Race Results for
Tuesday Night CX
St Louis Park, MN
(Event Information)
Cyclo-cross on 09/14/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Petersen   Minneapolis, MN 244920   Unattached
2 Keir Stiegler   Plymouth, MN 279658   Unattached
3 Brendan Bellew   New Prague, MN 313010   Squadra ACF
4 Andrew Kromroy   St. Paul, MN 197581   Unattached
5 Ryan Marsel   Minneapolis, MN 313268   Behind-Bars/LGR
6 Benjamin Cox   Woodbury, MN 313208   Birchwood/GIS
7 Gregorio Rameil      Dominican Republic
8 Stephen Wilson   Golden Valley, MN 304044   Peace Coffee
9 Matt Sonke      Unattached
10 Jacob Quarstad   Minneapolis, MN 325290   Birchwood
11 Nathan Goltz   Saint Paul, MN 316390   Synergy
12 Tim Gut   Eagan, MN 326968   Squadra ACF
13 Bryan Gerding   Minneapolis, MN 177126   Freewheel Bike
14 Mike Berger   Golden Valley, MN 301976   Unattached
15 Daniel Boyles   Ramsey, MN 278248   Behind-Bars/LGR
16 Ian Johnson   Minneaplois, MN 300764   Behind-Bars/LGR
17 Rob Hillman      Synergy
18 Mark Long   St Paul, MN 254201   Unattached
19 Chance Glasford      Unattached
20 John McGuire   New Hope, MN 318996   Unattached
21 Cal Collins   Eden Prairie, MN 324062   Unattached
22 Kim Schmidt   Wayzata, MN 326602   Unattached
23 Larry Schonhardt   Minneapolis, MN 87680   Loon State Cyclists
24 Ben Robetor   Maplewood, MN 327206   Unattached
25 Todd Siegwart      Unattached
26 Gregory McCrea   Houston, TX 53217   Gulf Coast Cycling Association

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Clif Bar Development Cross Team
2 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
3 cody larson   Northfield, MN 298311   Unattached
4 James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684   Silver Cycling
5 Christopher Smith   Minneapolis, MN 118619   Hup United
6 dylan knutson   Salisbury, NC 281816   St Paul Bicycle Racing Club
7 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   Flat City Cycling Club Inc.
8 Robert Douglass (1 - Cat3)   Hopkins, MN 50737   TONKA CYCLE & SKI
9 Michael Pederson   St Paul, MN 27579   Hup United
10 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN 151943   Freewheel Bike
11 Jason Snider   Wayzata, MN 33354   Silver Cycling
12 Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
13 James Cullen   Hudson, WI 107902   Minneapolis Bicycle Racing Club
14 Chad Macy   Victoria, MN 147601   Loon State Cyclists
15 Jeremiah Sagel   Edina, MN 31058   Minneapolis Bicycle Racing Club
16 Peter Anderson   Saint Paul, MN 227969   Crossniacs
17 Michael Lyner   Stillwater, MN 105204   Chilkoot Velo
18 Stephen Cragle   Saint Cloud, MN 193342   Revolution Cycle and Ski
19 Frank Lundeen (1 - Cat2)   Saint Croix Falls, WI 111368   Unattached

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Smith   Minneapolis, MN 118619   Hup United
2 Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
3 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   Flat City Cycling Club Inc.
4 Michael Pederson   St Paul, MN 27579   Hup United
5 Robert Douglass (1 - Cat3)   Hopkins, MN 50737   TONKA CYCLE & SKI
6 Chris Ames   Minneapolis, MN 151387   Freewheel Bike
7 Todd Schmidt   Hopkins, MN 31657   Unattached
8 Brett Lovaas      Gear West
9 Chad Macy   Victoria, MN 147601   Loon State Cyclists
10 Steve Laurel   Longmont, CO 240886   Flat City Cycling Club Inc.
11 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774   Flat City Cycling Club Inc.
12 Michael Bolinske   Hopkins, MN 156954   Loon State Cyclists
13 Richard Spielberg   No City, MN 48903   TONKA CYCLE & SKI
14 Mark Rathbun   Elk River, MN 149700   TONKA CYCLE & SKI
15 Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486   BikeThrow Racing
16 Cal Collins   Eden Prairie, MN 324062   Unattached
17 Matthew Johnson (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 279496   Unattached
18 Stephen Cragle   Saint Cloud, MN 193342   Revolution Cycle and Ski
19 Steven Pippin   Minneapolis, MN 103461   TONKA CYCLE & SKI
20 Michael Cisek   Minneapolis, MN 269355   Team Plan C
21 Gregorio Rameil      Dominican Republic
22 Jeffrey Hilligoss   Eden Prairie, MN 16228   Silver Cycling
23 Aaron Rutzick      Unattached
24 Michael Lyner   Stillwater, MN 105204   Chilkoot Velo

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Bast   Hinesburg, VT 261361   Unattached
2 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN 261947   Team Plan C
3 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317   St Paul Bicycle Racing Club
4 Martha Flynn      Crossniacs
5 Patty Costello   Minneapolis, MN 302062   Stevens
6 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483   Silver Cycling
7 Alex Mertens      Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerOSMOSpyShimanoCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee