Race Results for
HollyWood Cycles/Summit Criterium
Rosemount,, MN
(Event Information)
Criterium on 07/20/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Falkowski   Lakeville, MN 322608   
2 Ben Balla      
3 Josh Smith      
4 Andy Luce   Bloomington, MN 314754   
5 Carl Schneider      
6 Nathaniel Altom   Elkridge, MD 297729   
7 Alain Crosfield      
8 David Uppgaard   Saint Paul, MN 316044   
9 Michael Schneider      
10 Chris Dorman   Shakopee, MN 299658   
11 Logan Brueck   Saint Paul, MN 316048   
12 Samuel Knuth   Bloomington, MN 297842   
14 Jason Urbanski   Saint Paul, MN 312286   
15 Geoffrey Alexander      
16 Keir Stiegler   Plymouth, MN 279658   
17 Ross Jacofucci      
18 Benjamin Cox   Woodbury, MN 313208   
19 Mark Fiddler   Minneapolis, MN 293961   

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Hanna   Minneapolis, MN 51211   
2 Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   
3 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   
4 William Mayavski   St. Paul, MN 23025   
5 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615   
6 Gregory LaVick   St. Paul, MN 20517   
7 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN 182827   
8 Fred Mills   Saint Louis Park, MN 261006   
10 Joseph Hamlin   Inver Grove Heights, MN 225985   
11 Peter Maxwell   Minneapolis, MN 23007   
12 Brent Binkowski   Carlsbad, CA 59531   
13 Dag Selander   Hudson, WI 93949   
14 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   
15 Bruce Martens   Saint Paul, MN 212731   
16 Adam Froemming   Edina, MN 160145   
17 Mike Johnson   Minnetonka, MN 76631   
18 Laszlo Alberti   Minneapolis, MN 193347   
19 chris alme   Saint Paul, MN 281584   
21 Spencer Haugh   Dorchester, MA 214228   
22 Micah Moran   Waterloo, WI 145996   
23 Mitch Nordahl   Anoka, MN 312426   

Men - Cat 3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Hamlin   Inver Grove Heights, MN 225985   
2 Don Schmeichel   Andover, MN 92247   
3 Chad McGuire   Shakopee, MN 23528   
5 Geoffrey Alexander      
6 Brian Hanson      
7 Andy Luce   Bloomington, MN 314754   
8 Pascal Dalseth      
9 Mark Leppke   Minneapolis, MN 267806   
10 Mike Berkopec   Eagan, MN 3460   
11 Alain Crosfield      
12 Nathan Birkmeier   Andover, MN 147127   
13 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   
14 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   
15 Don Dilla (1 - Cat5)   Eagan, MN 310292   
16 Peter Thurmes (1 - Cat4)   Little Canada, MN 35562   

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558   
2 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317   
3 Heather George   Apple Valley, MN 293715   
4 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN 158605   
5 Lisha Herold   Oakdale, MN 307621   
6 Alynn Kakuk   Plymouth, MN 260620   
7 Niki Reker   Little Canada, MN 308210   
8 Nicole Waxmonsky-Tu (1 - Cat3)   Saint Paul, MN 277897   
9 Rachel Lathrop      
10 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   
11 Joanna Bechtel   Oakland, CA 272856   
12 Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763   
13 Gina McCrone   Minnetonka, MN 318846   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOSpyShimanoUSACDFSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee