Race Results for
Tour de Syracuse
Syracuse, NY
(Event Information)
Road Race on 05/23/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Waclaw Godycki   Ithaca, NY3:33:23.979 177947  103 Cornell Cycling Club
2 Cory Burns   Watertown, NY3:33:27.859 133640  119 
3 Brendan Housler   Rochester, NY3:33:29.664 278407  106 Minerva Design Cycling / GVCC
4 Nicholas Reinert   Mertztown, PA3:33:43.349 191021  113 Van Dessel
5 Nathaniel Ward   Lewisville, NC3:33:48.129 217857  131 Wheelhouse / NCC
6 Don Sproull   Auburn, NY3:33:55.323 210436  114 ChrisCookies.com/Swan Cycles/FLCC
7 Andrew Melnychenko   Alpine, NY3:34:14.301 52777  108 Maxpowercycling.com
8 Jeff Henderson   3:35:25.249  115 CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez
9 Jacob Bobrow   Burlington, VT3:35:26.890 289933  101 colavita racing
10 Brian Lawney   Chestnut Hill, MA3:37:02.852 248557  99 Cambridge Bicycl
11 Kenneth Harris   New York, NY3:38:13.089 204430  105 CRCA/Jonathan Adler Racing
12 Brent Martin   Stow, OH3:38:29.656 268637  107 Panther pb Competitive Cyclist
13 Ramon MiradeOrduna (1 - Cat2)   Geneva, NY3:39:54.374 279894  110 MaxPowerCycling.com
14 Owen Pope (2 - Cat2)   Burlington, VT3:40:08.604 198143  111 BikeReg.com
15 Steven Kurpiewski   Pittsburgh, PA3:40:48.925 265551  130 Iron City Bikes
16 Derek Harnden   3:41:54.516  104 Colavita Racing Inc.
17 Bill Golembieski   Boulder, CO2:22:13.472 274222  116 
18 Trevor Eide (3 - Cat2)   Portland, ME2:32:29.575 199142  102 Bikereg.com
19 Barry Miller   Kutztown, PA1:11:06.406 197897  109 Mike Fraysse Sports
20 Michael Rea   Norwich, VT0:00:34.380 214496  112 Bikereg
21 Marc Bertucco   New York, NY0:00:35.329 44238  100 Kissena Cycling Club

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Bolewski   Skaneateles, NY2:33:57.193 248683  727 Cornell Cycling Club
2 John Heffner   Pittsburgh, PA2:34:00.045 261703  733 Iron City Bikes
3 Joe Magro   Lititz, PA2:34:02.224 243366  715 Mason-Dixon Velo / The Cycle Works
4 Daniel Barney   Fairport, NY2:34:03.129 230661  702 Mac 5 Bikes / GVCC
5 David Yacobelli   Endicott, NY2:34:03.772 80453  740 Team Ommegang - Syracuse Bicycle/NoTubes.com
6 Robert Abramo   Ambler, PA2:34:04.263 288856  700 Philly Cyclismo
7 Andrew Lytwynec   Rochester, NY2:34:05.778 271211  714 Full Moon Vista
8 Sean Barry   Tampa, FL2:34:06.086 288171  735 Brooklyn Velo Force
9 Aaron Hall   Boston, MA2:34:06.158 274578  734 
10 Robert Schuler   Webster, NY2:34:15.728 262137  731 Mac 5 Bikes
11 Bruce Beauharnois   Peru, NY2:34:16.454 245611  723 Team Wear on Earth
12 Lance Johnson   Amherst, NY2:34:17.533 283421  710 Handlebars Cycle Company
13 Adam Schwarzweller   Farmington, NY2:34:22.932 265316  721 Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team
14 Matthew Tammaro   Corning, NY2:34:23.698 224910  732 Corning Race Team
15 Timothy Finnegan   Dunkirk, NY2:34:27.179 174315  706 Hollyloft/El-Matador
16 Jeff Henderson   2:34:28.205  708 Cyclepath
17 Aleksander Betko   New York, NY2:34:33.805 241674  703 CRCA/Foundation
18 Eric Lundgren   Pittsburgh, PA2:34:34.029 264778  737 Iron City Bikes
19 Jose Alvergue   Buffalo, NY2:34:36.435 285220  701 Shickluna
20 Paul Daniels   Princeton, NJ2:34:38.849 282151  705 NYAC/CRCA
21 Greg Gray   Rochester, NY2:34:41.887 176098  707 Rochester Opthalmalogical Group (ROG)
22 Brett Mckay   Aurora, OH2:34:42.491 205998  717 Hollyloft
23 Robert Dietrick   Farmington, NY2:35:11.525 204710  736 Minerva Design Cycling Team/GVCC
24 Corey Knowles   Hamburg, NY2:35:34.427 275435  712 Team ROG
25 Garrett Olsen   Villanova Pa2:35:51.196 290847  719 
26 Dan Lavelle   Philadelphia, PA2:38:34.457 254791  713 Philadelphia Ciclismo
27 Jeffrey Thomas   Fairport, NY2:43:30.394 66442  722 Rochester Opthalmalogical Group (ROG)
28 Edward Klock-McCook   King Of Prussia, PA2:43:48.546 211704  711 Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
29 Andrew Nasca   Beacon, NY2:48:24.023 275314  718 Team Bikeway.com
30 Jeremy Clay   Manlius, NY2:55:14.718 7089  704 Team Bike Loft
31 Benjamin Willis   Amherst, NY2:59:08.700 219290  726 Pearl Steet Cyling
32 Cam Mancuso   Greentown, PA3:06:58.032 236340  716 DeathRow Velo
33 Eric Schillinger   Albany, NY1:52:55.284 206384  728 CBRC
34 Jeremy Wickham   Horseheads, NY0:06:01.863 238317  739 corning race team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David McCahill   Lake Placid, NY2:29:16.228 181944  497 Team Placid Planet
2 Nathan Davis   Petersham, MA2:29:16.245 294299  406 UVM Cycling
3 Michael Drexel   Delanson, NY2:29:20.088 269985  493 
5 Ronan Cahill   Seattle, WA2:29:22.233 291453  459 U Rochester
6 Michael Malone   Troy, NY2:29:22.702 225392  496 na
7 Craig Nichols   Ephrata, PA2:29:23.118 305602  443 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
8 James Leone   Delmar, NY2:29:23.126 214803  430 NYCROSS.COM / VO MAX / CBRC
9 Matthew Hughes   New York, NY2:29:23.336 294505  423 NYAC/CRCA
10 Eric Korolewski   Liverpool, NY2:29:25.000 261040  429 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
11 Mitchell Jacaruso   New York, NY2:29:25.708 282121  426 CRCA/NYVELOCITY
12 Patrick Merrick   Hamburg, NY2:29:29.578 243076  438 schickluna / Brown & Kelly
13 Joseph Michels   New York, NY2:29:30.200 307022  47 NYAC
14 Mark Flis   Salt Lake City, UT2:29:30.537 282287  414 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
15 Christopher Fey   Keene Valley, NY2:29:34.059 230867  412 Team Placid Planet
16 Paul Knerr   Fairport, NY2:29:35.164 226610  480 Pedallers
17 Craig Polston   East Aurora, NY2:29:35.996 233887  447 Pearl Street Cycling
18 Bradford Stratton   Brooklyn, NY2:29:38.745 70309  451 Capital Bicycle Racing Club
19 Alexandre Michel   2:29:40.009  439 West Quebec Wheelers
20 David Hansen   Elmira, NY2:29:40.277 284362  421 Corning Race Team
21 N/A   New York City2:29:46.247 252717  454 CRCA/FGX Racing
22 Douglas Mauro   Pittsford, NY2:29:47.949 276070  434 ParkAve Bike Multi Sport Team
23 Marty Maynard   Rochester, NY2:29:48.103 264165  435 Monroe Extinguisher/SBR Cycling Team
24 Vincent Lorenz   West Seneca, NY2:29:48.120 258384  432 Pearl Street Cycling
25 Christopher Jones   Johnson City, NY2:29:54.281 294390  427 RUUD Racing/TVC
26 Aaron DiNoto   Rochester, NY2:29:56.737 200543  408 Team ROG
27 Benjamin Fackler   New York, NY2:29:57.259 269252  410 CRCA/Luzzos
28 Jeff Hoover   Liverpool, NY2:29:57.515 247979  422 maxpowercycling.com
29 Adam Liegner   Syracuse, NY2:30:00.906 278900  431 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
30 Michael Grygus   Endwell, NY2:30:05.361 263571  419 RUUD/TVC
31 Brian Devaney   Burlington, VT2:30:09.996 290753  458 
32 John Olsen   Rochester, NY2:30:13.431 241267  498 
33 Yohsuke Takakura   Albany, NY2:30:15.517 306296  452 CBRC
34 Brian Nilsson   Manlius, NY2:30:20.308 165690  465 Mello Velo
35 Keisuke Inoue   East Syracuse, NY2:30:20.361 224978  425 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
36 Eric Gregoire   Phoenix, NY2:30:21.789 243398  417 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
37 Phillip McCarthy   Cazenovia, NY2:30:30.115 252701  436 Team Ommegang ? Syracuse Bicycle
38 Carlos Martinez   Woodhaven, NY2:30:33.988 216737  433 CRCA/Luzzos
39 Ryan McGarrity   New York, NY2:30:45.917 243436  437 CRCA/NYVelocity
40 Timothy Akers   Salt Lake City, UT2:30:46.714 276173  400 Wear On Earth
41 Thomas Mikolinski   Brooklyn, NY2:30:53.198 44097  440 CRCA/NYVelocity
42 Christopher Mondiek   Schenectady, NY2:35:14.190 229657  476 RIT
43 Garrick Dixon   Manlius, NY2:35:34.343 288379  409 bicycle Alley
44 Brian Rohr   Lake View, NY2:37:35.280 163892  448 Pearl Street Cycling
45 J Delancey   Walworth, NY2:38:24.847 46444  407 team ROG/gvcc
46 Douglas Osborne   Peru, NY2:38:42.977 300029  445 Wear on Earth
47 Adam Trost   East Aurora, NY2:38:57.425 272987  453 Pearl Street Grill & Brewery
48 JScott Korbich   New Tripoli, PA2:39:06.595 292683  428 Bikeline/LWA
49 Philip Nesbitt   Churchville, NY2:39:23.806 268155  442 Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team
50 Nicholas Kreilach   Canastota, NY2:39:26.996 228984  469 
51 Jeffrey Alpert   New York, NY2:43:41.272 296918  401 CRCA/NYVelocity
52 David Anthony   New York, NY2:44:32.467 280592  402 CRCA/NYVelocity
53 Judson Speer   Cobleskill, NY2:44:33.309 207033  499 Windham Mountain Outfitters
54 owen laurion   Rochester, NY2:44:33.896 259759  460 U Rochester
55 Edward TenEyck   Syracuse, NY2:45:08.705 286835  478 Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com
56 Robert Sobon   Amherst, NY2:45:11.717 271017  450 Handlebars/Queen city cyclists
57 Bryan Fried   New York, NY2:45:34.957 121224  415 CRCA/NYVELOCITY
58 Kurt Woodruff   Baldwinsville, NY2:47:42.595 227182  468 
59 Bob Canino   Farmington, NY2:48:14.857 242655  463 
60 Jared Bebee   Washington, DC2:49:09.344 296986  403 Squadra Coppi
61 Ricardo Figueroa   Macedon, NY2:50:53.835 278576  481 Park Ave Bike Multisport
62 Thomas Weichmann   Buffalo, NY2:51:03.170 267062  455 Pearl Street Cycling
64 Kirby Haizlip   Albany, NY2:52:58.819 283208  420 Capital Bicycle Racing Club
65 Jeffrey Grover   East Syracuse, NY2:54:03.946 14301  418 
66 Kevin Emr   Syracuse, NY3:09:31.112 291204  494 Cornell Cycling Club
67 Rich Rutishauser   3:10:13.975  461 
68 Silas Clark   Summit, NJ1:14:59.078 295486  491 Highland Park Hermes
69 Eric Fischer   Williamsburg, VA1:15:26.086 211869  413 The Devils Gear Cycling
70 Jeffrey Gagliardo   Pittsford, NY1:15:26.442 271192  416 GVCC
71 Colin Farmer   New York, NY1:20:48.250 294329  411 CRCA/NYAC
72 John Black   Webster, NY1:23:48.695 256008  404 Twin Line Velo / GVCC
73 Daniel Opoku   Hartford, CT1:27:18.880 244153  444 CVC/Subaru of New England
74 Wayde Herneisey   Binghamton, NY1:28:35.251 172687  482 RVVD / Tioga
75 mike guenther   Binghamton, NY1:28:43.735 264649  483 RVVD / Tioga
76 Bob Canino   Farmington, NY1:32:06.924 242655  463 
77 Daniel Zotter   Schenectady, NY1:36:09.604 228556  457 Team ROG
78 Ricardo Collado   Monmouth Jct0:00:24.001 286863  492 Hermes Highland Park Cycling Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Hadzor   Syracuse, NY1:14:26.658 317582  749 
2 Jason Hettenbaugh   Honeoye Falls , NY1:14:37.934 263837  762 Monroe Extinguisher/Solo Break Racing
3 James Thompson   Grand Island, NY1:14:46.717 297130  778 Unattached
4 Chad Day   Pittsford, NY1:14:52.077 295839  755 Monroe Extinguisher/SBR Cycling Team
5 tim andrus   Horseheads, NY1:14:53.692 300517  751 corning race team
6 Wesley Dearborn   Fort Collins, CO1:14:54.968 313668  756 
7 Jeffrey Krywanczyk   Chazy, NY1:15:10.418 300882  766 Team Wear on Earth
8 Ashton Momot   Aurora, CO1:15:10.945 304475  768 Team Wear on Earth
9 Andrew Dumpleton   Buffalo , NY1:15:12.444 306678  775 Pearl Street Cycling Team
10 Joseph Moberg   Wilson, NY1:15:13.574 311440  741 
11 Chance Wilk   Burnt Hills, NY1:15:23.172 314154  787 
12 Michael Fenoff   1:15:29.200  758 
13 John-Paul Koenig   1:15:29.911  765 
14 David Kvam   1:15:32.037  781 Team CF
15 Ken Hammond   Manlius, NY1:15:38.318 261214  761 
16 Nate Foster   Ithaca, NY1:20:12.027 303738  760 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
17 Alexander Ranaldi   Cicero, NY1:21:04.574 312634  777 
18 Kyle Oberdorf   1:21:12.666  769 
19 Wes Belisle   Cicero, NY1:21:15.476 315280  752 
20 Brian DeCann   Arlington, VA1:21:17.462 306510  757 West Virginia University
21 jacob Barney   Watertown, NY1:21:21.447 286801  788 
22 Joey Robinson   Skaneateles, NY1:21:35.086 283555  773 Road Warrior Racing Team
23 Jeremy Kassel   Green Island, NY1:21:44.436 284786  795 Team Ommegon
24 Conor McDonough   Long Island City, NY1:21:51.122 241679  767 CRCA/NYVelocity
25 Robert Leary   Fredonia, NY1:23:55.586 255054  782 
26 Michael Klein   Potsdam, NY1:23:59.758 305765  764 Team Wear On Earth
27 Brent Olson   Salt Lake City, UT1:24:10.310 309228  770 
28 Charlie Bird   New York, NY1:24:14.398 139148  753 CRCA/NYVelocity
29 Jeffrey Coons   Colchester, VT1:24:31.938 315840  754 
30 Justin Tetlow   1:24:38.201  785 Team HURT
31 Dean Rheaume   Austin, TX1:24:59.950 299778  771 
32 #N/A #N/A   1:26:57.084  780 Hollyloft
33 Jack Amadeo   Brooklyn, NY1:27:08.846 308332  750 New York University
34 Lyman Tinc   Saratoga Springs, NY1:27:58.729 312912  786 
35 Wesley Hadzor   La Fayette, NY1:30:36.417 302861  29 
36 Eric Leitze   2:08:16.135  783 
37 Daniel FitzGibbons   Boston, MA0:00:14.984 282446  759 Mellow Velo Cycling

Men - Cat 5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Harle   1:13:45.130  43 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
2 Rick Ferro   Eden, NY1:13:51.900 273032  38 Tri Spot Multi Sports/Buffalo Bicycle Club
3 Thomas Robinson   Colden, NY1:14:07.624 230117  52 Tri Spot Multi Sports/Buffalo Bicycling Club
4 Leonard Galati   Eastchester, NY1:14:09.051 278879  40 CRCA/NYVelocity
5 Brian Campbell   1:14:15.795  76 
6 Sean Behrman   Auburn, NY1:14:19.461 257859  31 Team Ommegang ? Syracuse Bicycle
7 AJ Finkelstein   Endwell, NY2:05:43.645 83095  77 Ommegang
8 DAVID FROSTCLAPP   Ithaca, NY1:14:30.099 292596  39 
9 Scott Sears   1:14:48.987  74 none
10 Randy Rhoads   Horseheads, NY1:17:31.676 312184  68 Corning Race Team
11 Seth deMarrais   Worcester, NY1:17:31.751 307456  37 Capital Bicycle Racing Club
12 William Auten   Williamson, NY1:17:37.882 312850  64 GVCC
13 Richard Jarvi   Manlius, NY1:17:45.307 237833  44 Maxpowercycling.com
14 Doake Brown   Cortland, NY1:17:45.889 160332  35 unattached
15 Jamie Campbell   1:17:52.153  36 team bikeloft
16 Eric Jarvi   Framingham, MA1:17:57.593 254949  45 MaxPowerCycling.com
17 Thomas MacClarence   Loudonville, NY1:17:59.978 295442  46 Battenkill-United
18 David Moore   Syracuse, NY1:18:02.717 291253  48 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
19 Michael Bowman   Harrisburg, PA1:18:19.127 297982  34 Cumberland Cycling
20 Timothy Galvin   1:18:32.549  41 Toms Pro Bike/Buffalo Bicycling Club
21 Daniel Wnorowski   Manlius, NY1:19:12.194 296721  60 MaxPower
22 Raymond Willard   1:19:17.656  59 
23 Scott Swingle   1:19:25.000  78 
24 travis boyd   Stephentown, NY1:19:37.178 304225  65 
25 Tony Behm   1:19:41.345  30 Team 53x11 Coffee
26 Michel Bermudez   1:19:53.639  32 Monroe Extinguisher/ Solo Break Racing
27 Jim Bright   Skaneateles, NY1:21:09.026 317314  70 OCC
28 Scott Sears   1:21:18.090  53 Team Elevate cycles
29 Kevin Nelson   1:21:24.851  49 West of Quebec Wheelers
30 Kent Goben   1:22:50.232  67 corning race team
31 Richard Shade   1:23:19.222  54 Les Amis/East Greenbush Chiropractic
32 James Trevvett   1:25:27.021  57 
33 James Szczygiel   Baldwinsville, NY1:25:46.012 247947  69 MSR Racing
34 Christopher Spina   Manlius, NY1:27:27.339 279606  55 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
35 Eric Gustafson   1:30:30.601  42 Wear on Earth
36 Rob Carlin   1:34:21.248  71 
37 Paul Brady   1:41:03.550  66 None
38 Sonny Bindra   New York, NY1:47:17.094 219492  33 CRCA/NYVelocity
39 Eric Prager   Syracuse, NY1:14:26.854 283560  50 Road Warriors Racing Team

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Proulx   2:27:45.779  627 The Cyclery
2 Craig Hawkes   2:27:48.702  624 THE CYCLERY
3 Marc LaPointe   2:27:51.381  636 Nine 2 Five Pro.Com
4 Craig Mattern   Rochester, NY2:27:53.424 41747  633 Nalgene-R3
5 Michael Spangenberg   Golden, CO2:27:53.452 69228  629 VALLEY BIKE AND SKI WERKS RACING
6 Terrence Martineau   2:27:55.316  626 West of Quebec Wheelers
7 Robert Kenney (1 - Cat5)   Lafayette, NY2:28:29.059 152048  632 Road Warriors
8 Patrick Kapinus   Chenango Forks, NY2:28:33.616 197101  547 TVC
9 Titus Leung (1 - Cat3)   New York, NY2:28:37.025 206864  625 Denos Wonder Wheel
10 Michael Wentland   Big Indian, NY2:28:39.363 268340  630 Team Ommegang / Syracuse Bicycle
11 Brian Hahn   Toledo, OH2:28:46.397 104417  623 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
12 Andrew Williams   Binghamton, NY2:28:49.271 286915  631 RUUD Racing / TVC
13 Patrick Shea   2:28:50.494  628 Team London
14 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY2:29:05.049 144900  621 TEAM BIKE LOFT/JAYBIRD RACING
15 Trevor Harrison   Pittsford, NY1:22:25.906 180445  639 
16 Michael Forsdike   1:28:42.193  622 Team London
17 Bryan Blake   Brewerton, NY2:42:37.613 214701  634 MaxpowerCycling.com
18 Donald Felice   Lewiston, NY0:00:29.719 47883  638 

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Gee   2:27:44.840  509 Ride with Rendall
2 M Andrew Ruiz   Delmar, NY2:27:50.643 47271  529 CCC/Keltic Construction
3 Charlie Squires   2:27:52.962  533 Team London
4 David Faso   Cazenovia, NY2:27:56.668 11315  506 MaxPowerCycling.com
5 Dan Fitch   Cazenovia, NY2:27:57.791 246274  508 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
6 Bruce Rohdenburg   Corning , NY2:28:02.769 53591  527 Corning Race Team
7 Ernie Bayles   Ithaca, NY2:28:04.318 163748  503 FLCC/Chris Cookies/Swan Cycles
8 Gregory Brett   Webster, NY2:28:06.908 255428  561 NYPSMASTERS
9 Richard Karaz   Remsen, NY2:28:08.313 46804  515 CNYC
10 William McGreevy   Wilmington, NY2:28:10.213 226407  519 Team Placid Planet
11 Kees Louws   2:28:10.886  517 team london
12 Peter Hoag   Dansville, NY2:28:11.053 194738  513 Ruud Racing Tioga Velo Club
13 Antonio Goncalves   2:28:13.012  510 Team london
14 Volodymyr Spantchak   Fairport, NY2:28:14.660 224464  532 NYPSMASTERS
15 James (Jim) Walker   Elizabethtown, NY2:28:15.226 225529  537 Team Placid Planet
16 Paul McDonnell   Selkirk, NY2:28:16.932 160291  567 CBRC
17 Thomas Luzio   Mamaroneck, NY2:28:18.276 187590  518 Denos Wonder Wheel
18 Phill Vermette   2:28:18.463  573 Eurosports
19 Ad Stabel   East Meredith, NY2:28:23.962 135478  572 Central New York Cyclist
20 Armin Heurich   Ithaca, NY2:28:26.815 315646  566 FLCC/Chris Cookies/Swan Cycles
21 James Strong (1 - Cat4)   Skaneateles, NY2:28:26.989 245314  550 
22 Bruce Schwartz   Armonk, NY2:28:27.394 241442  530 Signature Cycles/Rockstar Games
23 Scott Klion   New York, NY2:28:30.243 152618  516 Competitive Edge
24 kevin mosher   Voorheesville, NY2:28:54.119 276954  520 CCC/Keltic Construction/Zanes cycles
25 J Craig Robertson   2:29:02.406  545 
26 Eric deRivera   West Boylston, MA2:29:10.370 236270  505 Competitive Edge Racing Team
27 Chris Black   2:29:16.975  560 Ride With Rendall
28 Paul Heffler   2:29:25.229  512 Ottawa Bicycle Club
29 Ron Amos   2:33:49.646  500 Ride with Rendall
30 Danny Goodwin   Delmar, NY2:35:46.653 13688  511 CBRC / NYCROSS.COM / VO MAX
31 Gene Primomo   Delmar, NY2:37:40.464 192318  523 CBRC
32 Brian Rafferty (1 - Cat3)   Mamaroneck, NY2:37:43.779 169430  524 Denos Wonder Wheel
33 David Hoag   Dansville, NY2:37:48.955 222502  514 RUDD RACING TIOGA VELO
34 Andrew Ross   Mexico, NY2:38:03.180 229898  569 MaxPowerCycling.com
35 Peter Schuck   2:38:03.769  571 Ride with Rendall
36 Karl Faruzel   Binghamton, NY2:40:15.132 11308  565 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
37 Charles Rhoades   Binghamton, NY2:40:47.787 287710  525 RUUD Racing/Tioga Velo Club
39 Steven Burdette   Big Flats, NY2:47:06.709 279283  504 Corning Race Team
40 Dan Reilly   Saranac Lake, NY2:50:04.160 293382  568 Team Placid Planet
41 Francois Couillard   2:51:12.204  564 
42 Michael Traxler   Rush, NY2:54:11.587 239795  539 Nalgene R3
43 David Thornton   Erie, PA2:56:30.302 239723  536 
44 Ronald Rosenberg   Bemus Point, NY2:56:35.887 246092  528 Hollyloft Cycling Team
45 Phil Batten   Manlius, NY3:01:22.846 279652  502 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
46 Julio Pascoa   1:28:44.193  522 Team London
47 John Fessenden (1 - Cat5)   Sackets Harbor, NY1:39:10.240 316312  507 
48 John Auston   0:22:50.473  549 

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Chiasson   Athol, MA2:41:11.524 157351  651 Valley Bike & Ski Werks Racing
2 Jim Laird   2:41:13.203  655 T I Cycle Racing
3 William Cantler   Brooklyn, NY2:41:14.354 200565  650 Denos Wonder Wheel
4 Steven Tinston   Blauvelt, NY2:41:14.774 77226  659 Westwood Velo
5 Glenn Swan   Freeville, NY2:41:29.890 47399  665 FLCC-Chris Cookies
6 Bruce Townend   Windsor, MA2:41:30.511 75172  660 Valley Bike and Ski Racing Team
7 Guy Damiano   New Hartford, NY2:41:48.055 50760  653 MVBC
8 David Burns   Watertown, NY2:41:48.839 244387  679 
9 Philip Burnett   Niskayuna, NY2:41:57.374 241559  678 CBRC (Capital Bicycle Racing Club)
10 Paul Speranza   Endicott, NY2:44:57.242 194030  680 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
11 George Baird (1 - Cat5)   Rensselaer, NY2:45:01.008 309094  677 Capital Bicycle Racing Club (CBRC)
12 Paul Siebert   Orlando2:49:19.819 56756  658 Valley Bike and Ski Racing Team
13 Jack Rueckheim   Freeville, NY2:56:46.029 264445  657 Chris Cookies/FLCC/Swan Cycles
14 Gary Viennean   2:57:46.000  666 
15 William Dowling   Buffalo, NY1:24:31.557 262180  654 Buffalo Bicycling Club
16 Timothy Leonard   New Hartford, NY1:27:49.494 106471  656 CBRC
17 Doug Corner   0:00:21.938  652 BikeRace Ottawa

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark McCarthy   Fairport, NY1:18:57.731 211211  364 NYPSMASTERS/MENDON-CYCLE-SMITH
2 Brian Beach   Owego, NY1:19:40.133 173282  360 RUUD Racing/Tioga Velo Club
3 Ed Gallagher   Wading River, NY1:22:07.222 243669  367 EECT/Kreb
4 Steven Toplitz   Leverett, MA1:24:30.465 46009  368 
5 Van Fronhofer   Salem, NY1:27:06.224 236542  361 Battenkill-United/CVC/VAL Industries
6 Phillip Hershberger   Climax, NY1:27:28.759 66821  362 CBRC
7 Eugene Emborsky   Cape Coral, FL1:33:15.797 223343  366 Hollyloft

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Granigan   Cape May Court House, NJ1:18:06.838 229865  326 Team Somerset
2 Samuel Morkal Williams   Briarcliff Manor, NY1:18:08.843 295708  328 CRCA/jr Development
3 Ian Baun   Pittsburgh, PA1:22:52.808 295295  320 Team Citus/ Allegheny Cycling Assoc.
4 Joseph Toth   Stephentown, NY1:22:53.910 236412  319 Capitol Bicycle Race Club
5 Tom Dudzik   Burlington, CT1:22:58.340 283479  324 Eastern Bloc / Benidorm Bikes
6 Tyler Mower   Pittsburgh, PA1:23:06.882 299802  329 Team Citius
7 Jeremy Boyle   Macungie, PA1:23:21.724 308090  321 Young Medalist/Team Dual Temp
8 Austin Vincent   Simsbury, CT1:30:22.015 226301  330 CLNoonan/Bay Hill Capital presented by CornerCycle
9 Marcello Cesario   Downingtown, PA1:30:29.775 305555  323 Young Medalists / Team Dual Temp.
10 Derek Gee   1:32:52.404  325 Ottawa Bicycle Club
11 William MacClarence   Loudonville, NY2:18:05.450 277203  327 Farm Team Cycling
12 Keane Brennan   Cambridge, NY0:00:17.188 260842  322 Farm Team Cycling

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Carpenter   Philadelphia, PA2:33:14.363 229481  382 Young Medalists/ Team Dual Temp
2 Wei Chen   Elmhurst, NY2:33:25.369 300948  383 CRCA/jr Development
3 Curtis White   Delanson, NY2:35:44.889 234696  356 CLNoonan/BayHillCapital presented by CornerCycle
4 Gregory Ratzell   Blandon, PA2:35:44.923 230201  355 Bikeline / LWA
5 Eli Robinson   Ithaca, NY2:35:52.554 261543  394 Corning Race Team
6 Benjamin Dolva   2:35:59.550  385 FARM TEAM CYCLING
7 Brandon Milet   Atten.cycling Coach 2:36:05.098 276068  391 Farm Team Cycling
8 Eli Mernit   Bronx, NY2:36:06.661 270121  390 CRCA/jr Development
9 Sam Cowan   Lake Placid, NY2:36:07.403 314502  384 
10 Jeffrey Alpert   Coopersburg, PA2:36:08.805 248058  380 Young Medalists/ Team Dual Temp
11 Lucca Zeray   Brooklyn, NY2:36:31.993 280462  399 CRCA/jr Development
12 Jack MacClarence   Loudonville, NY2:36:36.692 271342  353 Farm Team Cycling
13 Derek Wojtkun   Cambridge, NY2:36:40.794 275973  397 FARM TEAM CYCLING
14 Josiah Durfee   2:45:02.218  378 
15 Teddy Kozlowski   Bridgewater, NJ2:50:42.702 241677  359 Liberty Cycling
16 Keane McCullum   Grantham, PA2:51:32.922 297979  379 Team Placid Planet
17 Andrew Harris   Lititz, PA2:55:57.090 245643  387 Young Medalists/Dual Temp
18 Hunter Dansin   Cambridge, NY2:57:50.175 261086  350 Farm Team Cycling
19 Daniel Jardin   Mexico, NY3:00:37.111 299029  388 
20 Zachary Houlik   Breinigsville, PA3:07:59.337 296256  351 Bikeline/LWA
21 William Pestcoe   Allentown, PA3:09:41.284 284904  354 Team Bike Line
22 Christopher Krause   Allentown, PA3:13:43.957 265957  352 Young Medalists-Team Dual Temp
23 Jeffrey Maxson   Hamlin, PA3:33:12.360 310203  389 Sicklers
24 Tom Badman   Jordan, NY1:25:29.212 308838  381 Road Warriors Cycling Club
25 Matthew Voyer   Blandon, PA2:03:19.735 247712  396 Young Medalists / Team Dual Temp

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lex Albrecht   2:35:26.830  150 Equipe Cascades - ABC Cycles
2 Cynthia Wilson   2:35:38.229  171 Ride With Rendall
3 Beth Miller   Delmar, NY2:39:37.593 239476  164 Anthem Sports Womens Cycling
4 Veronique Bilodeau   2:43:19.100  152 Equipe Cascades - ABC Cycles
5 Sarah Krzysiak   Utica, NY2:43:22.803 233739  160 Anthem Sports Womens Cycling
6 Ashley Prine   Brooklyn, NY2:43:26.065 247237  167 CRCA/Radical Media
7 Andrea Myers   Danbury, CT2:43:31.405 228117  165 Bethel Cycle
8 Andrea Luebbe   Plymouth Meeting, PA2:43:33.058 250385  161 Human Zoom / Pabst Blue Ribbon
9 Sarah Coney   2:43:33.775  155 Stevens p/b The Cyclery
10 Michelle Paiement   2:43:38.689  166 Stevens Racing p/b The Cyclery
11 Virginie Gauthier   2:43:47.001  158 Equipe Cascades - ABC Cycles
12 Annick Dufour   2:43:54.692  156 Stevens Racing presented by the Cyclery
13 Marjolein Schat   Glen Ridge, NJ2:43:54.733 264895  169 Team Delphine
14 Sophie Matte   2:43:58.615  163 Stevens Racing p/b The Cyclery
15 Tricia K. Spooner   2:44:11.767  170 Stevens Racing p/b The Cyclery
16 Dara Kiese   New York, NY2:44:19.237 264746  159 CRCA/Radical Media
17 Julia Bradley   2:44:19.615  153 Stevens Racing p/b The Cyclery
18 Arlene Marchildon   2:56:05.006  162 Velocity Ski and Bike
19 Maria Quiroga   New York, NY1:24:00.859 200041  168 CRCA/Radical Media
20 Kimberly Edwards   Clinton, CT1:34:03.001 263393  157 CVC/Subaru of New England
21 Kristine Church   Philadelphia, PArel 142023  154 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheila Vibert   Norwich, VT2:43:23.877 182320  210 NHCC
2 Ruth Sherman   Spencer, NY2:43:40.270 278482  208 Corning Race Team
3 Amy Kneale   Dewitt, NY2:43:44.530 241641  204 Anthem Sports Womens Cycling
4 Shana Lydon   Rochester, NY2:43:48.319 259894  205 Full Moon Vista
5 Erica Adelberg   New York, NY2:43:52.334 242487  200 CRCA/Radical Media
6 Vanessa McCaffery   Newfield, NY2:44:22.419 222557  206 Mission in Motion Cycling Team
7 Xieyue (Pan Pan) Fan   Atherton, CA2:56:50.261 273441  202 CRCA Houlihan Lokey/Sanchez
8 Margaret Thompson   Clinton, NY2:58:47.035 35453  209 Team Hammer Nutrition
9 Shelley Reynolds   Endicott, NY3:00:40.060 147733  207 Mission in Motion Cycling- Tioga Velo
10 Ali Flis   Salt Lake City, UT1:27:55.222 218437  203 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
11 Andrea Bacik   1:34:11.380  201 Coach Chris

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Elbers   Syracuse, NY1:22:40.763 314836  253 Sonic Kittens
2 Julie Rosa   La Fayette, NY1:22:42.064 162643  261 
3 Suzanne Lucash   Golden, CO1:22:45.130 310226  281 Cornell Cycling Club
4 Renee Engelhardt   New York, NY1:22:56.024 287624  254 CRCA/NYVelocity
5 Cynthia Nijenhuis   Ithaca, NY1:23:00.543 309528  284 Cornell Cycling Club
6 Sheila O'Mahony   Saratoga Springs, NY1:23:09.994 247948  264 
7 Jackie McKay   Nashua, NH1:23:27.797 294402  259 Competitive Gear/53X11
8 Lindsey Paluska   Brooklyn, NY1:23:47.441 271611  260 CRCA / Houlihan - Lokey Sanchez
9 Charlsie Donnelly   Van Etten, NY1:26:00.043 225684  251 Mission in Motion Cycling Team
10 Tamara Lewis   Afton, NY1:26:31.851 248584  256 Mission in Motion Cycling Team
11 Elizabeth Lukowski   Albany, NY1:26:40.991 285193  258 NYCROSS.COM / VO MAX / CBRC
12 Lilynn Graves   Ithaca, NY1:26:47.408 13946  255 FLCC/ChrisCookies/Swan Cycles
13 Heather Ludwig   Endicott, NY1:27:10.028 294411  257 Mission in Motion Cycling Team
14 Katherine Amos   New York, NY1:27:14.420 308375  250 CRCA / Houlihan-Lokey Sanchez
15 Karla Eisch   Vestal, NY1:27:33.991 172399  252 Mission in Motion Cycling- Tioga Velo
16 Sandra McElwain   Dunkirk, NY1:30:50.674 317402  283 
17 Josee Lamirande   1:31:05.590  280 The Cyclery
18 Delana Spaulding   Johnson City, NY1:31:09.623 300247  263 Mission in Motion Cycling Team
19 Stacy Maziejka   Voorheesville, NY1:33:31.267 304631  282 

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA1:23:03.384 290571  600 Bikeline/LWA
2 Emma White   Delanson, NY1:23:19.025 275988  603 CBRC/Capital Bicycle Racing Club
3 Julia Sante   Queensbury, NY1:34:10.876 284417  601 Farm Team

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA1:23:58.471 240336  612 Bikeline/LWA
2 Emily Krause   Allentown, PA2:07:12.380 286799  611 Young Medalists-Team Dual Temp

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyCUOREOSMOSierra NevadaBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee