Race Results for
Tour of America's Dairyland
Various, WI
(Event Information)
Criterium on 06/27/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl MENZIES   00:00.0  29 UnitedHealthcare Professional
2 Michael NORTHEY   00:00.0  617 Rubicon Orbea
3 Hilton Clarke (1 - Cat1)   Santa Monica, CA00:00.0 187710  71 UnitedHealthcare Professional
4 Jason ALLEN   00:00.0  615 Rubicon Orbea
5 Aurelion PASSERON   00:00.0  60 Garneau
6 Robert White (2 - Cat1)   Brown Deer, WI00:00.0 197162  162 KENDA Pro Cycling p/b GEARGRIN
7 Adam Bergman   Saint Paul, MN00:00.0 103032  623 Texas Roadhouse Cycling Team P
8 James Stemper   Wauwatosa, WI00:00.0 230799  109 UCI CT: KENDA Pro Cycling pres
9 Jorge Espinoza (3 - Cat1)   Boulder, CO00:00.0 10984  630 PreRace.com
10 Logan Garey (4 - Cat1)   Boulder, CO00:00.0 160801  25 Team Rio Grande
11 Jacob Mueller   Fish Creek, WI00:00.0 248510  81 Investors Community Bank
12 Mike Tettleton   La Verne, CA00:00.0 206298  121 Bike Religion
13 Jonathan Sundt   Austin, TX00:00.0 34666  112 Kenda Pro Cycling
14 Bryce Mead   Sterling, IL00:00.0 165869  625 Texas Roadhouse p/b Motorex
15 Colton Barrett (5 - Cat1)   Indianapolis, IN00:00.0 224589  624 Texas Roadhouse p/b Motorex
16 Evan Fader   Boulder, CO00:00.0 194569  73 Investors Community Bank
17 Mike Sherer (6 - Cat1)   Boulder, CO00:00.0 232977  98 Verizon U25 p/b ABD
18 Roman VAN UDEN   00:00.0  618 Rubicon Orbea
19 Jonathan Clarke   Asheville, NC00:00.0 303945  70 UnitedHealthcare Professional
20 Robert Bush   Louisville, KY00:00.0 233613  619 UCI CT: KENDA Pro Cycling pres
21 James WILLIAMSON   00:00.0  124 Bike Religion
22 Brian Kaker   Milwaukee, WI00:00.0 240194  122 Lakes Area Physical Therapy
23 Jonathan Cook (1 - Cat2)   Madison, WI00:00.0 258925  94 Nova IS Corp
24 Bradley White   Holland, MI00:00.0 247483  86 UnitedHealthcare Professional
25 Tim Pacholski (2 - Cat2)   Newberlin, WI00:00.0 246502  53 
26 Ian Burnett   Durango, CO00:00.0 191725  105 UCI CT: Bahati Foundation Pro
27 K Frank Pipp   Longmont, CO00:00.0 164362  55 UCI CT: Bissell Pro Cycling T
28 Taylor GUNMAN   00:00.0  616 Rubicon Orbea
29 Danny Robertson   Rolling Meadows, IL00:00.0 256071  184 Verizon U25 p/b ABD
30 Chad Hartley   Fox Point, WI00:00.0 126996  104 UCI CT: KENDA Pro Cycling pres
31 Matt Waite   Madison, WI00:00.0 206676  63 Team Wheel & Sprocket
32 Kevin Berger   Madison, WI00:00.0 246306  11 Team Wheel & Sprocket
33 Adam McClurg   Waukesha, WI00:00.0 222744  118 Lakes Area Physical Therapy
34 Mark Hughes   Waukesha, WI00:00.0 56093  38 CZ Velo
DNS John Acker   Sherwood, WI00:00.0 67867  Team Wheel & Sprocket
DNS Clayton Chase   Mequon, WI00:00.0 246297  18 Geargrinder
DNS Marc Howe   Palm Bay, FL00:00.0 264076  36 GearGrinder
DNS Garrett McAllister   Bend, OR00:00.0 278438  46 Team Wisconsin/MC2
DNS Tim Norris   Saint Charles, MO00:00.0 283502  51 Missouri Elite Development Tea
DNS David Paquette   Decorah, IA00:00.0 264236  54 Team Wisconsin-MC2
DNS Brian Cornelius   Tucson, AZ00:00.0 178293  72 Trisports/Eclipse Racing
DNS Alan Ziolkowski   Milwaukee, WI00:00.0 203666  88 Colavita Racing Inc.
DNF Chris Arndt   Wauwatosa, WI00:00.0 219506  LAPT CC
DNF Jason Boynton   Madison, WI00:00.0 187093  13 Team Wheel & Sprocket
DNF Nat Bricker   Gainesville, FL00:00.0 287860  15 natbricker.com
DNF Ben Damhoff   Morrison, IL00:00.0 133889  19 Team GearGrinder
DNF Andrew Gonzales   Austin, TX00:00.0 266238  27 FCS/Metro Volkswagen
DNF James LANGEDALE   00:00.0  31 Garneau
DNF Daniel Lawrence   Kenosha, WI00:00.0 224833  42 Dogfish Racing
DNF Austin Turner   Ogden, UT00:00.0 290106  62 CICC/Colorbiotics
DNF Andrew Bates   Evanston, IL00:00.0 145543  67 olympia orthopaedic assc.
DNF Russell Brown   Gaithersburg, MD00:00.0 222506  69 Investors Community Bank
DNF Anthony Rienzi (Cat2)   Madison, WI00:00.0 238318  90 Pista Elite
DNF Waylon Janowiak   Michigan City, IN00:00.0 258509  102 Verizon U25 p/b ABD
DNF James Bird   Kenilworth, IL00:00.0 239434  116 ISCorp Cycling Team
DNF Nicholas Vetter   St. Paul, MN00:00.0 263471  117 Bianchi/Grand Performance
DNF David Block (Cat2)   Plymouth, MN00:00.0 241507  119 Bianchi/Grand Performance
DNF dylan knutson   Salisbury, NC00:00.0 281816  120 Bianchi/Grand Performance
DNF Colby Elliot   San Diego , CA00:00.0 203446  123 Bike Religion
DNF Erik Loberg   Minneapolis, MN00:00.0 213434  148 Nova IS Corp
DNF Cole House   Oneida Wi00:00.0 183112  154 BMC Racing Team-USAC
DNF Maxwell Anderson   Hartford, WI00:00.0 178840  163 Colavita Racing Inc.
DNF Michael Ebert   Winfield, IL00:00.0 67323  604 Verizon p/b ABD
DNF Aaron Heun (Cat1)   Boulder, CO00:00.0 264043  605 RIDECLEAN
DNF Thomson Remo   Fond Du Lac, WI00:00.0 212914  610 Nova IS Corp
DNF Ben CHADDOCK   00:00.0  614 Rubicon Orbea
DNF Pat Lemieux (Cat1)   Saint Paul, MN00:00.0 210769  622 Texas Roadhouse Cycling Team P
DNF Brandon Meinke   Portland, OR00:00.0 303334  633 Team Pegasus
DNF Theodore Grober (Cat2)   Evanston, IL00:00.0 14243  28 Team Helen's
DNF Rudolph Napolitano   Santa Monica, CA00:00.0 214693  50 Team Helen's

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vance James   Lakeland, FL00:00.0 47935  372 Ball Watch Cycling Team
3 Denny Yunk   Wauwatosa, WI00:00.0 101165  399 CZ Velo
4 John Van Susteren   Mukwonago, WI00:00.0 208025  475 Lakes Area Physical Therapy
5 Todd Hancock   Indianapolis, IN00:00.0 63342  453 ISCorp Cycling Team
6 Michael Williams   San Marcos, CA00:00.0 184434  398 Ca Pools / Dewalt Racing
7 Greg Cullen   Menasha, WI00:00.0 53729  483 O2 Cycling
8 Rory McAdams   Tyler, TX00:00.0 59761  488 Glotman Simpson
9 Chris Gagne   Las Vegas, NV00:00.0 218554  422 CA Pools Racing
10 Albertus Rohling   West Allis, WI00:00.0 150594  394 
11 John Robertson   Sherwood, WI00:00.0 59327  393 O2 Cycling
12 John Fleckenstein   Pewaukee, WI00:00.0 125362  366 Team Mack Racing
13 Chris Black   San Luis Obispo, CA00:00.0 3814  361 Morgan Stanley Smith Barney /
14 Mike Buechel   Portland, OR00:00.0 50377  426 Cafe Hollander RDC
15 Todd Miller (1 - Cat2)   Shorewood, WI00:00.0 24495  386 BVC/Nomad Cycling
16 Adam Baskin   Clermont, FL00:00.0 88669  360 Ball Watch Cycling Team
17 Tim WOODCOCK   00:00.0  491 Woodcock Cycleworks
18 Eric Knuth   Madison, WI00:00.0 203995  376 Fisher Midwest Road Team
19 Mark Dolin   Janesville, WI00:00.0 9724  478 Lakes Area Physical Therapy
20 John Svanda   Neenah Wi00:00.0 278789  482 Lakes Area Physical Therapy
21 David Jablonowski   Glendale, WI00:00.0 47846  447 Cafe Hollander RDC
22 Tige Prickett   Glendale, WI00:00.0 150532  391 CZ Velo
23 Aaron Duston   Colorado Springs, CO00:00.0 229941  456 Team Chiropractic Partners
24 Robert Springer   Kenosha Wi00:00.0 57145  498 Team Wheel & Sprocket
25 Sean Shields   Milwaukee, WI00:00.0 76735  543 HCC
26 Brian Rybarik   Madison, WI00:00.0 120099  458 Nova IS Corp
27 Forrest Smith   Waukesha, WI00:00.0 33131  469 LAPT
DNS Taggert Brooks   La Crosse, WI00:00.0 4987  362 CZ Velo
DNS Thomas Frueh   Ottawa Hills, OH00:00.0 46655  369 Carbon Racing
DNS Brian Grant   Crystal Lake, IL00:00.0 314520  370 Team Mack Racing Association
DNS Jeffrey Kloppenburg   Jackson, WY00:00.0 170768  374 Teton Orthopaedics Masters Tea
DNS Jay LaBonne   Pleasant Prairie, WI00:00.0 216019  379 Velo Trocadero
DNS Michael Mercer (Cat2)   Milwaukee, WI00:00.0 148211  385 CZ Velo
DNS Samuel Tobias   Fond Du Lac, WI00:00.0 183996  396 Nova Cycling Foundation
DNS Gene Tolli   Albany, WI00:00.0 83764  397 CZ Velo
DNS Steven Downs   Cross Plains, WI00:00.0 59398  401 Great Dane Velo
DNS Cary Roseth   East Lansing, MI00:00.0 97564  409 
DNF Steven Flurry   Fond Du Lac, WI00:00.0 66051  367 CZ Velo
DNF Jeffrey Kramer   Franklin, WI00:00.0 72959  378 CZ Velo
DNF Kurt Phillips   Lakeland, FL00:00.0 49190  390 Ball Watch Cycling Team
DNF William Ochowicz   Pewaukee, WI00:00.0 101140  419 Nova Cycle Sports Foundation I
DNF Corey Dempski   Sussex, WI00:00.0 257610  436 Cafe Hollander RDC
DNF Mike McKenna   Richfield, WI00:00.0 50145  445 Cafe Hollander
DNF John Seehafer   Colorado Springs, CO00:00.0 80370  492 Team Type 1
DNF Brent Emery   Menomonee Falls, WI00:00.0 45303  500 LifeCyclists
DNF Thomas Schuler   Wauwatosa, WI00:00.0 45911  504 
DNF John Kane   Madison, WI00:00.0 53997  513 Unattached
DNF Bill King   Waukesha, WI00:00.0 228762  544 ISCorp Cycling Team
DNF Chris Halverson   Madison, WI 188913  371 Nova Cycle Sports Foundation

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonio Valenti   Delavan, WI00:00.0 292580  787 Team Pegasus
2 Andrew Stoll   Milwaukee, WI00:00.0 294900  765 IS Corp
3 Matias Perret   Iowa City, IA00:00.0 292569  763 Mercy-Specialized
4 Brad Ahrens   Sulphur, LA00:00.0 298121  799 Raising Cane's Racing
5 Jeff Melcher   West Bend, WI00:00.0 166066  794 Team Extreme
6 Michael Jenich   Shorewood, WI00:00.0 260373  757 TEAM PEGASUS
7 Peter Davis   Whitefish Bay, WI00:00.0 255770  852 ISCorp Cycling Team
8 Mark Norton   Madison, WI00:00.0 291138  762 
9 Sam Stone   Indianapolis, IN00:00.0 213424  766 Baraboo Sharks
10 Tony Damhoff   Lake Mills, WI00:00.0 163551  814 UW Platteville
11 Travis Heller   Parker, CO00:00.0 264205  756 Team Extreme Cycling
12 Richard Amen   Wauwatosa, WI00:00.0 259898  876 Team Extreme
13 Kyle Adkins   Oak Creek, WI00:00.0 286937  751 ISCorp Cycling Team
14 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI00:00.0 273574  772 Team Wheel & Sprocket
15 Patrick Diamond   South Milwaukee, WI00:00.0 297764  754 Geargrinder
16 richard doherty   Shorewood , WI00:00.0 255728  608 Nova Cycle Sports Foundation I
17 Brian Krueger   Merrill, WI00:00.0 224056  758 Great Dane Velo Club
18 Justin Dyszelski   Cudahy, WI00:00.0 268045  797 ISCorp Cycling Team
19 Jeramey Werbelow   West Bend, WI00:00.0 287594  768 Team Extreme
20 Brian Petted   Cedarburg, WI00:00.0 58472  872 Team Extreme
DNS Brian Stoveken   Madison, WI00:00.0 249708  767 Wisconsin/MC2
DQ Samuel Geyer   Suamico, WI00:00.0 258210  796 Nova IS Corp
DQ Nathan Longley   Brookfield, WI00:00.0 239139  759 LAPT
DNF Kyle Foley   Wallingford, CT00:00.0 174494  755 IRS Medic
DNF John Reynders   Seattle, WA00:00.0 255625  764 Team Wisconsin / MC2
DNF Ryan Law   Milwaukee, WI00:00.0 240610  776 Nova Cycle Sports Foundation
DNF Michael Vail   Villapark, IL00:00.0 279212  806 ABD Cycling Team
DNF Richard Foley   Wallingford, CT00:00.0 11947  813 Bethel Cycle Sport Club
DNF Kelby Shaw   Milwaukee, WI00:00.0 232522  817 River Valley Cycling Club
DNF Julio Jacobo   Libertyville00:00.0 218778  823 PYOC
DNF Joseph Smessaert   Eagle, WI00:00.0 53537  881 LAPT

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Fangman   Ashland Wi00:00.0 258007  1716 Brazen Dropouts
2 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI00:00.0 274025  1645 Team Geargrinder
3 David Racine   Shorewood, WI00:00.0 99357  1644 
4 Anthony Phillips   Sun Prairie, WI00:00.0 260667  1696 Unattached
5 Andrew Webb   Appleton, WI00:00.0 312724  1707 O2 Cycling
6 Drew Kushnick   Chicago, IL00:00.0 223363  1403 Spidermonkey Cycling
7 Ken Huxtable   Neenah Wi00:00.0 293876  1635 Brazen Dropouts/Cronometro
8 John Wolters   Seattle, WA00:00.0 287592  1653 xXx Racing - AthletiCo
9 Travis Miller   Jefferson, WI00:00.0 293344  1642 Brazen Dropouts/Cronometro
10 Jared Craft   Rogers, AR00:00.0 282380  1631 ALBERTO'S
11 Alex Docter   Wauwatosa00:00.0 291930  1709 Nova Cycle Sports Foundation I
12 Alec SCHIELKE   00:00.0  1416 
13 Brian Pillar   Carmel, IN00:00.0 309453  1417 
14 Kevin Lindlau   Waukesha, WI00:00.0 298079  1706 Nova IS Corp
15 Jared Rogers   Chicago, IL00:00.0 261146  1646 xXx Racing - AthletiCo
16 Alexander Martin   Madison, WI00:00.0 308924  1783 University Wisconsin-Madison
17 Kyle TOBY   00:00.0  1414 PSIMET Racing
18 Benjamin Barbera   Milwaukee, WI00:00.0 257827  1625 
19 Alexander Slungaard (1 - Cat4)   Madison, WI00:00.0 288440  1705 Brazen Dropouts
20 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI00:00.0 280257  1698 Nova Cycle Sports Foundation I
21 Ross Jacques   Fond Du Lac, WI00:00.0 317264  1798 Team Fon du Lac/Oshkosh Cycler
22 Ryan Pokorny   West Bend00:00.0 306283  1643 Team Extreme
23 Konrad Witt   Wood Dale, IL00:00.0 247336  1652 ABD
24 Andrew Zens   Chicago, IL00:00.0 276599  1655 
25 Benjamin Stengel   Madison, WI00:00.0 252514  1672 Emerys.com
26 Matt Riezman   Chicago, IL00:00.0 311426  1404 Spidermonkey Cycling
27 Rich FISCHER   00:00.0  1418 
28 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI00:00.0 260381  1415 TEAM GEARGRINDER
DNS Jesse Lemel (Cat4)   Bayside, WI00:00.0 292696  1639 Wheel and Sprocket
DNS Bryan WItry   Chicago, IL00:00.0 290447  1651 Spidermonkey Cycling
DNS Douglas Zalis   Chicago, IL00:00.0 181163  1654 Vision Quest
DNS Nicholas Meyer (Cat5)   Greenfield, WI00:00.0 303057  1669 
DNF Patrick Brock   West Bend, WI00:00.0 268180  1628 Team Extreme Cycling
DNF Nicholas Hardrath   Shorewood, WI00:00.0 185482  1633 hampshire cycle club
DNF Benjamin Hobson   Tucson, AZ00:00.0 265143  1634 University of Arizona
DNF Andrew Gierke   Eau Claire, WI00:00.0 298058  1754 Unattached

Men - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benny Smith   Milwaukee, WI00:00.0 312254  1091 Team Gear Grinder
2 Marian PYSZCZEK   00:00.0  1043 Lifesport
3 Michael Froh   Milwaukee, WI00:00.0 172255  1028 velo trocadero
4 Donald Janczak   Greendale, WI00:00.0 295308  1037 trocadero
5 Terence Beilfuss   Port Washington, WI00:00.0 211273  1016 Team Extreme
6 David Blomme   Madison, WI00:00.0 244805  1019 Fisher Midwest Road Team
7 Andrew Feuersthaler   Milwaukee, WI00:00.0 288083  1025 Geargrinder
8 Bradley Wells   West Allis, WI00:00.0 233000  1047 Team Extreme
9 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi00:00.0 187394  1029 Team Extreme
10 William Koehler   Cedarburg, WI00:00.0 214442  1722 Extreme Ski & Bike
11 Rick Flayter   Waukesha, WI00:00.0 200716  1095 WI Multisport
12 Andrew Rossa   Milwaukee, WI00:00.0 69191  1078 Team Extreme
13 John Boudry   Waukesha, WI00:00.0 285578  1020 Team Extreme
14 McGee Young   Milwaukee, WI00:00.0 304978  1049 TEAM GEARGRINDER
15 John Timm   Germantown, WI00:00.0 209235  1045 Team Extreme
16 Todd Lemmon   Barrington, IL00:00.0 20877  1186 Vision Quest
17 Todd Bugnacki   Franklin, WI00:00.0 81238  1114 
18 Christian Meekma   Menomonee Falls, WI00:00.0 310737  1040 
19 Dennis Klumb   East Troy, WI00:00.0 294347  1038 
20 Douglas Zalis   Chicago, IL00:00.0 181163  1076 Vision Quest
21 Jacob Herber   Milwaukee, WI00:00.0 212565  1060 Endeavour Cycling
22 Donald Isaacs   Aurora, IL00:00.0 243326  1036 Bicycle Heaven
DNS James Buckley   De Pere, WI00:00.0 226361  1021 Colavita Racing
DNS Philip Collin   Golf, IL00:00.0 7409  1022 GHS Silverbacks
DNS Alain De Leon (Cat5)   Milwaukee, WI00:00.0 271324  1023 
DNS Scott Ertl (Cat4)   Cedarburg, WI00:00.0 265813  1024 Team Extreme
DNS Craig Howe   Cedarburg, WI00:00.0 266329  1033 GearGrinder
DNS Mike Hulen   Milwaukee, WI00:00.0 265328  1035 
DNS Charles Keuler (Cat4)   Springfield, MO00:00.0 272085  1064 Ozark Cycling Club
DNF Quentin Gniot   Green Bay, WI00:00.0 293921  1031 Titletown Flyers
DNF Tom Bruce   Trumbull, CT00:00.0 311201  1054 
DNF Jim Michler   Milwaukee, WI00:00.0 196246  1083 Team Geargrinder
DNF David Schrauth   Winnetka, IL00:00.0 298292  1135 2CC/Second City Cyclists
DNF Michael Kelly   Chicago, IL00:00.0 196801  1187 South Chicago Wheelmen

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Roth   Shorewood, WI00:00.0 247466  909 Nova Cycle Sports Foundation I
1 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI00:00.0 260381  956 TEAM GEARGRINDER
2 Alex BEUTEL   00:00.0  958 
2 Brad JACQUES   00:00.0  910 Baraboo Sharks
3 Sam Beste   Brookfield, WI00:00.0 278712  905 ISCorp Cycling Team
3 Ezra WARD-PACKARD   00:00.0  957 
4 Jack LITOWITZ   00:00.0  913 
4 Garrett Roth   Shorewood, WI00:00.0 247466  959 Nova Cycle Sports Foundation I
5 Seth Duston   Waukesha, WI00:00.0 312818  912 Chiropractic Partners
5 Simon Miller   Shorewood, WI00:00.0 228258  962 Nova Cycle Sports Foundation I
6 Simon JONES   00:00.0  911 Nova IS Corp
6 Kevin GIERKE   00:00.0  963 
7 Sam Beste   Brookfield, WI00:00.0 278712  955 ISCorp Cycling Team

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Purcell   Austin, TX00:00.0 193628  288 Team Hotel San Jose
2 Kori Seehafer   Eau Claire Wi00:00.0 77841  230 Team Type 1
3 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL00:00.0 68653  229 Z-Motion
4 Kristin Wentworth   Madison, WI00:00.0 207606  232 Team Kenda
5 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA00:00.0 185441  206 Team Type 1
6 Julie Jerue   Lakeland, FL00:00.0 217819  248 Nova IS Corp
7 Jessie MACLEAN   00:00.0  264 Verducci
8 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL00:00.0 126302  221 ZMotion
9 Kendi Thomas (1 - Cat1)   Walla Walla, WA00:00.0 223064  260 Kenda Tire
10 Whitney Gaggioli (1 - Cat2)   Coloma, WI00:00.0 215646  258 Unattached
11 Bianca Bergman   Saint Paul, MN00:00.0 281786  286 Texas Roadhouse p/b Motorex
12 Cathryn Josefina Merla-Watson (2 - Cat1)   San Antonio, TX00:00.0 204807  219 FCS/Metro Volkswagen
13 Patricia Black   San Luis Obispo, CA00:00.0 72039  201 Morgan Stanley Smith Barney/Sp
14 Sarah Caravella   Boulder, CO00:00.0 199998  261 Team CARD
15 Carrie Cash Wootten (3 - Cat1)   Saint Louis, MO00:00.0 163561  204 Team Vera Bradley Foundation
16 Christine Riker   San Francisco, CA00:00.0 290240  225 Dolce Vita Cycling
17 Kate Ross   Bristol, TN00:00.0 160047  228 
18 Melissa (Missy) Erickson   Alexandria Mn00:00.0 233106  242 Fort Lewis
19 Laurel Green   Windsor, CA00:00.0 75728  280 Team Bici Sport
20 Aimee ALLEN   00:00.0  200 
21 Rebecca Finley   Indianapolis, IN00:00.0 245823  289 Team Kenda
22 Morgan Patton   Athens, GA00:00.0 257696  222 Team Type 1
23 Mandy Marquardt   Allentown, PA00:00.0 200340  275 Team Type 1
DNS Sydney Brown (Cat1)   Lincoln, NE00:00.0 250848  202 Treads.com/DFT
DNS Jeannie Kuhajek (Cat2)   Crystal Lake, IL00:00.0 316598  212 Team Mack Racing Association
DNS Mary Magnani   San Francisco, CA00:00.0 257717  215 Dolce Vita
DNS Lenore Pipes (Cat1)   Ithaca, NY00:00.0 273047  224 Fruit66/Artemis
DNS Linsey Bradshaw-Sandoval (Cat2)   Los Alamos, NM00:00.0 237609  234 Treads.com/DFT
DNS Megan Hottman   Golden, CO00:00.0 194394  235 Treads.com/DFT
DNF Rachel Byus   Chandler, AZ00:00.0 260379  203 FCS/Metro Volkswagen
DNF Kim Ciolli   San Antonio, TX00:00.0 210485  205 FCS/Metro Volkswagen
DNF Lindsey Durst   Saint Charles, MO00:00.0 270694  207 Team Kenda
DNF Julie Kuliecza   Richmond, VA00:00.0 238481  213 Fruit 66/ Artemis

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Whitney Gaggioli   Coloma, WI00:00.0 215646  1903 
2 Holly MATTHEWS   00:00.0  1981 Nova IS Corp
3 Jannette Rho   Chicago, IL00:00.0 288738  1912 
4 Alissa Maglaty   Oakland00:00.0 288500  1917 Early Bird Women's Development
5 Antonia Leal   Waukesha, WI00:00.0 130161  277 Planet Bike
6 Lindsey Kriete   Milwaukee, WI00:00.0 302860  1936 Team Gear Grinder
7 Jennifer Koch   Wauwatosa, WI00:00.0 315168  1933 Team Gear Grinder
8 Meghan Lapeta   Chicago, IL00:00.0 204804  1922 Smart Cycling Bike Shop
9 Dena Eaton   Park City, UT00:00.0 61672  1901 shePedals Cycling
10 Katie Isermann   Chicago, IL00:00.0 300135  1906 Iron Cycles
11 Krista Baber   Elkhorn, WI00:00.0 313644  1984 Nova IS Corp
12 Stephanie Dameral   Vacaville, CA00:00.0 287351  1915 Early Bird Women's Development
13 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI00:00.0 210864  1930 Cafe Hollander RDC
14 Kimberly Gialdini   Downers Grove, IL00:00.0 289833  1904 Flatlandia Cycling Team
15 Yvonne Schumacher (1 - Cat3)   Mukwonago, WI00:00.0 241694  1940 Nova Cycle Sports Foundation I
16 Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI00:00.0 255881  1952 Cafe Hollander RDC
17 Sue Semaszczuk   Lincolnwood, IL00:00.0 240476  1934 ABD Cycle Club
DNS cathy frampton   La Grange, IL00:00.0 275322  1902 Project 5 Racing
DNS Alice Hagen   Milwaukee, WI00:00.0 226675  1905 Team Chiropractic Partners
DNS Anna Loney   Madison, WI00:00.0 271919  1909 Great Dane Velo Club
DNS Mandy Marquardt   Allentown, PA00:00.0 200340  1910 Team Type 1
DNS Jerel Lynn Waide   Durham, NC00:00.0 277863  1913 Project 5 Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFCUORESpyShimanoOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee