Race Results for
Minnesota State Cyclocross Championships
Crystal, MN
(Event Information)
Cyclo-cross on 11/14/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ezra Taylor   Minneapolis, MN 35083  122 Peacock Groove
2 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774  119 FCCC/Penn Cycle/Nature Valley
3 Martin Rudnick   Minneapolis, MN 298216  106 Behind-Bars/LGR
4 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN 228026  107 LGR LCR
5 Josh Collins   Woodbury, MN 133808  116 Singular Cycles
6 Ryan Marsel   Minneapolis, MN 313268  112 BEHIND-BARS/LGR
7 Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486  104 Wilier | Bike Throw Racing
8 Isaac Young   Minneapolis, MN 326552  115 Unattached
9 Jacob Huot   Red Wing, MN 225909  124 Unattached
10 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232  125 Speedfix Racing p/b Zubaz
11 Kim Schmidt   Wayzata, MN 326602  108 Unattached
12 Aaron Peterson   Minneapolis, MN 237085  120 Peace Coffee Racing
13 Peter Anderson   Saint Paul, MN 227969  102 Crossniacs
14 Isaac Giesen   Red Wing, MN 278942  118 SPH/Wheelhouse Cycles
15 Larry Warrington     123 SPH/Wheelhouse Cycles

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nigel Kinney    297103  348 Gear West
2 Daniel Boyles   Ramsey, MN 278248  309 Behind Bars/LGR
3 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095  307 Bianchi/Grand Performance
4 Ryan Marsel   Minneapolis, MN 313268  314 BEHIND-BARS/LGR
5 Mark Lavin   Sioux Falls, SD 200831  339 Unattached
6 Jake Szymanski   Minneapolis, MN 328180  319 Freewheel Bike
7 Brian Kozicki   Saint Louis Park, MN 164415  315 Team Magnus
8 Tom Puzak     330 Unattached
9 Charles Simacek   Minneapolis, MN 230406  342 Unattached
10 Ben Robetor   Maplewood, MN 327206  306 Peace Coffee
11 Taylor Krosbakken     333 Great Plains Cycling
12 Craig Hertz     343 Unattached
13 Seth Haskell   Minneapolis, MN 302673  301 Saint Paul Bicycle Racing Club
14 Ian Johnson   Minneaplois, MN 300764  310 Behind-Bars/LGR
15 Grant Larvick   Burnsville, MN 328058  349 Unattached
16 Chris Gibbs     345 LCR
17 Bryan Gerding   Minneapolis, MN 177126  323 Freewheel Bike
18 Jacob Huot   Red Wing, MN 225909  336 Unattached
19 Stephen Wilson   Golden Valley, MN 304044  311 Peace Coffee Racing
20 Mike Larson     341 Unattached
21 David Cizmas     338 Velo DULUTH/ Twin Ports Cyclery
22 Ben Wacker   Bloomington, MN 313250  344 Birchwood/GIS
23 Dan Luoma     331 Unattached
24 Alexander Zidarevich   Minneapolis, MN 326802  347 Unattached
25 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  322 MNJRC
26 Jeff Peterson   Minneapolis, MN 327274  312 Unattached
27 Bradley Hanson     329 freewheel bike
28 Brandon Whittey   Minneapolis, MN 233842  321 Grumpys/LGR
29 Aaron Rutziok   Minneapolis, MN 329178  346 Unattached
30 Todd Bauer   Richfield, MN 330192  326 Hollywood Cycles
31 Jeremy Norton   Minneapolis, MN 304499  303 Behind-Bars/Little Guy Racing
32 Brian Hall     340 Unattached
33 Isaac Giesen   Red Wing, MN 278942  324 SPH/Wheelhouse Cycles
34 Todd Chapman   Princeton, MN 305584  317 unattached
35 Andrew Peterson     337 SPH/Wheelhouse Cycles

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Thoele   Minneapolis, MN 211174  425 Angry Catfish
2 Ronald Williams   Duluth, MN 142191  433 Culvers Racing
3 Kyle Fleener   Lakeville, MN 278169  409 Unattached
4 Matt Leizinger   Minnetonka, MN 284245  418 Graham Jewlers
5 Zachary Schuman   Crooks, SD 328168  436 Powerade I/F
6 Bruce Martens   Saint Paul, MN 212731  431 Balance Cycling
7 Zachary Mohr   Minneapolis 162653  437 Unattached
8 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615  423 MBRC/Flanders
9 Matt Maxon   Harrisburg, SD 302074  429 Powerade Ind Fab
10 Steven Pippin   Minneapolis, MN 103461  420 MCT Tonka
11 James Fisher   Midlothian, VA 75073  421 3 Sports
12 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416  403 bianchi/grand performance
13 Brendan Bellew   New Prague, MN 313010  438 Unattached
14 Stephen Cottrell   Minneapolis, MN 238013  415 Freewheel Bike
15 Justin Manning   Sioux Falls, SD 273463  439 Central Plains Cycling
16 Andrew Barlage   Hopkins, MN 301985  435 Unattached
17 Chris Sur   Minneapolis, MN 302904  427 Unattached
18 Matthew Lysne   Falcon Heights, MN 253300  426 Unattached
19 Frederick Gray   Minneapolis, MN 246498  406 Crossniacs

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Bergman   Saint Paul, MN 103032  30 Texas RoadHouse Cycling Team p/b Motorex
2 Mark LaLonde   Madison, WI 226412  23 Specialized
3 Pat Lemieux   Saint Paul, MN 210769  31 Texas RoadHouse Cycling Team p/b Motorex
4 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524  Nature Valley/Penn Cycle
5 volodymyr starchyk     46 Amore-Vita
6 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN 182827  10 Velorochester
7 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630  12 Nature Valley/Penn Cycle
8 Jacob Boyce   Duluth, MN 227560  44 Synergy
9 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426  27 behind bars/ little guy racing
10 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN 151943  16 Freewheel Bike
11 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN 149743  32 Kenwood Racing
12 John Thompson   Shoreview, MN 63849  17 spbrc grand performance
13 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779  22 Hollywood Cycles/Silver Cycling
14 Micah Moran   Waterloo, WI 145996  14 GrandStay Hotels
15 Zach Johnson   Fargo Nd 284804  43 Great Plains Cycling Club
16 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869  37 Gopher Wheelmen
17 Spencer Haugh   Dorchester, MA 214228  Behind Bars/LGR

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN 244650  Crossniacs
2 Guy Alvarez (1 - Cat2)   Lino Lakes, MN 155011  Crossniacs
3 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438  38 the bikery du nord
4 Keith Bianchi   Saint Paul, MN 188055  Bianchi / Grand Performance
5 John Struchynski (1 - Cat3)   Fargo, ND 161308  42 Great Plains Cycling Club
6 Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302  24 International Christian Cycling Club
7 Peter Maxwell   Minneapolis, MN 23007  45 Crossniacs
8 Daniel Wheeler   St. Paul, MN 227791  34 Gopher Wheelmen/County Cycles
9 Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700  26 Wheel and Sprocket/Trek
10 Grant Larvick   Burnsville, MN 328058  47 Unattached
11 Ryan Carlson     29 TWIN SIX

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936  231 Revolution Cycle and Ski
2 Paul Schoening   Plymouth, MN 31734  228 Plan C / Stevens
3 Wallace Alexander   Minneapolis, MN 193389  205 Curt Goodrich Cyclocross Team
4 Paul McKinney (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 234427  203 Curt Goodrich Racing
5 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557  232 St Paul Bicycle Racing Club
6 Gregory Goblirsch   River Falls, WI 77328  230 Loon State Cyclists
7 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN 117428  219 Curt Goodrich Racing Team
8 William Kuster   Anoka, MN 59499  217 Loon State Cyclists
9 Jon Friedell   Minnetonka, MN 194324  234 Kenwood Racing
10 Sean Burns (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 205764  201 Kenwood Racing
11 Curt Goodrich   St. Paul, MN 137425  222 Curt Goodrich Racing Team
12 Patrick Rasmus   Chippewa Falls, WI 61542  226 Spring Street Sports
13 Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987  211 Big Ring Flyers
14 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN 297849  235 Gopher Wheelmen
15 Paul Inkala   Apple Valley, MN 245256  221 Unattached
16 Eric Swenson   Minneapolis, MN 212056  202 Crossniacs
17 David Hastert   Minneapolis, MN 15371  229 Minneapolis Bicycle Racing Club
18 Jack Stack (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 235474  227 Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaleb De Keyrel   White Bear Lake, MN 356967  155 Balance Cycling
2 Marcus Warrington     165 SPH/Wheelhouse Cycles
3 Alec Porter   Saint Paul, MN 311313  168 St Paul Bicycle Racing Club

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  169 Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643  160 Gopher Wheelmen
3 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626  159 Gopher Wheelmen
4 Jacob Uhl   Saint Paul, MN 317084  170 Gopher Wheelmen

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha FlynnKauth   Saint Paul, MN 326212  153 Crossniacs
2 Kari Gates   Staples, MN 191922  166 VELO DULUTH/ Twin Ports Cyclery
3 Chelsea Strate   Richfield, MN 320994  152 Behind-Bars/LGR
4 Patty Costello   Minneapolis, MN 302062  154 Plan C / Stevens
5 Kelly Brinkman     164 Unattached

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Cooper   Ankeny, IA 235018  218 Great Plains Cycling Club
2 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317  206 St Paul Bicycle Racing Club
3 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109  204 Hollywood Cycles/Silver Cycling
4 Melissa Behr   Madison, WI 297752  225 Mad City Velo

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Fleck   Proctor, MN 302812  215 VELO DULUTH/ Twin Ports Cyclery
2 Emma Bast (1 - Cat2)   Hinesburg, VT 261361  213 Plan C / Stevens
3 Bianca Bergman   Saint Paul, MN 281786  214 Texas Roadhouse P/B Motorex
4 Megan Lennon (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 259658  207 Behind Bars / Little Guy Racing

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn 302412  157 MNJRC

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisha Herold   Oakdale, MN 307621  167 Minnesota Junior Cycling Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerSpyCUORESierra NevadaShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee