Race Results for
2010 USA Cycling Mountain Bike Nationals
Granby, CO
(Event Information)
Short Track Cross Country on 07/18/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Howard Grotts   Durango, CO 264839  1036 Durango Devo
2 Skyler Trujillo   Fort Collins, CO 284764  1048 Niner Bikes
3 Chase Dickens   Mount Airy, NC 253981  1029 American Classic/Kenda/Tomac
4 Seth Kemp   Campobello, SC 226556  1315 
5 Casey Williams   Big Bear City, CA 227522  1051 
6 Alex Stevenson   Berkeley, CA 257710  1329 Whole Athlete
7 Noah Talley   Payson, UT 311985  1347 Racer's Cycle
8 Zane Godby   Louisville, CO 271426  1035 
9 Charles Wild   San Jose, CA 285975  1050 Mother
10 Cody Phillips   Altadena, CA 318790  1346 
11 Jake Richards   Callaway, MN 265418  1044 
12 Larsson Johnson   Huntsville, UT 302276  1038 Autoliv Cycling Club
13 Conner Smith   Eden, UT 302180  1046 Autoliv Cycling Club
14 Jeremiah Dyer   Greenville, SC 281799  1031 Champion System Cannondale
15 Roman Brockley   Forestknolls, CA 284893  1210 Whole Athlete
16 Matthew Phillips   Charleston, WV 286422  1042 
17 Zane Enders   Pleasant View, UT 264767  1032 Autoliv Cycling Club
18 Luke Allen   Abilene, TX 237533  1027 
19 Michael Dutczak   Crete, IL 200766  1030 South Chicago Wheelmen
20 Tyler Coplea   Chandler 196300  1028 Oakley/Form Cycles
DNS Gino Pastore   Durango, CODNS 230628  1041 Durango DEVO
DNS Zachary Valdez   Hemet, CADNS 280759  1049 Whole Athlete
DNS Ryan Geiger   Flagstaff, AZDNS 258285  1034 Schwalbe / Energy by Science
DNF Lewis Gaffney   Angel Fire, NMDNF 247368  1033 Team F.I.Taos
DNF Kellan Humphries   Freeport, MEDNF 296798  1037 
DNF Keegan Swenson   Park City, UTDNF 282247  1047 Cole Sport/cole sport
DNF Drake Uriguen   Fruita, CODNF 279628  1286 Livetrainrace.com
DNF Nicholas Newcomb   Nicasio, CADNF 258299  1040 Whole Athlete

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jafer Beizer   Conyers, GA 192280  1053 Niner
2 Mark Parmelee   Ortonville, MI 264374  1065 
3 Stevie Cullinan   Paradise Valley, AZ 126775  1056 Racelab U-23 Cycling Team
4 Peter O'Donnell   Boulder, CO 246700  1063 Mafia Racing
5 Amar Mannina   Boulder, CO 260872  1338 
6 Cole Oberman   Philadelphia, PA 302977  1064 Sport Systems Mountaintop Cycling/Club Team
7 Andy Hagemann   Boulder, CO 214084  1058 Mafia Racing
8 Nathan Brown   Boulder, CO 207512  1325 
9 Chris Thibodeau   Grass Valley, CA 241949  1066 SERT/Sho-Air
10 Jason Haney   Fort Collins, CO 250577  1059 
11 Sam Chovan   Steamboat Springs, CO 229072  1055 
12 Zachary Adams   Shippensburg, PA 218549  1052 C3-Athletes Serving Athletes
13 Kaehl Dale   Boise, ID 179706  1313 
14 Derek Yarra   San Francisco, CA 306457  1067 Sports Basement / Ultra Doom
15 Derek Brinkerhoff   Lakewood, CO 182630  1054 
16 Barret Fishner   Lillington, NC 235136  1057 Mandalay Bay/McGhie's
DNF Scott Hoffner   Milford, MIDNF 294925  1060 
DNF Chris Hurst   Lake Geneva, WIDNF 229172  1061 
DNF William Lewis   Leadville, CODNF 303235  1062 
DNF Jason Holbrook   Boulder, CODNF 211236  1238 

Men - CAT 1 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Espinoza   Boulder, CO 10984  1075 GS Ciao
2 Ed Oliver   Littleton, CO 26666  1328 EPC / Wheatridge Cyclery
3 Ward Baker   Boulder, CO 109619  1070 Justins / Titus Mountain Bike Team
4 Donald Myrah   San Jose, CA 25636  1082 
5 Frank Gonzalez   Helena, MT 201598  1348 Montana Velo
6 DeJay Birtch   Tucson, AZ 175788  1334 Niner/Ergon/NoTubes
7 Jeremy Young   Boulder, CO 39290  1088 
8 Jeff Angermann   Reno, NV 1774  1068 Team Bicycles Plus/SAFEWAY/Bicycles Plus/PureRed Creative
9 Campbell Levy   Centennial, CO 116610  1309 
10 Gary Douville   Santa Barbara, CA 101476  1073 Platinum Performance Cycling Team
11 Brent Gorman   Boise, ID 293605  1077 Speedway Cycles
13 Scott Leland   Reno, NV 179817  1081 Velo Reno
14 Alex Smith   Berkeley, CA 33022  1085 
15 Timothy Cannard   Los Gatos, CA 6002  1071 
16 Tyson Kaman   Fort Collins, CO 99202  1080 
17 Jacob Harris   Swanzey, NH 249276  1078 
18 Jon Freckleton   Steamboat Springs, CO 12316  1076 Steamboat Velo p/d MOOTS
19 Mike Driver   Fruita, CO 294288  1074 Livetrainrace.com
20 Daniel Perez   Corona, CA 238167  1084 Victory Infusion/Bear Valley Bikes
21 Barry Wiebe   Littleton, CO 171924  1087 
DNS Kyle Ashton   Sebastopol, CADNS 264499  1069 Village Peddler
DNS Chad Dean   Madison, WIDNS 74509  1072 HTFU Racing/5Nines Cycling
DNS Douglas Hudson   Golden, CODNS 77069  1079 
DNS Robb Parsons   Grand Junction, CODNS 310142  1083 Livetrainrace.com
DNS Peter Sullivan   Newbury Park, CADNS 34616  1086 Amgen-UBS Elite Masters

Men - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Wells     228 Specialized
2 Jeremy Horgan-Kobelski     207 Subaru/Trek
3 Adam Craig     194 Giant/Rabobank
4 Sam Schultz     224 Subaru/Trek
5 Carl Decker     196 
6 Ryan Trebon     227 Kona
7 Colin Cares     192 Kenda/Felt
8 Tad Elliott     199 U23 National Team
9 Troy Wells     229 Team Clif Bar
10 Bryan Alders     185 UNATTACHED
11 Andy Schultz     223 Kenda/Felt
12 Alexander Grant     205 
13 Stephen Ettinger     201 US National Team
14 Russell Finsterwald     202 Subaru/Trek
15 Michael Broderick     191 Kenda/Seven/NoTubes
16 Kevin Kane     208 
17 Tim Allen     186 Niner-Ergon
18 Barry Wicks     231 Kona
19 Mitchell Hoke     353 Tokyo Joe's
20 Kalan Beisel     187 
21 Macky Franklin     203 MTB PRO Team: Yeti-Sunflower Markets
22 Scott Frederick     323 Inland Construction
23 Cody Peterson     218 
24 Mitchell Peterson     388 
25 Kerry Werner     230 Christiana Cycling/Shirk's Racing Presented by Trek Bikes
26 Travis Woodruff     394 Trek Bicycle Store Race Team
27 Bradford Perley     216 Mafia Racing
28 Peter Ostroski     214 
29 Thomas Sampson     220 Cannondale
30 Brad Bingham     189 Moots Cycles
31 Joe Schneider     221 3D Racing
32 Drew Edsall     198 Yeti / Sun Flower Market
33 Jack Hinkens     324 Trek Co-op
34 Ryan Dorsey     197 
35 Bryce Gordon     204 Honey Stinger/Trek
36 Robert Marion     212 Carpe Diem Racing
37 John Curry     195 Gallatin Valley Bicycle Club/Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Archite
38 Adam Parke     215 
39 Nate Byrom     372 Northstar / Giant
40 Jason Young     233 
41 Wesley Lamberson     211 Cycleyouth U23 Pro Team
42 Benjamin Portilla     219 Honey Stinger/ Trek
43 Jason Siegle     225 Bike Religion
44 Matt Wiebe     232 
45 Aaron Elwell     200 High Gear / Trek
46 Clinton Claassen     193 Team Mad Cat
47 Chris Peterson     217 
48 Scott Kuppersmith     210 Herring Gas Cycling/Herring Gas Cycling Team
49 Carl Hesselein     206 Whole Athlete Cycling
50 Richard Schoenfelder     222 Gallatin Valley Bicycle Club/Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Archite
DNF John Bennett     188 Whole Athlete
DNF Jeremiah Bishop     190 Cannondale Factory Racing
DNF Braden Kappius     209 Team Clif Bar
DNF John Nobil     213 Bear Valley Bikes
DNF Erik Tonkin     226 Kona
DNF Mike West     400 Maverick

Women - CAT 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AliciaRose Pastore   Durango Co 219217  1232 rocky Mountain Chocolate Factory Team
2 Helene Drumm   San Anselmo, CA 10046  1091 Peanut Butter & Co. TWENTY 12 / Whole Athlete
3 Kate Scheider   Boulder, CO 206491  1098 Mafia Racing
4 Kaila Hart   Durango, CO 264272  1092 Get Out! Durango
5 Amber Broch   Reno, NV 202496  1278 
6 SyRae Weikle   Denver, CO 70880  1101 
7 Sofia Hamilton   San Anselmo, CA 298034  1225 Whole Athlete
8 Sarah Rawley   Dillon, CO 234957  1281 Yeti Beti
9 Michelle Monroe   Salinas, CA 203968  1095 
10 Philicia Marion   Mount Airy, NC 220598  1094 Carpe Diem Racing
11 Pam Seidler   Carbondale, CO 277022  1099 Basalt Bike and Ski
12 Meghan Kane   Dillon, CO 223279  1093 
13 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN 261947  1090 Maplelag / Paramount
14 Amanda Ryan   Farmington, MI 286220  1097 Wolverine Sports Club
15 Lauren Ziedonis   Aspen, CO 248319  1103 
16 Lena Yarbrough   Natchez, MS 201848  1102 
DNF Elizabeth Sheldon   Washington, DCDNF 208059  1100 Tokyo Joes

Women - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Compton     237 Planet Bike / Stevens / Kenda
2 Georgia Gould     244 Luna Pro Team
3 Heather Irmiger     247 Subaru/Trek
4 Mary McConneloug     251 Kenda/Seven/NoTubes
5 Willow Koerber     248 Subaru/Trek
6 Judy Freeman   Littleton Co 182719  242 Kenda / Felt Mountain Bike Team
7 Erin Huck     245 University of Colorado-Boulder
8 Pua Sawicki     378 OkoleStuff.com
9 Kelli Emmett     241 Giant Bicycles
10 Chloe Forsman     393 Tokyo Joe's
11 Amy Dombroski     240 Luna Pro Team
12 Katherine Sherwin     253 Mafia Racing/Pabst/Felt
13 Zephanie Blasi     235 Titus-NoTubes-Kenda-ICE
14 Allison Mann   Lake Elsinore, CA 268587  250 
15 Teal Stetson-Lee   Reno, NV 252205  254 Rocky Mountain Chocolate Factory
16 Nina Baum     234 Cannondale
17 Joele Guynup     403 IRC/Everti Bicycles
18 Lisa Hudson     246 
19 Shannon Gibson     243 Velo Bella
20 Becca Blay     236 Mafia Racing
21 Lydia Tanner     401 Tokyo Joes
22 Lisa Curry     238 Gallatin Valley Bicycle Club/Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Archite
23 Erin Disterheft     239 Team Billys
24 Meghan Korol     249 Mafia Racing
25 Heather Szabo     396 Tokyo Joes
DNS Krista Park     252 Cannondale/Incycle.com

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFOSMOShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee