Race Results for
Uptown Columbus Omnium
Columbus , GA
(Event Information)
Criterium on 09/19/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro 1/2 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Parrett   Macon, GA 220179   
2 John Hart   Murfreesboro, TN 141477   
3 Michael Lanham   Alpharetta, GA 220860   
5 John Stowe   Cataula, GA 258337   
6 Tyler Plain   Atlanta, GA 256519   
7 Jake Andrews   Gray Ga 259171   
8 Philip O'Donnell   Suwanee, GA 257659   
9 Bryan Schoeffler   Savannah, GA 174161   

Men - Pro 1/2 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Damien Dunn      

Men - Masters Men -35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jose Solis (1 - Cat4)   Tampa, FL 290012   
2 Scott Staubach   Montgomery, AL 146311   
3 Todd Muller   Cumming, GA 76626   

Men - Juniors 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Belcher      
2 Benjamin Weinbaum   Columbus, GA 223174   
3 Desmond Thammarath      

Men - Juniors 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Karp   Guyton, GA 277578   

Men - Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF First Name Last Name      

Men - Cat 4/5 Men -35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Robertson   Bonaire, GA 287651   
2 Jimmy Lancaster      
3 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA 252912   
4 Gabriel Eugene Denes   Columbus, GA 260635   
5 Trey Crisp   Macon, GA 305489   
6 Stephen Arnold   Atlanta, GA 324140   
7 corey hunter   Marietta, GA 327208   
8 ben Green   Athens, GA 251315   
9 Eric Rodriguez   Huntsville, AL 307145   
10 Robert Sherfy   Fort Payne, AL 259762   
11 James Lockwood   Rock Spring, GA 307208   
12 Charles Weaving   Lawrenceville, GA 325454   

Men - Cat 4/5 Men +35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darren Boulware   Equality, AL 213268   
2 Matt Karzen   Athens, GA 288216   
3 Travis Karp   Guyton, GA 256730   
4 Gabe Dennis      
5 John Newton   Winterville, GA 279132   
7 Haby Ramirez      
9 Scott Burkhalter      

Men - Cat 4/5 Men +35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 rex demers   Savannah, GA 270264   
8 Brian Norris      
10 Steve Cavanaugh      

Men - Cat 3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott DeMyer   Atlanta, GA 145923   
2 Andrew Macrae   Atlanta, GA 257951   
3 Isaac South   Honolulu, HI 63026   
4 Marcus McMillan   San Francisco, CA 290562   
5 Matt Corse   Atlanta, GA 300680   
6 Victor Karm   Phenix City, AL 239403   
7 David Goodman   Suwanee, GA 229367   
8 Andrew Hodges   Suwanee, GA 274017   
9 Duane Fossyl   Atlanta, GA 191673   
10 matt ragan   Columbus, GA 254939   
11 Brian DeRose   Cumming, GA 145540   
12 Matthew Whatley   Athens, GA 256557   
13 Russell Tindol   Suwanee, GA 242945   

Women - Cat 3/4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominique Shore   Suwanee, GA 236179   
2 Joanne Cain      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSierra NevadaCUOREBonk BreakerOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee