07:11.896 284362  421 Corning Race Team
42 Rich Rutishauser   0:07:13.322  461 
43 Eric Fischer   Williamsburg, VA0:07:13.651 211869  413 The Devils Gear Cycling
44 Christopher Jones   Johnson City, NY0:07:14.055 294390  427 RUUD Racing/TVC
45 Jared Bebee   Washington, DC0:07:17.122 296986  403 Squadra Coppi
46 Phillip McCarthy   Cazenovia, NY0:07:17.474 252701  436 Team Ommegang ? Syracuse Bicycle
47 Christopher Mondiek   Schenectady, NY0:07:19.247 229657  476 RIT
48 Jeffrey Alpert   New York, NY0:07:19.946 296918  401 CRCA/NYVelocity
49 Yohsuke Takakura   Albany, NY0:07:20.763 306296  452 CBRC
50 Brian Nilsson   Manlius, NY0:07:23.148 165690  465 Mello Velo
51 Timothy Akers   Salt Lake City, UT0:07:23.934 276173  400 Wear On Earth
52 William Munyan   Rensselaer, NY0:07:26.637 249013  441 
53 Douglas Mauro   Pittsford, NY0:07:26.953 276070  434 ParkAve Bike Multi Sport Team
54 J Delancey   Walworth, NY0:07:27.441 46444  407 team ROG/gvcc
55 John Black   Webster, NY0:07:29.412 256008  404 Twin Line Velo / GVCC
56 Aaron DiNoto   Rochester, NY0:07:29.789 200543  408 Team ROG
57 Edward TenEyck   Syracuse, NY0:07:38.684 286835  478 Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com
58 Jeffrey Gagliardo   Pittsford, NY0:07:39.442 271192  416 GVCC
59 Philip Nesbitt   Churchville, NY0:07:41.483 268155  442 Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team
60 Kirby Haizlip   Albany, NY0:07:45.139 283208  420 Capital Bicycle Racing Club
61 Daniel Opoku   Hartford, CT0:07:46.539 244153  444 CVC/Subaru of New England
62 #N/A #N/A   0:08:09.148  464 
63 Daniel Zotter   Schenectady, NY0:08:39.266 228556  457 Team ROG
64 James Williams   Ft Lee, NJ0:12:15.640 298197  456 CRCA/NYVelocity

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 tim andrus   Horseheads, NY0:06:35.654 300517  751 corning race team
2 Randy Hadzor   Syracuse, NY0:06:46.721 317582  749 
3 Jeffrey Krywanczyk   Chazy, NY0:06:52.485 300882  766 Team Wear on Earth
4 John-Paul Koenig   0:06:54.552  765 
5 Ken Hammond   Manlius, NY0:07:00.339 261214  761 
6 Kyle Oberdorf   0:07:04.671  769 
7 Conor McDonough   Long Island City, NY0:07:04.945 241679  767 CRCA/NYVelocity
8 Chad Day   Pittsford, NY0:07:11.355 295839  755 Monroe Extinguisher/SBR Cycling Team
9 Joey Robinson   Skaneateles, NY0:07:11.417 283555  773 Road Warrior Racing Team
10 Jason Hettenbaugh   Honeoye Falls , NY0:07:12.388 263837  762 Monroe Extinguisher/Solo Break Racing
11 Wesley Dearborn   Fort Collins, CO0:07:13.189 313668  756 
12 Nate Foster   Ithaca, NY0:07:19.790 303738  760 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
13 Daniel FitzGibbons   Boston, MA0:07:21.305 282446  759 Mellow Velo Cycling
14 Michael Klein   Potsdam, NY0:07:23.922 305765  764 Team Wear On Earth
15 Ashton Momot   Aurora, CO0:07:25.563 304475  768 Team Wear on Earth
16 Charlie Bird   New York, NY0:07:33.802 139148  753 CRCA/NYVelocity
17 Brent Olson   Salt Lake City, UT0:07:43.887 309228  770 
18 Brian DeCann   Arlington, VA0:07:47.896 306510  757 West Virginia University
19 Dean Rheaume   Austin, TX0:07:52.231 299778  771 
20 Jeremy Kassel   Green Island, NY0:07:57.109 284786  795 Team Ommegon
21 Jeffrey Coons   Colchester, VT0:07:57.847 315840  754 
22 Jack Amadeo   Brooklyn, NY0:08:14.310 308332  750 New York University

Men - Cat 5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leonard Galati   Eastchester, NY0:06:38.154 278879  40 CRCA/NYVelocity
2 Jamie Campbell   0:06:50.691  36 team bikeloft
3 Rick Ferro   Eden, NY0:06:54.856 273032  38 Tri Spot Multi Sports/Buffalo Bicycle Club
4 Kevin Nelson   0:06:57.718  49 West of Quebec Wheelers
5 Sean Behrman   Auburn, NY0:06:58.801 257859  31 Team Ommegang ? Syracuse Bicycle
6 DAVID FROSTCLAPP   Ithaca, NY0:07:03.243 292596  39 
7 Tony Behm   0:07:08.700  30 Team 53x11 Coffee
8 Fred Harle   0:07:11.485  43 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
9 Michel Bermudez   0:07:13.865  32 Monroe Extinguisher/ Solo Break Racing
10 David Moore   Syracuse, NY0:07:15.498 291253  48 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
11 Daniel Wnorowski   Manlius, NY0:07:16.254 296721  60 MaxPower
12 Scott Sears   0:07:22.598  74 none
13 Scott Sears   0:07:28.609  53 Team Elevate cycles
14 Seth deMarrais   Worcester, NY0:07:32.511 307456  37 Capital Bicycle Racing Club
15 Richard Shade   0:07:33.146  54 Les Amis/East Greenbush Chiropractic
16 Thomas MacClarence   Loudonville, NY0:07:39.464 295442  46 Battenkill-United
17 Michael Bowman   Harrisburg, PA0:07:39.696 297982  34 Cumberland Cycling
18 Raymond Willard   0:07:40.169  59 
19 Doake Brown   Cortland, NY0:07:42.700 160332  35 unattached
20 Eric Gustafson   0:07:43.818  42 Wear on Earth
21 Christopher Spina   Manlius, NY0:07:48.322 279606  55 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
22 Wesley Hadzor   La Fayette, NY0:07:49.064 302861  29 
23 Sonny Bindra   New York, NY0:07:51.356 219492  33 CRCA/NYVelocity
24 Timothy Galvin   0:07:55.364  41 Toms Pro Bike/Buffalo Bicycling Club
25 James Trevvett   0:08:11.928  57 
26 Thomas Robinson   Colden, NY0:17:17.330 230117  52 Tri Spot Multi Sports/Buffalo Bicycling Club

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Hawkes   0:06:09.875  624 THE CYCLERY
2 Steve Proulx   0:06:21.079  627 The Cyclery
3 Michael Spangenberg   Golden, CO0:06:32.746 69228  629 VALLEY BIKE AND SKI WERKS RACING
4 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY0:06:38.157 144900  621 TEAM BIKE LOFT/JAYBIRD RACING
5 Marc LaPointe   0:06:47.417  636 Nine 2 Five Pro.Com
6 Brian Hahn   Toledo, OH0:06:48.303 104417  623 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
7 Bryan Blake   Brewerton, NY0:06:56.511 214701  634 MaxpowerCycling.com
8 Andrew Williams   Binghamton, NY0:06:58.712 286915  631 RUUD Racing / TVC
9 Titus Leung (1 - Cat3)   New York, NY0:07:07.664 206864  625 Denos Wonder Wheel
10 Patrick Shea   0:07:13.530  628 Team London
11 Michael Wentland   Big Indian, NY0:07:16.977 268340  630 Team Ommegang / Syracuse Bicycle
12 Terrence Martineau   0:07:28.120  626 West of Quebec Wheelers
13 Michael Forsdike   0:07:31.838  622 Team London

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Amos   0:06:09.320  500 Ride with Rendall
2 Jon Gee   0:06:17.849  509 Ride with Rendall
3 M Andrew Ruiz   Delmar, NY0:06:21.386 47271  529 CCC/Keltic Construction
4 Richard Karaz   Remsen, NY0:06:28.619 46804  515 CNYC
5 David Faso   Cazenovia, NY0:06:30.283 11315  506 MaxPowerCycling.com
6 Thomas Luzio   Mamaroneck, NY0:06:31.375 187590  518 Denos Wonder Wheel
7 Ernie Bayles   Ithaca, NY0:06:31.625 163748  503 FLCC/Chris Cookies/Swan Cycles
8 kevin mosher   Voorheesville, NY0:06:33.160 276954  520 CCC/Keltic Construction/Zanes cycles
9 David Thornton   Erie, PA0:06:34.077 239723  536 
10 Kees Louws   0:06:35.333  517 team london
11 James (Jim) Walker   Elizabethtown, NY0:06:35.401 225529  537 Team Placid Planet
12 Brian Rafferty (1 - Cat3)   Mamaroneck, NY0:06:36.560 169430  524 Denos Wonder Wheel
13 Eric deRivera   West Boylston, MA0:06:37.364 236270  505 Competitive Edge Racing Team
14 Charlie Squires   0:06:42.143  533 Team London
15 Antonio Goncalves   0:06:43.360  510 Team london
16 Peter Hoag   Dansville, NY0:06:43.993 194738  513 Ruud Racing Tioga Velo Club
17 Charles Rhoades   Binghamton, NY0:06:45.843 287710  525 RUUD Racing/Tioga Velo Club
18 Dan Fitch   Cazenovia, NY0:06:47.386 246274  508 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
19 Scott Klion   New York, NY0:06:49.504 152618  516 Competitive Edge
20 William McGreevy   Wilmington, NY0:06:50.181 226407  519 Team Placid Planet
21 Bruce Rohdenburg   Corning , NY0:06:50.868 53591  527 Corning Race Team
22 Volodymyr Spantchak   Fairport, NY0:06:57.331 224464  532 NYPSMASTERS
23 David Hoag   Dansville, NY0:06:59.059 222502  514 RUDD RACING TIOGA VELO
24 Gene Primomo   Delmar, NY0:07:00.682 192318  523 CBRC
25 Danny Goodwin   Delmar, NY0:07:21.161 13688  511 CBRC / NYCROSS.COM / VO MAX
26 Bruce Schwartz   Armonk, NY0:07:22.524 241442  530 Signature Cycles/Rockstar Games
27 J Craig Robertson   0:07:28.367  545 
28 Ronald Rosenberg   Bemus Point, NY0:07:34.061 246092  528 Hollyloft Cycling Team
29 Julio Pascoa   0:07:34.546  522 Team London
30 Michael Traxler   Rush, NY0:07:41.863 239795  539 Nalgene R3
31 Steven Burdette   Big Flats, NY0:07:46.152 279283  504 Corning Race Team
32 Phil Batten   Manlius, NY0:08:01.711 279652  502 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
33 John Fessenden (1 - Cat5)   Sackets Harbor, NY0:08:28.466 316312  507 

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Chiasson   Athol, MA0:06:19.375 157351  651 Valley Bike & Ski Werks Racing
2 Paul Siebert   Orlando0:06:37.409 56756  658 Valley Bike and Ski Racing Team
3 Jim Laird   0:06:37.917  655 T I Cycle Racing
4 Glenn Swan   Freeville, NY0:06:42.416 47399  665 FLCC-Chris Cookies
5 Steven Tinston   Blauvelt, NY0:06:42.805 77226  659 Westwood Velo
6 Bruce Townend   Windsor, MA0:06:55.919 75172  660 Valley Bike and Ski Racing Team
7 Doug Corner   0:06:59.487  652 BikeRace Ottawa
8 Guy Damiano   New Hartford, NY0:07:01.258 50760  653 MVBC
9 Timothy Leonard   New Hartford, NY0:07:04.837 106471  656 CBRC
10 William Cantler   Brooklyn, NY0:07:13.347 200565  650 Denos Wonder Wheel
11 Jack Rueckheim   Freeville, NY0:07:40.755 264445  657 Chris Cookies/FLCC/Swan Cycles
12 William Dowling   Buffalo, NY0:08:02.428 262180  654 Buffalo Bicycling Club

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Toplitz   Leverett, MA0:07:11.660 46009  368 
2 Brian Beach   Owego, NY0:07:21.224 173282  360 RUUD Racing/Tioga Velo Club
3 Phillip Hershberger   Climax, NY0:07:46.131 66821  362 CBRC
4 Van Fronhofer   Salem, NY0:07:58.578 236542  361 Battenkill-United/CVC/VAL Industries
5 Mark McCarthy   Fairport, NY0:00:00.000 211211  364 NYPSMASTERS/MENDON-CYCLE-SMITH

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Magnus Hartwell   Breinigsville, PA0:08:32.219 306913  300 Young Medalists / Team Dual Temp
2 Alec Ratzell   Blandon, PA0:08:38.584 310898  302 Bikeline / LWA
3 Andres Weller   Emmaus, PA0:08:44.157 309214  306 Young Medalists / Team Dual Temp
4 Mark Yaroshevsky   North Caldwell, NJ0:08:44.477 292988  307 Young Medalists / Team Dual Temp
5 Hugo Schreur   0:09:18.240  304 Liberty Cycling
6 Linus Sante   0:09:45.485  303 Farm Team
7 Jonathan Krause   Allentown, PA0:09:46.398 305636  301 Young Medalists/Team Dual Temp
8 Daniel Shade   Albany, NY0:10:32.341 317396  305 Les Amis

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Granigan   Cape May Court House, NJ0:06:55.842 229865  326 Team Somerset
2 Samuel Morkal Williams   Briarcliff Manor, NY0:07:01.255 295708  328 CRCA/jr Development
3 Derek Gee   0:07:13.080  325 Ottawa Bicycle Club
4 Austin Vincent   Simsbury, CT0:07:14.617 226301  330 CLNoonan/Bay Hill Capital presented by CornerCycle
5 Keane Brennan   Cambridge, NY0:07:25.249 260842  322 Farm Team Cycling
6 Joseph Toth   Stephentown, NY0:07:40.000 236412  319 
7 Tyler Mower   Pittsburgh, PA0:07:49.499 299802  329 Team Citius
8 Jeremy Boyle   Macungie, PA0:07:55.279 308090  321 Young Medalist/Team Dual Temp
9 Ian Baun   Pittsburgh, PA0:07:59.745 295295  320 Team Citus/ Allegheny Cycling Assoc.
10 Marcello Cesario   Downingtown, PA0:08:08.439 305555  323 Young Medalists / Team Dual Temp.
11 William MacClarence   Loudonville, NY0:09:56.143 277203  327 Farm Team Cycling

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis White   Delanson, NY0:06:35.258 234696  356 CLNoonan/BayHillCapital presented by CornerCycle
2 Gregory Ratzell   Blandon, PA0:06:57.464 230201  355 Bikeline / LWA
3 Jack MacClarence   Loudonville, NY0:07:06.621 271342  353 Farm Team Cycling
4 Zachary Houlik   Breinigsville, PA0:07:24.447 296256  351 Bikeline/LWA
5 Teddy Kozlowski   Bridgewater, NJ0:07:40.516 241677  359 Liberty Cycling
6 Hunter Dansin   Cambridge, NY0:07:41.000 261086  350 Farm Team Cycling
7 William Pestcoe   Allentown, PA0:07:43.652 284904  354 Team Bike Line

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Carpenter   Philadelphia, PA0:06:18.768 229481  382 Young Medalists/ Team Dual Temp
2 Eli Robinson   Ithaca, NY0:06:37.271 261543  394 Corning Race Team
3 Jeffrey Alpert   Coopersburg, PA0:06:42.563 248058  380 Young Medalists/ Team Dual Temp
4 Wei Chen   Elmhurst, NY0:06:48.489 300948  383 CRCA/jr Development
5 Brandon Milet   Atten.cycling Coach 0:06:48.789 276068  391 Farm Team Cycling
6 Sam Cowan   Lake Placid, NY0:06:52.796 314502  384 
7 Derek Wojtkun   Cambridge, NY0:06:55.459 275973  397 FARM TEAM CYCLING
8 Benjamin Dolva   0:06:56.012  385 FARM TEAM CYCLING
9 Keane McCullum   Grantham, PA0:06:56.803 297979  379 Team Placid Planet
10 Eli Mernit   Bronx, NY0:07:04.872 270121  390 CRCA/jr Development
11 Matthew Voyer   Blandon, PA0:07:05.068 247712  396 Young Medalists / Team Dual Temp
12 Andrew Harris   Lititz, PA0:07:17.033 245643  387 Young Medalists/Dual Temp
13 Daniel Jardin   Mexico, NY0:07:18.749 299029  388 
14 Lucca Zeray   Brooklyn, NY0:07:20.143 280462  399 CRCA/jr Development
15 Tom Badman   Jordan, NY0:07:23.151 308838  381 Road Warriors Cycling Club
16 Jeffrey Maxson   Hamlin, PA0:07:40.883 310203  389 Sicklers

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia Wilson   0:06:38.019  171 Ride With Rendall
2 Sophie Matte   0:06:49.166  163 Stevens Racing p/b The Cyclery
3 Veronique Bilodeau   0:06:49.267  152 Equipe Cascades - ABC Cycles
4 Annick Dufour   0:06:53.050  156 Stevens Racing presented by the Cyclery
5 Tricia K. Spooner   0:06:54.618  170 Stevens Racing p/b The Cyclery
6 Beth Miller   Delmar, NY0:06:56.264 239476  164 Anthem Sports Womens Cycling
7 Michelle Paiement   0:06:59.866  166 Stevens Racing p/b The Cyclery
8 Lex Albrecht   0:07:06.452  150 Equipe Cascades - ABC Cycles
9 Sarah Coney   0:07:08.732  155 Stevens p/b The Cyclery
10 Andrea Myers   Danbury, CT0:07:13.299 228117  165 Bethel Cycle
11 Marjolein Schat   Glen Ridge, NJ0:07:16.052 264895  169 Team Delphine
12 Julia Bradley   0:07:17.039  153 Stevens Racing p/b The Cyclery
13 Kimberly Edwards   Clinton, CT0:07:18.442 263393  157 CVC/Subaru of New England
14 Virginie Gauthier   0:07:20.213  158 Equipe Cascades - ABC Cycles
15 Andrea Luebbe   Plymouth Meeting, PA0:07:26.111 250385  161 Human Zoom / Pabst Blue Ribbon
16 Maria Quiroga   New York, NY0:07:33.091 200041  168 CRCA/Radical Media
17 Kristine Church   Philadelphia, PA0:07:35.578 142023  154 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
18 Dara Kiese   New York, NY0:07:51.684 264746  159 CRCA/Radical Media
19 Arlene Marchildon   0:07:54.298  162 Velocity Ski and Bike
20 Ashley Prine   Brooklyn, NY0:07:56.300 247237  167 CRCA/Radical Media

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Thompson   Clinton, NY0:06:57.303 35453  209 Team Hammer Nutrition
2 Amy Kneale   Dewitt, NY0:07:14.348 241641  204 Anthem Sports Womens Cycling
3 Shelley Reynolds   Endicott, NY0:07:16.955 147733  207 Mission in Motion Cycling- Tioga Velo
4 Ruth Sherman   Spencer, NY0:07:18.251 278482  208 Corning Race Team
5 Sheila Vibert   Norwich, VT0:07:24.079 182320  210 NHCC
6 Erica Adelberg   New York, NY0:07:29.335 242487  200 CRCA/Radical Media
7 Xieyue (Pan Pan) Fan   Atherton, CA0:07:41.816 273441  202 CRCA Houlihan Lokey/Sanchez
8 Ali Flis   Salt Lake City, UT0:07:46.108 218437  203 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
9 Vanessa McCaffery   Newfield, NY0:07:46.514 222557  206 Mission in Motion Cycling Team
10 Andrea Bacik   0:08:27.542  201 Coach Chris

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Rosa   La Fayette, NY0:07:30.222 162643  261 
2 Lilynn Graves   Ithaca, NY0:07:33.527 13946  255 FLCC/ChrisCookies/Swan Cycles
3 Renee Engelhardt   New York, NY0:07:37.870 287624  254 CRCA/NYVelocity
4 Tamara Lewis   Afton, NY0:07:47.238 248584  256 Mission in Motion Cycling Team
5 Lindsey Paluska   Brooklyn, NY0:07:48.210 271611  260 CRCA / Houlihan - Lokey Sanchez
6 Karla Eisch   Vestal, NY0:07:49.177 172399  252 Mission in Motion Cycling- Tioga Velo
7 Elizabeth Lukowski   Albany, NY0:07:52.613 285193  258 NYCROSS.COM / VO MAX / CBRC
8 Jackie McKay   Nashua, NH0:07:55.530 294402  259 Competitive Gear/53X11
9 Charlsie Donnelly   Van Etten, NY0:08:04.692 225684  251 Mission in Motion Cycling Team
10 Sheila O'Mahony   Saratoga Springs, NY0:08:04.764 247948  264 
11 Quinn Shamlian   Syracuse, NY0:08:07.834 274728  262 
12 Delana Spaulding   Johnson City, NY0:08:10.912 300247  263 Mission in Motion Cycling Team
13 Heather Ludwig   Endicott, NY0:08:11.797 294411  257 Mission in Motion Cycling Team
14 Katherine Amos   New York, NY0:08:30.319 308375  250 CRCA / Houlihan-Lokey Sanchez
15 Emily Elbers   Syracuse, NY0:16:39.700 314836  253 

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma White   Delanson, NY0:07:23.640 275988  603 CBRC/Capital Bicycle Racing Club
2 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA0:08:00.516 290571  600 Bikeline/LWA
3 Julia Sante   Queensbury, NY0:08:04.831 284417  601 Farm Team

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA0:07:45.373 240336  612 Bikeline/LWA
2 Emily Krause   Allentown, PA0:09:59.562 286799  611 Young Medalists-Team Dual Temp

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOCUOREShimanoBonk BreakerSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee