Race Results for
Marion Classic Criterium
Marion, IN
(Event Information)
Criterium on 07/03/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Young   Boulder, CO 279095   
18 Weston Luzadder   Carmel, IN 240464   
19 Andrew Llewellyn   Louisville, KY 222859   
DNF Joseph Kukolla   Indianapolis, IN 187714   

Men - Pro Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 James Stemper      
3 Jeremy Grimm   Orrville, OH 187082   
4 Robert bush      
5 David Williams   Grand Rapids, MI 225765   
6 Brett Stewart   Indianapolis, IN 206762   
7 Aaron Hubbell   Durham, NH 54434   
10 Ryan Zook   Naperville, IL 63700   
11 Chad bURDZILAUSKAS      
13 Ryan Good   Cincinnati, OH 251528   
14 Alex Voitik   Champaign, IL 184412   
15 Erik Hamilton   Boulder, CO 238111   
16 Declan Doyle   Indianapolis, IN 67486   
17 Timothy Hall   Leo, IN 115242   
20 Brandon Feehery   Homewood, IL 193035   
21 Gregory Christian   St Simons Is Ga 186412   
22 Timothy Hargrave   Louisville, KY 275858   
23 Andrew Otte   West Lafayette, IN 281578   
24 Thomas Cox   Bloomington, IN 8003   
25 Brad Schaeffer   Indianapolis, IN 206320   
26 Patrick Harkins   Nashville, TN 224049   
27 Nathaniel Williams   Grand Rapids, MI 220678   
28 Jon Lazard   Marion, IN 55674   
29 Joseph Bosemer   Louisville, KY 237064   
31 Doug Fagan   Indianapolis, IN 205802   
32 Christopher Nevitt   Louisville, KY 259511   
33 Samuel Hartman   Louisville, KY 270843   
DNF FRANCISCO CARDENAS      
DNF Matthew Light   Warsaw, IN 277747   
DNF Chad Salla   Greenville, SC 228233   
DNF Steven Gaylor   Prospect, KY 47637   
DNF Derek Graham   Cedar, MI 102695   
DNF Robert Martin   Brecksville, OH 49126   
DNF Daniel Lawrence   Kenosha, WI 224833   
DNF JESSE JOHNSON      
DNF JOHN RYAN      
DNF Benjamin Weaver   Columbus, IN 107684   
DNF Matt Jones   Indianapolis, IN 239173   
DNF Douglas Ansel   South Bend, IN 213223   
DNF Brian Easter   Skokie, IL 249952   
DNF Gregg Rokosh   Prospect, KY 211137   
DNF SHANE FEEHERY      
DNF Jason Mygrant   Noblesville, IN 58623   
DNF Richard Toler   Dayton, OH 66088   
DNF Jaime Lopez   Carmel, IN 60035   
DNF James Heth   Upland, IN 265351   
DNF Curtis Tolson   Louisville, KY 46006   
DNF Russell Reed (Cat3)   Seymour, IN 237418   
DNF James Walter   Colorado Springs, CO 241873   

Men - Pro Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 James Baldesare   Kent, OH 63797   
DNF Brett Lane   Gosport, IN 229989   

Men - Pro Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Kevin Attkisson   Louisville, KY 201060   
12 Brian Baker   Louisville, KY 128381   
30 Gregory Strock   Martinsville, IN 34438   
DNF J Skiles Keith   Louisville, KY 65997   
DNF Harry Clark   Carmel, IN 65323   

Men - Pro Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF David Lewis   Huntertown, IN 200944   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Tim Hall   Banner Elk, NC 179788   
DNF Timothy Hargrave   Louisville, KY 275858   
DNF George Geier   Marion, IN 46633   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Grimm   Orrville, OH 187082   
2 Curtis Tolson   Louisville, KY 46006   
3 Patrick Harkins   Nashville, TN 224049   
4 Darin Marhanka   Pickens, SC 51475   
5 Chris Kroll   Bloomington, IN 188069   
6 Gary Painter   Ft Wayne, IN 49932   
7 Aaron Hubbell   Durham, NH 54434   
8 Robert Martin   Brecksville, OH 49126   
10 Harry Clark   Carmel, IN 65323   
11 Thomas Cox   Bloomington, IN 8003   
12 Timothy Hargrave   Louisville, KY 275858   
13 David Lewis   Huntertown, IN 200944   
14 Jason Mygrant   Noblesville, IN 58623   
15 JOHN RYAN      
18 Steven Gaylor   Prospect, KY 47637   
20 Damianos Maggos   Carmel, IN 74415   
21 ALAN STANDLEY      
23 Robert Brooks   Indianapolis, IN 4981   
24 Gregg Ness   Huntington, IN 313774   
25 Russell Reed (1 - Cat3)   Seymour, IN 237418   
27 Gregg Rokosh   Prospect, KY 211137   
29 Mark Ellis   Indianapolis, IN 10703   
32 Brian Easter   Skokie, IL 249952   
33 Benjamin Weaver   Columbus, IN 107684   
34 Aaron Hubbell   Durham, NH 54434   
35 Kenton Rekeweg   Fort Wayne, IN 100861   
36 Michael Langan   Indianapolis, IN 59681   
37 Timothy Hall   Leo, IN 115242   
38 Jon Lazard   Marion, IN 55674   
DNF Darren Reno (Cat2)   Indianapolis, IN 63745   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
16 Karim Abdelkader   Bloomington, IN 41398   
17 Eric Anderson   Indianapolis, IN 42611   
26 Gregory Strock   Martinsville, IN 34438   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
19 Kent Menzel   Greencastle, IN 108690   
22 Kevin Noone   Indianapolis, IN 66206   
28 Jeff Rhodes   Zionsville, IN 299765   
31 Kevin Noone   Indianapolis, IN 66206   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Kirk Weesner (1 - Cat4)   Fort Wayne, IN 257353   
17 Andrew Morrow   Auburn, IN 308414   
22 Dan Hiller   Portland, IN 300475   
30 joshua frankum   Peru, IN 300424   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
11 Jason Carpenter (1 - Cat4)   Galena, OH 281858   
15 Chad Lewis   Bloomington, IN 64551   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Atwell   Bloomington, IN 212166   
2 Richard Stuart   Indianapolis, IN 297948   
3 Greg Fraze (1 - Cat4)   Velpen, IN 310566   
4 Jason Mulawa   Clinton Township, MI 310681   
5 Gregg Ness   Huntington, IN 313774   
6 Mark Alford   Indianapolis, IN 307004   
7 Samuel Dobrozsi   Loveland, OH 235804   
8 Matthew Grate   Waterloo, IN 310372   
12 Brian Jackson   Decatur, AL 196595   
13 Dodd Kattman   Roanoke, IN 311630   
14 Jeffrey Ryan   Indianapolis, IN 192058   
15 Andy Heikes   Saint Paul, MN 305978   
18 Kyle Strait   Indianapolis, IN 313336   
19 DAVID ROHRER      
20 Renato Sosa   Centerville, OH 292086   
23 Matt Tanner   Carmel, IN 221474   
24 Eric Anderson   Bloomington, IN 266766   
25 Matthew Allen   Lafayette, IN 297739   
26 CHAD KUHN      
27 TODD STRONG      
28 Corey Everhart   Nobesville, IN 281725   
29 Sam Williamson      
31 Jonathan Draheim   Trabuco Canyon, CA 314346   
32 Mark Toler      
33 GARRETT WASS      
34 Creighton Suter (2 - Cat4)   Lafayette, IN 319832   
35 Mick Stewart   Fort Wayne, IN 311860   
36 Reid Flood   Bargersville, IN 306745   
37 Pat Herrick   Auburn, IN 293500   
39 Kristopher Brownlee   Bristol, IN 273586   
40 CHRISTOPHER BLAIR      
42 SCOTT BERGER      
43 Thomas Ward (1 - Cat5)   Peru, IN 306358   
45 Juan Gureea      
46 David Trapp (2 - Cat5)   Mishawaka, IN 319594   
47 SEAN BOWMAN      
48 JEFF WASS      
49 Joshua Kush   Martinsville, IN 281852   
50 TYLER ESPICK      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREOSMOSierra NevadaShimanoSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee