Race Results for
Brooksville Cycling Classic
Brooksville, FL
(Event Information)
Road Race on 10/17/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rigoberto Rielo   03:55.9  225 Unattached
2 Daniel DelliBovi   Port Richey, FL03:56.4 307400  294 Unattached
3 Daryle Glaser   03:57.5  246 Unattached
4 wayne davis   Tampa, FL03:57.6 307135  164 EMBE Associates
5 Daven Farnham   04:01.5  253 Unattached
6 Julian Marin   04:04.0  257 Unattached
7 kevin bradbury   04:08.8  169 Unattached
8 Andres Munera   Tampa, FL04:11.0 307870  166 Unattached
9 Daniel Marin   11:59.8  356 Unattached
10 David Thorpe   Saint Augustine, FL13:58.3 296669  287 Unattached
11 Jeremy Arguelles   13:58.5  400 Unattached
12 Stuart Giesecke   Saint Petersburg, FL15:20.5 282415  292 Unattached
13 John Raveling   16:15.9  171 Unattached
14 shawn faynik   Orlando, FL20:33.9 307695  172 Unattached
15 Elias Posth   21:58.7  297 Citrus Cycling
16 Andrew Thibault   New Port Richey, FL22:00.0 332736  245 Unattached
17 Tony Marrero   27:07.5  296 Unattached
18 Pat Rugg   37:44.0  241 Unattached
19 dan dewitt   39:38.2  222 Unattached
20 Jeff Dicken   Altamonte Springs, FL39:56.3 301730  229 Unattached
21 Kevin Palmer   40:26.3  167 Unattached
22 Edwin Torres   53:21.4  383 Unattached
23 glenn Harsin   Ridge Manor, FL21:37.1 259608  386 Florida Velo
24 Michael Hernandez   Clermont, FL34:47.3 296605  224 Orlando Road Club Inc
25 Regan Weiss   56:16.8  289 Unattached
26 Dave Bryan   56:20.5  293 Unattached
27 William Duggan   09:52.5  288 Unattached
28 Sean Strickland   15:20.6  162 Unattached
29 Lawrence Botkins   Tampa, FL41:53.1 166817  234 Unattached
30 Chris Klemz   41:54.7  283 Unattached
31 Nicholas Collins   Canton, GA36:46.0 288702  219 Orlando Road Club Inc
32 Alexis Fernandez   Tampa, FL00:10.3 148262  168 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Perezluha   Longwood, FL00:12.2 311519  333 Orlando Road Club Inc
2 Roberto Chamizo   Spring Hill, FL03:55.9 95714  300 Team AJ's / Nutrishop
3 angel cantero   Tampa, FL03:56.0 290108  350 Powerhouse Cycling
4 Shawn McCole   Lakeland, FL03:56.3 315634  163 Team AJ's / Nutrishop
5 Rolando Hernandez   Tampa, FL03:56.3 286862  348 Powerhouse Cycling
6 Casey Braga   Longwood, FL03:57.1 282133  362 Colavita Racing Inc.
7 Mark Poteet   Tampa, FL03:57.1 232389  304 EMBE Associates
8 Yosvani Rosell   Tampa, FL03:57.3 305727  295 Team AJ's / Nutrishop
9 Max Thilen   Weston, FL03:57.7 279347  358 Santo-Mega Cycle pb Anything but Wheels
10 Scott Lameier   Valrico, FL03:57.9 305247  323 Team AJ's / Nutrishop
11 brian boyd   Sarasota, FL03:57.9 301900  351 Alfa 8 Racing
12 Adam Deane   Clearwater, FL03:57.9 327454  393 Ride N Rolll Cyclery
13 Julio Prida   Tampa, FL03:58.3 307837  139 Unattached
14 Hugo Casanas   Tampa, FL03:58.5 306446  327 Powerhouse Cycling
15 Tyler Jandreau   Palm Bay, FL03:58.5 283158  314 Space Coast Velo Sport
16 Bruno Moreira   Riverview, FL03:58.8 292511  396 Team AJ's / Nutrishop
17 John Vega   Trinity, FL03:59.0 115628  140 Unattached
18 Mark Klimowicz   Philadelphia, PA04:23.7 310371  332 Unattached
19 Shane Collins   Canton, GA04:29.5 289244  317 Orlando Road Club Inc
20 Mike Frazier   Clearwater, FL13:57.4 304853  326 Team AJ's / Nutrishop
21 Joseph Yaeger   Lakeland, FL13:58.5 292027  322 Florida Velo
22 Luis Torres   Orlando, FL17:52.7 287136  391 Orlando Road Club Inc
23 Jorge Padron   Tampa, FL21:58.3 282932  286 Team AJ's / Nutrishop
24 Patrick Sheridan   Riverview, FL22:40.7 304901  394 Team AJ's / Nutrishop
25 Rick Christenberry   Lithia, FL22:41.6 286772  315 Team AJ's / Nutrishop
26 David McEnery   Largo, FL21:35.0 323966  397 Ride N Rolll Cyclery
27 Miguel Bryon   Miami, FL21:36.9 290217  118 Unattached
28 Nicholas Blanchard   Merritt Island Fl21:37.3 276240  299 Colavita Racing Inc.
29 Eric Brewer   Orlando, FL28:37.5 286798  384 Orlando Road Club Inc
30 Kevin McNamara   Palm Beach Gardens, FL39:45.7 67618  334 Unattached
31 Adam Skindel   Valrico, FL41:52.9 299567  325 Unattached
32 robert meeks   Northport, FL43:39.5 279968  312 Unattached
33 Anselm Teather   Merritt Island, FL49:27.6 256024  290 Colavita Racing Inc.
34 Ty Mader   Orange Park, FL00:10.5 289218  256 Jacksonville Racing Club
35 Craig Caswell   Indian Rocks Beach, FL00:16.1 72952  331 Ride N Rolll Cyclery

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Schanze   Gainesville, FL34:05.5 252844  165 Cycle Logic
2 Dean Warren   Loveland, CO34:15.1 134506  260 Colavita Racing Inc.
3 Dan Valdes   Plantation, FL34:43.7 202522  344 Cool Beans Racing
4 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL34:44.2 273261  144 Z Bikes / VistaVelo.Com
5 Lucas Wardein   Naples, FL34:44.4 233364  305 Orlando Road Club Inc
6 Buddy Spafford   Asheville, NC34:44.5 302191  342 Alfa 8 Racing
7 Douglas Pitts   Inverness, FL34:44.6 105325  366 Citrus Cycling
8 Matt McCourtney   Woodacre, CA34:44.7 291417  320 Alfa 8 Racing
9 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL34:44.9 235209  175 Best Of The Bay Cyclist
10 Matt Techler   San Francisco, CA34:44.9 305572  329 University Of South Florida
11 Miguel Bryon   Miami, FL34:45.0 290219  318 Unattached
12 Jonathan Bowerman   Tampa, FL34:45.1 304654  353 Unattached
13 Guillermo Suarez   Tampa, FL34:45.1 283294  142 Florida Velo
14 Miguel Goodpasture   San Diego, CA34:45.9 268044  308 Team AJ's / Nutrishop
15 Neil Purcell   Savannah, GA34:46.4 291521  141 Unattached
16 Alex Jensen   Tampa, FL34:46.5 287067  217 Unattached
17 Brian Domby   Tampa, FL34:46.6 226524  340 Bicycle Post
18 Jose Hernandez   Orlando, FL34:48.8 281175  183 Atlantic Shores Velo
19 Carlos Smith   Alachua, FL34:53.6 258245  54 352 Racing P/b Bikes And More
20 Andrea Tosolini   Gainesville, FL35:03.2 226652  173 352 Racing P/b Bikes And More
21 Steven Baltic   Clearwater, FL35:23.8 305494  138 Ride N Rolll Cyclery
22 John Manwaring   Oviedo, FL39:34.9 261036  307 Team AJ's / Nutrishop
23 Roy Foley   Lithia, FL39:44.0 280524  311 Team AJ's / Nutrishop
24 Norge Perez   Miami, FL39:44.0 209703  346 Team Performance Fitness-delray Center
25 Kurt Hoehn   Orange Park, FL39:58.5 281872  354 Velobrew Cycling Club
26 james stahlschmidt   Tampa, FL40:36.3 258140  298 EMBE Associates
27 Nguyen Vu Dinh   Clermont, FL54:56.6 272250  399 Southern Crescent Cycling
28 Taylor Warren   Loveland, CO04:41.9 287780  261 Colavita Racing Inc.
29 Chris Slack   Venice, FL09:53.4 270967  319 Alfa 8 Racing
30 Michael Suver   Tavares, FL10:44.1 271441  309 University Of South Florida
31 Paul Williams   Largo, FL37:23.5 38404  174 Outspokin Bicycles
32 Julius Aulisio   Lakeland, FL16:52.6 187514  347 Treasure Coast Cycling Association
33 Jason Yaeger   Tampa, FL39:03.4 292025  321 Florida Velo

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 fredd matute   Fort Lauderdale, FL33:56.6 305523  36 Team Paisa
2 Daniel Chavez   Spring Hill, FL34:04.4 185066  37 P/c Miller
3 Antonio Quintero   Hialeah, FL34:04.8 209706  42 Blue Star Cycling Team
4 Yip Tsang   Davie, FL34:04.9 204595  ZMotion Racing Team
5 Gunter Hermanni   Miami, FL34:05.0 163923  ZMotion Racing Team
6 Curtis Juteram   Minneola, FL34:05.1 63944  56 Bike America Racing Team
7 Shawn Gravois   Sarasota, FL34:06.0 230009  30 Florida Velo
8 Victor Rodriguez   Tampa, FL34:14.7 175371  33 P/c Miller
10 Pedro Medina   Orlando, FL34:43.5 177274  Atlantic Shores Velo
11 Alexander Suarez (1 - Cat2)   Hialeah, FL34:43.6 108117  20 Team Performance Fitness-delray Center
13 Grant Potter   Parkland, FL34:43.7 73508  ZMotion Racing Team
14 Dominic Ollivierre (2 - Cat2)   Tampa, FL34:43.8 246411  55 University Of South Florida
15 Frank Lopez   Largo, FL34:43.9 21574  137 ZMotion Racing Team
16 john stelljes   Tampa, FL34:44.1 287851  15 University Of South Florida
17 Darren Dowling   Sarasota, FL34:44.2 219566  29 Florida Velo
18 Scott Cugno   Boca Raton 34:44.2 154900  17 Florida Velo
20 Jimmy Page   Crystal River, FL34:44.4 258254  31 University Of South Florida
21 Derek Bennett   Tampa, FL34:44.5 117436  146 Florida Velo
22 Sean Coleman   Land O Lakes, FL34:44.5 121299  44 P/c Miller
23 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL34:44.5 271372  13 Colavita Racing Inc.
24 lazaro mencia   Orlando, FL34:44.6 268717  12 Atlantic Shores Velo
25 Ken Vida   Lithia, FL34:44.8 60148  41 Florida Velo
26 Noe Gonzalez   Hialeah, FL34:44.9 89503  19 Team Performance Fitness-delray Center
27 Didier Fresne   Lutz, FL34:45.0 289531  25 Florida Velo
28 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA34:45.3 185065  40 Team Cocos
29 Jimmy Woodard   Indianharbourbeach, FL34:45.5 301586  23 Space Coast Velo Sport
30 Eric Stubbs   Gainesville, FL34:45.5 255870  48 352 Racing P/b Bikes And More
31 Gustavo Rullo   Miami, FL34:46.0 206281  39 Team Cocos
32 Nelson Trujillo (3 - Cat2)   Hialeah, FL34:46.1 225900  22 Team Performance Fitness-delray Center
33 Craig Creeden   Longwood, FL34:46.7 211913  Atlantic Shores Velo
34 Victor Herrera (1 - Cat1)   Dania, FL34:47.4 258392  11 ZMotion Racing Team
35 Gerardo Rodriguez   Hialeah, FL34:47.4 225353  27 Team Cocos
36 Leynier Alonso   Hialeah, FL34:47.9 288815  28 Team Cocos
37 Cody Johnson   Tallahassee, FL34:48.7 202661  24 Cycle Science Racing Team
38 Efren Ortega   Ciales, 34:49.6 236663  58 Atlantic Shores Velo
39 Bryan Lofton   Orange Park, FL34:49.6 21461  49 Velobrew Cycling Club
40 Rene Fonseca   Clermont, FL34:50.5 181444  MyVeloRide.Com
41 Juan Carlos Valera   Deland, FL34:50.9 212434  Atlantic Shores Velo
42 Jan Heylen   Clearwater, FL34:57.2 274768  38 Florida Velo
43 Joel Chavez   Tampa, FL35:03.6 177305  35 P/c Miller
44 Simon Kessler   Wesley Chapel, FL35:04.7 200061  57 Florida Velo
45 Winston David   Greenville, SC35:04.9 194743  14 Orlando Road Club Inc
46 Thomas Moloney   Tampa, FL37:09.5 174879  34 P/c Miller
47 David Munoz   Orlando, FL56:17.0 241035  10 Atlantic Shores Velo
48 Andrew Miller   Jacksonville, FL54:56.8 152659  Velobrew Cycling Club
49 Timothy Hutton   Wesley Chapel, FL55:36.0 171783  53 EMBE Associates
50 Humberto Medina Gonzales   34:59.7  50 Unattached
51 Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL16:48.9 159220  52 Team Linder Capital
52 Miguel Luis   Hialeah, FL39:05.7 138708  21 Team Performance Fitness-delray Center
53 Dwight Sergeant   58:18.0  45 Unattached

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Petrak   32:05.9  247 Unattached
8 Jennifer Hernandez   50:20.5  160 Unattached

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julio Rojas   Pompano Beach, FL07:40.6 175402  379 GS Palm Beach
2 Curtis Long   Atlantic Beach, FL07:40.9 108976  109 Team Linder Capital
3 Adam Baskin   Clermont, FL07:47.4 88669  106 Ball Watch Cycling Team
4 George Gibbons   07:47.8  155 Unattached
5 Rainiel Sanchez   Winter Park, FL07:48.7 59556   Z Bikes / VistaVelo.Com
6 Vance James   Lakeland, FL08:13.5 47935  102 Ball Watch Cycling Team
7 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL08:24.2 20915  380 GS Palm Beach
8 Tony Alvarez   Deerfield Beach, FL11:09.0 295844  122 ZMotion Racing Team
9 Eric Specht   Windermere, FL11:57.8 305631  148 Orlando Road Club Inc
10 Kurt Phillips   Lakeland, FL11:59.8 49190  112 Ball Watch Cycling Team
11 Philip Elliott   Palm Beach, FL11:59.9 51741  258 GS Palm Beach
12 Robert O'Malley   Clermont, FL12:00.4 26458  381 DWC Racing
13 Carlos Soler   Longwood, FL12:00.5 104661  108 DWC Racing
14 Darren Black   Clermont, FL12:00.6 106925  382 DWC Racing
15 Robert Higdon   Jacksonville, FL12:01.8 59682  47 Orlando Velo
16 Ward Bates   Maitland, FL12:03.0 2871  149 Orlando Velo
17 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL12:04.1 85222  105 ZMotion Racing Team
18 Clifford Holstein   Grand Island, FL12:06.4 296126  151 Citrus Cycling
19 Brent Bell   Orlando, FL12:08.0 278661  152 Team 19 Cycling
20 Todd Hull   Jacksonville, FL22:03.1 82561  135 Velobrew Cycling Club
21 Craig Duxbury   Orlando, FL22:23.3 10305  100 DWC Racing
22 Dean Middleton   26:32.7  157 Unattached
23 Miguel Bryon (1 - Cat4)   Miami, FL29:36.6 290217  118 Unattached
24 Richard Dellinger   Orlando, FL29:50.0 287220  153 DWC Racing
25 Fred Taylor   30:57.3  156 Unattached
26 Jim Deluca   30:57.4  158 Unattached
27 Joseph Hamilton   Orlando, FL34:55.8 103846  107 DWC Racing
28 John Kern   Orlando, FL44:00.0 61561  154 DWC Racing
29 Brian McGuiness   Spring Hill, FL44:52.4 159333  147 Capital Velo Club
30 Kenneth Taylor   Ferndale, FL12:08.3 196643  159 DWC Racing
31 Pat Rugg   12:29.5  241 Unattached
32 Ray Reinders   Trinity, FL00:06.0 248260  279 Florida Velo

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerry Duggan   Gainesville, FL30:35.8 48418  264 Cycle Logic
2 Stephen Witham   Green Cove Springs, FL30:36.4 186816  263 Jacksonville Racing Club
3 Timothy Stedem   Valrico, FL31:00.0 95964  301 Best Of The Bay Cyclist
4 Richard Bowerman   Temple Terrace, FL31:10.0 59205  352 1 Pro Cycling
5 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL31:10.0 105245  310 DWC Racing
6 Pascal Jugy   Clearwater, FL31:47.7 196983  367 Florida Velo
7 Frank Mullen   Oldsmar, FL31:56.0 104477  267 Florida Velo
8 Jeffery Golden   Kissimmee, FL33:57.2 131332  313 Jacksonville Racing Club
9 Fred Norman   Jacksonville, FL33:59.0 119639  302 Jacksonville Racing Club
10 David Butcher   Lake Mary, FL34:04.9 141566  303 DWC Racing
11 Michael Frenette   Sarasota, FL39:32.3 56405  336 Jaeger Wheelmen
12 Manuel Aguilera   Wellington, FL40:31.6 61905  339 Relentless Bicycles
13 Paul DuPuis   Apopka, FL49:22.4 264065  341 DWC Racing
14 Anthony D'Aquila   58:36.4  274 Unattached
15 Michael McCollum   Largo, FL48:36.1 48126  270 Florida Velo
16 Ron Ferreira   48:36.4  330 Unattached
17 Steve Diez   00:02.9  337 Unattached

Men - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL45:45.4 182031  205 Colavita Racing Inc.

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Jensen   Tampa, FL46:38.7 287067  217 Unattached
2 Zechariah Musselman   54:41.8  250 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Cathy Cote   Winter Springs, FL35:01.1 302518  126 Atlantic Shores Velo
3 Kirsten Fee   Austin, TX36:19.0 185982  114 Pfeiffer University
4 Kimberly Vaughan   Odessa, FL36:19.3 242810  136 EMBE Associates
5 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL37:53.6 191535  119 ZMotion Racing Team
6 Lisa Schneider   Boca Raton, FL41:31.0 221768  133 Rivet Racing
7 Sue Hensley   Wintersprings, FL43:24.8 287529  116 DWC Racing

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Michelle Blake   Orlando, FL40:37.7 233167  345 Colavita Racing Inc.
3 Zoe Mullins   Winter Garden, FL40:37.8 290669  221 Colavita Racing Inc.
4 Kristy Neuenschwander   40:37.9  239 Florida Velo
5 Laura Dewitt   40:37.9  220 Florida Velo
6 Deena Mapple   Winter Garden, FL40:38.0 302262  150 Orlando Road Club Inc
7 Tracy Moon   Apopka, FL40:38.1 252079  285 Unattached
9 Autumn Holt   Clermont, FL59:45.7 308099  378 Team 53x11 Coffee
10 Anne Teather (1 - Cat4)   Merritt Island, FL13:39.3 259704  291 Colavita Racing Inc.

Mixed - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Badia   Tampa, FL07:12.0 218267  275 Florida Velo
2 Steven Griffith   Boca Raton, FL07:12.9 195918  206 ZMotion Racing Team
3 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL07:21.0 71611  203 ZMotion Racing Team
4 Charles Jerabek   Jacksonville, FL07:21.1 46930  101 Jacksonville Racing Club
5 Will Larson   Dunedin, FL07:21.3 196529  253 Gearlink Racing Inc.
6 Mark Stein   Tarpon Springs, FL07:23.0 33966  369 Florida Velo
7 Ken Schofield   Juno Beach, FL07:24.5 207006  208 ZMotion Racing Team
8 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL07:35.0 246899  233 ZMotion Racing Team
9 Kirby Johnson   Largo, FL07:35.2 191757  280 Gearlink Racing Inc.
10 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL07:35.3 84627  282 Neptune Cyclery
11 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL07:35.5 196540  207 Florida Velo
12 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL07:35.6 68653  104 ZMotion Racing Team
13 Alexander Strouhal   Sarasota, FL07:35.8 54229  252 Alfa 8 Racing
14 Graham White   Altamonte Springs, FL07:36.0 271587  214 Florida Velo
15 Israel Vera   Miami, FL07:36.4 242172  375 Team Paisa
16 Dallas Rose   Oldsmar, FL07:38.4 207120  209 Gearlink Racing Inc.
17 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL07:38.6 299873  227 Z Bikes / VistaVelo.Com
18 Ken Janata   Windermere, FL07:43.9 179100  204 Orlando Road Club Inc
19 Andy Mapple   Winter Garden, FL07:52.1 294004  223 Orlando Road Club Inc
20 Steve Engle (1 - Cat4)   Palm Harbor, FL13:56.6 53486  276 Honeywell Cycling
21 Alfonso Castellanos (2 - Cat4)   Bocaraton, FL13:56.9 306474  231 ZMotion Racing Team
22 Steve Noble   North Port, FL13:57.6 222335  210 Cycle Haus
23 Randall Jacques   Fort Lauderdale, FL19:08.6 287319  218 ZMotion Racing Team
24 Robert Stuart   27:39.1  278 Unattached
25 James Kane   Clearwater, FL31:32.9 271987  371 Florida Velo
26 Gabe Alba   Sarasota, FL36:55.5 298072  226 Powerhouse Cycling
27 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL40:38.4 59026  202 ZMotion Racing Team
28 Tracy Mullins   Winter Garden , FL44:48.9 247173   Colavita Central Florida
29 Ailton DeSouza   Delray Beach, FL40:08.1 83298  370 Bike America Racing Team
30 Maurice Saunders   40:23.6  248 Unattached
31 Jeff Bukovan   Palmetto, FL43:57.4 212674  236 Unattached
32 Scott Snyder   Fort Pierce, FL45:05.1 50019  201 Treasure Coast Cycling Association
33 Michael Graham   Tampa, FL00:01.9 13862  376 Orlando Velo
34 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL00:04.8 270047  374 Team Paisa
36 Richard Vidaud   00:08.1  249 Unattached

Mixed - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL40:07.2 274095  271 Naked Bean Cycling Team
2 Hans Vandenberg   Eagle, CO40:07.4 296888  132 Velobrew Cycling Club
3 Mackenzie Collins   Canton, GA48:34.0 298888  124 Orlando Road Club Inc
4 Robert Zehr   Winter Garden, FL48:38.8 303478  357 Orlando Road Club Inc
5 Katie Graeber   48:53.4  130 Unattached
6 Sandor A Delgado   58:02.7  363 Unattached
7 Ann Weigel   Mckinney, TX58:02.7 288493  117 Lake County Pal
8 Charlie Wright   Stuart, FL58:21.7 321610  128 Treasure Coast Cycling Association
9 Andrew Graeber   58:47.4  129 Colavita Central Florida
10 Austin Wright   Stuart, FL05:56.3 321612  123 Treasure Coast Cycling Association
11 Conner Harrison   06:15.2  134 Lake County Pal

Mixed - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abel Quintana   Miami, FL37:47.2 312152  235 Team Paisa
2 Justin Pfaff   Alachua, FL37:49.2 237816  359 Cycle Logic
3 Michael Hernandez   Clermont, FL37:50.5 296605  224 Orlando Road Club Inc
4 Nicholas Collins   Canton, GA37:57.2 288702  219 Orlando Road Club Inc
5 Ciara Hopkins   Clermont, FL38:00.5 257184  212 Orlando Road Club Inc
6 Ian McMullen   Saint Augustine, FL38:00.8 304529  268 Junior VeloCrew
7 Victoria Nelson   Clermont, FL38:44.8 286684  216 Lake County Pal
8 James Mertens   Vero Beach, FL48:12.9 269208  213 Colavita Racing Inc.
9 Jesse Dewitt   07:58.3  265 Unattached

Mixed - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Major   Miami, FL47:27.0 220750  111 Team 5280 Magazine
2 Max Thilen   Weston, FL47:27.0 279347  358 Santo-Mega Cycle pb Anything but Wheels
3 David Pavlik   Lithia, FL47:27.5 305643  199 Team AJ's / Nutrishop
4 Ty Mader   Orange Park, FL47:28.6 289218  256 Jacksonville Racing Club
5 Adam Ephrem   Jacksonville, FL52:46.6 306443  125 Junior VeloCrew
7 briana luthman   Cocoa, FL03:37.6 282753  115 Colavita Racing Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerUSACDFShimanoSpySierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee