Race Results for
2010 AFLAC GRAND PRIX
Columbus, GA
(Event Information)
Criterium on 05/22/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PRO12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUAN PABLO DOTTI      
4 DIEGO GARAVITO      
5 BENJAMIN ZAWACKI   Greenville, SC 144633   
6 PHILLIP GAIMON   North Hollywood, CA 211475   
8 TY MAGNER      
9 SEBASTIAN FLASKAMP      
10 STEPHEN LEOTIS   Atlanta, GA 282334   
11 EMILE ABRAHAM      
14 JAKE ANDREWS   Gray Ga 259171   
15 ROBERT BINKLEY   Chattanooga, TN 3720   
16 JOHN STOWE   Cataula, GA 258337   
18 ANDY SCARANO   Athens, GA 178109   
19 ANDY CRATER   Greenville , SC 70612   
20 SPENCER GADDY   Charlotte, NC 256705   
21 PATRICK ALLISON   Irondale, AL 272426   
22 ERIC MURPHY   Athens, GA 127087   
23 EMILIO DANIEL ASCONEGUY   Duluth, GA 259337   
24 ONEAL SAMUEL      
25 TRAVIS TURNER   Dacula, GA 268120   
26 BENJAMIN BRYANT   Athens 211145   
27 TYLER PLAIN   Atlanta, GA 256519   
28 BENJAMIN SMITH      
30 BRADY ROGERS   Atlanta, GA 144524   
32 WINSTON DAVID   Greenville, SC 194743   
33 WHIT OLIVER   Asheville, NC 207564   
34 JASON PETERS   Chattanooga, TN 93595   

Men - PRO12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 ALEXEY SHMIDT      
3 MARTIJN VERSCHOOR      
7 ANDREW SMITH    2147483647   
12 DANIEL HOLT      
13 JOE ELDRIDGE      
17 MAITLAND JONES      
29 DARYL REYNOLDS      
31 GEOFFREY MINA      

Men - MASTERS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 IGOR RUDALEV   Alpharetta, GA 261409   
4 JEFF CLAYTON   Lizella, GA 110444   
5 CHRIS MARINO      
6 DAVID GEARHART   Smyrna, GA 230227   
7 ISAAC STRICKLAND   Newnan, GA 275823   
9 JOHN LITZ   Fort Benning, GA 201924   
10 JOSE SOLIS (1 - Cat4)   Tampa, FL 290012   
11 KENT WHEELER   Albany, GA 175991   
13 NELLO TEER   Alpharetta, GA 240265   
14 KEITH WRIGHT   Midland City, AL 61535   
15 GW WENZEL   Auburn, AL 59328   
16 TOM GATES   Franklin, TN 45364   

Men - MASTERS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC MURPHY   Athens, GA 127087   
3 JAMES HOLMES   Roswell, GA 90002   
8 BRADY ROGERS      
12 LEE SHOWERS      

Men - Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Last      

Men - CAT5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN COUTURE   Slocomb, AL 277111   
2 DAVID HORKY   Opelika, AL 298291   
3 CURTIS STRANGE   Cleveland, TN 311447   
5 BILL COLE   Savannah, GA 239860   
7 ADAM WEINBAUM   Columbus, GA 202964   
8 MATTHEW MURAWSKI   El Paso, TX 311455   
9 LINO ASIATICO   Sharpsburg, GA 314822   
10 DOUGLAS GIBBS   Luthresville, GA 310318   
12 ADAM CREWS   Auburn, AL 261396   

Men - CAT5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 MICHAEL DOUGLAS      
6 SCOTT GIBBS      
11 ROBERT CROFT      
13 GABE DENNIS      
14 MATTHEW BURDETTE      
15 TIM JORDAN      

Men - CAT4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GRAHAM GILLIS   Tallahassee, FL 195567   
3 CHAD WISWALL   Montgomery, AL 274085   
4 ANDY CLEMENT   Decatur, GA 272608   
5 JACK EASTER   Smyrna, GA 257903   
6 TIM SHANK   Tallahassee, FL 93408   
7 KEVIN SIGRIST   Tallahassee, FL 264184   
8 JASON CLARK   Auburn, AL 206765   
9 OLBAP ROJAS   Atlanta, GA 276165   
10 MIKE ALLISON   Irondale, AL 276051   
11 IRA GALLAGHER   Southern Pines, NC 279380   
12 VICTOR KARM   Phenix City, AL 239403   
13 STEVE WILEY   Buford, GA 193731   
14 DEAN WARREN      
15 JEFF INGLE   Dalton, GA 228062   
16 BRIAN REISING   Duluth, GA 274882   
18 TONY SIGRIST   Tallahassee, FL 255722   
19 WILLIAM HAWKINS   Warner Robins, GA 271648   
20 ADAM WEINBAUM   Columbus, GA 202964   

Men - CAT4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 BRIAN ARNE      
17 GABE SR DENNIS      

Men - CAT3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TAYLOR WARREN   Loveland, CO 287780   
2 AUSTIN STARNES   Prattville, AL 292327   
3 CHRISTOPHER OROSCO   Atlanta, GA 289001   
4 DANIEL BROSHAR   Marietta, GA 288650   
5 RON WILLIAMS   Auburn, AL 148667   
7 STEPHEN LOCKWOOD   Portland, OR 289738   
8 MATT RAGAN   Columbus, GA 254939   
9 TIM CORNETT   Austin, TX 300679   
10 AARON GUYER   Tallahassee, FL 257518   
11 DON AUTORE   Tallahassee, FL 65906   
13 GEOFF SCHAEFER   Tallahassee, FL 228367   
16 DANIEL RUDALEV   Alpharetta, GA 277981   
17 WILL THOMPSON   Tallahassee, FL 173321   
18 CHETT HOPKINS   Winston Salem, NC 225983   
21 ALLEN MCDONALD   Atlanta, GA 293050   
22 JARED NICHOLS   Raleigh, NC 232759   
23 ANDREW PIOTROWSKI   Tallahassee, FL 262166   

Men - CAT3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 GEOFFREY MINA      
12 MICHAEL LOFTUS      
14 CHRIS STROLA      
15 JENNIFER SCHUBLE      
19 CHRIS MCGEE      
20 BUTCH BROOKIN      

Women - W12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MELISSA PETTY   Knoxville, TN 208174   
2 MICHELE MOULTON   Albany, GA 283377   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOSierra NevadaSpyUSACDFShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee