Race Results for
Tour de Syracuse
Syracuse, NY
(Event Information)
Criterium on 05/22/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Henderson   0:58:54.411  115 
2 Nicholas Reinert   Mertztown, PA0:59:04.302 191021  113 Van Dessel
3 Brendan Housler   Rochester, NY0:59:04.409 278407  106 Minerva Design Cycling / GVCC
4 Brent Martin   Stow, OH0:59:04.480 268637  107 Panther pb Competitive Cyclist
5 Barry Miller   Kutztown, PA0:59:04.558 197897  109 Mike Fraysse Sports
6 Trevor Eide (1 - Cat2)   Portland, ME0:59:04.561 199142  102 Bikereg.com
7 Derek Harnden   0:59:04.624  104 Colavita Racing Inc.
8 Jacob Bobrow   Burlington, VT0:59:04.755 289933  101 colavita racing
9 Bill Golembieski   Boulder, CO0:59:04.788 274222  116 
10 Don Sproull   Auburn, NY0:59:04.803 210436  114 ChrisCookies.com/Swan Cycles/FLCC
11 Ramon MiradeOrduna (2 - Cat2)   Geneva, NY0:59:05.016 279894  110 MaxPowerCycling.com
12 Waclaw Godycki   Ithaca, NY0:59:05.055 177947  103 Cornell Cycling Club
13 Andrew Melnychenko   Alpine, NY0:59:05.143 52777  108 Maxpowercycling.com
14 Timothy O'Shea   Cazenovia, NY0:59:05.152 56580  118 
15 Marc Bertucco   New York, NY0:59:06.020 44238  100 Kissena Cycling Club
16 Brian Lawney   Chestnut Hill, MA0:59:06.811 248557  99 
17 Kenneth Harris   New York, NY0:59:07.335 204430  105 CRCA/Jonathan Adler Racing
18 Michael Rea   Norwich, VT0:59:24.663 214496  112 Bikereg
19 Wayne Bray   New Hartford, NY0:57:07.388 230528  117 
20 Owen Pope (3 - Cat2)   Burlington, VT0:34:03.428 198143  111 BikeReg.com

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Lytwynec   Rochester, NY0:59:02.803 271211  714 Full Moon Vista
2 Nicholas Zito   Pittsford, NY0:59:04.929 266591  724 Minerva Designs
3 Aleksander Betko   New York, NY0:59:04.958 241674  703 CRCA/Foundation
4 Garrett Olsen   Villanova Pa0:59:04.983 290847  719 
5 Jose Alvergue   Buffalo, NY0:59:04.984 285220  701 Shickluna
6 Adam Schwarzweller   Farmington, NY0:59:05.329 265316  721 Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team
7 Timothy Finnegan   Dunkirk, NY0:59:05.366 174315  706 Hollyloft/El-Matador
8 Daniel Barney   Fairport, NY0:59:05.492 230661  702 Mac 5 Bikes / GVCC
9 Edward Klock-McCook   King Of Prussia, PA0:59:05.769 211704  711 Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
10 Andrew Nasca   Beacon, NY0:59:05.878 275314  718 Team Bikeway.com
11 Kenneth Thomas   Orchard Park, NY0:59:06.209 100887  729 Pearl Street Cycling
12 Jeffrey Thomas   Fairport, NY0:59:06.381 66442  722 Rochester Opthalmalogical Group (ROG)
13 Benjamin Willis   Amherst, NY0:59:06.622 219290  726 
14 Cam Mancuso   Greentown, PA0:59:06.694 236340  716 DeathRow Velo
15 Jeff Henderson   0:59:07.044  708 Cyclepath
16 Lance Johnson   Amherst, NY0:59:08.093 283421  710 Handlebars Cycle Company
17 Dan Lavelle   Philadelphia, PA1:00:48.092 254791  713 Philadelphia Ciclismo
18 Corey Knowles   Hamburg, NY1:01:17.356 275435  712 Team ROG
19 Brett Mckay   Aurora, OH1:01:17.889 205998  717 Hollyloft
20 Greg Gray   Rochester, NY1:01:50.794 176098  707 Rochester Opthalmalogical Group (ROG)
21 Bruce Beauharnois   Peru, NY1:01:56.865 245611  723 Team Wear on Earth
22 Joe Magro   Lititz, PA1:01:56.865 243366  715 Mason-Dixon Velo / The Cycle Works
23 Jacob Bolewski   Skaneateles, NY1:04:30.252 248683  727 Cornell Cycling
24 Michael Cormier   Buffalo, NY1:04:47.211 280299  730 Pearl Street Cycling
25 Stephen Frattini   Port Washington, NY1:05:42.634 126675  725 
26 Robert Abramo   Ambler, PA0:57:05.856 288856  700 Philly Cyclismo
27 Eric Schillinger   Albany, NY0:06:26.962 206384  728 CBRC

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Jacaruso   New York, NY0:44:12.673 282121  426 CRCA/NYVELOCITY
2 Steven Wells   Orchard Park, NY0:44:12.840 297605  475 Ingram Micro/Toms Pro Bike
3 Craig Polston   East Aurora, NY0:44:13.538 233887  447 Pearl Street Cycling
4 Timothy Akers   Salt Lake City, UT0:44:13.960 276173  400 Wear On Earth
4 Patrick Kineston   Venango, PA2:29:21.464 231775  484 
5 Eric Gregoire   Phoenix, NY0:44:14.072 243398  417 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
6 Douglas Mauro   Pittsford, NY0:44:14.254 276070  434 ParkAve Bike Multi Sport Team
7 Matthew Hughes   New York, NY0:44:14.271 294505  423 NYAC/CRCA
8 Benjamin Fackler   New York, NY0:44:14.368 269252  410 CRCA/Luzzos
9 Steven Smith   Cooperstown, NY0:44:14.375 230707  473 Paceline Sports
10 Christopher Fey   Keene Valley, NY0:44:14.394 230867  412 Team Placid Planet
11 Nathan Davis   Petersham, MA0:44:14.418 294299  406 UVM Cycling
12 David Hansen   Elmira, NY0:44:14.525 284362  421 Corning Race Team
13 Jeffrey Gagliardo   Pittsford, NY0:44:14.677 271192  416 GVCC
14 Christopher Cej   Marilla, NY0:44:14.700 118775  477 
15 JScott Korbich   New Tripoli, PA0:44:14.811 292683  428 Bikeline/LWA
16 Thomas Mikolinski   Brooklyn, NY0:44:14.817 44097  440 CRCA/NYVelocity
17 Ronan Cahill   Seattle, WA0:44:14.944 291453  459 U of Rochester
18 Bradford Stratton   Brooklyn, NY0:44:15.002 70309  451 Capital Bicycle Racing Club
19 Bryan Fried   New York, NY0:44:15.065 121224  415 CRCA/NYVELOCITY
20 Christopher Mondiek   Schenectady, NY0:44:15.115 229657  476 RIT
21 Jeff Hoover   Liverpool, NY0:44:15.157 247979  422 maxpowercycling.com
22 Alexandre Michel   0:44:15.211  439 West Quebec Wheelers
23 Brian Nilsson   Manlius, NY0:44:15.558 165690  465 Mello Velo
24 J Delancey   Walworth, NY0:44:15.669 46444  407 team ROG/gvcc
25 Brian Rohr   Lake View, NY0:44:15.715 163892  448 Pearl Street Cycling
26 Nathan Sentz   Cooperstown, NY0:44:15.731 215130  472 Paceline Sports
27 Craig Nichols   Ephrata, PA0:44:15.850 305602  443 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
28 Patrick Merrick   Hamburg, NY0:44:15.882 243076  438 schickluna / Brown & Kelly
29 Adam Liegner   Syracuse, NY0:44:16.224 278900  431 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
30 Vincent Lorenz   West Seneca, NY0:44:16.578 258384  432 Pearl Street Cycling
31 Michael Grygus   Endwell, NY0:44:16.687 263571  419 RUUD/TVC
32 Yohsuke Takakura   Albany, NY0:44:16.739 306296  452 CBRC
33 Mark Flis   Salt Lake City, UT0:44:17.027 282287  414 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
34 Joseph Michels   New York, NY0:44:17.067 307022  47 NYAC
35 Kurt Woodruff   Baldwinsville, NY0:44:17.264 227182  468 
36 Aaron DiNoto   Rochester, NY0:44:17.391 200543  408 Team ROG
37 Ryan McGarrity   New York, NY0:44:17.840 243436  437 CRCA/NYVelocity
38 Brian Devaney   Burlington, VT0:44:17.950 290753  458 
39 Nicholas Kreilach   Canastota, NY0:44:18.041 228984  469 
40 Carlos Martinez   Woodhaven, NY0:44:18.180 216737  433 CRCA/Luzzos
41 Gerald Voyer   Blandon, PA0:44:18.425 195965  474 Shirks Masters Team
42 Christopher Jones   Johnson City, NY0:44:18.484 294390  427 RUUD Racing/TVC
43 Phillip McCarthy   Cazenovia, NY0:44:18.486 252701  436 Team Ommegang ? Syracuse Bicycle
44 N/A   New York City0:44:18.714 252717  454 CRCA/FGX Racing
45 James Leone   Delmar, NY0:44:20.558 214803  430 NYCROSS.COM / VO MAX / CBRC
46 Bob Canino   Farmington, NY0:44:20.991 242655  463 
47 Rich Rutishauser   0:44:23.585  461 
48 Adam Trost   East Aurora, NY0:44:24.194 272987  453 Pearl Street Grill & Brewery
49 Garrick Dixon   Manlius, NY0:44:29.502 288379  409 bicycle Alley
50 Jared Bebee   Washington, DC0:44:37.905 296986  403 Squadra Coppi
51 David Anthony   New York, NY0:44:40.767 280592  402 CRCA/NYVelocity
52 Daniel Zotter   Schenectady, NY0:44:41.708 228556  457 Team ROG
53 Thomas Weichmann   Buffalo, NY0:44:53.147 267062  455 Pearl Street Cycling
54 Marty Maynard   Rochester, NY0:44:53.729 264165  435 Monroe Extinguisher/SBR Cycling Team
55 Douglas Osborne   Peru, NY0:44:55.041 300029  445 Wear on Earth
56 Jeffrey Grover   East Syracuse, NY0:44:59.745 14301  418 
57 Steven Gates   West Winfield, NY0:45:12.440 208575  471 Paceline Cycling/CNYC
58 Ben Barnhardt   Buffalo, NY0:45:14.986 273302  470 Pearl Street
59 John Garrett   Williamsville, NY0:45:37.347 198316  466 Handlebars CC
60 Eric Fischer   Williamsburg, VA0:45:53.194 211869  413 The Devils Gear Cycling
61 Jeffrey Alpert   New York, NY0:46:07.016 296918  401 CRCA/NYVelocity
62 Colin Farmer   New York, NY0:47:02.432 294329  411 CRCA/NYAC
63 #N/A #N/A   0:48:42.000  464 Deathrow Velo
63 Cliff McKay   Victor, NY2:51:39.020 223386  479 Pedallers
64 William Munyan   Rensselaer, NY0:33:06.151 249013  441 
65 Kirby Haizlip   Albany, NY0:22:33.622 283208  420 Capital Bicycle Racing Club
66 Robert Sobon   Amherst, NY0:20:10.164 271017  450 Handlebars/Queen city cyclists
67 Anthony Rotter   Manlius, NY0:17:55.791 169105  449 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
68 Daniel Opoku   Hartford, CT0:17:55.787 244153  444 CVC/Subaru of New England
69 Philip Nesbitt   Churchville, NY0:17:24.304 268155  442 Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team
70 John Black   Webster, NY0:44:29.883 256008  404 Twin Line Velo / GVCC
71 owen laurion   Rochester, NY0:45:13.399 259759  460 U of Rochester
72 Keisuke Inoue   East Syracuse, NY0:40:07.000 224978  425 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
73 Bryan Bonn   Amherst, NY0:40:08.380 163567  467 Handlebars CC
74 Eric Korolewski   Liverpool, NY0:40:08.628 261040  429 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
75 Scott Sommers   New York Mills, NY0:31:34.520 181657  462 
76 James Williams   Ft Lee, NJ0:11:54.365 298197  456 CRCA/NYVelocity
77 Edward TenEyck   Syracuse, NY0:11:54.553 286835  478 Quaker City Wheel

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Crespo   Golden, CO0:27:18.778 297822  791 Handlebars Cycling Company
2 Jason Hettenbaugh   Honeoye Falls , NY0:27:28.536 263837  762 Monroe Extinguisher/Solo Break Racing
3 Randy Hadzor   Syracuse, NY0:27:28.792 317582  749 
4 tim andrus   Horseheads, NY0:27:29.061 300517  751 corning race team
5 Nate Foster   Ithaca, NY0:27:29.229 303738  760 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
6 Chad Day   Pittsford, NY0:27:29.643 295839  755 Monroe Extinguisher/SBR Cycling Team
7 Ashton Momot   Aurora, CO0:27:29.796 304475  768 Team Wear on Earth
8 Stefan Zavislan   Usaf Academy, CO0:27:30.390 296754  794 Monroe Extinguish Pittsford
9 Conor McDonough   Long Island City, NY0:27:30.771 241679  767 CRCA/NYVelocity
10 Wesley Dearborn   Fort Collins, CO0:27:31.251 313668  756 
11 Jeffrey Krywanczyk   Chazy, NY0:27:31.285 300882  766 Team Wear on Earth
12 Andrew Dumpleton   Buffalo , NY0:27:31.292 306678  775 Pearl Street Cycling Team
13 John-Paul Koenig   0:27:31.901  765 
14 Ken Hammond   Manlius, NY0:27:32.134 261214  761 
15 Daniel FitzGibbons   Boston, MA0:27:34.943 282446  759 Mellow Velo Cycling
16 Kyle Oberdorf   0:27:35.415  769 
17 Richard Leyland   Rochester, NY0:29:26.722 287539  776 Genesee Valley Cycling Club
18 Wes Belisle   Cicero, NY0:29:31.915 315280  752 
19 Michael Fenoff   0:30:17.067  758 
20 Jeffrey Coons   Colchester, VT0:30:35.267 315840  754 
21 Jeremy Kassel   Green Island, NY0:27:32.840 284786  795 Team Ommegon
22 Brent Olson   Salt Lake City, UT0:27:38.560 309228  770 
23 Michael Klein   Potsdam, NY0:27:57.785 305765  764 Team Wear On Earth
24 Alexander Ranaldi   Cicero, NY0:28:06.052 312634  777 
25 Jack Amadeo   Brooklyn, NY0:28:38.702 308332  750 New York University
26 Brian DeCann   Arlington, VA0:29:03.165 306510  757 West Virginia University
27 Dean Rheaume   Austin, TX0:29:51.267 299778  771 
28 Caleb Petzoldt   0:29:37.626  792 
29 Wesley Hadzor   La Fayette, NY0:22:23.358 302861  29 
30 Charlie Bird   New York, NY0:20:33.750 139148  753 CRCA/NYVelocity

Men - Cat 5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID FROSTCLAPP   Ithaca, NY0:28:21.224 292596  39 
2 Leonard Galati   Eastchester, NY0:28:22.217 278879  40 CRCA/NYVelocity
3 Scott Sears   0:28:22.614  53 Team Elevate Cycles
4 Richard Jarvi   Manlius, NY0:28:22.995 237833  44 Maxpowercycling.com
5 Michel Bermudez   0:28:23.376  32 Monroe Extinguisher/ Solo Break Racing
6 Christopher Spina   Manlius, NY0:28:23.554 279606  55 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
7 Jude Burke   0:28:23.664  62 michaels and smolak
8 Eric Jarvi   Framingham, MA0:28:23.736 254949  45 MaxPowerCycling.com
9 Rick Ferro   Eden, NY0:28:24.231 273032  38 Tri Spot Multi Sports/Buffalo Bicycle Club
10 Sean Behrman   Auburn, NY0:28:24.658 257859  31 Team Ommegang ? Syracuse Bicycle
11 Scott Sears   0:28:25.015  74 
12 Richard Shade   0:28:25.180  54 Les Amis/East Greenbush Chiropractic
13 Eric Prager   Syracuse, NY0:28:25.195 283560  50 Road Warriors Racing Team
14 Jamie Campbell   0:28:25.311  36 team bikeloft
15 Seth deMarrais   Worcester, NY0:28:25.741 307456  37 Capital Bicycle Racing Club
16 Thomas MacClarence   Loudonville, NY0:28:25.854 295442  46 Battenkill-United
17 Chris Caza   0:28:25.875  63 Maxpowercycling.com
18 Tony Behm   0:28:26.058  30 Team 53x11 Coffee
19 Timothy Galvin   0:28:26.165  41 Toms Pro Bike/Buffalo Bicycling Club
20 Doake Brown   Cortland, NY0:28:26.186 160332  35 unattached
21 Fred Harle   0:28:26.224  43 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
22 Edward King   Harpursville, NY0:28:26.306 301048  73 
23 Kevin Nelson   0:28:29.639  49 West of Quebec Wheelers
24 David Moore   Syracuse, NY0:28:29.781 291253  48 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
25 Thomas Robinson   Colden, NY0:29:58.866 230117  52 Tri Spot Multi Sports/Buffalo Bicycling Club
26 Keith Lyndaker   Lowville, NY0:29:59.239 296563  70 
27 Michael Bowman   Harrisburg, PA0:29:59.945 297982  34 Cumberland Cycling
28 James Trevvett   0:30:16.922  57 
29 Eric Gustafson   0:31:27.854  42 Wear on Earth
30 Sonny Bindra   New York, NY0:31:34.595 219492  33 CRCA/NYVelocity
31 Scott Zelenetz   0:28:34.462  61 Kissena
32 Brad Hoffman   0:11:52.982  75 
33 Don Western   0:05:02.089  58 

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc LaPointe   0:48:41.807  636 
2 Craig Hawkes   0:48:41.923  624 THE CYCLERY
3 Steve Proulx   0:48:42.514  627 The Cyclery
4 Michael Spangenberg   Golden, CO0:48:42.772 69228  629 VALLEY BIKE AND SKI WERKS RACING
5 Christopher Cej   Marilla, NY0:48:43.147 118775  793 
6 Terrence Martineau   0:48:43.306  626 West of Quebec Wheelers
7 Kenneth Thomas   Orchard Park, NY0:48:43.484 100887  637 
8 Patrick Shea   0:48:44.939  628 Team London
9 Michael Wentland   Big Indian, NY0:48:45.015 268340  630 Team Ommegang / Syracuse Bicycle
10 Titus Leung (1 - Cat3)   New York, NY0:48:45.259 206864  625 Denos Wonder Wheel
11 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY0:48:45.596 144900  621 TEAM BIKE LOFT/JAYBIRD RACING
12 Brian Hahn   Toledo, OH0:48:45.924 104417  623 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
13 Bryan Blake   Brewerton, NY0:48:49.057 214701  634 MaxpowerCycling.com
14 Andrew Williams   Binghamton, NY0:48:51.064 286915  631 RUUD Racing / TVC
15 Michael Forsdike   0:49:13.888  622 Team London

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 M Andrew Ruiz   Delmar, NY0:48:40.824 47271  529 CCC/Keltic Construction
2 Volodymyr Spantchak   Fairport, NY0:48:41.864 224464  532 NYPSMASTERS
3 Antonio Goncalves   0:48:41.877  510 Team london
4 Charlie Squires   0:48:41.937  533 Team London
5 Thomas Luzio   Mamaroneck, NY0:48:42.160 187590  518 Denos Wonder Wheel
6 Scott Wright   Cicero, NY0:48:42.533 48225  538 Max Power
7 Bruce Rohdenburg   Corning , NY0:48:42.550 53591  527 Corning Race Team
8 kevin mosher   Voorheesville, NY0:48:42.594 276954  520 CCC/Keltic Construction/Zanes cycles
9 Jon Gee   0:48:42.613  509 Ride with Rendall
10 James Reed   Elmira, NY0:48:42.712 111110  544 Corning Race Team
11 Ron Amos   0:48:42.773  500 Ride with Rendall
12 Eric deRivera   West Boylston, MA0:48:42.944 236270  505 Competitive Edge Racing Team
13 David Hoag   Dansville, NY0:48:43.290 222502  514 RUDD RACING TIOGA VELO
14 Brian Polhemus   Spencertown, NY0:48:43.820 80135  543 Battenkill-united
15 J Craig Robertson   0:48:43.943  545 
16 Richard Karaz   Remsen, NY0:48:44.094 46804  515 CNYC
17 Kees Louws   0:48:44.121  517 team london
18 Stephen Hudyncia   Fort Plain, NY0:48:44.129 47253  540 Mohawk Valley Bicycling Club
19 Scott Klion   New York, NY0:48:44.137 152618  516 Competitive Edge
20 James (Jim) Walker   Elizabethtown, NY0:48:44.496 225529  537 Team Placid Planet
21 William McGreevy   Wilmington, NY0:48:44.525 226407  519 Team Placid Planet
22 Michael Meier   Binghamton, NY0:48:44.980 237976  541 RUUD Racing
23 Michael Traxler   Rush, NY0:48:45.021 239795  539 Nalgene R3
24 Gene Primomo   Delmar, NY0:48:45.352 192318  523 CBRC
25 Ernie Bayles   Ithaca, NY0:48:45.937 163748  503 FLCC/Chris Cookies/Swan Cycles
26 Charles Rhoades   Binghamton, NY0:48:46.155 287710  525 RUUD Racing/Tioga Velo Club
27 Steven Burdette   Big Flats, NY0:48:46.306 279283  504 Corning Race Team
28 Scott Sommers   New York Mills, NY0:48:46.334 181657  546 
29 David Faso   Cazenovia, NY0:48:46.592 11315  506 MaxPowerCycling.com
30 Brian Rafferty (1 - Cat3)   Mamaroneck, NY0:48:46.905 169430  524 Denos Wonder Wheel
31 Mark Bartsch   Horseheads, NY0:48:47.118 291065  501 Corning Race Team
32 Peter Hoag   Dansville, NY0:48:47.393 194738  513 Ruud Racing Tioga Velo Club
33 Paul Heffler   0:48:47.899  512 Ottawa Bicycle Club
34 Julio Pascoa   0:48:48.171  522 Team London
35 Phil Batten   Manlius, NY0:48:50.415 279652  502 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
36 Danny Goodwin   Delmar, NY0:48:54.214 13688  511 CBRC / NYCROSS.COM / VO MAX
37 Dan Fitch   Cazenovia, NY0:48:54.214 246274  508 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
37 Bruce Schwartz   Armonk, NY0:48:47.116 241442  530 Signature Cycles/Rockstar Games
38 David Thornton   Erie, PA0:49:23.533 239723  536 
38 Harold Heyermans   2:43:56.237  548 
39 Ronald Rosenberg   Bemus Point, NY0:49:23.554 246092  528 Hollyloft Cycling Team
40 Michael Tersegno   Auburn, NY0:50:12.869 192130  535 Chris Cookies / Owasco Velo Club
41 John Fessenden (1 - Cat5)   Sackets Harbor, NY0:52:46.616 316312  507 
42 Robert Nunnink   Newfield, NY0:26:21.030 254005  521 Corning Race Team

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Laird   0:43:38.147  655 T I Cycle Racing
2 Doug Chiasson   Athol, MA0:43:38.376 157351  651 Valley Bike & Ski Werks Racing
3 Glenn Swan   Freeville, NY0:44:21.661 47399  665 
4 William Cantler   Brooklyn, NY0:44:22.077 200565  650 Denos Wonder Wheel
5 Doug Corner   0:45:23.467  652 BikeRace Ottawa
6 Steven Tinston   Blauvelt, NY0:45:23.560 77226  659 Westwood Velo
7 Frank Mesi   East Aurora, NY0:45:23.618 220917  661 French Meadow Bakery/Fortistar
8 Bruce Townend   Windsor, MA0:45:24.655 75172  660 Valley Bike and Ski Racing Team
9 Clifford Six   Syracuse, NY0:45:25.332 263897  662 MaxPowercycling
10 Paul Siebert   Orlando0:45:27.667 56756  658 Valley Bike and Ski Racing Team
11 Timothy Leonard   New Hartford, NY0:45:27.902 106471  656 CBRC
12 Jack Rueckheim   Freeville, NY0:45:28.697 264445  657 Chris Cookies/FLCC/Swan Cycles
13 Guy Damiano   New Hartford, NY0:45:28.989 50760  653 MVBC
14 Tim Riley   Whitesboro, NY0:43:07.750 244161  664 
15 William Dowling   Buffalo, NY0:43:47.091 262180  654 Buffalo Bicycling Club
16 Gary Toth   Stephentown, NY0:44:31.344 35799  663 

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Hershberger   Climax, NY0:45:24.805 66821  362 CBRC
2 Steven Toplitz   Leverett, MA0:45:25.668 46009  368 
3 Mark McCarthy   Fairport, NY0:45:27.224 211211  364 NYPSMASTERS/MENDON-CYCLE-SMITH
4 Van Fronhofer   Salem, NY0:45:27.489 236542  361 Battenkill-United/CVC/VAL Industries
5 Brian Beach   Owego, NY0:45:28.205 173282  360 RUUD Racing/Tioga Velo Club
6 Stuart Joseph   Cassville, NY0:45:16.114 208879  363 MVBC

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Trippalli   0:20:07.084  308 
2 Magnus Hartwell   Breinigsville, PA0:21:59.315 306913  300 Young Medalists / Team Dual Temp
3 Gianni Polhemus   0:23:32.428  315 Farm Team
4 Alec Ratzell   Blandon, PA0:20:46.999 310898  302 Bikeline / LWA
5 Mark Yaroshevsky   North Caldwell, NJ0:20:48.183 292988  307 Young Medalists / Team Dual Temp
6 Andres Weller   Emmaus, PA0:22:26.969 309214  306 Young Medalists / Team Dual Temp
7 Hugo Schreur   0:22:30.000  304 Liberty Cycling
8 Jonathan Krause   Allentown, PA0:23:13.878 305636  301 Young Medalists/Team Dual Temp
9 Linus Sante   0:21:31.257  303 Farm Team
10 Daniel Shade   Albany, NY0:22:34.099 317396  305 Les Amis

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Granigan   Cape May Court House, NJ0:19:56.390 229865  326 Team Somerset
2 Austin Vincent   Simsbury, CT0:19:57.244 226301  330 CLNoonan/Bay Hill Capital presented by CornerCycle
3 Samuel Morkal Williams   Briarcliff Manor, NY0:19:57.306 295708  328 CRCA/jr Development
4 Jeremy Boyle   Macungie, PA0:19:58.822 308090  321 Young Medalist/Team Dual Temp
5 Keane Brennan   Cambridge, NY0:20:03.170 260842  322 Farm Team Cycling
6 Ian Baun   Pittsburgh, PA0:20:04.800 295295  320 Team Citus/ Allegheny Cycling Assoc.
7 Derek Gee   0:20:07.209  325 Ottawa Bicycle Club
8 Tyler Mower   Pittsburgh, PA0:20:07.698 299802  329 Team Citius
9 Marcello Cesario   Downingtown, PA0:22:23.975 305555  323 Young Medalists / Team Dual Temp.
10 Joseph Toth   Stephentown, NY0:22:32.805 236412  319 
11 William MacClarence   Loudonville, NY0:25:32.777 277203  327 Farm Team Cycling
12 Stuart Witkowski   Elizabethtown, PA0:21:11.515 313578  331 Young Medalists

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis White   Delanson, NY0:34:31.711 234696  356 CLNoonan/BayHillCapital presented by CornerCycle
2 Gregory Ratzell   Blandon, PA0:34:31.880 230201  355 Bikeline / LWA
3 Zachary Houlik   Breinigsville, PA0:34:32.953 296256  351 Bikeline/LWA
4 Teddy Kozlowski   Bridgewater, NJ0:35:33.574 241677  359 
5 Hunter Dansin   Cambridge, NY0:38:04.570 261086  350 Farm Team Cycling
6 Christopher Krause   Allentown, PA0:35:23.391 265957  352 Young Medalists-Team Dual Temp
7 William Pestcoe   Allentown, PA0:35:33.704 284904  354 Team Bike Line
8 John Holden   Fairport Ny0:35:37.534 316474  358 
9 Jack MacClarence   Loudonville, NY0:28:06.712 271342  353 Farm Team Cycling

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Carpenter   Philadelphia, PA0:34:31.576 229481  382 Young Medalists/ Team Dual Temp
2 Benjamin Salibra   Fayetteville, NY0:34:31.596 233370  395 CRCA/jr Development
3 Sam Cowan   Lake Placid, NY0:34:32.297 314502  384 
4 Derek Wojtkun   Cambridge, NY0:34:32.509 275973  397 FARM TEAM CYCLING
5 Matthew Voyer   Blandon, PA0:34:32.651 247712  396 Young Medalists / Team Dual Temp
6 Eli Robinson   Ithaca, NY0:34:33.345 261543  394 Corning Race Team
7 Brandon Milet   Atten.cycling Coach 0:34:33.751 276068  391 Farm Team Cycling
8 Jeffrey Alpert   Coopersburg, PA0:34:33.939 248058  380 Young Medalists/ Team Dual Temp
9 Wei Chen   Elmhurst, NY0:34:35.129 300948  383 CRCA/jr Development
10 Lucca Zeray   Brooklyn, NY0:34:35.320 280462  399 CRCA/jr Development
11 Eli Mernit   Bronx, NY0:34:36.125 270121  390 CRCA/jr Development
12 Keane McCullum   Grantham, PA0:35:33.580 297979  379 
13 Andrew Harris   Lititz, PA0:36:32.770 245643  387 Young Medalists/Dual Temp
14 Daniel Jardin   Mexico, NY0:38:05.659 299029  388 
15 Tom Badman   Jordan, NY0:38:09.528 308838  381 Road Warriors Cycling Club
16 Stefan Zavislan   Usaf Academy, CO0:34:35.253 296754  398 Monroe Extinguisher/ SBR Cycling Team
17 Benjamin Dolva   0:34:35.624  385 FARM TEAM CYCLING
18 Jeffrey Maxson   Hamlin, PA0:36:08.388 310203  389 Sicklers

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Myers   Danbury, CT0:51:05.458 228117  165 Bethel Cycle
2 Sarah Coney   0:51:05.961  155 Stevens p/b The Cyclery
3 Jenny Ives   Saratoga Springs, NY0:51:05.996 245769  174 Atnem Womens
4 Veronique Bilodeau   0:51:06.178  152 Equipe Cascades - ABC Cycles
5 Annick Dufour   0:51:06.213  156 Stevens Racing presented by the Cyclery
6 Julia Bradley   0:51:06.346  153 Stevens Racing p/b The Cyclery
7 Tricia K. Spooner   0:51:06.355  170 Stevens Racing p/b The Cyclery
8 Sophie Matte   0:51:06.466  163 Stevens Racing p/b The Cyclery
9 Cynthia Wilson   0:51:06.476  171 Ride With Rendall
10 Kimberly Edwards   Clinton, CT0:51:06.499 263393  157 CVC/Subaru of New England
11 Michelle Paiement   0:51:06.978  166 Stevens Racing p/b The Cyclery
12 Beth Miller   Delmar, NY0:51:07.022 239476  164 Anthem Sports Womens Cycling
13 Virginie Gauthier   0:51:07.051  158 Equipe Cascades - ABC Cycles
14 Lex Albrecht   0:51:07.177  150 Equipe Cascades - ABC Cycles
15 Ashley Prine   Brooklyn, NY0:51:07.480 247237  167 CRCA/Radical Media
16 Maria Quiroga   New York, NY0:51:07.480 200041  168 CRCA/Radical Media
17 Sarah Krzysiak   Utica, NY0:51:08.086 233739  160 Anthem Sports Womens Cycling
18 Marjolein Schat   Glen Ridge, NJ0:51:08.259 264895  169 Team Delphine
19 Kristine Church   Philadelphia, PA0:51:08.368 142023  154 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
20 Dara Kiese   New York, NY0:51:08.369 264746  159 CRCA/Radical Media
21 Andrea Luebbe   Plymouth Meeting, PA0:51:08.404 250385  161 Human Zoom / Pabst Blue Ribbon

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erica Adelberg   New York, NY0:51:06.522 242487  200 CRCA/Radical Media
2 Shelley Reynolds   Endicott, NY0:51:06.860 147733  207 Mission in Motion Cycling- Tioga Velo
3 Gaetane Perreault   Syracuse, NY0:51:07.135 27772  173 Max Power
4 Sheila Vibert   Norwich, VT0:51:07.309 182320  210 NHCC
5 Shana Lydon   Rochester, NY0:51:07.379 259894  205 Full Moon Vista
6 Ruth Sherman   Spencer, NY0:51:07.657 278482  208 Corning Race Team
7 Xieyue (Pan Pan) Fan   Atherton, CA0:51:07.721 273441  202 CRCA Houlihan Lokey/Sanchez
8 Amy Kneale   Dewitt, NY0:51:07.840 241641  204 Anthem Sports Womens Cycling
9 Vanessa McCaffery   Newfield, NY0:51:08.535 222557  206 Mission in Motion Cycling Team
10 Margaret Thompson   Clinton, NY0:51:09.068 35453  209 Team Hammer Nutrition
11 Kate Stewart   Cazenovia, NY0:51:36.437 69745  172 VeloBella
12 Andrea Bacik   0:54:07.712  201 Coach Chris
13 Ali Flis   Salt Lake City, UT0:15:25.264 218437  203 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Rosa   La Fayette, NY0:38:45.766 162643  261 
2 Jackie McKay   Nashua, NH0:38:45.773 294402  259 Competitive Gear/53X11
3 Renee Engelhardt   New York, NY0:38:45.787 287624  254 CRCA/NYVelocity
4 Sheila O'Mahony   Saratoga Springs, NY0:38:45.808 247948  264 
5 Lilynn Graves   Ithaca, NY0:38:45.829 13946  255 FLCC/ChrisCookies/Swan Cycles
6 Lindsey Paluska   Brooklyn, NY0:38:45.994 271611  260 CRCA / Houlihan - Lokey Sanchez
7 Tamara Lewis   Afton, NY0:38:46.143 248584  256 Mission in Motion Cycling Team
8 Karla Eisch   Vestal, NY0:38:50.267 172399  252 Mission in Motion Cycling- Tioga Velo
9 Quinn Shamlian   Syracuse, NY0:38:50.267 274728  262 
10 Heather Ludwig   Endicott, NY0:40:06.345 294411  257 Mission in Motion Cycling Team
11 Emily Elbers   Syracuse, NY0:00:00.000 314836  253 Sonic Kittens
12 Katherine Amos   New York, NY0:40:46.227 308375  250 CRCA / Houlihan-Lokey Sanchez
13 Elizabeth Lukowski   Albany, NY0:41:22.835 285193  258 NYCROSS.COM / VO MAX / CBRC
14 Charlsie Donnelly   Van Etten, NY0:41:22.835 225684  251 Mission in Motion Cycling Team
DNF Delana Spaulding   Johnson City, NY0:11:42.558 300247  263 Mission in Motion Cycling Team

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma White   Delanson, NY0:20:03.614 275988  603 CBRC/Capital Bicycle Racing Club
2 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA0:21:14.556 290571  600 Bikeline/LWA
3 Julia Sante   Queensbury, NY0:21:52.692 284417  601 Farm Team

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA0:38:45.613 240336  612 Bikeline/LWA
2 Hannah Fagut   0:40:05.162  614 
3 Ashley Buck   0:41:31.719  613 None
4 Emily Krause   Allentown, PA0:38:59.684 286799  611 Young Medalists-Team Dual Temp

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyBonk BreakerCUOREUSACDFSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee