Race Results for
Bike Line Criterium Training Series
Foglesville, PA
(Event Information)
Criterium on 03/28/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert (Bobby) Lea   Mertztown, PA 65819   Bahati Foundation Pro Cycling Team
2 Michael Chauner   West Chester, PA 178966   Pelotonia cycling Team powered by roll:
3 John (Jackie) Simes   Alburtis, PA 150549   Jamis/Sutter Home presented by Colavita
4 Austin Roach   Bloomfield, IN 255885   Project Cycling
5 William Elliston   Easton, PA 47232   Van Dessel Factory Team
6 Mark Gorman   Philadelphia, PA 54963   L'Equipe DeVille

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert (Bobby) Lea   Mertztown, PA 65819   Bahati Foundation Pro Cycling Team
2 John (Jackie) Simes   Alburtis, PA 150549   Jamis/Sutter Home presented by Colavita
3 Michael Chauner   West Chester, PA 178966   Pelotonia cycling Team powered by roll:
4 Nicholas Bennette   Seattle, WA 186239   Project Cycling
5 Brandon Haines   West Chester, PA 51413   Liberty Cycle
6 William Elliston   Easton, PA 47232   Van Dessel Factory Team
7 Robert Moskal   Norristown, PA 79225   Elite Racing
8 Mark Gorman   Philadelphia, PA 54963   L'Equipe DeVille
9 Joel Markman      Unattached
10 J Gabriel Lloyd   Kutztown, PA 202639   Project Cycling
11 Mark Light   Hackettstown, NJ 112548   Liberty Cycle
12 Paul Pearson   Allentown, PA 54984   Bucks County Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JScott Korbich   New Tripoli, PA 292683   Lehigh Wheelmen Assoc
2 Kevin McCracken   Wellsboro, PA 149610   Unattached

Men - Junior - 10-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Houlik   Breinigsville, PA 296256   Lehigh Wheelmen Assoc
2 William Pestcoe   Allentown, PA 284904   Lehigh Valley Wheelman
3 Jeremy Boyle   Macungie, PA 308090   Lehigh Wheelmen Assoc
4 Austin Bright   Barto, PA 283285   Vortex Cycling Club
5 Andres Weller   Emmaus, PA 309214   Young Medalists/Team Dual Temp
6 Magnus Hartwell   Breinigsville, PA 306913   Young Medalists/Team Dual Temp
7 Christopher Krause   Allentown, PA 265957   Young Medalists/Team Dual Temp

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kody McCracken   Wellsboro, PA 243300   Young Medalists/Team Dual Temp
2 Gregory Ratzell   Blandon, PA 230201   Lehigh Wheelmen Assoc
3 Zachary Houlik   Breinigsville, PA 296256   Lehigh Wheelmen Assoc

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julia Lonchar   Philadelphia, PA 306648   Chester County Velo

Women - Junior - 10-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Garcia   Bethlehem, PA 283586   Chester County Cycling Foundation
2 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA 290571   Lehigh Wheelmen Assoc
3 Emily Krause   Allentown, PA 286799   Young Medalists/Team Dual Temp
4 Bailey Semian   Mertztown, PA 281672   Chester County Cycling Foundation

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpyOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee