Race Results for
Blast the Mass - MSC #5
Snowmass Village, CO
(Event Information)
Cross Country on 07/11/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Thelen   Colorado Springs, CO2:24:38 200176  580 Feedback Sports
2 jonathan williams   Taos, NM2:26:27 299793  848 Team FI Taos
3 Cameron Gallegos   Boulder, CO2:32:58 307894  713 
DQ Alex Coleman   Edwards, CODSQ 7348  903 Street Swell

Men - CAT 3 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Blevins   Durango, CO59:22.6 255493  656 Get Out / Durango Devo
2 pete landry   Gunnison, CO1:17:10 320272  743 Alpine Ortho
3 Chase Willie   Longmont, CO1:22:07 298487  674 SMBA
4 Brendan Collins   Dillon, CO1:27:04 321428  838 

Men - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Templin   Thornton, CO1:08:39 303816  582 
2 Clay Bonar   1:23:18  882 
3 Henry Larson   Durango, CO1:33:39 312378  841 Durango Devo

Men - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Stevens   Leadville, CO1:07:54 34096  644 Colorado Custom Wood Floors
2 Whit Ward   1:08:58  879 
3 Adam Cornely   New Castle, CO1:12:44 317616  745 
4 Stephen Gross   1:17:20  887 

Men - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Johnson   1:13:00  789 
2 Jon Bernhard   Buena Vista, CO1:14:32 224891  895 Amicas / South Central Racing
3 Rich Larson   Durango, CO1:17:20 302077  840 Durango Wheel Club
4 Douglas Chinn   1:17:20  552 
5 Daniel Lindsey   Highlands Ranch, CO1:20:22 303859  562 Team Evergreen Racing

Men - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keegan Swirbul   Carbondale, CO1:08:29 294387  513 Basalt Bike & Ski
2 Luke Falcone   Salem, OR1:13:09 314394  892 CRMS
3 Joe Christiansen   Lyons, CO1:13:17 295821  626 Redstone Cyclery
4 Hudson McNamee   1:18:25  748 Basalt Bike & Ski
5 Alec Schaffer   Steamboat Springs, CO1:20:38 296377  542 SSWSC/MOOTS
6 Quin Ralston   Colorado Springs, CO1:22:11 305172  881 
7 Dane Dixson   Steamboat Springs, CO1:25:04 295758  898 Moots/Honey Stinger
8 Evan Weinman   Steamboat Springs, CO1:30:56 294829  522 SSWSC/Moots
9 Luke Smith   1:33:15  735 Aspen Valley Ski Club
10 Erik Petersen   Steamboat Springs, CO1:39:30 313894  890 SSWSC
11 David Duesbout   Gunnison, CO1:41:12 319656  746 Alpine Ortho

Men - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Creger   Littleton, CO1:14:24 319494  863 Club Treads.com / Trek
2 Justin Hemmer   Grand Junction, CO1:18:23 311799  834 LiveTrainRace.com
3 Travis Chapman   Greeley, CO1:18:31 309188  861 Livetrainrace.com
4 Jeffrey Baker   Brookfield, CT1:18:52 265301  529 
6 Michael Vandamme   1:21:13  836 Papa Grows Funk
7 Michael Barrett   1:30:33  833 Tiger

Men - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jp Hutchens   1:09:27  901 
2 Brian McCall   Carbondale, CO1:09:48 23189  600 Basalt Bike and Ski
3 bryan klahn   Palisade, CO1:13:18 286979  859 
5 Jeremy Wolf   Carbondale, CO1:14:27 314264  686 
6 John Gvazdinskas   1:19:54  739 
7 Ryan Bradley   1:21:11  757 
8 Craig Gregory   1:24:00  503 Javelina Cycles & WTB
9 Jeremy Templin   Thornton, CO1:27:51 288038  581 Colorado SingleTrack

Men - CAT 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Nesbitt   Bailey, CO1:14:34 311671  592 COMotion Sports/Yeti
2 Erik Judson   Golden, CO1:18:47 47686  858 Seek One Racing/Innovative Office
3 John Eatwell   1:21:53  532 Live Train Race
4 Mark Nudelman   Thronton, CO1:22:45 320434  669 
5 Douglas Robison   Lakewood, CO1:22:55 183223  655 Amicas/SCR
6 Scot Corn   Broomfield, CO1:22:59 77731  570 Bunny Hop
7 Andrey Guidera   Newport, RI1:25:48 14380  860 Livetrainrace.com
8 John Ryan   Dillon, CO1:25:54 253733  900 
9 Ian Jardine   Colorado Springs, CO1:27:05 285734  608 Team Colorado Single Track
10 Michael Cook   Aspen, CO1:33:38 277690  622 The Next Level
11 Matt Lydens   1:34:34  896 
12 Andy Ramirez   Superior, CO1:35:16 176007  854 

Men - CAT 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Hogan   Snowmass Village, CO1:21:52 296205  509 
2 Dennis Dodson   Aspen, CO1:22:11 9677  894 
3 Les Schafer   Frederick, CO1:30:00 307123  696 Sports Garage

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Gaston   Aspen, CO1:52:54 301065  516 
2 Colton Andersen   Durango, CO1:54:16 301174  661 Rocky Mountain Chocolate Factory
3 Jake White   Cambridge, MA2:01:38 300810  906 Podium Sports/Rocky Mountainn
4 Samuel Morrison   Boulder, CO2:08:00 265086  904 
5 Stewart Gross   Boulder, CO2:09:31 244368  886 Team Alpine Orthopaedics
6 Brian Firle   Boulder, CO2:10:04 282337  614 RockyMounts/Izze
7 Drew Hogg   College Park, MD2:11:31 260582  905 RGF Solutions
8 Tyler Eaton   Edwards, CO2:15:33 293726  741 Pedal Power
9 Jason Haney   Fort Collins, CO2:16:17 250577  872 Trek Mountain Co-op
10 Eric Rubottom   Eagle, CO2:29:37 246645  738 DeathRow Velo
11 Andrew Morrison   Denver, CO2:35:29 312844  594 

Men - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason LaPointe   Carbondale, CO1:58:17 188873  535 ESC / Basalt Bike & Ski
2 Joel Mischke   Basalt, CO1:58:38 77727  654 Basalt Bike & Ski
3 David Ochs   Crested Butte, CO2:00:33 179668  725 Alpine Ortho Cycling
4 Robb Parsons   Grand Junction, CO2:02:14 310142  667 LiveTrainRace.com
5 Gibb Kentz   Glenwood Springs, CO2:05:20 272395  690 
6 Scott Gordon   Boulder, CO2:06:32 80189  908 CoMotion- Yeti
7 Campbell Levy   Centennial, CO2:07:42 116610  546 PCL/Yeti
8 Keith Collins   Denver, CO2:07:48 226498  624 Bach Builders
9 Joshua Cullen   New Castle, CO2:08:26 149664  717 Honey Stinger / Trek
10 Jake Lueckel   Lakewood, CO2:09:38 76599  672 bikeparts.com
11 Jason Wright   Aspen, CO2:09:57 227693  726 ESC/Basalt Bike & Ski
12 Michael Hayes   Carbondale, CO2:11:11 107669  677 Honey Stinger/Trek
13 Thomas Grant   Boise, ID2:11:22 13911  544 BODE
14 Tyson Kaman   Fort Collins, CO2:16:16 99202  607 Yardbird Racing
15 Doug Dupuie   Denver, CO2:23:51 76455  561 COMotion Sports / Yeti
16 Ryan Schultz   Grand Junction, CO2:27:50 240082  637 Comotion Sports/Yeti Cycles
17 Ben Truitt   Lakewood, CO2:32:32 198770  670 PCL Construction / Yeti Cycles

Men - CAT 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Hill   Aspen, CO2:00:26 300928  729 Aspen Bike Rentals and Tours
2 Michael Scanlon   Snowmass Vlg, CO2:02:01 115426  884 Basalt Bike & Ski
3 Wade Wilderman   Fraser, CO2:04:33 38221  635 Team Totally Wired
4 Mark Roebke   Avon, CO2:05:06 30355  543 
5 Mike Driver   Fruita, CO2:22:07 294288  618 Livetrainrace.com

Men - CAT 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Burtoni   Durango, CO2:14:36 5632  512 Rocky Mtn Chocolate Factory
2 Jordan Swenson   Park City, UT2:29:38 34806  531 Cole Sport
3 Bonifacio Sandoval   Arvada, CO2:33:30 246269  737 Comotion Sports/ Yeti Racing
4 Karl Schindler   Tucson, AZ2:50:53 100996  519 ur mommas racing

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Len Zanni   Steamboat Springs, CO1:57:00 39400  12 Honey Stinger/ Trek
3 Tim Allen   Golden, CO1:58:35 161831  98 Niner-Ergon
4 Travis Scheefer   Gunnison, CO2:00:15 173190  97 Alpine Orthopaedics
5 Matt Shriver   Durango, CO2:01:06 110703  
6 Max Taam   Aspen, CO2:03:14 145040  96 Honey Stinger / Trek
7 Jan Koles   Winter Park, CO2:06:30 222615  53 Mafia Racing
8 Ryan Dorsey   Woodland Park, CO2:06:39 279201  14 Honey Stinger/Trek
9 Kelly Magelky   Denver, CO2:08:04 199904  108 Trek / Bontrager / Ayup
10 Bryan Dillon   Gunnison, CO2:10:01 319354  103 Alpine Orthopaedics
11 David Olson   Sturgis, SD2:11:13 275854  37 Quarq / Rushmore Mountain Sports
12 Jason Young   Boulder, CO2:11:33 43908  42 Feedback Sports
13 Benjamin Portilla   Oakland, CA2:12:31 208016  101 Honey Stinger/ Trek
14 Jeffrey Irwin   Gunnison, CO2:16:06 17429  106 Alpine Orthpaedics
15 Jordan Williford   Boulder, CO2:19:26 246497  15 Bach Builders
16 Dylan Stucki   Durango, CO2:47:23 192016  99 Mafia Racing

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keegan Swenson   Park City, UT1:00:28 282247  530 Cole Sport
2 Drake Uriguen   Fruita, CO1:31:00 279628  574 live train race

Women - CAT 3 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey Swirbul   Carbondale, CO1:11:00 294388  514 Basalt Bike & Ski
2 Laurel Rathbun   Monument, CO1:21:47 201838  520 Holowesko-Felt-Garmin
3 Avra Saslow   Durango, CO1:22:02 294397  893 Get-Out!
4 Mikaela Lodl   Arvada, CO1:31:01 313860  602 Wheat Ridge Cyclery
5 Meagan Collins   Dillon, CO1:35:29 321424  837 
6 Mina Anderberg   Boulder, CO1:38:15 269982  897 Flatiron Flyers

Women - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Nesbitt   Bailey, CO1:34:10 316930  591 
2 Jenifer Ralston   1:51:19  883 

Women - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee blevins   Durango, CO1:28:30 278472  657 Get Out / Durango Devo
2 Emily Schaldach   Durango, CO1:35:55 314034  659 Get Out!

Women - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Beisel   1:28:44  749 
2 Arly Landry   Gunnison, CO1:37:14 321224  744 Alpine Ortho
3 Sarah Dixson   Laramie, WY1:40:54 295474  889 

Women - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Willa Johnson   Boulder, CO1:34:18 244213  716 Title Nine

Women - CAT 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Stimac   1:30:43  899 Team High Maintenance
2 Jennifer Cram   1:33:22  891 
3 Mary Tesitor   Durango, CO1:47:09 172908  500 

Women - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linnea Dixson   Steamboat Springs, CO1:18:10 295757  888 Moots / SSWSC
2 Joan Walker   Fort Collins, CO1:33:57 264198  740 Get out!
3 Karen Brocket   Raytown, MO1:37:38 287354  902 SKC Racing

Women - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirsten Kuhn   Edwards, CO2:27:34 282440  501 
4 Kathryn Chinn   Albuquerque, NM2:13:21 258226  551 

Women - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Thelen   Colorado Springs, CO2:32:48 245202  515 Feedback Sports
2 Sarka Ruzickova   Winter Park, CO2:40:33 261623  572 YetiBeti
3 Talitha Vogt   Lakewood, CO3:04:57 290689  579 Tough Girl/ SCOTT

Women - CAT 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Gonzales   Aspen, CO2:29:28 13606  907 ESC/ Basalt Bike & Ski
2 Pam Seidler   Carbondale, CO2:43:42 277022  587 Basalt Bike and Ski
3 Lynne McDade   Lakewood, CO2:44:12 320830  598 COMotion Sports/Yeti
4 Kathryn Judson   Arvada, CO2:55:19 47161  857 Seek One Racing/Innovative Office
5 Rose Alford   Steamboat Springs, CO3:00:49 290015  694 Honey Stinger / Trek

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Huck   Boulder, CO2:06:33 194901  24 Tokyo Joes
2 Kelley Cullen   New Castle, CO2:07:46 231955  45 Honey Stinger / Trek
3 Jennifer Gersbach   Durango, CO2:13:14 191239  102 Maverick
4 Teal Stetson-Lee   Reno, NV2:13:30 252205  52 Rocky Mountain Chocolate Factory
5 Sarah Anderson   Carbondale, CO2:13:40 161701  56 Honey Stinger/Trek
6 Jari Kirkland   Crested Butte, CO2:15:04 215406  94 Team Alpine Orthopedics
7 Laura Anderson   Crested Butte, CO2:21:02 165743  105 Alpine Orthopaedics
8 Rebecca Gross   Golden, CO2:41:35 176014  92 Velo Bella
9 Sonya Bugbee   Lakewood, CO2:46:37 228971  21 Yeti Beti

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoBonk BreakerOSMOUSACDFSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee