Race Results for
Chain of Lakes Cycling Classic
Winter Haven, FL
(Event Information)
Time Trial on 03/06/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Holland   Naples, FL17:38.6 228841  14 Naples Cyclery
2 Jeff Kopp   Jacksonville, FL17:56.4 225369  Team Linder Capital
3 Nate Adler   North Palm Beach, FL19:12.4 203360  43 Florida United Bike Shops

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garett Johnson   Rosemount, MN18:48.9 286902  531 Unattached
2 Zach Ruble   18:50.9  551 Unattached
3 Rob Shaw   19:01.0  574 Gearlink Racing Inc.
4 Jeff Black   Riverview, FL19:20.5 299898  536 Powerhouse Cycling
5 Ryan Marshall   19:41.5  549 Unattached
6 Bryan Durden   20:20.2  501 Unattached
7 Henry Pavlik   Lithia, FL20:33.0 286909  556 Team AJ's / Nutrishop
8 Julio Prida   Tampa, FL20:39.6 307837  569 Unattached
9 Hugo Casanas   Tampa, FL21:00.2 306446  570 Powerhouse Cycling
10 Mike Frazier   Clearwater, FL21:11.4 304853  571 Team AJ's / Nutrishop
11 John Rasmussen   Haines City, FL21:18.4 239851  527 Central Florida Road Club
12 Darrin Rutledge   Valrico, FL21:29.4 289153  568 Team AJ's / Nutrishop
13 Kevin Stacey   Pompano Beach, FL22:03.2 295925  534 Unattached
14 Daniel Rooney   Orlando, FL22:08.6 262164  529 Unattached
15 Arthur Deianni   Dania Beach, FL22:25.5 252704  528 Rivet Racing
16 Eric Cecil   22:57.8  530 Unattached
17 Jeff Tibbetts   Gainesville, FL23:13.3 300721  537 Unattached
18 Nathaniel King   Tallahassee, FL23:27.9 234107  559 Florida State University
19 Alfonso Castellanos   Bocaraton, FL00:00.0 306474  599 ZMotion Racing Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Matys   Boca Raton, FL19:22.0 246741  440 Team Performance Fitness-delray Center
2 Taylor Warren   Loveland, CO19:23.0 287780  443 Colavita Racing Inc.
3 Brad Shipley   Fort Myers, FL19:25.1 270766  457 Naples Cyclery Gulf Coast Racing
4 Matt McCourtney   Woodacre, CA19:25.3 291417  444 Alfa 8 Racing
5 Mickey Singer   Clearwater, FL19:43.1 196546  466 Gearlink Racing Inc.
6 Adam Setser   Valdosta, GA19:49.5 302269  449 Atomic Race Team
7 Jonathon Stewart   Tampa, FL19:51.6 302344  431 Team AJ's / Nutrishop
8 John Gibson   Fleming Island, FL20:09.2 249400  269 Colavita Racing Inc.
9 Ryan Burns   Lebanon, TN20:09.6 250492  453 Orlando Road Club Inc
10 Ian McGauvran   Longwood, FL20:31.1 289108  442 Colavita Racing Inc.
11 Mark Poteet   Tampa, FL20:32.2 232389  429 EMBE Associates
12 angel cantero   Tampa, FL20:34.7 290108  460 Powerhouse Cycling
13 Tomas Velez   Miami, FL20:39.0 304174  451 Team Paisa
14 Robert Stewart   Jacksonville, FL21:21.4 120593  427 Velobrew Cycling Club
15 Scott Lameier   Valrico, FL21:22.8 305247  446 Team AJ's / Nutrishop
16 Rolando Hernandez   Tampa, FL21:35.9 286862  462 Powerhouse Cycling
17 Raymond Thompson   Fort Lauderdale, FL21:40.3 295818  448 Rivet Racing
18 Patrick Sheridan   Riverview, FL22:57.8 304901  470 Team AJ's / Nutrishop
19 Martin Jaramillo   Lithia, FL23:04.3 193336  439 Team AJ's / Nutrishop
20 Dean Warren   Loveland, CO00:00.0 134506  450 Colavita Racing Inc.

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL17:46.2 271372  435 Colavita Racing Inc.
2 Roy Foley   Lithia, FL18:34.7 280524  376 Team AJ's / Nutrishop
3 Joshua Titsworth   Bradenton, FL18:55.6 193738  349 Unattached
4 Michael Perez   Virginia Gardens, FL19:08.3 221455  363 Team Paisa
5 Dominic Ollivierre   Tampa, FL19:11.4 246411  17 University Of South Florida
6 Joshua Drew   Orlando, FL19:11.7 10026  332 Atlantic Shores Velo
7 Steven Rusnak   Seminole, FL19:29.1 230108  346 Vista Velo
8 John Manwaring   Oviedo, FL19:40.7 261036  316 Team AJ's / Nutrishop
9 Guillermo Suarez   Tampa, FL20:18.6 283294  154 Florida Velo
10 John-Paul Russo   Oakland, FL20:28.8 219827  353 Atlantic Shores Velo
11 Philip Dixon   Naples, FL20:50.7 270089  374 Unattached
12 Craig Bowers   Candler, NC20:52.6 89369  305 Team AJ's / Nutrishop

Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Baskin   Clermont, FL18:01.2 88669  170 Ball Watch Cycling Team
2 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL18:21.8 85222  140 ZMotion Racing Team
3 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL18:23.5 202293  381 ZMotion Racing Team
4 Frank Lopez   Largo, FL18:32.0 21574  133 ZMotion Racing Team
5 Brent Bell   Orlando, FL18:36.0 278661  187 Unattached
6 Jason Bergwall   Lakeland, FL18:42.0 42331  135 Ball Watch Cycling Team
7 Carlos Soler   Longwood, FL18:47.0 104661  171 DWC Racing
8 David Alexandrou   Lutz, FL18:47.3 122403  142 EMBE Associates
9 Jon Meyer   Deltona, FL18:53.6 248178  166 Orlando Road Club Inc
10 Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL18:54.1 235127  148 GS Palm Beach
11 Philip Elliott   Palm Beach, FL19:14.6 51741  137 GS Palm Beach
12 Julio Rojas   Pompano Beach, FL19:18.2 175402  144 GS Palm Beach
13 Chris Bishop   Lakeland, FL19:42.7 144608  179 Ball Watch Cycling Team
14 Joel Rierson   Delray Beach, FL19:45.2 29856  134 GS Palm Beach
15 Vance James   Lakeland, FL19:49.1 47935  168 Ball Watch Cycling Team
16 Ray Reinders   Trinity, FL20:12.4 248260  149 Florida Velo
17 Kurt Phillips   Lakeland, FL20:13.1 49190  173 Ball Watch Cycling Team
18 Peter Pawlus   Sarasota, FL20:15.2 252549  172 Unattached
19 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL20:23.2 20915  132 GS Palm Beach
20 Kevin Parker   Plant City, FL20:24.4 185996  196 Ball Watch Cycling Team
21 Alex Yarnall   Delray Beach, FL20:26.9 268644  150 GS Palm Beach
22 Karl Fele   Coconut Creek, FL20:40.9 203776  145 ZMotion Racing Team
23 Jared Zimlin   Palm Harbor, FL21:14.2 52228  138 Gearlink Racing Inc.

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL17:36.0 71611  254 ZMotion Racing Team
2 James Wright   Orange Park, FL17:57.6 68129  253 Jacksonville Racing Club
3 Alan Badia   Tampa, FL18:01.1 218267  263 Florida Velo
4 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL18:11.6 246899  268 ZMotion Racing Team
5 Michael Adams   Tampa, FL18:15.0 231630  265 Cross Creek Cycling Club-c4
6 Thomas Schneider   Jacksonville, FL18:19.7 152459  29 Florida Velo
7 Ken Schofield   Juno Beach, FL18:28.1 207006  146 ZMotion Racing Team
8 Jeffery Carson   Jacksonville, FL18:36.2 195799  298 Jacksonville Racing Club
9 Israel Vera   Miami, FL18:59.2 242172  267 Team Paisa
10 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL19:00.1 11814  247 GS Palm Beach
11 Greg Pickren   Oldsmar, FL19:10.5 242627  281 Gearlink Racing Inc.
12 John Faulk   Jacksonville, FL19:12.5 115188  297 Jacksonville Racing Club
13 Darryl Tompkins   Alachua, FL19:13.5 35730  224 Cycle Logic
14 Mark Stein   Tarpon Springs, FL19:14.0 33966  249 Florida Velo
15 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL19:38.9 59026  252 ZMotion Racing Team
16 Will Larson   Dunedin, FL19:48.4 196529  260 Gearlink Racing Inc.
17 Dallas Rose   Oldsmar, FL19:56.9 207120  262 Gearlink Racing Inc.
18 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL20:35.2 270047  276 Team Paisa
19 Kirk Wilstermann   Palm City, FL20:46.0 179226  257 Treasure Coast Cycling Association
20 James Blaisdell   Land O Lakes, FL21:38.0 94805  255 Gearlink Racing Inc.

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney    Montverde, FL17:27.7 221360  312 Florida Masters Cycling
2 Julius Aulisio   Lakeland, FL20:10.2 187514  362 Treasure Coast Cycling Association
3 Jeffery Golden   Kissimmee, FL20:14.9 131332  322 Jacksonville Racing Club
4 Raymond Park   Port Richey, FL20:16.8 295934  392 Florida Velo
5 David Butcher   Lake Mary, FL20:28.0 141566  361 DWC Racing
6 William Ennis (1 - Cat3)   Lake Mary, FL20:38.1 141082  334 DWC Racing
7 Frank Cornett (1 - Cat5)   London, KY21:57.5 250919  366 Cumberland Cycles Inc.
8 John Dale Showell   Lake Worth, FL22:15.5 297934  335 Gs Palm Beach
9 Peter Swan   Yorktown, VA22:24.9 51620  356 National Capital Velo Club/spokes Etc.

Men - Masters - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford Jackson   Sanford, FL21:15.1 257185  400 Florida Masters Cycling
2 Steve Agronick   Villages, FL21:49.6 1209  454 Florida Masters Cycling
3 Charles Griffiths   Tampa, FL22:32.7 257813  468 Unattached
5 Lawrence Miller   Latham, NY23:27.2 52637  426 Capital Bicycle Racing Club

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL25:21.7 274095  174 Unattached
2 Ann Weigel   Mckinney, TX26:11.7 288493  156 Lake County Pal
3 Hans Vandenberg   Eagle, CO26:44.4 296888  185 Velobrew Cycling Club
4 Logan Purcell   28:55.6  183 Unattached

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Pfaff   Alachua, FL22:06.5 237816  554 Cycle Logic
2 Nicholas Collins   Canton, GA22:48.1 288702  285 Lake County Pal
3 Henry Ephrem   Jacksonville, FL23:07.0 306444  288 Junior VeloCrew
4 Kailea Blazek   Clermont, FL23:54.6 272819  278 Lake County Pal
5 Victoria Nelson   Clermont, FL24:17.5 286684  283 Lake County Pal
6 Zoe Mullins   Winter Garden, FL24:26.5 290669  32 Colavita Racing Inc.
7 Michael Hernandez   Clermont, FL24:47.2 296605  287 Lake County Pal
8 Michael Nelson   25:16.3  286 Lake County Pal
9 Hayden Blom   Jacksonville, FL25:25.4 304954  290 Velobrew Cycling Club
10 James Mertens   Vero Beach, FL26:35.3 269208  275 Colavita Racing Inc.
11 Ana Jaramillo   Lithia, FL27:09.1 259212  272 Unattached
12 Kyle Deschenes   Land O Lakes, FL27:21.6 292557  342 Colavita Racing Inc.

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL19:47.0 233364  300 Orlando Road Club Inc
2 Casey Braga   Longwood, FL20:12.4 282133  324 Colavita Racing Inc.
3 Richard Newman   Weston, FL20:13.4 288697  325 Unattached
4 Max Thilen   Weston, FL20:14.4 279347  321 Unattached
5 Adam Ephrem   Jacksonville, FL22:56.3 306443  395 Junior VeloCrew
6 David Pavlik   Lithia, FL23:51.4 305643  330 Team AJ's / Nutrishop
7 briana luthman   Cocoa, FL25:27.5 282753  383 Colavita Racing Inc.
8 Jacob Hernandez   Clermont, FL25:59.1 296602  393 Lake County Pal

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ruben delcristo   Miami, FL19:42.5 272424  433 Vista Velo Cycling
2 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL20:47.1 238203  456 Vista Velo
3 john zuluaga   Miami, FL21:29.0 257825  370 Team Paisa
4 Brandon Forman   Lakemary, FL21:46.1 287441  461 Colavita Racing Inc.

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL19:20.4 68653  139 ZMotion Racing Team
2 Cindy Tompkins   Alachua, FL20:01.6 78515  203 Cycle Logic
3 Matty ORourke (1 - Cat2)   Miami, FL20:30.0 292876  160 ZMotion Racing Team
4 Lisa Schneider   Boca Raton, FL20:56.0 221768  147 Rivet Racing
5 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL21:26.7 126302  99 ZMotion Racing Team
6 Jennie Collins   Lake Mary, FL21:32.0 274388  184 Atlantic Shores Velo
7 Sue Hensley   Wintersprings, FL22:43.2 287529  177 DWC Racing

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelley Christian   Merritt Island, FL21:28.8 291437  390 Carinsurance.com P/b Out-spoke'n
2 Crystal Little   Davie, FL21:48.1 287714  384 Rivet Racing
3 Michelle Blake   Orlando, FL23:12.0 233167  365 Colavita Racing Inc.
4 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL23:44.4 191535  388 ZMotion Racing Team
5 Wendy Butler (1 - Cat4)   Albany, GA24:59.6 291715  326 South Georgia Cycling
6 alexandra danforth   Wellington, FL00:00.0 308186  398 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREUSACDFShimanoSierra NevadaSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee