Race Results for
Chain of Lakes Cycling Classic
Winter Haven, FL
(Event Information)
Road Race on 03/06/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ivan Franco   Miami, FL28:05.2 51178  30 Santo Cycling Team
2 Karel Sumbal   Jacksonville, FL28:05.6 225841  42 Team Linder Capital
3 Calixto Bello   Miami, FL28:05.6 280626  ZMotion Racing Team
4 Benjamin Renkema   Greenville, SC28:46.8 193086  48 Unattached
5 Pedro Medina   Orlando, FL28:47.0 177274  38 Atlantic Shores Velo
6 John Durango   Medellin Colombia28:47.4 275539  35 Santo Cycling Team
7 James Sweeney   Jacksonville, FL28:47.5 82284  50 Team Linder Capital
8 Daniel Chavez   Spring Hill, FL28:47.8 185066  27 P/c Miller
9 Jonathan Speer   Lyndonville, VT28:47.9 162160  47 Triangle Velo
10 Garrett White   Broomfield , CO28:48.0 202202  39 Ten Speed Drive Racing
11 Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL28:48.0 127568  ZMotion Racing Team
12 Darren Dowling   Sarasota, FL28:48.0 219566  15 1 Pro Cycling
13 coulton hartrich   Juno Beach, FL28:48.5 286536  31 Jupiter Velo
14 Nate Adler   North Palm Beach, FL28:49.6 203360  43 Florida United Bike Shops
15 Craig Creeden   Longwood, FL28:49.7 211913  12 Atlantic Shores Velo
16 Derek Bennett   Tampa, FL28:50.1 117436  24 P/c Miller
17 Miguel Luis   Hialeah, FL28:50.4 138708  22 Team Performance Fitness-delray Center
18 Keith Gerarden   Chapel Hill, NC28:50.5 253478  44 Triangle Velo
19 Marcos Landrove   Miami, FL28:50.8 310494  49 Team Cocos
20 Juan Carlos Valera   Deland, FL28:51.0 212434  51 Atlantic Shores Velo
21 Jorge Velez   28:51.2  10 Florida Velo
22 Andrew Holland   Naples, FL28:51.2 228841  14 Naples Cyclery
23 Ralph Teten   Atlantic Beach, FL28:51.9 244247  45 Team Linder Capital
24 Brian Golembeski   Tampa, FL28:53.3 75249  40 Unattached
25 Ken Vida   Lithia, FL28:53.5 60148  19 1 Pro Cycling
26 Gustavo Rullo   Miami, FL28:53.7 206281  13 Team Cocos
27 Raul Bello   Pembroke Pines, FL28:54.1 185881  34 Santo Cycling Team
28 Sean Coleman   Land O Lakes, FL28:54.5 121299  41 P/c Miller
29 Gabriel Larrea   Miami, FL28:54.7 195499  36 Aerospace
30 Rainiel Sanchez   Winter Park, FL28:56.8 59556  16 Vista Velo Cycling
31 Daniel Londono (1 - Cat2)   Plantation, FL28:56.8 258604  28 Aerospace
32 Todd Barczak   Winter Park, FL29:18.4 218682  37 Atlantic Shores Velo
33 Christopher Deluise   Athens, GA29:29.8 166521  11 ZMotion Racing Team
34 Gunter Hermanni   Miami, FL29:30.1 163923  ZMotion Racing Team
35 Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL29:35.7 159220  46 Team Linder Capital
36 Joel Chavez   Tampa, FL58:06.5 177305  25 P/c Miller
37 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL58:13.4 247860  ZMotion Racing Team
38 Victor Rodgers   Loudon, TN58:16.1 58954  23 Team Gran Fondo
39 Jeff Kopp   Jacksonville, FL59:20.5 225369  Team Linder Capital
40 Matthew Hansley   Lighthouse Point, FL00:00.0 201681  53 Bike America Racing Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Marshall   31:13.7  549 Unattached
2 Julio Prida   Tampa, FL31:14.5 307837  569 Unattached
3 david carlton   Albany, GA31:14.9 300553  33 Unattached
4 Mike Frazier   Clearwater, FL31:15.6 304853  571 Team AJ's / Nutrishop
5 Jorge Padron   Tampa, FL31:15.7 282932  566 Unattached
6 Adam Torma   Tampa, FL31:15.8 305612  565 University Of South Florida
7 Ethan Smith   Tallahassee, FL31:15.8 305615  565 Unattached
8 Shawn Mccole   31:15.9  558 Unattached
9 Gavin Davis   Palm City, FL31:16.0 304165  542 Treasure Coast Cycling Association
10 Henry Pavlik   Lithia, FL31:16.2 286909  556 Team AJ's / Nutrishop
11 Louis Carmenini   Palm City, FL31:16.2 104825  541 Treasure Coast Cycling Association
12 Lou Carmenini   31:16.2  535 Unattached
14 Mark Guido   31:16.9  561 Unattached
15 Eric Specht   Windermere, FL31:17.0 305631  500 Orlando Road Club Inc
16 Dave Severn   Cape Canaveral, FL31:17.1 299991  539 Space Coast Velo Sport
17 Jeff Black   Riverview, FL31:17.3 299898  536 Powerhouse Cycling
18 Rob Shaw   31:18.2  574 Gearlink Racing Inc.
19 Zach Ruble   31:18.6  551 Unattached
20 Craig Curtis   Windermere, FL31:18.7 287158  575 Unattached
21 Sean Stanton   31:18.8  562 Unattached
22 Joel Baker   Winter Haven, FL31:19.4 264701  555 Unattached
23 Buster Sikes   Lake Worth, FL31:20.3 286520  532 Gruppo Strada
24 Jonathan Bowerman   Tampa, FL31:22.2 304654  560 Unattached
25 Hugo Casanas   Tampa, FL31:23.5 306446  570 Powerhouse Cycling
26 Rigoberto Rielo   31:24.7  567 Unattached
27 Alfonso Castellanos   Bocaraton, FL31:25.9 306474  599 ZMotion Racing Team
28 Kevin Stacey   Pompano Beach, FL31:31.0 295925  534 Unattached
29 Douglas Smith   Tampa, FL31:32.3 304391  543 Unattached
30 Sean Baker   Pompanobeach, FL31:35.2 308262  550 ZMotion Racing Team
31 Jack Reiner   31:42.0  401 Unattached
32 Gerardo Vargas   32:26.7  577 Unattached
33 Eric Cecil   18:00.0  530 Unattached
34 Nathaniel King   Tallahassee, FL19:00.0 234107  559 Florida State University
35 Matthew Foxenberger   Tampa, FL00:00.0 204310  533 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Ciuro   Melbourne, FL31:14.0 273311  434 Space Coast Velo Sport
2 Bradley Gordon   Longwood, FL31:15.2 280638  498 Colavita Racing Inc.
3 Taylor Warren   Loveland, CO31:15.2 287780  443 Colavita Racing Inc.
4 Martin Jaramillo   Lithia, FL31:15.2 193336  439 Team AJ's / Nutrishop
5 Jonathan Middleton   Indian Harbour Beach, FL31:15.3 297037  402 Space Coast Velo Sport
6 Mark Lim   Tamarac, FL31:15.4 198209  428 ZMotion Racing Team
7 Dean Warren   Loveland, CO31:15.8 134506  450 Colavita Racing Inc.
8 Kenny Matys   Boca Raton, FL31:15.8 246741  440 Team Performance Fitness-delray Center
9 Adam Setser   Valdosta, GA31:15.9 302269  449 Atomic Race Team
10 Ryan Burns   Lebanon, TN31:16.0 250492  453 Orlando Road Club Inc
11 Brad Shipley   Fort Myers, FL31:16.0 270766  457 Naples Cyclery Gulf Coast Racing
12 Raymond Thompson   Fort Lauderdale, FL31:16.0 295818  448 Rivet Racing
13 Casey Braga   Longwood, FL31:16.2 282133  324 Colavita Racing Inc.
14 Robert Stewart   Jacksonville, FL31:16.2 120593  427 Velobrew Cycling Club
15 Jonathon Stewart   Tampa, FL31:16.4 302344  431 Team AJ's / Nutrishop
16 Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL31:16.4 188691  472 ZMotion Racing Team
17 Matt McCourtney   Woodacre, CA31:16.4 291417  444 Alfa 8 Racing
19 Mike Schweiger   Coral Springs, FL31:16.7 254969  430 ZMotion Racing Team
20 Michael Suver   Tavares, FL31:16.8 271441  432 University Of South Florida
21 Adam Mayer   Deerfield, FL31:16.8 286454  441 ZMotion Racing Team
22 Terence Auter   Satellite Beach, FL31:16.9 292712  465 Space Coast Velo Sport
23 Rolando Hernandez   Tampa, FL31:16.9 286862  462 Powerhouse Cycling
24 Tomas Velez   Miami, FL31:17.2 304174  451 Team Paisa
25 angel cantero   Tampa, FL31:17.5 290108  460 Powerhouse Cycling
26 Grant Lempriere   Sarasota, FL31:18.0 145328  403 Alfa 8 Racing
27 Ian McGauvran   Longwood, FL31:20.9 289108  442 Colavita Racing Inc.
28 Mickey Singer   Clearwater, FL31:20.9 196546  466 Gearlink Racing Inc.
29 Patrick Sheridan   Riverview, FL31:27.6 304901  999 Team AJ's / Nutrishop
30 Patrick Barnett   Columbia, SC31:42.1 283950  438 Space Coast Velo Sport
31 Mark Poteet   Tampa, FL31:50.3 232389  429 EMBE Associates
32 robert meeks   Northport, FL00:00.0 279968  436 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Rusnak   Seminole, FL28:47.5 230108  346 Vista Velo
2 Radulian Pop   Jacksonville, FL28:48.1 253832  348 Velobrew Cycling Club
3 Devin Kinsella   Ormond Beach, FL28:48.3 278622  320 Unattached
4 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL28:48.7 238203  456 Vista Velo
5 Lucas Wardein   Naples, FL28:48.8 233364  300 Orlando Road Club Inc
6 Patrick Sansbury   Deerfield Beach, FL28:48.8 280726  378 Unattached
7 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL28:49.0 271372  435 Colavita Racing Inc.
8 Fernando Acevedo   Miami, FL28:49.2 277949  380 Team Paisa
9 Chris Slack   Venice, FL28:49.2 270967  391 Unattached
10 Kevin McGuire   Miami, FL28:49.5 239823  315 ACT
11 Michael Perez   Virginia Gardens, FL28:49.6 221455  363 Team Paisa
12 Douglas Pitts   Inverness, FL28:49.7 105325  306 Citrus Cycling
13 ruben delcristo   Miami, FL28:49.8 272424  433 Vista Velo Cycling
14 Scott Cugno   Boca Raton 28:50.2 154900  389 1 Pro Cycling
15 Ryan Carney   Cocoa, FL28:50.4 186901  307 Noreast Cycling
16 Jimmy Page   Crystal River, FL28:50.5 258254  372 University Of South Florida
17 john zuluaga   Miami, FL28:50.5 257825  370 Team Paisa
18 Guillermo Suarez   Tampa, FL28:50.6 283294  154 Florida Velo
19 Norge Perez   Miami, FL28:50.6 209703  303 Team Performance Fitness-delray Center
20 Joshua Titsworth   Bradenton, FL28:50.6 193738  349 Unattached
21 Jorge Marccenaro   Beltsville, MD28:50.7 263237  317 Artemis
22 Craig Bowers   Candler, NC28:51.0 89369  305 Team AJ's / Nutrishop
23 Fernando Garcia   Miami, FL28:51.3 283071  382 Team Paisa
24 Ledy Alonso   Opa Locka, FL28:52.1 288822  302 Team Performance Fitness-delray Center
25 Joshua Drew   Orlando, FL28:52.4 10026  332 Atlantic Shores Velo
26 David Ortiz   Miami, FL28:52.6 254866  347 Ebp Cycling Team
27 Andrea Tosolini   Gainesville, FL28:52.6 226652  313 352 Racing P/b Bikes And More
28 Osias Lozano   Ocoee, FL28:53.4 218915  310 Unattached
29 james stahlschmidt   Tampa, FL28:53.5 258140  371 EMBE Associates
30 David Cueli   Miami, FL29:21.3 288788  345 Team Cocos
31 Nguyen Vu Dinh   Clermont, FL29:29.2 272250  375 Southern Crescent Cycling
32 Philip Dixon   Naples, FL33:19.4 270089  374 Unattached
33 Grady Gosselin   Lithia, FL33:43.7 218024  309 Unattached
34 Peter Laviola   Valrico, FL25:49.1 103211  328 Team AJ's / Nutrishop
35 Mark Brooks   Ormond Beach, FL29:32.6 194742  344 Orlando Road Club Inc
36 Joel Llopiz   East Falmouth, MA30:30.5 268557  373 Ebp Cycling Team
37 John-Paul Russo   Oakland, FL30:30.9 219827  353 Atlantic Shores Velo

Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julio Rojas   Pompano Beach, FL01:47.0 175402  144 GS Palm Beach
2 Kent Wheeler   Albany, GA01:48.3 175991  175 Velo Voodoo
3 Philip Elliott   Palm Beach, FL01:49.9 51741  137 GS Palm Beach
4 Kevin Lenk (1 - Cat3)   Orlando, FL01:50.2 206513  96 Orlando Velo
5 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL01:50.6 20915  132 GS Palm Beach
6 Frank Lopez   Largo, FL01:50.6 21574  133 ZMotion Racing Team
7 Brent Bell   Orlando, FL01:50.9 278661  187 Unattached
8 Peter Pawlus   Sarasota, FL01:50.9 252549  172 Unattached
9 Jeb Stewart   Tampa, FL01:51.0 176299  104 Orlando Velo
10 Talmadge Mincey   Signal Mountain01:51.2 272296  152 Cycle Logic
11 Jared Zimlin   Palm Harbor, FL01:51.4 52228  138 Gearlink Racing Inc.
12 Carlos Soler   Longwood, FL01:52.3 104661  171 DWC Racing
13 Stephen Selby   Lake Mary, FL01:53.1 58557  199 Orlando Velo
14 Ray Reinders   Trinity, FL01:53.2 248260  149 Florida Velo
15 David Alexandrou   Lutz, FL01:53.2 122403  142 EMBE Associates
16 Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL01:53.5 235127  148 GS Palm Beach
17 Luis Torres   Orlando, FL01:53.5 287136  176 Orlando Road Club Inc
18 James Penrod (2 - Cat3)   St. Petersburg, FL01:53.7 213769  186 Cycle Logic
19 Joel Rierson   Delray Beach, FL01:53.9 29856  134 GS Palm Beach
20 Michael Ventola   Pinehurst, NC01:54.2 48468  169 Carolina Bicycle Company
21 Robert O'Malley   Clermont, FL01:54.7 26458  167 DWC Racing
22 Kurt Phillips   Lakeland, FL02:12.2 49190  173 Ball Watch Cycling Team
23 Jason Bergwall   Lakeland, FL02:12.8 42331  135 Ball Watch Cycling Team
24 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL02:15.7 299873  161 Unattached
25 Richard Dellinger   Orlando, FL02:19.7 287220  182 DWC Racing
26 Eric Brewer   Orlando, FL02:23.6 286798  155 Orlando Road Club Inc
27 Andrew Young   Winter Haven, FL02:23.6 51614  190 Atlantic Shores Velo
28 David Reilly   Winter Park, FL02:38.1 108570  193 DWC Racing
29 John Kern   Laurel, MD02:39.1 212285  194 Route 1 Velo/arrow Bicycle
30 Chris Bishop   Lakeland, FL02:40.5 144608  179 Ball Watch Cycling Team
31 Matt Straub   Orlando, FL02:46.9 89922  102 Orlando Road Club Inc
32 Michael Graham   Tampa, FL02:46.9 13862  103 Orlando Velo
33 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL03:23.0 202293  381 ZMotion Racing Team
34 Jon Meyer   Deltona, FL03:48.4 248178  166 Orlando Road Club Inc
35 Didier Fresne   Lutz, FL04:40.7 289531  158 Florida Velo
36 Darrell Cunningham   Orlando, FL04:55.6 8354  197 Orlando Velo
37 Alex Yarnall   Delray Beach, FL05:08.5 268644  150 GS Palm Beach
38 Kevin Parker   Plant City, FL09:17.6 185996  196 Ball Watch Cycling Team
39 Andres Munera   Tampa, FL01:17.0 307870  191 Unattached
40 kevin bradbury   01:17.3  192 Unattached
41 Todd Wilson   Minneapolis , MN02:08.4 49330  136 DWC Racing
42 Vance James   Lakeland, FL31:27.9 47935  168 Ball Watch Cycling Team
43 Chris Hoch   Coconut Creek, FL31:28.2 272990  153 GS Palm Beach
44 N/A    , 31:29.6 372  188 Orlando Road Club Inc
45 Adam Baskin   Clermont, FL31:29.8 88669  170 Ball Watch Cycling Team
46 Darren Black   Clermont, FL31:30.1 106925  141 DWC Racing
47 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL31:30.5 85222  140 ZMotion Racing Team
48 Karl Fele   Coconut Creek, FL31:30.9 203776  145 ZMotion Racing Team
49 Kevin Eggart   Weston, FL31:31.5 291482  159 Unattached

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL33:05.1 239227  266 GS Palm Beach
2 Peter Aldridge   Fort Lauderdale, FL33:05.1 222215  280 ZMotion Racing Team
3 Dallas Rose   Oldsmar, FL33:05.6 207120  262 Gearlink Racing Inc.
4 Jeffery Carson   Jacksonville, FL33:06.0 195799  298 Jacksonville Racing Club
5 Martin Bates   Odessa, FL33:06.1 2867  246 Unattached
6 Scott Pfaff   Alachua, FL33:06.1 237462  293 Cycle Logic
7 John Tanner   Clearwater, FL33:06.2 155000  256 Outspokin Bicycles
8 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL33:06.3 246899  268 ZMotion Racing Team
9 Greg Pickren   Oldsmar, FL33:06.4 242627  281 Gearlink Racing Inc.
10 Russell Kitz   Hobe Sound, FL33:06.6 194652  259 GS Palm Beach
11 Michael Adams   Tampa, FL33:06.8 231630  265 Cross Creek Cycling Club-c4
12 Graham White   Altamonte Springs, FL33:06.9 271587  277 Florida Velo
13 Israel Vera   Miami, FL33:07.0 242172  267 Team Paisa
14 James Blaisdell   Land O Lakes, FL33:07.1 94805  255 Gearlink Racing Inc.
15 Ken Schofield   Juno Beach, FL33:07.2 207006  146 ZMotion Racing Team
16 John Faulk   Gainesville, FL33:07.3 115188  297 Jacksonville Racing Club
17 Ken Janata   Windermere, FL33:07.4 179100  189 Orlando Road Club Inc
18 Kirby Johnson   Largo, FL33:07.6 191757  258 Gearlink Racing Inc.
19 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL33:07.6 270047  276 Team Paisa
20 Michael Odom   Land O Lakes, FL33:07.6 288644  284 1 Pro Cycling
21 Andy Mapple   Winter Garden, FL33:07.7 294004  447 Orlando Road Club Inc
22 John Gibson   Fleming Island, FL33:07.8 249400  269 Colavita Racing Inc.
23 David Kroupa   Fort Lauderdale, FL33:08.0 280775  282 ZMotion Racing Team
24 Charles Jerabek   Jacksonville, FL33:08.1 46930  250 Jacksonville Racing Club
25 Alan Badia   Tampa, FL33:08.1 218267  263 Florida Velo
26 Alexander Strouhal   Sarasota, FL33:08.5 54229  221 Alfa 8 Racing
27 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL33:08.5 196540  261 Florida Velo
28 Steve Cahall   Altamonte Springs, FL33:08.5 236948  195 Team 19 Cycling
29 Tim Powers   Zephyrhills, FL33:08.7 228614  264 Citrus Cycling
30 Thomas Schneider   Jacksonville, FL33:08.9 152459  29 Florida Velo
31 Shawn Burke   Atlantic Beach, FL33:09.0 240123  180 Team Linder Capital
32 Kirk Wilstermann   Palm City, FL33:09.2 179226  257 Treasure Coast Cycling Association
33 Darryl Tompkins   Alachua, FL33:10.3 35730  224 Cycle Logic
34 Will Larson   Dunedin, FL33:10.6 196529  260 Gearlink Racing Inc.
35 Mark Proffer   Celebration, FL33:11.0 215288  220 Orlando Road Club Inc
36 Brian McGuiness   Spring Hill, FL33:11.1 159333  200 Unattached
37 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL33:11.4 11814  247 GS Palm Beach
38 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL33:11.9 71611  254 ZMotion Racing Team
39 Fitzroy Craig   Lauder Hill, FL33:15.1 198843  294 Team Performance Fitness-delray Center
40 Steve Noble   North Port, FL33:15.4 222335  101 Unattached
41 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL33:15.6 59026  252 ZMotion Racing Team
42 Tracy Mullins   Winter Garden , FL33:16.2 247173  179 Armada Racing
43 David Stedje   Lutz, FL33:19.6 33913  222 Best Of The Bay Cyclist
44 James Wright   Orange Park, FL33:21.8 68129  253 Jacksonville Racing Club
45 Martin Kastan   Sarasota, FL33:23.3 65093  223 Best Of The Bay Cyclist
46 glenn Harsin   Ridge Manor, FL33:24.5 259608  273 Florida Velo
47 Mark Stein   Tarpon Springs, FL33:38.9 33966  249 Florida Velo
48 James Kane   Clearwater, FL33:39.2 271987  279 Florida Velo
49 Glenn Schneider   Lake Worth, FL33:40.5 31697  248 GS Palm Beach
50 Michael Rigby   Apopka, FL34:12.4 29871  296 Atlantic Shores Velo
51 Christopher Wright   Miami, FL18:42.7 226496  304 Team Performance Fitness-delray Center
52 John Capobianco (1 - Cat3)   Apopka, FL30:58.6 237096  295 Orlando Road Club Inc

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney    Montverde, FL07:27.0 221360  312 Florida Masters Cycling
2 James Taylor   St. Petersburg, FL07:27.3 231382  340 Florida Velo
3 Jeffery Golden   Kissimmee, FL07:27.3 131332  322 Jacksonville Racing Club
4 Julius Aulisio   Lakeland, FL07:27.4 187514  362 Treasure Coast Cycling Association
5 David Butcher   Lake Mary, FL07:27.8 141566  361 DWC Racing
6 Terry Bork   Naples, FL07:27.9 279668  337 Naples Velo
7 John Dale Showell   Lake Worth, FL07:28.1 297934  335 Gs Palm Beach
8 Richard Yost   Palm City, FL07:28.7 275426  377 Treasure Coast Cycling Association
9 Gregg Gandy   Palm City, FL07:28.7 303635  396 Treasure Coast Cycling Association
10 Daniel Green   Windermere, FL07:29.0 98922  358 DWC Racing
11 Charles Tart   Lakeland, FL07:29.6 285954  387 Unattached
12 Peter Swan   Yorktown, VA07:29.7 51620  356 National Capital Velo Club/spokes Etc.
13 Wayne Larochelle   Ocean Park, ME07:29.8 122210  360 DWC Racing
14 Raymond Park   Port Richey, FL07:30.0 295934  392 Florida Velo
15 Timothy Stedem   Valrico, FL07:30.3 95964  339 Best Of The Bay Cyclist
16 Robert Burns   Orlando, FL07:30.3 175227  499 Orlando Road Club Inc
17 stuart lamb   Tampa, FL07:30.6 288588  386 Unattached
18 Thomas Lobdell   Indianapolis, IN07:30.6 45607  354 Scarlet Fire
19 Ron Ferreira   33:38.1  331 Unattached
20 Frank Cornett (1 - Cat5)   London, KY35:43.3 250919  366 Cumberland Cycles Inc.
21 Efrain Lopez   The Villages, FL35:59.8 256276  368 Unattached
22 William Ennis (1 - Cat3)   Lake Mary, FL00:00.0 141082  334 DWC Racing

Men - Masters - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford Jackson   Sanford, FL07:28.5 257185  400 Florida Masters Cycling
2 Dean Nicholson   The Villages, FL07:29.3 26069  467 Florida Masters Cycling
3 Charles Griffiths   Tampa, FL07:30.8 257813  468 Unattached
4 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL00:00.0 182031  455 Colavita Racing Inc.

Men - Junior - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tate Harper   18:20.8  178 Unattached
2 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL17:27.8 274095  174 Unattached
3 Ann Weigel   Mckinney, TX16:53.1 288493  156 Lake County Pal
4 Hans Vandenberg   Eagle, CO16:01.7 296888  185 Velobrew Cycling Club
5 Logan Purcell   07:24.8  183 Unattached

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Pfaff   Alachua, FL19:31.3 237816  554 Cycle Logic
2 Ciara Hopkins   Clermont, FL19:30.8 257184  292 Orlando Road Club Inc
3 Michael Hernandez   Clermont, FL19:29.5 296605  287 Lake County Pal
4 Kailea Blazek   Clermont, FL19:26.5 272819  278 Lake County Pal
5 Zoe Mullins   Winter Garden, FL19:22.3 290669  32 Colavita Racing Inc.
6 Henry Ephrem   Jacksonville, FL19:05.0 306444  288 Junior VeloCrew
7 Julia Fresne   18:39.6  202 Florida Velo
8 Victoria Nelson   Clermont, FL18:14.4 286684  283 Lake County Pal
9 Hayden Blom   Jacksonville, FL17:40.2 304954  290 Velobrew Cycling Club
10 James Mertens   Vero Beach, FL17:26.4 269208  275 Colavita Racing Inc.
11 Ana Jaramillo   Lithia, FL16:57.1 259212  272 Unattached
12 Kyle Deschenes   Land O Lakes, FL16:56.3 292557  342 Colavita Racing Inc.

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL36:20.3 233364  300 Orlando Road Club Inc
2 Richard Newman   Weston, FL36:21.9 288697  325 Unattached
3 Max Thilen   Weston, FL36:26.5 279347  321 Unattached
4 David Pavlik   Lithia, FL38:18.3 305643  330 Team AJ's / Nutrishop
5 Adam Ephrem   Jacksonville, FL38:19.1 306443  395 Junior VeloCrew
6 Joshua Burke   Atlantic Beach, FL38:20.9 300469  329 Unattached
7 Jacob Hernandez   Clermont, FL39:51.5 296602  393 Lake County Pal
8 briana luthman   Cocoa, FL40:12.3 282753  383 Colavita Racing Inc.

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 john zuluaga   Miami, FL34:41.3 257825  370 Team Paisa
2 Bradley Gordon   Longwood, FL34:41.9 280638  498 Colavita Racing Inc.
3 Brandon Forman   Lakemary, FL37:06.6 287441  461 Colavita Racing Inc.

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matty ORourke (1 - Cat2)   Miami, FL01:53.0 292876  160 ZMotion Racing Team
2 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL01:53.5 68653  139 ZMotion Racing Team
3 Cathy Cote   Winter Springs, FL01:53.6 302518  162 Atlantic Shores Velo
4 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL01:53.9 126302  99 ZMotion Racing Team
5 Cindy Tompkins   Alachua, FL02:15.5 78515  203 Cycle Logic
6 Sue Hensley   Wintersprings, FL03:06.3 287529  177 DWC Racing
7 Julie Jerue   Lakeland, FL01:16.9 217819  198 Outspokin Bicycles
8 Jennie Collins   Lake Mary, FL01:17.2 274388  184 Atlantic Shores Velo
9 Lisa Schneider   Boca Raton, FL37:53.0 221768  147 Rivet Racing

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Parsons   Miami, FL07:27.5 298947  425 Rosebandits
2 Ashlyn Gerber   Sanford, FL07:27.6 197753  338 All Sport-team Swift
3 Michelle Blake   Orlando, FL07:28.2 233167  365 Colavita Racing Inc.
4 Michele Moulton   Albany, GA07:29.2 283377  323 Project Cannibal Peloton
5 Crystal Little   Davie, FL07:29.5 287714  384 Rivet Racing
6 Romina Mok   07:29.9  399 Rosebandits
7 alexandra danforth   Wellington, FL07:32.0 308186  398 Unattached
8 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL33:27.8 191535  388 ZMotion Racing Team
9 Shelley Christian   Merritt Island, FL37:56.3 291437  390 Carinsurance.com P/b Out-spoke'n
10 Erica Baker (1 - Cat4)   Pompano Beach, FL41:45.7 308729  336 ZMotion Racing Team
11 Sandra Pehl   Wesleychapel, FL00:00.0 302446  341 Team AJ's / Nutrishop
12 Wendy Butler (2 - Cat4)   Albany, GA00:00.0 291715  326 South Georgia Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaUSACDFSpyBonk BreakerShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee