Race Results for
Chalk Creek Stampede - MSC 2
Nathrop, CO
(Event Information)
Short Track Cross Country on 05/15/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO23:22.10 16737  77 Subaru-Gary Fisher
2 Sid Taberlay   23:28.30  87 Team Sho-Air/Specialized
3 Colin Cares   Boulder, CO23:30.80 216528  42 Kenda / Felt
4 Jay Henry   Avon, CO23:45.40 15853  49 Tokyo Joe's
5 Bryan Alders   Boulder, CO23:51.50 198436  117 Sponsorme
6 Matthew Beaton   Colorado Springs, CO23:54.20 216119  108 tokyo Joe's
7 Trevor Downing   Durango, CO23:56.70 161859  92 Mafia Racing
8 Andy Schultz   Missoula, MT24:01.70 172534  111 Kenda-Felt
9 Brad Bingham   Steamboat Springs, CO24:06.80 121632  115 MOOTS CYCLES
10 Russell Finsterwald   Colorado Springs, CO24:13.80 228336  76 Subaru-Gary Fisher
11 Tim Allen   Golden, CO24:15.50 161831  116 Niner-Ergon
12 Ryan Dorsey   Woodland Park, CO24:27.40 279201  Honey Stinger/Trek
13 Len Zanni   Steamboat Springs, CO24:28.60 39400  47 Honey Stinger/ Trek
14 Brent Steinberg   Grand Junction, CO24:52.90 252120  43 Gary Fisher 29er
15 Spencer Powlison   Boulder, CO24:56.50 161897  73 Mafia - Pabst - Felt
16 Kevin Kane   Dillon, CO25:02.40 223277  Summit Velo/ Rocky Mountain/Maxxis
17 Jordan Williford   Boulder, CO25:06.70 246497  10 Bach Builders
18 Dylan Stucki   Durango, CO25:09.70 192016  91 Mafia Racing
19 Braden Kappius   Littleton, CO25:10.10 132490  84 Clif Bar
20 Jason Young   Boulder, CO25:11.50 43908  89 Feedback Sports
21 Greg Lewis   Durango, CO25:17.50 180506  118 Directory Plus/ Trek
22 Matt Wiebe   Boulder, CO25:46.80 242922  94 Mafia Racing
23 Bryce Gordon   Durango, CO25:47.80 405755  81 Honey Stinger/ Trek
24 Nate Byrom   Penn Valley, CA25:48.80 237491  39 Northstar / WTB
25 Mike West   Boulder, CO25:49.80 37786  Maverick
26 Adam Parke   Steamboat Springs, CO25:50.80 213492  Orange Peel
DNF Jens Nielsen   Durango, CO 144898  80 Sport Systems MountainTop Cycling
DNF John Nobil   La Jolla, CA 26168  
DNF Travis Brown   Durango, CO 5171  31 Trek
DNF Chad Cheeney   Durango, CO 104313  109 Durango Devo

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Howard Grotts   Durango, CO19:54.90 264839  898 Durango Devo
2 T. Quade Jander   Arvada, CO20:19.90 288891  971 Team Colorado Singletrack
3 Drake Uriguen   Fruita, CO20:21.90 279628  634 live train race

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lars Ellefson   Park Rapids, MN20:06.50 280179  734 Maplelag / Giant
2 Colton Andersen   Durango, CO20:20.20 301174  749 Rocky Mountain Chocolate Factory
3 Tim Curry   La Crosse, WI21:21.40 248006  513 Alpine Ortho
4 James Combs   Murray, KY21:22.40 241404  670 LiveTrainRace.com
DNF Brian Firle   Boulder, CO 282337  537 RockyMounts/Izze
DNF Grady James   Durango, CO 200442  900 Directory Plus/Nature's Oasis

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Young   Boulder, CO20:48.40 39290  644 Trek Store Boulder
2 Tyson Kaman   Fort Collins, CO21:19.50 99202  560 Yardbird Racing
3 Tom Wagner   Denver, CO21:30.60 191847  988 
4 Robb Parsons   Grand Junction, CO21:38.30 310142  973 
5 Joshua Cullen   New Castle, CO22:03.30 149664  744 Honey Stinger / Trek
6 Keith Collins   Denver, CO22:24.50 226498  515 Bach Builders
7 Nick Thelen   Colorado Springs, CO22:41.80 200176  629 Feedback Sports
8 Campbell Levy   Centennial, CO22:49.60 116610  921 Yeti/PCL
9 Jacob Gonzales   Taos, NM23:24.40 245268  752 Team F.I.Taos / Taos Cyclery / Sushi ala Hatori/ Ellsworth
DNF Pedar Enger   Laramie, WY 194448  864 The Hub/ Pedal House
DNF Doug Dupuie   Denver, CO 76455  529 COMotion Sports / Yeti

Men - Cat 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Legg Compton   Colorado Springs, CO17:59.70 20788  945 Planet Bike/Stevens Bikes
2 Greg Scanlan   Fort Collins, CO18:23.00 246878  724 Team Peleton - Specialized
3 Mike Driver   Fruita, CO18:27.30 294288  527 Livetrainrace.com
4 Barry Wiebe   Littleton, CO18:40.90 171924  964 Colorado Singletrack
5 Greg Gorrell   Conifer, CO19:10.90 221265  647 Feedback Sports
6 Douglas Hudson   Golden, CO20:00.30 77069  937 Feedback Sports
7 Joseph Liberatore   Loveland, CO20:28.70 166596  577 Team Colorado Singletrack
8 Ed Ford   Golden, CO21:35.60 209727  540 Summit Velocity

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Haakon Sigurslid   19:18.80  863 
2 Joe Christiansen   Lyons, CO20:37.20 295821  509 Redstone Cyclery
3 Jeffrey Gay   Steamboat Springs, CO21:41.10 295981  904 SSWSC/Moots
4 Sam Blomquist   Berthoud, CO22:40.40 298233  874 Grand Sports
5 Evan Weinman   Steamboat Springs, CO24:29.20 294829  735 
DNF Jacob Templin   Thornton, CO 303816  627 

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Geng   Berlin18:09.80 301115  669 LiveTrainRace.com
2 William Lewis   Leadville, CO19:40.50 303235  576 
3 Timothy MtPleasant   Eagle, CO19:43.50 287954  591 Yetis Grind
DNF Scott Polly     606 One Ghost Industries

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian McCall   Carbondale, CO20:37.40 23189  586 Basalt Bike and Ski
2 Jeremy Templin   Thornton, CO21:31.90 288038  628 Colorado SingleTrack

Men - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Nesbitt   Bailey, CO19:53.00 311671  593 COMotion Sports/Yeti
2 Andrey Guidera   Newport, RI20:49.00 14380  547 
3 Douglas Robison   Lakewood, CO21:39.20 183223  961 Amicas/South Central Racing
4 Karl Semoneit   Folsom, CA22:30.90 164382  759 South Central Racing
5 Ian Jardine   Colorado Springs, CO22:40.70 285734  558 Team Colorado Single Track
6 Doug Golenz   Littleton, CO22:58.60 293189  882 
DNF Field Blevins   Durango, CO 78767  957 
DNF Jeffrey Kennedy   Breckenridge, CO 207015  728 

Men - Cat 3 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Greenberg   Durango, CO18:39.80 314728  545 
2 Kyle Bloesser   Colorado Springs, CO18:50.60 293885  873 Front Rangers
3 Jake Yackle   Reno, NV21:06.30 307192  931 
DNF Christopher Blevins   Durango, CO 255493  956 Get Out!

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Georgia Gould   Fort Collins, CO24:04.30 183192  74 LUNA PRO TEAM
2 Katherine Compton   Colorado Springs, CO24:42.10 55820  75 Stevens/Planet Bike/Kenda
3 Kelli Emmett   Plymouth Mi25:28.50 156146  101 Giant Bicycle
4 Heather Irmiger   Boulder, CO26:13.50 109232  78 Subaru-Gary Fisher
5 Nina Baum   Albuquerque, NM26:14.50 180986  45 Cannondale
6 Teal Stetson-Lee   Reno, NV26:14.90 252205  124 Rocky Mountain Chocolate Factory/ Ricky's Lucky Nuts
7 Kelley Cullen   New Castle, CO26:15.50 231955  125 HoneyStinger/Trek
8 Jennifer Gersbach   Durango, CO26:17.50 191239  106 Maverick
9 Sonya Bugbee   Lakewood, CO26:18.00 228971  Yeti Beti

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AliciaRose Pastore   Durango Co19:30.80 219217  993 Durango DEVO/Rocky Mountain Chocolate Factory
2 Meghan Kane   Dillon, CO22:03.60 223279  737 Tough Girl / SCOTT

Women - Cat 1 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Scheider   Boulder, CO20:08.60 206491  906 Mafia Racing
2 Tracy Thelen   Colorado Springs, CO20:10.10 245202  892 Feedback Sports
3 Sarah Rawley   Dillon, CO20:13.70 234957  938 Yeti Beti
4 Pam Seidler   Carbondale, CO21:08.70 277022  618 Basalt Bike and Ski
5 Sarka Ruzickova   Winter Park, CO21:16.60 261623  612 YetiBeti
6 Lisa Famiglietti   Steamboat Springs, CO21:46.40 182297  535 
7 Katie Sodergren   Breckenridge, CO21:50.00 284503  886 
8 Katherine Ingalls   Steamboat Springs, CO23:03.60 229450  948 
DNF Talitha Vogt   Lakewood, CO 290689  637 Tough Girl/ SCOTT

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Schaldach   Durango, CO20:13.00 314034  958 Get Out!

Women - Cat 2 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Willa Johnson   Boulder, CO19:47.40 244213  894 Title Nine
2 Karin Voll Barclay   Boulder, CO20:23.60 115750  638 CoMotion Sport

Women - Cat 3 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raine Walker   04:15.90  729 
DNF Mikaela Lodl   Arvada, CO 313860  580 Wheat Ridge Cyclery

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaSpyOSMOUSACDFBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee