Race Results for
HollyWood Cycles/Summit Criterium
Rosemount,, MN
(Event Information)
Criterium on 07/06/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin OBrien   Minneapolis, MN 319334   
2 Keir Stiegler   Plymouth, MN 279658   
3 Jeff Annesley   Minneapolis, MN 314000   
4 Mark Fiddler   Minneapolis, MN 293961   
5 Matthew Rengo   Blaine, MN 311847   
6 Eric Serantoni   South St. Paul, MN 310312   
7 Ted Siefkes   Burnsville, MN 181584   
8 Cody Goett      
9 Joel Ingvalson   Minneapolis, MN 225349   
10 Josh Collins      
11 Michael Turnbull   Madison, WI 299634   
12 Bradley Guertin   Saint Paul, MN 316492   
13 Benjamin Cox   Woodbury, MN 313208   
14 Andy Luce   Bloomington, MN 314754   
15 Brandon Bartlett   Woodbury, MN 305365   
16 Nick Mele   Eagan, MN 297889   
17 Nathaniel Altom   Elkridge, MD 297729   
18 Chris Dorman   Shakopee, MN 299658   
19 Mike Trench   Richfield, MN 248928   
20 Todd Hoekstra   St Paul, MN 314978   
21 John Masiulig      
22 Jay Obenauer   Minneapolis, MN 295704   
23 Alec Porter   Saint Paul, MN 311313   
24 Aaron Ehlers   Saint Paul, MN 321436   
25 Wesley SaundersPearce   North St Paul, MN 313114   
26 Quang Vo   Blaine, MN 314090   
27 Justin Young   St. Louis Park, MN 299006   
28 Jason Urbanski   Saint Paul, MN 312286   
29 Andrew Oman   Minneapolis, MN 115423   
30 Nathan Jahnke      
99 Logan Brueck   Saint Paul, MN 316048   

Men - Cat 3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN 182827   
2 Keir Stiegler   Plymouth, MN 279658   
3 Taylor Kobayashi   Woodbury, MN 299129   
4 Adam Gorski   Minneapolis, MN 246159   
5 Daniel Stocker   Minneapolis, MN 262150   
6 Gregory Alexander   Woodbury, MN 298718   
7 Fred Mills   Saint Louis Park, MN 261006   
8 Alex Pausteck   Cottage Grove, MN 313242   
9 Chad McGuire   Shakopee, MN 23528   
10 Cody Goett      
11 Charles Spanjers   State College, PA 314112   
12 Andy Luce   Bloomington, MN 314754   
13 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095   
14 Robbie Halvorson   San Jose, CA 288314   
15 Jeff Lombardo   Old Town, ME 303490   
16 Bruce Martens   Saint Paul, MN 212731   
17 Matt Swenson   Minnetonka, MN 300729   
18 Kasey Bacso   Plymouth, MN 296247   
19 Nathaniel Shea   Edina, MN 274359   
20 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416   
21 Jeffrey Longmcgie   Lakeville, MN 280085   
22 Ryan Krug   Eagan, MN 292827   
23 Quang Vo (1 - Cat5)   Blaine, MN 314090   
24 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   
25 Andrew Neuser   St. Paul, MN 293420   

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   
2 Adam Alexander      
3 Ryan Huffman   Minneapolis, MN 245684   
4 David Zimmermann   Saint Paul, MN 135976   
5 David Block (1 - Cat2)   Plymouth, MN 241507   
6 Marc Codrington      
7 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   
8 James Lockwood   St Paul, MN 128526   
9 Todd Heiser   Savage, MN 92909   
10 Jay Woller   St. Louis Park, MN 41777   
11 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   
12 Sean Mailen   Minneapolis, MN 251907   
13 Rug Ashton      
14 Andrew Kruse   Minneapolis, MN 160686   
15 Pascal Dalseth (2 - Cat2)   Apple Valley, MN 8562   
16 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471   
17 Christopher Smith   Minneapolis, MN 118619   
18 James Parker   Saint Paul, MN 254489   
20 Roger Smart      
21 Dag Selander   Hudson, WI 93949   
22 Bruce Martens   Saint Paul, MN 212731   
23 William Mayavski   St. Paul, MN 23025   
24 Robert Danneker   Minneapolis, MN 241592   
26 Ron Scherer   Bloomington, MN 63494   
27 Mike Johnson   Minnetonka, MN 76631   
28 Michael Tocko   St. Paul, MN 58052   

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Mayavski   St. Paul, MN 23025   
2 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   
3 Jay Woller   St. Louis Park, MN 41777   
4 Don Schmeichel   Andover, MN 92247   
5 Laszlo Alberti   Minneapolis, MN 193347   
6 Ron Scherer   Bloomington, MN 63494   
7 Mike Johnson   Minnetonka, MN 76631   
8 James Parker   Saint Paul, MN 254489   
9 Michael Tocko   St. Paul, MN 58052   
10 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   
11 James Lockwood   St Paul, MN 128526   
12 Todd Heiser   Savage, MN 92909   
13 Gregory Kondrasuk   Minneapolis, MN 19616   
14 chris alme   Saint Paul, MN 281584   
15 Christopher Smith   Minneapolis, MN 118619   
16 Dag Selander   Hudson, WI 93949   
17 Scott Robertson      
18 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   
19 Jared Roy (1 - Cat3)   Portland, OR 77759   
20 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   

Men - Cat 3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Schmeichel   Andover, MN 92247   
2 Chad McGuire   Shakopee, MN 23528   
3 Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   
4 chris alme   Saint Paul, MN 281584   
5 Bryan Butts (1 - Cat4)   St. Paul, MN 200975   
6 Clayton McLagan   Forest Lake, MN 206756   
7 Steven Redelsperger   Minneapolis, MN 29349   
8 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   
9 Mike Berkopec   Eagan, MN 3460   
10 Nathaniel Shea   Edina, MN 274359   
11 Jared Roy (1 - Cat3)   Portland, OR 77759   
12 Marc Kermisch   Maple Grove, MN 80629   
13 Mark Long   St Paul, MN 254201   
14 Kevin Westman (2 - Cat4)   Cedar Rapids, IA 254270   
15 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   
16 Frederick Gray   Minneapolis, MN 246498   
17 Ted Siefkes (3 - Cat4)   Burnsville, MN 181584   
17 donald berry   Stillwater, MN 312654   
17 Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510   
17 Quang Vo (1 - Cat5)   Blaine, MN 314090   
17 Gregory McCrea   Houston, TX 53217   

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elena Dorr   Chicago, IL 225028   
2 Joanna Bechtel   Oakland, CA 272856   
3 Alexandra Kerl (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 240408   
4 Terra James   Minneapolis , MN 281803   
5 Alissa Maglaty   Oakland 288500   
6 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   
7 Heather George   Apple Valley, MN 293715   
8 Alynn Kakuk   Plymouth, MN 260620   
9 Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763   
10 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558   
11 Niki Reker   Little Canada, MN 308210   
12 Jackie Pribyl (1 - Cat4)   Stillwater, MN 317376   
13 Katie Hoglund      
14 Kylee Ehlers      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerUSACDFCUOREShimanoSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee