Race Results for
Butler County Stage Race
Butler, PA
(Event Information)
Criterium on 07/17/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andreas Fliessgarten      Team Schwalbe Trier
2 Max Korus   Woodside, CA 290610   Penn State Hershey Cancer Institute
3 Nicholas Reinert   Mertztown, PA 191021   Van Dessel Factory Team
4 Brett Kielick   Philadelphia, PA 258581   QCW Cycling
5 Stephen Cummings   Pittsburgh, PA 201402   Fort Pitt Velo
6 John Rowley (1 - Cat2)   Pittsburgh, PA 175925   Indiana Regional Medical Center
7 Andrew Seitz   New York, NY 291272   Allegheny Cycling Association
8 Colin Sandberg   Philadelphia, PA 119361   Penn State Hershey Cancer Institute
9 Nicholas Rogers   Philadelphia, PA 290087   QCW Cycling
10 Stephen Schott   Coraopolis, PA 247323   Cleveland Clinic Sports Health - RGF Cycling Team pb Felt Bicycles
11 Edward Grystar   Oakmont, PA 244283   Three Rivers Bicycle Club
12 Mike Stubna   Philadelphia, PA 222437   Fort Pitt Velo
13 Micheal Jernigan   Lexington, KY 178469   Pittsburgh Elite Velo
14 Dan Greene   Pittsburgh, PA 172784   Iron City Bikes
15 Eric Lundgren   Pittsburgh, PA 264778   Iron City Bikes
16 Robert Stumpf   Beaver, PA 259653   Fort Pitt Velo
17 S Charles Zamastil   Wichita Falls, TX 275731   QCW Cycling
18 Samson McHugh   Pittsburgh, PA 290653   University of Pitt
19 Steven Kurpiewski   Pittsburgh, PA 265551   Iron City Bikes
20 Jared Babik   Pittsburgh, PA 165571   Indiana Regional Medical Center
21 Brian Hoffman   Pittsburgh, PA 256860   Pittsburgh Elite Velo

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Thompson   Grand Island, NY 297130   Unattached
2 Andrzej Wojcieszynski   Madison, WI 309847   QCW Cycling
3 Robert Lochner   Pittsburgh, PA 278890   Iron City Bikes
4 Mike Quigley   Pittsburgh, PA 299823   Steel City Endurance
5 Joseph Lydic   Pittsburgh, PA 315738   Unattached
6 Derek Reager   Pittsburgh, PA 303972   Koeles Cycling Club
7 Chris Hays   Youngwood, PA 306241   Global Ride Racing
8 Timothy Norejko   Marietta, PA 179093   Thru-It-All Body Shop Inc
9 Matthew Blystone   Dayton, OH 304624   Unattached
10 Michael Runco   Pittsburgh, PA 278321   Team Citius
11 Ben Hay   Pittsburgh, PA 274129   Team Hungry
12 Craig Stokan   Louisville, KY 299660   Unattached
13 Nehemiah McHugh   Pittsburgh 292801   Unattached
14 Roddy Gibbs (1 - Cat5)   Indiana, PA 309310   Unattached
15 Justin Flagg   Pittsburgh, PA 276892   Iron City Bikes
16 Michael Appel   Pittsburgh, PA 307479   Unattached
17 owen laurion   Rochester, NY 259759   Unattached
18 David Thornton   Erie, PA 239723   Unattached
19 Caleb Smith   Cheswick, PA 312772   Allegheny Cycling Association
20 Chase Howard   Salem, OH 321202   02 Modern Fitness
21 Jason Berardinelli   Lake Jackson, TX 310144   DPS Penn
22 Kyle Kukieza   Zelienople, PA 308951   Unattached
23 Chris Helbling   Pittsburgh, PA 316914   Unattached
24 Timm Bauer   Pgh, PA 287094   Team CF-Penn
25 Butch Rittelmann      Unattached
26 John Churan   Annadale, VA 292588   Indiana University-PA
27 David Petrak   Pittsburgh, PA 297576   Iron City Bikes
28 Douglas Locke   Butler, PA 322194   Unattached
29 Matthew Holloway   Moon Township, PA 268015   Koeles Cycling Club
30 Brian DeCann   Arlington, VA 306510   West Virginia University
31 shawn geiger   Burgettstown, PA 301290   Unattached
32 Brad Bowser   Worthington, PA 322196   Unattached
33 Brad Kriley      Unattached
34 Tim Ludwig   Palm Beach Gardens, FL 211912   Unattached
35 John Blank (2 - Cat5)   Pittsburgh, PA 233442   Indiana University-PA
36 Robert Powell   Allison Park, PA 240499   Unattached
37 Edward Doughty   Industry, PA 69765   Beaver Valley Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Olsen   Villanova Pa 290847   Villanova University
2 Robert Abramo   Ambler, PA 288856   Villanova University
3 Ben Reynolds   Annapolis, MD 147430   Cyclelife/Raw Talent Ranch Racing
4 Jonathan Marshall   Chambersburg, PA 277019   Lost Boys Racing inc.
5 Patrick Kineston   Venango, PA 231775   Unattached
6 Jason Mills   Whitefish, MT 293475   Great Northern Cycles
7 John Cotter   Mckeesport, PA 293132   Freddie Fu Cycling Team
8 Brett Mckay   Aurora, OH 205998   Team Hollyloft
9 Matthew Furlow   Philadelphia, PA 283375   QCW Cycling
10 William Morris   Derry, NH 296995   CycleLife/Raw Talent Ranch Racing
11 Fabian Muth      RSG Frankfurt
12 Joe Magro   Lititz, PA 243366   Mason Dixon Velo
13 Andrew Gorski   Allison Park, PA 203109   Allegheny Cycling Association
14 Carl Flink   Nashville , TN 122479   UPMC Cycling Performance
15 John Schmidt   Huntington Beach, CA 222526   Paramount
16 Edward King-Smith   Pittsburgh, PA 228538   Iron City Bikes
17 Donald Splitstone   Pittsburgh, PA 194054   Allegheny Cycling Association
18 Keith Hower   Washington, PA 274419   DPS Penn
19 Jeffrey Craddock   Virginia Beach, VA 221836   Greenbrier Pawn Racing
20 Justin Cupples   Mount Royal, NJ 279918   QCW Cycling

Men - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Gottlieb   Pittsburgh, PA 46469   Three Rivers Bicycle Club
2 Frankie Ross   Murrysville, PA 30633   Allegheny Cycling Association
3 Raymond Russell   Beaver, PA 169825   Allegheny Cycling Association
4 Craig Cozza   Presto, PA 309720   UPMC Cycling Performance
5 Thomas Eberlein (1 - Cat3)   Fairview, PA 184358   Unattached
6 Jack Neyer   Pittsburgh, PA 60507   Freddie Fu Cycling Team
7 Bob Milyak   Latrobe, PA 225558   PRO Graphics Cycling Club
8 Steve Svoboda   Pittsburgh, PA 257476   RIDECLEAN
9 Matt Cozza (1 - Cat4)   Yorktown Heights, NY 308893   UPMC Cycling Performance
10 Michael Ellis   Pittsburgh, PA 162782   UPMC Cycling Performance
11 Christopher Rassekh   Lafayette Hill, PA 60519   ChamRakh Cycling
12 Fred Baldasare   Murrysville, PA 80725   Freddie Fu Cycling Team
13 Frank Corbett   Canonsburg, PA 116276   Allegheny Cycling Association
14 Ed Grystar   Oakmont, PA 224526   Unattached
15 William Ehler   Pittsburgh, PA 168527   UPMC Cycling Performance
16 Jay Downs   Jeannette, PA 47806   ChamRakh Cycling

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alaina Gurski   Philadelphia, PA 148911   CAWES p/b Specialized
2 Emily MacKay   Philadelphia, PA 260854   Tri State Velo
3 Patricia George   Pittsburgh, PA 271762   Steel City Endurance
4 Stephanie Swan   Pittsburgh, PA 194055   Iron City Bikes
5 Jackie McKay   Nashua, NH 294402   Team 53X11 Coffee
7 Nina Wilczek   New Kensington, PA 310593   Global Ride Racing
8 Christina Buerkle (1 - Cat3)   Pittsburgh , PA 194052   Allegheny Cycling Association
9 Kate Bennett   Pittsburgh, PA 271365   Steel City Endurance
10 Anna Eichner (1 - Cat4)   Delmont, PA 308628   Global Ride Racing
11 Tammy Greene   Pittsburgh, PA 201395   Iron City Bikes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSpyCUORESierra NevadaOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee