Race Results for
Fort Davis Hammerfest
Fort Davis, TX
(Event Information)
Stage Race on 04/11/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Waner   Odessa, TX 214958   
2 Robert Moss   Aurora, TX 286848   
3 Richard Stanley   Dallas, TX 178876   
4 Ruben Holguin   Big Spring, TX 75146   
5 Michael Steeves   Garland, TX 72640   
6 Gaylon Knowlton   Big Spring, TX 271315   
7 Kevin Reedy   Amarillo, TX 222133   
8 Alex Rodriguez   Round Rock, TX 80049   
9 Weston Giunta   Austin, TX 306073   
10 Yann Kuhn de Chizelle      
11 Jason Walters   San Antonio, TX 218465   
12 Daniel Perkins   Littleton, CO 274330   
13 Jorge Martinez   Cedar Park, TX 207362   
14 Ricardo Rodriguez   Mission, TX 134181   
15 Andres Mounetou (1 - Cat5)   Laredo, TX 287046   
16 James Dykes   Keller, TX 236891   
17 James Walker   Saginaw, TX 300019   
18 Lemmie White   Fort Worth, TX 218844   
19 Thomas Carter   San Antonio, TX 220200   
20 Derrick Saunders   Fort Worth, TX 286208   
21 William Neale   Austin, TX 277905   
22 Stephen Higgins   Austin, TX 283039   
23 Oscar Zavala   Mission, TX 284470   
24 David Gardner   Odessa, TX 56590   
25 Michael Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   
26 Hao Le   Houston, TX 272376   
27 Scott Anderson   Odessa, TX 229083   
28 Keith Hilton   Flower Mound, TX 305244   
29 Jamie Mitchell   Texas, TX 286360   
30 Blake Wineinger   Midland, TX 211348   
31 Steven Price   Fort Worth, TX 297871   
32 Michael Baker   Fort Worth, TX 277223   
33 Kobey Ratliff (2 - Cat5)   Keller, TX 29210   
34 Clint Junell   Hickory Creek, TX 305138   
35 Randy Vaught   Odessa, TX 266055   
36 Craig Ayers   San Antonio, TX 271107   
37 Juancarlos Quetglas      

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emmanuel Lopez   Sullivan City, TX 310222   
2 Gerardo Medina      
3 Daniel Perea   El Paso, TX 311695   
4 Kent Pendleton   Canyon, TX 292830   
5 Chris Maulsby      
6 Harold Wilson   Dallas, TX 279130   
7 Bill Cocanour   San Antonio, TX 189807   
8 Ron Hawks   Southlake, TX 283964   
9 Brian Singletary   Midland, TX 218606   
10 William Denman   Atascocita, TX 304787   
11 Michael King   Lubbock, TX 314060   
12 Todd Cepica   Lubbock, TX 268479   
13 mark tussing   Sanantonio, TX 303575   
14 George Steeves   Hudson Oaks, TX 225431   
15 Alberto Spishakoff      
16 John Vogt   Austin, TX 286430   
17 Diego Henriquez   Austin, TX 305241   
18 Nathan Geiger   Lubbock, TX 306677   
19 Colin Lewis      
20 Andrew Salazar   Lubbock, TX 295771   
21 Jack Taguiam   Sanantonio, TX 306051   
22 Tim Callahan      
23 Christopher Loftis   Fortworth, TX 304392   
24 Christopher Shaw   Katy, TX 300076   
25 Mark Griffin   Sanantonio, TX 305573   
26 jack lomax   Sanangelo, TX 309707   
27 Juan Ibarra   Edinburg, TX 284471   
28 Gene Dan   Houston, TX 307988   
29 Michael Haverdink   Lubbock, TX 279129   
30 Kerry Gilbert   Lubbock, TX 293759   
31 Thomas Kevin Golden   Bellaire, TX 256739   
32 John Guidry   Cypress, TX 305592   
33 Nader Khaki      
34 Barry Johnson   Austin, TX 293088   
35 Kenneth O'Meara      

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Gaudet   Austin, TX 218314   
2 Axl Einer   Austin, TX 287149   
3 Kristopher Epps   Cibolo, TX 190309   
4 John (Tyler) Cutbirth   Austin, TX 297642   
5 Conor Steward   Boerne, TX 194212   
6 Christopher Stanton   Austin, TX 287312   
7 Drew Hochstatter   San Marcos, TX 274310   
8 Jonathan Hughes   Austin, TX 295711   
9 Wes Jerman   Austin, TX 296681   
10 Brian Chung   Universal City, TX 131694   
11 David Bernacki   Schertz, TX 275717   
12 Michael Adams   Lampasas, TX 255878   
13 Lawrence Hallstrom   Dunlap, IL 223189   
14 Salvador Fernandez   Ruidoso, NM 229891   
15 Daniel Varela   El Paso, TX 262236   
16 Todd Mann   Plano, TX 69536   
17 James Kennedy   Lewisville, TX 288691   
18 Nathan Lesniewski   Chandler, TX 178648   
19 Christopher Trevino   San Antonio, TX 286677   
20 Aaron Haspel   Corpus Christi, TX 272965   
21 Charles Mills   Dallas, TX 290561   
22 manuel garza   El Paso, TX 272885   
23 James Day   Austin, TX 276837   
24 Cole Adams   New Braunfels, TX 249899   
25 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   
26 Joshua Rogers   Lubbock, TX 287448   
27 Waldo Terrazas   El Paso, TX 288782   
28 Harry Mann   Fort Worth, TX 305275   
29 Scott McMillian   Shavano Park, TX 213599   
30 Brent Neill   Austin, TX 298485   
31 Zackary Gonzales   San Antonio, TX 279762   
32 Robb Nixon   El Paso, TX 242516   
33 Matt Pearson   Haslet, TX 287713   
34 Enrique Varela   Austin, TX 74461   
35 Kyle Springer   Lubbock, TX 305613   
36 Alan Bryson   Houston, TX 289266   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Garcia   Kyle, TX 262008   
2 Paul Bonds   Whitt, TX 4177   
3 Todd Farrell   Keller, TX 103971   
4 Daniel Parks   Dallas, TX 237869   
5 Jerry Smith   The Colony, TX 270314   
6 Clayton Dalton   Austin, TX 289336   
7 Brandon Mata      
8 Sem Gallegos   El Paso, TX 233198   
9 Taylor Collins   Austin, TX 243137   
10 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   
11 Jorge Munoz   Laredo, TX 255731   
12 Faizal Glenn   Austin, TX 258427   
13 Shawn Daurelio   Laguna Beach, CA 287621   
14 Ethan Moorhead   Austin, TX 281231   
15 Jeremy Hill   San Antonio, TX 244253   
16 Jesse Slate   Austin, TX 262278   
17 Jake Boone   Hurst, TX 284344   
18 Jonathan Skelley   Austin, TX 263696   
19 Beau "War Child " Edwards   San Antonio , TX 279653   
20 Trey Harrison   El Dorado, KS 204900   
21 Jason Jacobs   Jacksonville, TX 283325   
22 Scott Dalhover   Irving, TX 272397   
23 Richard Wharton   Dallas, TX 37880   
24 Greg Ulrich   Apo, AE 36205   
25 Imari Miller   Fort Worth, TX 274863   
26 Alex Schaefer   Austin, TX 258635   
27 Tim Caglarcan   Bastrop, TX 92827   
28 Kyle Anderson   Wichita Falls, TX 238136   
29 Kevin McRee   Austin, TX 272613   
30 Robert Cornes   Schertz, TX 220889   
31 Patrick Newell   Portland, OR 252728   
32 Jerry Bueno   Austin, TX 161001   
33 Doug Foxworth   Rio Medina, TX 12179   
34 James Slauson   San Antonio, TX 142783   
35 John LaSorsa   Lawton, OK 20450   
36 Shawn Hodges   Dallas, TX 273378   
37 Dan Dandrea   Lantana, TX 190239   
38 Redding Shelby   North Richland Hills, TX 224826   
39 BRIAN GRISWOLD   Austin, TX 275850   
40 Joshua Foster   Mableton, GA 248730   
41 Adrian "Phoenix" Flores   Austin, TX 293369   
42 Leland Rusk   Austin, TX 113100   
43 Jason Rivers   Driftwood, TX 137066   

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Simmons   Cleburne, TX 231733   
2 Fortunato Ferrara   Losalamos, NM 294241   
3 Andrew Hill   Lakewood, CO 247560   
4 Tucker Gerald   Amarillo, TX 244292   
5 Santiago Chavez   El Paso, TX 158616   
6 Jeremy Andrews   Houston, TX 208908   
7 Justin Maka   Albuquerque, NM 164982   
8 Gil Summy   Nichols Hills, OK 189403   
9 Cody Foster   The Woodlands, TX 218986   
10 Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500   
11 Ruarri Day-Stirrat   Houston, TX 257640   
12 Brian Jones   Houston, TX 254260   
13 David Hassan   Flower Mound, TX 186361   
14 Matthew Jones   Lakewood, CO 225189   
15 Adam Gaubert   Durango, CO 219159   
16 Travis Wilky   Hutto, TX 178182   
17 James Exum   Benbrook, TX 11120   
18 Tomasz Baginski   Austin, TX 266852   
19 Elkin Arteaga   Duncanville, TX 276550   
20 Les Akins   Wichita Falls, TX 142150   
21 Troy Finley   Amarillo, TX 54700   
22 Thomas Kubicek   Friendswood, TX 202263   
23 Michael Pincus   Pearland, TX 254929   
24 Justin Wallace   San Francisco, CA 200983   
25 Greg Hercules   Bryan, TX 260061   
26 Bryan Reid   Dallas, TX 172139   
27 Christian Williams   Wimberley, TX 63862   
28 Jason Bentley   League City, TX 68011   
29 Henry Swinty   Fort Wayne, IN 48628   
30 Eric Burkhart   Midland, TX 127652   
31 Jeremey Thomson   Manvel, TX 195484   
32 Austin Stewart   Dallas, TX 193295   
33 Andrew Gonzales   Austin, TX 266238   
34 Zach Bergh   Dripping Springs, TX 254872   
35 Erick Benz   Austin, TX 216513   

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heath Blackgrove      
2 Kevin Nicol   Lafayette, CO 46845   
3 Chad Haga   Colorado Springs, CO 248479   
4 John Coppin (1 - Cat1)   Belton, TX 247280   
5 Christian Helmig   Highland Village, TX 245316   
6 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   
7 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   
8 David Wenger   Austin, TX 89282   
9 Logan Hutchings      
10 Tristan Uhl   Austin, TX 168160   
11 Kolt Bates   Bedford, TX 194640   
12 Gilberto Porras   El Paso, TX 69097   
13 Carlos Vargas   Kingwood, TX 177122   
14 Phil Wikoff   Austin, TX 117896   
15 Steven Wheeler   Austin, TX 152962   
16 Juan Pablo Villela      
17 John McAllister   Fort Worth, TX 206241   
18 Mat Stephens (2 - Cat1)   Dallas, TX 178970   
19 Ronald Strange   Pearland, TX 248703   
20 Tyler Jewell   Austin, TX 168914   

Men - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Burke   Mckinney, TX 201325   
2 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   
3 Jack Stepczynski (1 - Cat4)   Fort Worth, TX 164777   
4 Kurt Joseph   Austin, TX 266490   
5 Joseph Howard   Dallas, TX 126617   
6 John Emerson   Dallas, TX 251354   
7 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   
8 Richmond Frasier   Boerne, TX 58520   
9 Michael Ramsey   Midland, TX 247554   
10 Kelly Brown   Midland, TX 126012   
11 Paul Marabito   Savage, MN 209198   
12 Karl Kupecz   Austin, TX 215061   
13 Kevin Barton   San Antonio, TX 204437   
14 Rafael Garcia   Round Rock, TX 288359   
15 Jimmie Vaughan   Fredericksburg, TX 203868   
16 Richard Miller   Dallas, TX 113870   
17 Andy Andreasen   Houston, TX 216724   
18 John Eder   Dallas, TX 176076   
19 Jordan Chaney   Dallas, TX 151023   
20 Stephen Mathias   Albuquerque, NM 219183   
21 Glenn Thompson (1 - Cat3)   Midland, TX 50861   
22 Blair Jones   San Antonio, TX 63092   
23 Patrick Dougherty   Ft Worth, TX 55980   
24 Damon RW Wiseman   Lubbock, TX 17072   
25 Adolfo Alzate   Richmond, TX 272699   

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Skowronek   Valley View, TX 200360   
2 Bryan Leuenberger   Austin, TX 221765   
3 Graeme Mardon   Houston, TX 46383   
4 Jay Prestipino   Plano, TX 220795   
5 Frank Kurzawa   Austin, TX 66479   
6 Leroy LeFlore   Galveston, TX 209633   
7 Stephen Norris   Fort Worth, TX 204825   
8 Bill Shirer   Dallas, TX 32500   
9 David Parks   Dallas, TX 45770   
10 Duane Neu   Denton, TX 155372   
11 Seymour Goldstein   Austin, TX 47234   
12 Terry Parrish   Fort Worth, TX 260284   
13 L Scott Porter   Flower Mound, TX 28463   
14 Michael Haney   Austin, TX 45425   
15 David Wolfe   Austin, TX 38782   
16 Hill Swift   Houston, TX 241076   
17 Dan Lundeen   Houston, TX 231659   
18 John Bartle   Austin, TX 138637   
19 Richard Hall   Austin, TX 210488   
20 Andy Orsa   Belleville Il 227944   
21 Steve McConathy   Houston, TX 282239   
22 Robert Dickerson   San Antonio, TX 165310   
23 Michael Shirk (1 - Cat4)   Austin, TX 195421   
24 Rickey Wilson   Arlington, TX 73873   

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Jones   Lubbock, TX 58753   
2 Steve James   Austin, TX 55172   
3 Charles Hetrick   Edmond, OK 62551   
4 Michael Knoll   Bartonville, TX 49809   
5 Armand Phillippi   Fort Worth, TX 254801   
6 Steve Betton (1 - Cat3)   Midland, TX 55698   
7 Tommy Cole   Fredericksburg, TX 222977   
8 Stephen Bennett   Littleton, CO 68855   
9 Larry Farley (1 - Cat4)   Lubbock, TX 175614   

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlo Villarreal   Mcallen, TX 303566   
2 Christian Bergh   Dripping Springs, TX 259586   

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mino Giunta   Austin, TX 305070   
2 Jay Yu   Elpaso, TX 306674   
3 Jordan Oroshiba   Austin, TX 295212   
4 Tommy Higgins   Austin, TX 292831   
5 Nick Green   Rockport, TX 305071   
6 Victor Perez      

Women - Cat1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Robertson   Dallas, TX 288678   
2 Daniela Garcia   Alhambra, CA 205934   
3 Helene Carabin   Nichols Hills, OK 189404   
4 Kristen Andreasen   Houston, TX 216725   
5 Christine Sieja   Trophy Club, TX 286264   
6 Priscilla Cazer   Little Rock, AR 193799   
7 Jennifer Buntz   Albuquerque, NM 46309   
8 Teresa Newman   Midland, TX 207240   
9 Sheri Rothe   Austin, TX 221312   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deena Clayton   Houston, TX 308644   
2 Katrina Perry      
3 Jennifer Mix   Houston, TX 289080   
4 Teresa Mitchell   Austin, TX 297013   
5 Betty Hodges   Gainesville, GA 270845   
6 Lisa Shaw   Katy, TX 300081   
7 Kelly LaCour   Mansfield, TX 229721   
8 Kimberly Zurek   Lewisville, TX 311861   
9 Minna Miller   Austin, TX 287375   
10 Jessica Russell   Austin, TX 288872   
11 Cindy Phillippi   Fort Worth, TX 254800   
12 Amy McNair   Austin, TX 272647   
13 Gracie Alvarado V   Round Rock, TX 241812   
14 Kelley Davis   Austin, TX 306439   
15 Sheila Fruhling   Richardson, TX 202264   
16 Shirely Gonzales   San Antonio, TX 278598   
17 Sandi Varela   Austin, TX 296503   
18 Rachel Robinson      
19 Lisa Reeve   Temple, TX 288632   
20 Cheryl Lowe   Las Cruces, NM 238427   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Forrest   Austin, TX 247235   
2 Erin Reedy   Amarillo, TX 248750   
3 Lindy Alton   Austn, TX 240559   
4 Megan Baab   Euless Texas  240318   
5 Celina Richardson   West Lake Hills, TX 255934   
6 Katja Heinicke   Dallas, TX 273706   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaShimanoBonk BreakerOSMOCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee