Race Results for
Fontana City National/Pro XCT
Fontana, CA
(Event Information)
Cross Country on 03/27/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARSON SCHMECK   0:49:18.93  408 
2 DAKOTA PITTMAN   0:54:48.40  345 
3 GARRETT GAITHER   0:58:47.41  248 
4 SILVER NAVARRETE   0:59:45.00  486 JAX BICYCLE SHOP
5 ROBERTO ENCINAS   1:07:56.53  498 THE PEOPLE OF SANTO
DNF ALEXANDER BOSCO   DNF  499 INCYCLE

Men - Cat 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MANUEL PEREZ   0:48:52.27  501 
2 Kenny Polley   Peoria, AZ0:52:50.15 255203  300 LANDIS/TREK
3 Troy Sladeck   Foothill Ranch0:54:00.19 225356  474 SANTA CRUZ S
4 Evan Williams   Big Bear City, CA0:56:01.74 255194  460 BEAR VALLEY BIKES
5 TYLER HANSEN   0:57:27.39  508 BEAR VALLEY BIKES
6 MICHAEL LANSING   1:08:30.33  271 
DNF Tanner Peery   Riverside, CADNF 309987  268 
DNF Cole Avery   Thousand Oaks, CADNF 281632  364 FAST FRIDAY
DNF MIKEY MONGIELLO   DNF  439 TEAM MONGIELLO

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TAYLOR SMITH   0:45:14.97  386 WHOLE ATHLETE
2 BEN BRADLEY   0:45:16.60  491 SPECIALIZED/APPLEBY
3 Cody Phillips   Altadena, CA0:46:46.62 318790  394 MARZOCCHI
4 Eliel Anttila   Mill Valley, CA0:46:54.74 297164  241 ABOVE CATEGORY RACIN
5 FERNANDO ROMERO   0:47:05.61  230 AUTOTEC
6 Cameron Williams   Big Bear City, CA0:48:21.19 245456  458 BEAR VALLEY BIKES
7 JARED JORDAN   0:52:27.43  488 FRS/SPY/NO FEAR
8 JOHN MOREHOUSE   0:55:04.32  387 
9 Nathan Pherigo   Rancho Cucamonga, CA0:55:34.48 274012  273 SOUTHERN CALIFORNIA
DNF JOSH LARSON   DNF  195 LINKED

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BOB SIEGEL   0:46:20.05  443 ABOVE CATEGO
2 BOBBY ZIDEK   0:46:28.80  436 WHOLE ATHLETE
3 MAREK MITCHELL   0:49:10.73  493 ROYAL HIGH
4 Bryce Semonian   Poway, CA0:53:28.81 276355  321 NORTH OF THE BORDER
5 Dallin Davidson   Tustin, CA1:00:26.16 278050  496 
DNF Sven Beer   Fairfax, CADNF 298330  471 WHOLE ATHLETE

Men - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Duke   Salinas, CA1:04:58.11 287487  238 VOS/CYCLES GLADIATOR
2 Casey Williams   Big Bear City, CA1:05:23.91 227522  459 BEAR VALLEY BIKES
3 Chase Dickens   Mount Airy, NC1:06:07.15 253981  315 AMERICAN CLASSIC/KEN
4 Shane Skelton   Shadowhills, CA1:07:55.03 287620  223 MONTROSE BIKE SHOP
5 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ1:08:05.86 258285  214 
6 Spence Peterson   Mill Valley, CA1:08:23.49 235691  391 ABOVE CATEGO
7 KEEGAN SWENSON   1:09:57.31  212 COLE SPORT RACING
8 Tyler Coplea   Chandler1:14:00.38 196300  293 SCHAMPA/FORM CYCLES
9 Brandon Dillard   Redding, CA1:14:03.15 269771  292 OWENS HEALTHCARE
10 TYLER SANDOVAL   Flagstaff, AZ1:17:03.94 272774  326 VOODOO CYCLES
11 Kyle Willett   Flagstaff, AZ1:19:30.87 290452  455 ABSOLUTE BIKES
12 Quint Berkemeier   Lake Arrowhead, CA1:22:37.36 240136  456 

Men - Cat 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Valdez   Hemet, CA1:01:58.65 280759  205 WHOLE ATHLETE
2 William Curtis   San Rafael, CA1:03:26.64 233101  262 WHOLE ATHLETE
3 Joseph Yoham   San Rafael, CA1:04:37.56 257687  260 WHOLE ATHLETE
4 RILEY PREDUM   1:05:44.24  219 WHOLE ATHLETE
5 Alec Kassin   San Anselmo, CA1:07:00.46 257809  237 WHOLE ATHLETE
6 Davis Bentley   Banner Elk, NC1:07:10.71 219980  412 WHOE ATHLETE
7 Colby Pastore   Petaluma, CA1:07:49.78 256426  382 WHOLE ATHLETE
8 PAYSON MCELVEEN   1:07:58.53  314 
9 Tony Smith   San Rafael, CA1:08:02.89 205657  469 WHOLE ATHLETE
10 Nick Newcomb   Nicasio, CA1:09:12.37 258299  220 WHOLE ATHLETE
11 FELIX WILBERG   1:09:45.52  242 CYCLEMEISTERS/BOW CY
12 Roman Brockley   Forestknolls, CA1:10:29.34 284893  317 WHOLE ATHLETE
13 Travis Glysson   Anthem, AZ1:10:52.43 305194  243 FCA ENDURANCE
14 Ryan Odle   Cherryvalley, CA1:10:56.57 301917  218 GARY FISHER 29er CRE
15 Alex Stevenson   Berkeley, CA1:12:24.28 257710  319 WHOLE ATHLETE
16 TRAVIS GILDNER   1:14:40.72  313 
17 Gene Capinas   North Las Vegas, NV1:14:47.92 197498  245 TEAM MATA
18 Chris Johnson   San Marcos, CA1:22:12.74 246447  209 SHO-AIR/SONNANCE
19 Michael Dutczak   Crete, IL1:23:46.11 200766  465 SOUTH CHICAGO WHEELM
DNF Kevin Fish   Austin, TXDNF 189245  257 
DNF Brandon Droese   Goleta, CADNF 221892  308 PLATINUM PERFORMANCE

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Wells   Durango, CO1:46:15.43 83401  SPECIALIZE
2 GEOFF KABUSH   1:46:15.93  TEAM MAXXI
3 MAX PLAXTON   1:46:17.68  SHOAIR/SPE
4 SID TABERLAY   1:46:44.32  SHOAIR/SPE
5 SAM SCHULTZ   1:49:29.73  SUBARU-GAR
6 DEREK ZANDSTRA   1:50:46.33  3 ROX RACI
7 Barry Wicks   Corvallis, OR1:51:19.03 134223  16 KONA
8 RAPHAEL GAGNE   1:51:44.33  31 ROCKY MOUN
9 ERIC BATTY   1:52:02.77  89 TREK CANAD
10 Carl Decker   Bend, OR1:52:56.24 9007  GIANT FACT
11 Jeremiah Bishop   Harrisonburg, VA1:53:12.27 3771  12 CANNONDALE
12 KRIS SNEDDON   1:53:25.24  20 KONA
13 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO1:54:08.47 16737  SUBARU-GAR
14 Rob Squire   Sandy, UT1:54:37.47 267198  84 U23 NATION
15 PETER GLASSFORD   1:54:44.29  72 
16 BENJAMIN SONNTAG   1:55:41.45  26 
17 ADAM MORKA   1:56:22.59  70 TREK CANAD
18 Andy Schultz   Missoula, MT1:56:43.64 172534  13 KENDA/FELT
19 Colin Cares   Boulder, CO1:57:03.91 216528  93 KENDA/FELT
20 Russell Finsterwald   Colorado Springs, CO1:57:12.48 228336  24 SUBARU/GAR
21 Spencer Paxson   Bellingham, WA1:57:37.64 152029  46 TEAM S&M-K
22 Vincent LOMBARDI   Los Angeles, CA1:58:41.99 292509  61 SHO-AIR/SO
23 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ1:59:02.91 135975  57 TREK BICYC
24 Travis Livermon   Lewisville, NC1:59:24.04 161583  63 CHAMPION S
25 Stephen Ettinger   Bozeman, MT1:59:24.36 189074  65 MAFIA/FELT
26 Ryan Woodall   Ocala, FL2:00:51.06 153440  68 BRICK CITY
27 Jeff Herrera   Tempe, AZ2:00:56.05 210732  73 HAMMERHEAD
28 Alexander Grant   Salt Lake City, UT2:01:00.72 101189  75 CANNONDALE
29 SONDRE NORLAND   2:01:03.79  71 NOR
30 Ryan Trebon   Bend, OR2:01:35.50 136658  43 KONA/FSA
31 CODY CANNING   2:01:49.83  36 
32 ZACHARY HUGHES   2:02:30.34  38 
33 Robert Marion   Mount Airy, NC2:02:35.29 220597  67 AMERICAN C
34 KEN ONODERA   2:02:36.76  30 SUBARU-GAR
35 Kalan Beisel   Colorado Springs, CO2:03:57.33 244363  39 PROCYCLING
36 TYSON WAGLER   2:04:06.12  41 3 ROX RACI
37 MIGUEL VALADEZ   2:04:27.49  97 
38 DROR PEKATCH   2:04:47.35  52 SUBARUR-GA
39 Bryan Alders   Boulder, CO2:04:51.94 198436  56 
40 T Burke Swindlehurst   Salt Lake City, UT2:04:52.89 51227  25 TEAMGIVE/B
41 Kevin Smallman   San Leandro, CA2:05:41.41 204144  88 CANNONDALE
42 Drew Edsall   Denver, CO2:05:54.79 225238  48 YETI
43 EVAN GUTHRIE   2:06:09.44  35 
44 Kerry Werner   Banner Elk, NC2:06:11.17 264350  21 
45 ANDREW L'ESPERANCE   2:06:11.49  37 
46 Paul Freiwald   Lake Forest, CA2:07:11.07 12367  92 PIVOT CYCL
47 Tim Allen   Golden, CO2:07:24.31 161831  32 
48 Jim Hewett   Fairfax, CA2:08:22.26 226388  54 
49 Daniel McNaughton   Martinez, CA2:08:31.13 110305  85 CONTENT WO
50 Zachary Keller   Mesa, AZ2:09:32.42 257387  27 FORM CYCLE
51 Michael Mooradian   Saratoga Springs, NYPULLED 79201  44 
52 Menso de Jong   Cupertino, CAPULLED 243003  80 SANTA CRUZ
53 Jason Siegle   Solvang, CAPULLED 193522  53 BIKE RELIG
54 ETHAN GILMOUR   PULLED  29 
55 Gregory Carpenter   Durango, COPULLED 191158  49 
56 Scott Keller   Sedona, AZPULLED 125723  77 
57 Eric Emsky   Durango, COPULLED 218345  51 BLUE COMPI
58 Brent Steinberg   Grand Junction, COPULLED 252120  59 GARY FISHE
59 Alex Boone   Pasadena, CAPULLED 224203  96 TREK MTN C
60 Randall Jacobs   Brighton, MAPULLED 266868  91 WHEELWORKS
61 Justin Maka   Albuquerque, NMPULLED 164982  47 HAYES/SPY
62 NITISH NAG   PULLED  81 NRL RACING
63 HAYDN BOUCHER   PULLED  58 3ROX RACIN
64 Lucas Livermon   Carrboro, NCPULLED 161552  66 INLAND CON
65 Ryan Clark   Laguna Hills, CAPULLED 242802  60 CYNERGY CY
66 JOHN NOBIL   PULLED  23 BEAR VALLE
67 Dylan Stucki   Durango, COPULLED 192016  86 MAFIA RACI
68 Robert Sousa   Thornton, COPULLED 250172  40 PRO CYCLIN
69 Trevor Downing   Durango, COPULLED 161859  69 MAFIA RACI
70 YUKI SAITO   PULLED  28 TOPEAK-ERG
71 Matthew Connors   Scottsdale, AZPULLED 196490  74 BICYCLE RA
72 TOM OBRIEN   PULLED  90 
73 PATRICK DENNIS   PULLED  78 
74 Eric Bierman   Newport Beach, CAPULLED 44269  62 STEVEN K S
75 MATTHEW PAZIUK   PULLED  87 TREK STORE
76 Nicholas Stevens   Boulder, COPULLED 237516  45 WALTWORKS
77 RYAN DORSEY   PULLED  55 HONEY STON
78 Garnet Vertican   Crestline, CAPULLED 43191  98 BIG RING
DNF Matthew Miller   Nazareth, PADNF 206833  83 GIANT MID
DNF Aaron Snyder   State College, PADNS 204182  82 
DNF Erik Tonkin   Portland, ORDNS 35742  42 KONA
DNF Dezmin Wilder   Grass Valley, CADNF 225330  95 SOBE CANNO
DNF Aaron Bradford   Santa Cruz, CADNF 156335  79 SPECIALIZE
DNF Mitchell Hoke   Boulder, CODNF 203760  33 TOKYO JOES
DNF John Bennett   El Cerrito, CADNF 237917  94 WHOLE ATHL
DNF Nicholas Weighall   Santa Cruz , CADNS 128164  64 RADRACING
DNF Bryan VanVleet   Oceanside, CADNF 195988  22 KHS BICYCL
DNF Braden Kappius   Littleton, CODNF 132490  34 CLIF BAR
DNF David (Tinker) Juarez   Whittier, CADNF 18332  50 FACTORY CA
DNF CAMERON JETTE   DNF  76 LA BICICLE

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jag Barton   Thousand Oaks, CA0:32:49.42 299371  489 
2 Nathan Hickey   Monrovia, CA0:35:09.00 319320  200 VANTASSEL
3 KYLE KIRBY   0:37:29.61  410 INT N CHRISTIAN CYCL
4 Jonah Sanchez   Winchester, CA0:45:39.46 306696  203 
5 DYLAN EATON   0:55:01.96  309 SHO-AIR/VELOSPORT
6 DARIN TAKEDA   0:58:44.37  503 PLATINUM PERFORMANCE
7 GARETH EATON   1:03:11.30  310 SHO-AIR/VELOSPORT
8 Andrew Comer   San Marcos, CA1:08:48.12 290914  177 AQUA AL2/SDBC

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Polley   Peoria, AZ0:32:04.18 271015  299 LANDIS/TREK
2 Reny Takeda   Santa Barbara, CA0:39:04.30 253638  504 PLATINUM PERFORMANCE
3 DEREK FLANIGAN   0:45:51.70  404 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MAX MCCOLLUM   0:28:51.41  492 
2 Christian Husband   Corona, CA0:29:15.60 291064  441 
3 JACKSON SPROUL   0:39:10.83  500 CHICKEN RANCH
DNF Cameron Shirley   Camarillo, CADNF 303697  487 CENTRAL COAST VELO

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophie Wilson   Santa Barbara, CA1:18:39.72 286664  235 ECHELON

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myia Spiroff   Mesa, AZ0:56:45.99 256810  264 SCHAMPA RACING
2 CAELI BARRON   0:57:32.30  289 

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sofia Hamilton   San Anselmo, CA0:54:14.98 298034  236 WHOLE ATHLLETE
2 Alexis Ryan   Ventura, CA0:54:50.71 205156  495 THE TEAM / SOCALCROS
3 Victoria Yoham   San Rafael, CA0:54:51.17 297967  473 WHOLE ATHLETE
4 KATE COURTNEY   0:55:46.89  297 WHOLE ATHLETE
5 Essence Barton   Thousand Oak, CA1:00:40.30 179924  490 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LENE BYBERG   1:38:58.68  151 
2 Pua Sawicki   Yucaipa, CA1:40:15.42 208698  1005 
3 Willow Koerber   Durango, CO1:41:37.82 77103  1006 
4 Kelli Emmett   Plymouth Mi1:41:46.52 156146  1009 
5 Allison Mann   Lake Elsinore, CA1:41:49.64 268587  1012 
6 Georgia Gould   Fort Collins, CO1:42:32.80 183192  1002 
7 Heather Irmiger   Boulder, CO1:44:54.66 109232  1003 
8 MICAL DYCK   1:45:03.30  152 
9 EMILY BATTY   1:46:18.88  1015 
10 AMANDA SIN   1:48:17.42  1008 
11 Amanda Carey   Victor, ID1:50:45.79 223212  163 
12 ALEKSANDRA MOORADIAN   1:51:50.21  154 
13 Krista Park   Madison, SD1:51:57.09 203842  161 
14 Susan Butler   Portland, OR1:53:15.90 211472  150 
15 Judy Freeman   Littleton Co1:55:08.59 182719  164 
16 Amy Dombroski   Boulder, CO1:56:54.20 246803  153 
17 ANDREANNE PICHETTE   2:02:57.96  158 
18 Kari Studley   Bothell, WA2:04:52.49 207049  155 
19 Anna Fortner   Carpinteria, CA2:08:50.68 280797  159 
20 Lydia Tanner   Boulder, CO2:13:07.54 256646  156 
21 Deidre York   Boulder, CO2:15:07.40 178289  160 
22 Philicia Marion   Mount Airy, NC2:17:07.30 220598  157 
DNF CATHERINE PENDREL   DNS  1001 

Women - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Courtney Comer   San Marcos, CA0:41:43.29 287901  179 AQUA AL2/SDBC
2 Elle Williams   Big Bear City, CA0:50:22.18 302781  494 BEAR VALLEY BIKES
3 Cheyenne Comer   San Marcos, CA1:06:11.82 297265  178 AQUA AL2/SDBC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFCUOREOSMOSpyBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee