Race Results for
Big Bear Shoot Out #2
Big Bear Lake, CA
(Event Information)
Cross Country on 06/20/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David (Tinker) Juarez   Whittier, CA1:39:51.15 18332  190 FACTORY CANNONDALE
1 Ryan Clark   Laguna Hills, CA 242802  52 CYNERGY CYCLES
2 Vincent LOMBARDI   Los Angeles, CA1:40:05.64 292509  35 SHO-AIR/SONNANCE
3 Romolo Forcino   Oak Hills, CA1:40:49.10 188303  271 BEAR VALLEY BIKES
4 Doug Andrews   Mission Viejo, CA1:42:23.87 173416  185 
5 Sean Donovan   Foothill Ranch, CA1:43:27.10 186481  353 KHS 650 CREW
6 Jason Siegle   Solvang, CA1:44:27.96 193522  102 BIKE RELIGION
7 John Nobil   La Jolla, CA1:46:42.79 26168  181 BEAR VALLEY BIKES
8 Garnet Vertican   Crestline, CA1:48:02.95 43191  373 BIG RING
9 Alex Boone   Pasadena, CA1:48:09.21 224203  295 TREK MTN CO-OP
10 Matthew Freeman   Redlands, CA1:48:20.02 172215  376 FISHER 29er CREW
11 Matthew Cochran   Thousand Oaks, CA1:49:13.15 85997  267 WINS WHEELS JWCF
12 Eric Bierman   Newport Beach, CA1:49:25.66 44269  223 STEVEN K SPORTS
13 Tom Koerner   Santee, CA1:54:53.70 115037  369 BEAR VALLEY BIKES
14 Steven Kinney   Big Bear Lake, CA1:57:18.93 19216  160 STEVEN K SPORTS
15 Derek Hermon   Big Bear Lake, CA1:59:47.99 15935  345 BEAR VALLEY BIKES
16 David Santos   El Cajon, CA1:59:53.16 278526  224 STEVEN K SPORTS
17 Lawrence Leonard   Ventura, CA2:21:12.02 88185  333 SUCCESSFULLI

Men - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Manzella   Santa Monica, CA1:22:36.21 245515  162 ONE FG
1 Robert Dahlgren   Burbank, CA1:28:01.59 53224  40 PAA/REMAX
2 Stan Ford   Temcula1:26:58.35 12017  78 SOCAL ENDURANCE
2 Frederic Schmid   Waco, TX1:41:17.73 109257  BICYCLES OUTBACK/MAG
3 Bob Blatner   Brentwood, CA1:27:48.83 128181  96 BIKES 4 LIFE
3 Brian Kiniry   Santa Maria, CA1:41:43.45 101576  144 
4 Eric Storm   Apple Valley, CA1:37:41.42 82406  319 
4 Buz Brockway   Granada Hills, CA1:43:19.00 86705  74 TEAM APE
5 Ronald Riley   Aptos, CA1:50:18.82 204167  79 SCCCC
6 Russ Fay   Orangevale, CA2:05:42.83 11347  15 SHO-AIR/SONNANCE

Men - Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Scheetz   Upland, CA 245804  211 COATES CYCLERY
2 Craig Sisino   Calabasas, CA 194529  298 SHOAIR/SONANCE
3 KEITH NEWSOME     12 
4 RON HARRIS     154 O.C.R.

Men - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Williams   Big Bear City, CA1:48:44.70 227522  176 BEAR VALLEY BIKES
2 Quint Berkemeier   Lake Arrowhead, CA2:39:46.74 240136  354 

Men - Cat 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Valdez   Hemet, CA1:40:51.60 280759  45 WHOLE ATHLETE
2 Ryan Odle   Cherryvalley, CA1:54:38.80 301917  18 GARY FISHER 29er CRE
3 Chris Johnson   San Marcos, CA1:56:03.07 246447  180 SHO-AIR/SONNANCE
4 Brady Kiss   Yucaipa, CA2:04:45.75 296904  187 TEAM MATA
5 RAMON ESCOBAR   2:31:34.08  297 TEAM SOLE

Men - Cat 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Munoz   Riverside, CA1:47:33.46 293008  86 SHO-AIR/SONNANCE
2 Scott McClave   Simi Valley, CA1:51:20.89 229122  205 SIMI CYCLING
3 Tucker Trotter   Yucaipa, CA1:54:33.65 298105  186 MATA
4 Vu Le   Temple City, CA1:54:37.22 234645  105 TREK MTN CO-OP
5 Brian Crooks   Murrieta, CA1:58:33.78 289664  296 
6 Christopher Stein   San Anselmo, CA1:59:17.61 221257  84 
7 Matthew Johnson   Ridgecrest, CA2:04:44.74 290460  70 
8 Stephane Roch   San Diego, CA2:05:13.31 199861  302 SKILLS CYCLING
9 Kody Adams   Hesperia, CA2:08:59.01 181187  289 CANNONDALE
10 ROSS GOULET   2:50:49.30  130 

Men - Cat 1 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Thatcher   Las Vegas, NV1:44:01.14 245020  119 CICLEGIANT AIR
2 John Parson   Covington, LA1:44:45.71 236117  19 TRI-SPORT
3 Philip Monell   Monrovia, CA1:46:10.83 106745  259 TREK MTN CO-OP
4 ADAM WILLIAMS   1:47:46.74  266 BEAR VALLEY BIKES
5 Chris Burke   Santa Barbara, CA1:52:14.13 295127  363 FOUNDATION ROOTS
6 Sergio Garcia   Upland, CA1:57:29.12 260315  88 SC VELO
7 John Cordoba   Morgan Hill, CA1:58:59.83 225871  273 
8 DJ Limardi   Goleta, CA2:01:03.66 301235  193 VELO PRO / FRS
9 Dan Nielsen   Big Bear City, CA2:03:40.81 139655  260 BEAR VALLEY BIKES
10 Ryan Kershek   Carlsbad, CA2:06:54.86 287020  111 AMAZON BIKES
11 Barret Fishner   Lillington, NC2:07:17.04 235136  256 MANDALAY BAY/MCGHIES
12 FREDERICO TIAGO   2:12:08.89  299 

Men - Cat 1 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerry Cody   Los Angeles, CA1:43:25.77 183275  178 DONS BIKES RIALTO
2 Griffith Vertican   Santa Ana, CA1:45:40.32 95837  303 BEAR VALLEY BIKES
3 Jason Rusnak   Lake Forest, CA1:50:06.47 277468  101 SHO-AIR/SONNANCE
4 Allison Mann   Lake Elsinore, CA1:53:52.44 268587  262 ROCK N ROAD CYCLERY
5 Adam Poytress   Goleta, CA1:55:23.52 260239  355 PLATINUM PERFORMANCE
6 JARED GUSTAFSON   2:20:45.88  131 
7 MATT SMITH   3:07:11.32  25 

Men - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Jones   Cardiff By The Sea, CA1:48:23.19 106338  62 CELO PACIFIC / B & L
2 BRYAN TAYLOR   1:50:00.16  26 BEAR VALLEY BIKES
3 Timothy Sparks   Moorpark, CA1:52:38.78 250370  31 METAL MTN
4 Josh Chauvet   Reno , NV1:53:37.91 6691  358 
5 Alexis Seletzky   Los Angeles, CA1:57:37.54 194792  227 CYNERGY
6 Chris McKee   Coronado, CA1:58:01.27 305306  219 SHO-AIR/SONNANCE
7 Ryan Cox   San Juan Capistrano, CA1:58:04.65 287269  109 LINKED CYCLING
8 Jermaine Brown   Santa Barbara, CA1:59:43.52 239357  192 OPEN AIR
9 Robert Snyder   San Juan Capistrano, CA2:03:55.66 129745  379 BACKBONE
10 Javier Vega   Chula Vista, CA2:08:25.22 266107  339 
11 Colin Stuffmann   Los Angeles, CA2:09:59.17 132266  GIANT FACTORY
12 JEREMY WRIGHT   2:31:27.03  179 

Men - Cat 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Hileman   Las Vegas, NV1:46:20.37 162082  370 ALLE GIANT AAI/BIKE
2 Todd Booth   Santa Barbara, CA1:47:44.72 4249  268 PLATINUM PERFORMANCE
3 Jay Hammond   Victorville, CA1:50:23.20 90662  314 BEAR VALLEY BIKES
4 John Saliamonas   San Gabriel, CA1:52:11.81 287464  294 PAA/REMAX
5 Sean Smith   Laguna Niguel, CA1:57:41.88 115418  39 LINKED CYCLING
6 William Mosher   Beverly Hills, CA1:59:06.01 53858  229 SHO-AIR/SONNANCE
7 CHRIS MARSIGUERRA   2:01:49.82  149 
8 Roger Moore   Santa Barbara, CA2:06:12.67 24953  68 PLATINUM PERFORMANCE
9 Brendan Shepherd   Los Angeles, CA2:07:09.52 32415  99 
10 Chris DuBurg   Los Gatos, CA2:09:33.51 232893  208 TRI-SPORT
11 Sean Davidson   Richmond, ME2:12:57.50 254298  291 
12 DEAN SAYLOR   2:27:16.44  142 

Men - Cat 1 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johnny O'Mara   Laguna Niguel, CA1:47:51.42 50872  338 SHO-AIR/SONNANCE
2 Tim Zandbergen   Aliso Viejo, CA1:49:14.41 210789  307 SHO-AIR/SONNANCE
3 Donal Gallegos   Mansfield Centre, CT1:51:54.07 101830  22 WALLYS
4 Ron Takeda   Santa Barbara, CA2:06:24.74 34927  279 PLATINUM PERFORMANCE
5 Brian Teed   Prescott, AZ2:08:35.49 131041  225 
6 David Sullivan   Encinitas, CA2:11:34.12 159062  308 SHO-AIR/SONNANCE
7 Raul Tarango   Fawnskin, CA2:37:54.45 192663  195 BEAR VALLEY BIKES
DNF RICHARD GOULET   DNF  128 

Men - Cat 1 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Biron   Newbury Park, CA1:57:37.44 79727  61 PLATINUM PERFORMANCE
2 Randy Liechty   San Diego, CA1:58:07.41 89462  305 BIKE EMPIRE
3 Patrick Eldridge   Santa Clarita, CA2:05:54.61 10638  283 SHO-AIR/SONNANCE
4 Steve Silva   Goleta, CA2:07:05.81 32669  146 PLATINUM PERFORMANCE
5 JOHN CAMORIANO   2:07:30.80  17 
6 Eric Airheart   Newhall, CA2:08:43.26 1256  287 SANTA CLARITA VELO
7 Kevin Quigley   Flagstaff, AZ2:12:52.59 175298  51 
8 Steve Herrera   Montebello, CA2:34:03.63 148810  226 THE CYCLERY BIKE SHO

Men - Cat 1 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Swank   Crestline, CA1:53:15.16 215598  327 BEAR VALLEY BIKES
2 Jon Miller   Newbury Park, CA1:57:21.60 167489  257 PLATINUM PERFORMANCE
3 Mike Weber   Ventura, CA2:03:13.24 205263  65 PLATINUM PERFORMANCE

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Williams   Big Bear City, CA1:23:39.84 255194  174 BEAR VALLEY BIKES
2 Christian Husband   Corona, CA1:28:51.65 291064  44 
DNF Cole Avery   Thousand Oaks, CADNF 281632  177 FAST FRIDAY

Men - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Ramsey   Valencia, CA1:38:54.75 29106  248 SANTA CLARITA VELO
1 Robert Llamas   Montrose, CA1:34:39.18 162224  366 MONTROSE BIKES
1 Matt Dodd   Bellflower, CA1:25:23.94 9662  94 SC VELO
2 Roger Sexton   Valencia, CA1:41:13.96 142061  359 TEAM APE
2 Dean Ferrandini   Newhall, CA1:39:45.64 11502  349 
2 Michael Dulin   Rancho Santa Margarita, CA1:30:13.48 189906  329 BACK ALLEY
3 FRANCIS ORRANTIA   1:45:04.09  284 WORLD CYCLES
3 AL GARZA   1:36:18.71  63 

Men - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON WOODRUFF   1:32:13.45  315 THE AGENCY BOARDSHO

Men - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allen Lin   South Pasadena, CA1:21:13.25 220743  71 THE TEAM / SOCALCROS
2 CHARLIE STONE   1:21:43.23  91 SC VELO
3 MARK GOLDSMITH   1:27:40.90  346 BIKEMAN.COM
4 Jason Butler   San Diego, CA1:29:23.43 240062  147 AQUA AL2/SDBC
5 Michael Heindel   San Clemente, CA1:35:53.00 249531  41 REVO
6 Cheyne McKeever   Huntington Beach , CA1:36:42.24 262304  322 BACKBONE RACING
7 Terry Bassett   Orange, CA1:37:20.26 264789  169 REVO
8 Kathryn LaPointe   San Diego, CA1:41:35.46 221349  53 3dyn
9 Kent Courter   North Hills, CA1:45:23.14 286391  113 SHO-AIR/SONNANCE
10 brian itzaina   Escondido, CA1:56:11.74 309111  110 HIDDEN VALLEY BICYCL

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Kirkham   Hemet1:22:07.12 314470  156 HEMET HIGH SCHOOL
2 JOE MUSSER   1:30:21.40  155 
3 Cameron Williams   Big Bear City, CA1:59:58.03 245456  175 BEAR VALLEY BIKES
4 MATTHEW MISETICH   2:07:58.85  325 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Danchuk   Ventura, CA1:27:02.45 248966  361 
2 JOHN EVERMAN   2:30:00.17  125 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PRESTON GIFFORD   1:17:19.39  237 LA HABRA CYCLERY
2 Edward Ellin   San Ysidro, CA1:20:01.08 268073  148 H20 OVERDRIVE/EPIC C
3 JOSH BLOODWORTH   1:23:44.75  347 
4 TAYLOR LAMSON   1:30:33.13  172 BEAR VALLEY BIKES/AM
5 IAN MCLEAN   1:37:16.73  357 CITRUS VALLEY VELO
DNF Dustin Draper   Ventura, CADNF 285332  METALMTN

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATTHEW PARKER   1:13:11.97  188 
2 Stephen Marshall   Big Bear Lake1:23:38.08 122108  197 BEAR VALLEY BIKES
3 CRAIG GUTSHALL   1:26:19.18  365 
4 JOSH OSKINS   1:26:35.74  REVO
5 DAVID BANKS   1:26:38.39  107 SHO-AIR
6 Diego Mendonca   Irvine, CA1:31:33.47 282868  10 SHO-AIR/SONNANCE
DNF ADAM NICHOLS   DNF  139 
DNF JASON WOLF   DNF  76 INCYCLE

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DJ CLAASSEN   1:18:30.16  245 
2 MYKYTA YURTYN   1:22:16.80  57 TROUPE RACING
3 Jaramie Duke   Winchester, CA1:22:30.30 298940  59 
4 Matt Smith   San Clemente, CA1:22:48.98 290790  304 SHO-AIR/SONNANCE
5 BRYAN BRUSICK   1:23:39.69  310 BEAR VALLEY BIKES
6 John Dang   Gardengrove, CA1:24:40.05 290642  285 SHO-AIR/SONNANCE
7 JOSE LAUREANO   1:29:37.95  292 SHO-AIR/SONNANCE
DNF Patrick Green   Yorba Linda, CADNF 296580  82 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Graham   Springvalley, CA1:18:14.10 308568  328 LINKEDCYCLING
2 Dean Bricker   Palm Desert, CA1:18:16.00 112021  50 
3 Moises Molina   Mission Viejo, CA1:18:36.60 183955  67 SHO-AIR/SONNANCE
4 KARL SNEIDER   1:20:38.52  332 
5 NICHOLAS SNIDER   1:22:17.24  157 
6 GEORGE UMALE   1:22:53.20  243 SC VELO
7 Chris Schaper   Los Angeles, CA1:24:27.18 271294  313 PASADENA ATHLETIC AS
8 Tim VanGilder   Mission Viejo, CA1:27:44.72 138867  265 TROUPE RACING CO
9 Michael Farkas   Sandiego, CA1:28:41.87 302153  DESCENDERS
10 JOE HOCKENSMITH   1:29:13.28  27 
11 Omar Estrada   Buena Park, CA1:30:26.38 199503  334 AQUA AL2/SDBC
12 DAVID HAWRYLO   1:31:18.97  368 
13 Jeff Stanners   Redlands, CA1:32:07.62 33832  118 DONS BIKES
14 Chris Messina   Rancho Santa Margarita, CA1:33:22.51 239423  168 REVO
15 CARLOS VALENCIA   1:44:46.01  337 
16 SIMON MILLER   2:16:24.23  228 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derric Swinfard   Riverside, CA1:16:41.41 289275  330 
2 Clinton Campbell   Yucaipa, CA1:18:21.03 271865  238 SHO-AIR/SONNANCE
3 DEREK NYE   1:18:26.35  54 
4 JIM SPOTTS   1:19:52.44  201 SIMI CYCLING
5 CHARLIE GILMORE   1:22:05.92  275 TROUPE RACING
6 TROY ROSS   1:24:54.15  331 SHO-AIR/SONNANCE
7 John Reveles   Montrose , CA1:26:32.36 223036  75 PLATINUM PERFORMANCE
8 JOHN UMALE   1:29:18.15  246 SANTA CLARITA VELO
9 CHAZ MACLAUGHLIN   1:30:26.10  272 
10 DAVID LAWSON   1:30:52.67  117 CELO PACIFIC
11 Matthias Jezek   Irvine, CA1:31:58.15 289895  49 SHO-AIR/SONNANCE
12 Jeff Herring   Altadena, CA1:32:25.84 79728  336 THE TEAM / SOCALCROS
DNF Mike Vert   Altadena, CADNF 271756  73 
DNF Christopher Bautista   Glendora, CADNF 92585  90 SC VELO

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEX TENO   1:20:37.34  202 OUTER CIRCLE RACING
2 MARK MILAM   1:21:53.15  270 
3 YOSHIMI TSUJIO   1:22:49.30  203 HONDA BIKE CLUB
4 Paul Vujovich   Laguna Niguel, CA1:23:00.25 308582  217 SHO-AIR/SONNANCE
5 RICK MORRIS   1:27:56.28  48 BEAR VALLEY BIKES
6 TOM ROBE   1:28:59.96  210 TROUPE RACING
7 GAVIN BURKE   1:30:54.31  189 TEAM BIG BEAR
8 REGGIE LAMSON   1:33:21.08  171 BEAR VALLEY BIKES/AM
9 SHAUN CONDON   1:43:51.77  150 CHICKEN RANCH
10 STEVE ROW   1:50:15.85  318 WORLD CYCLES
11 Richard Baylor   Redondo Beach, CA2:12:20.12 2978  290 BICYCLE RANCH
DNF WES BARTON   DNF  120 

Men - Cat 2 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 fancisco vidal   Newhall, CA1:17:19.14 289756  240 SC VELO
2 STEVE VAUGHAN   1:18:38.84  269 EPCO ENERGY PRODUCTI
3 Robert Rodgers   Ladera Ranch, CA1:18:41.01 30298  309 SHO-AIR/SONNANCE
4 Byron Beck   Santa Barbara, CA1:28:02.81 270680  215 FOUNDATION ROOTS
5 ADAM CONAWAY   1:30:23.80  274 
6 Andy Somerville   Newport Beach, CA1:30:25.83 33456  42 TEAM DUKE
7 GREG KNIGHT   1:31:46.53  196 TROUPE RACING
8 Jeff Kinney   San Diego, CA1:33:29.16 115650  87 E CYCLING STORE
9 Steve Bertrand   Carpinteria, CA1:43:43.71 196819  69 PLATINUM PERFORMANCE
10 ERNST MUELLER   1:45:36.10  375 BEAR VALLEY BIKES
11 JEF MCCABE   2:16:30.34  135 
12 DAVE NESS   2:45:10.96  138 
DNF Clint Sandusky   Yucaipa, CADNF 173438  23 

Men - Cat 2 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Barrett   Warner Springs, CA1:28:03.22 95029  233 
2 Fred Uttke   Blue Jay, CA1:31:11.29 284459  20 
3 Mark Wronski   Orange, CA1:33:29.06 39072  33 THE PATH BIKE SHOP
4 Tod Hostetler   North Hills, CA1:34:46.40 221581  342 TEAM APE
5 Philippe Minniti   Canyon Country, CA1:38:45.62 183822  360 TEAM APE
6 William Kaiser   Los Angeles, CA1:44:48.15 266941  UCLA CYCLING
7 Gary Bojorquez   Saugus, CA1:44:57.11 144193  276 SANTA CLARITA VELO
8 Steven Engelgau   Lake Arrowhead, CA1:52:55.98 263284  104 BEAR VALLEY BIKES
9 TOM SITTON   1:56:46.70  145 BEAR VALLEY BIKES

Men - Cat 3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOMMY LATHROP   1:33:42.45  200 BICYCLE JOHNS
1 ALAN KADLEC   1:26:01.03  28 
2 KURT WIESE   1:38:25.28  362 
2 Bobby Bondurant   Big Bear City, CA2:16:21.47 107266  122 BEAR VALLEY BIKES
3 Jim Garwood   Santa Barbara, CA1:56:33.89 169688  220 FOUNDATION ROOTS
3 George Smith   Las Vegas, NV2:43:32.28 290041  261 MANDALAY BAY/HIGH RO
4 DENNIS CHANDLER   2:01:24.44  209 WMD
5 CARL DAVIS   2:40:03.46  158 

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noel Tabor   Lamesa, CA1:33:48.99 308490  100 AQUA AL2/SDBC
2 Kerry Waldman   Escondido, CA1:37:26.07 287785  151 RODDER RACING

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GARRETT GAITHER   1:29:53.57  
2 KYLE SKEEN   1:34:47.90  165 CREATIVE CONTOURS

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAUL GREVE   1:22:17.99  38 
2 Zac Tomlinson   Escondido, CA1:26:58.70 309114  230 TEAM DUKE
3 Derek Bergfeld   Trabuco Canyon, CA1:37:21.44 307815  348 SHO-AIR/SONNANCE
4 JOSH BARRETT   1:53:30.27  204 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TED DEVITO   1:20:37.54  311 BEAR VALLEY BIKES
2 RAY SNOKE   1:33:00.59  152 AQUA AL2/SDBC
3 Quillan Trombley   Paso Robles, CA1:38:41.90 359563  344 
4 KYLE KELLY   1:43:30.52  216 
5 TYRONNE MCGRATH   1:53:00.93  316 
6 RIGO SERENO   1:55:31.75  241 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANNY HENDERSON   1:21:58.07  286 TOPANGA CREEK BICYCL
2 KEVIN MEHRENS   1:25:01.10  371 SHO-AIR/SONNANCE
3 Alfredo Gallegos   Santa Barbara, CA1:25:41.24 303674  CHICKEN RANCH
4 Michael Page   Escondido, CA1:28:46.91 290599  21 MP RACING
5 ANTHONY MUSSER   1:34:05.62  191 
6 Nick Humphrey   South Pasadena, CA1:35:22.22 86499  106 THE TEAM / SOCALCROS
7 ANDY GLATFELTER   1:39:22.72  380 LINKED CYCLING
8 SHAUN NOBLE   1:39:29.31  112 
9 KEYVIN JACQUES   1:49:36.25  323 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES METCALFE   1:20:24.51  58 SHO-AIR/SONNANCE
2 Brian Sanchez   Winchester, CA1:21:13.88 31176  163 
3 OVIDIO VELIZ   1:24:05.87  277 
4 OSCAR MORALES   1:26:05.15  234 
5 DEREK OLDFIELD   1:28:03.34  64 
6 JONATHAN STILES   1:36:16.82  351 
7 RUY LOPEZ   1:36:37.84  92 SC VELO
8 GERARDO MARTINEZ   1:38:36.04  93 SC VELO
9 GENARO MEZA   1:42:13.81  95 BAGHOUSE
10 MIGUEL MEJIA   1:46:51.79  11 
11 DAVID LAWRENCE   1:52:41.79  103 
12 GLENN GARVIDA   1:53:30.15  350 ALOYRACING
DNF JOHN FLEENOR   DNF  81 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Barense   Santa Barbara, CA1:23:33.50 304121  343 SIMPLY FIT/ACTION SP
2 BOW LEMP   1:27:53.44  34 SHO-AIR/SONNANCE
3 JIM BISHOP   1:28:15.50  108 SHO-AIR/SONANCE
4 Chad Smart   Corona, CA1:28:20.70 291314  77 SHO-AIR/SONNANCE
5 EDWARD FLANIGAN   1:32:31.87  47 
6 Darius Khayat   San Marcos, CA1:43:51.07 276824  32 
7 STEVE MINNE   1:46:22.57  377 
8 WAYNE YORK   2:10:24.07  239 BAGHOUSE

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CONAL TEPPER   1:22:35.23  83 
2 KEVIN HAILE   1:32:56.31  258 
3 DAVE ANDERSEN   1:34:42.82  36 CASINO CYCLING HEMET
4 BRETT DAVIS   1:41:50.21  206 BEAR VALLEY BIKES
5 Mark Thome   Missoula, MT1:49:47.80 173433  232 BACKBONE/PMBC
6 JIM BARRETT   2:18:22.41  293 
7 DOUGLAS FOURNIER   2:19:42.16  166 
DNF RICK PIANELLI   DNF  183 

Men - Cat 3 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE SARTER   1:29:57.35  236 
2 Taylor Coffroth   San Diego, CA1:31:39.49 306906  352 AQUA AL2/SDBC
3 RON TROUT   1:42:45.98  255 
4 CRAIG SMITH   1:54:07.74  213 
5 RICK HERRICK   2:15:13.16  221 KBHR
DNF MIKE WHALEN   DNF  198 
DNF DAVE DAVIS   DNF  235 

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Hickey   Monrovia, CA1:16:46.81 319320  30 VANTASSEL
2 Alec Burton   Big Bear Lake, CA1:40:52.97 325546  116 
3 ETHAN SANCHEZ   2:01:40.71  14 
4 Zachary Burton   Big Bear Lake, CA2:06:19.43 325542  114 
DNF DEVEN DODD   DNF  372 SC VELO

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonah Sanchez   Winchester, CA1:26:54.16 306696  164 
2 JACK TUCKER   1:32:10.75  43 TEAM DUKE
3 DEREK FLANIGAN   1:36:50.17  46 
4 Reny Takeda   Santa Barbara, CA1:48:12.69 253638  278 PLATINUM PERFORMANCE

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Shirley   Camarillo, CA1:21:42.70 303697  170 CENTRAL COAST VELO
2 Ryan Burton   Big Bear Lake, CA1:28:05.65 325538  115 

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joy Duerksen   Yucaipa, CA2:07:00.50 218863  60 POSSABILITES/GARY FI
2 Deidre York   Boulder, CO2:16:51.16 178289  288 VELOBUM.COM
3 Dorothy Wong   Altadena, CA2:27:19.36 104462  335 THE TEAM / SOCALCROS

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiana Row   El Cajon Ca1:43:38.47 285915  317 WORLD CYCLES

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Schaper   Laguna Beach, CA2:13:24.60 270057  214 PLATINUM PERFORMANCE
2 Lauren Gregg   Santa Cruz, CA2:21:20.20 315722  66 BEAR VALLEY BIKES
3 Carol Boland   Capitola, CA2:24:15.25 233406  207 TRI-SPORT

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Carrington   Poway, CA2:19:21.59 181828  242 FOCUS-RIDE C
2 Vanessa Humic   Long Beach, CA2:20:48.35 250250  320 BACKBONE ADVENTURE C
3 Lisa Crowe   Redlands, CA2:23:08.20 259708  364 DONS BIKES
4 Jennifer Camoriano   Mesa, AZ2:43:08.98 254808  16 
5 KELLEY BRUNSON   3:23:11.88  321 BEAR VALLEY BIKES

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leeann Storino   Carlsbad, CA2:06:21.93 16006  167 RANCHOS CYCL
2 Heidi Bowen   Woodland Hills, CA2:19:18.27 190382  247 GIANT FACTORY TEAM
3 DIANE BRADLEY   3:43:53.20  182 

Women - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carol Ruckle   Redlands, CA1:46:18.97 30799  378 PULL THROUGH RACING/
2 Jodi Martin   Claremont, CA1:49:04.93 170482  231 COATES CYCLERY

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LISA HULSE   1:37:45.26  263 
DNF SARA RUSS   DNF  141 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NAOKO FUJIMAKI   1:38:04.85  56 
2 Denise Henderson   Valley Center, CA1:39:15.32 286147  85 THE TEAM / SOCALCROS
3 Michelle VanGilder   Mission Viejo, CA1:42:45.09 261069  264 TROUPE RACING CO
4 MONICA ZORRILLA   1:59:13.90  341 TROUPE RACING
5 DOREEN WOLF   2:04:23.84  300 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAURIE SIGLOCH   1:31:59.29  222 ROOTS
2 Laura Knight   Costa Mesa, CA1:35:01.48 288033  340 TROUPE RACING
3 Lana Newsome   Bakersfield, CA1:44:10.56 197378  13 
4 JEANNE SCHEETZ   1:47:15.42  212 COATES CYCLERY
5 Ronda Warden   Big Bear City, CA1:52:41.13 263279  367 BEAR VALLEY BIKES
6 Beatrice Dormoy   Santee, CA2:04:00.86 219340  80 AQUA AL2/SDBC
7 JEANNE MCCABE   2:52:57.50  134 
8 NANCY GOULET   3:07:20.34  129 
9 ROBIN MAYNE   3:19:54.90  184 

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 janet rials   Miraloma, CA1:55:58.17 307037  218 
2 TONI GERLETTE   3:21:23.70  126 
3 CANDY HALLSTEAD   3:36:44.9  132 CENTURY 21 B
DNF LAURA MONTANE   DNF  137 
DNF ANN GOULET   DNF  127 
DNF THERESA BONDURANT   DNF  123 BOLT ELECTI

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Klingaman   Idyllwild, CA1:43:58.57 319226  159 LIFE CYCLING/HEMET H

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Siegel   Pasadena, CA1:57:00.40 285569  244 THE TEAM / SOCALCROS
2 ANGELA MEYERS   2:03:24.13  136 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HEATHER HAWKE   1:44:16.50  282 SHO-AIR/SONNANCE
2 MEGHAN TREESE   2:06:08.47  312 PAA
3 CAROL SILBERBERG   2:56:58.19  143 
DNF MANDY SELDERS   DNF  199 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SUSAN MAYA   1:56:13.33  374 BEAR VALLEY BIKES
2 MICHELLE RUSSELL   2:20:23.44  55 TEAM BIG BEAR
3 JANE BAUMGARTNER   2:52:23.39  121 
4 JANET MAXWELL   3:07:00.00  500 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Catherine Roch-Levecq   Oceanside, CA2:04:23.05 279897  301 
2 MARLYCE DAVIS   2:38:08.98  124 
DNF KATHY PORTIE   DNF  140 

Women - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elle Williams   Big Bear City, CA1:28:24.53 302781  173 BEAR VALLEY BIKES
2 Courtney Comer   San Marcos, CA1:44:48.69 287901  280 AQUA AL2/SDBC
3 Cheyenne Comer   San Marcos, CA1:49:52.69 297265  281 AQUA AL2/SDBC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyCUOREShimanoSierra NevadaOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee