Race Results for
TomatoHead Omnium
Knoxville, TN
(Event Information)
Criterium on 05/09/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Brown   Chattanooga, TN 5048  626 LITESPEED-BMW
2 Jeffrey McGrane   Knoxville, TN 256582  620 Friends Great Smokies (FGS Cycling)
3 Luke Servedio   Knoxville, TN 229774  629 Team Sonic- Treehouse Racing
4 Chris Emory   Arden, NC 208902  631 Team A.C.E.
5 Troy Adams   Sylva, NC 157975  627 
6 J Thomas Smith   Seven Springs, NC 161927  630 Team A.C.E.
7 Jacob Prater   Maryville, TN 28614  632 Melting Pot
8 Matias Mendigochea   Inglewood, CA 64908  623 Herbalife LaGrange
9 Ronald Wilson   Rockford, TN 46380  628 Southern Cycling Operations (SCO)
10 Paul Low   Lexington, VA 312074  622 Team Traveller
11 Cameron Molchan   Knoxville, TN 291524  624 Southern Cycling Operations (SCO)
DNS Jason Lackey   Mountain Brook, AL 274891  621 Unattached
DNF John Hart   Murfreesboro, TN 141477  619 Friends Great Smokies (FGS Cycling)
DNF Bert Hull   Charleston Sc 42298  625 Krystal Cycling Team
DNF Lucas McCain (Cat4)   Nashville, TN 305933  618 
DNF Andrew Kimble   Asheville, NC 263899  617 Velosports Racing

Men - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Bacon   Knoxville, TN 2216  669 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
2 Kent Bostick (1 - Cat1)   Knoxville, TN 45105  665 Amgen-UBS Elite Masters
3 Philippe Hanset   Knoxville, TN 220768  667 Southern Cycling Operations (SCO)
DNF Thomas Gates   Franklin, TN 45364  666 Team Gran Fondo
DNF Robert Gregory   Brentwood, TN 50141  668 Team Gran Fondo

Men - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul VanKooten   Red Bank, TN 178931  233 Economy Honda Masters Team
2 Thomas Gates   Franklin, TN 45364  230 Team Gran Fondo
3 William Watkins   Lawrenceville, GA 294788  236 Team Army
4 Ronald Wilson   Rockford, TN 46380  237 Southern Cycling Operations (SCO)
5 Robert Gregory   Brentwood, TN 50141  297 Team Gran Fondo
6 James Wachter   Knoxville, TN 209180  234 Melting Pot
7 Jack Evans   Somerset, KY 257036  229 Cumberland Cycles Inc.
8 Thomas King   Jefferson City, TN 216711  231 TVB Race/ Tomato Head
9 John Wikle   Hixson, TN 147809  235 Krystal Cycling Team
10 Michael Searcy (1 - Cat4)   Dandridge, TN 258633  232 TVB Race/ Tomato Head

Men - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 S Durward Higgins   Chattanooga, TN 46705  296 Scenic City Velo

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Spears   Oak Ridge, TN 146455  109 Team Sonic- Treehouse Racing
2 Geri Mewett   Knoxville, TN 138184  118 Subaru-Gary Fisher Elite Road Team
3 J Thomas Smith   Seven Springs, NC 161927  108 Team A.C.E.
4 One No     116 
5 Luke Servedio   Knoxville, TN 229774  111 Team Sonic- Treehouse Racing
6 Dirk Pohlmann   Knoxville, TN 51532  107 Kentucky Flyers Cycling Inc
7 Gregory Miller (1 - Cat1)   Knoxville, TN 24392  104 Knox Velo Club
DNF Troy Adams   Sylva, NC 157975  112 

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Brown   Chattanooga, TN 5048  178 LITESPEED-BMW
2 Stefan Swecker   Maryville, TN 228591  177 Friends Great Smokies (FGS Cycling)
3 Jeffrey McGrane   Knoxville, TN 256582  182 Friends Great Smokies (FGS Cycling)
4 Elliott O'Brien   Lexington, VA 260186  110 Team Traveller
5 Richard Heishman   Knoxville, TN 56984  113 KnoxVelo
6 Jonathan Crowson   Oak Ridge, TN 227516  114 Friends Great Smokies (FGS Cycling)
7 John Hart   Murfreesboro, TN 141477  183 Friends Great Smokies (FGS Cycling)
8 Jason Peters   Chattanooga, TN 93595  180 Krystal Cycling Team
9 Matias Mendigochea   Inglewood, CA 64908  179 Herbalife LaGrange
DNF Jon Wilton   Oak Ridge , TN 59687  115 Melting Pot
DNF Zachary Nave   Gray, TN 240094  181 Barley's Taproom- Greenville

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Bannow   Weaverville, NC 226560  317 Chainheart Cycling Studio
2 Brad Johnson   Chapel Hill, NC 286368  313 Cumberland Cycles
3 Jeremy Nagoshiner   Nashville, TN 267424  318 Marx and Bensdorf Cycling Team
4 Timothy Killelea   Bristol, TN 272407  314 Scenic City Velo
5 Michael Walters   Spring Hill, TN 248592  315 Tri Cities Road Club
6 Rich Kidd   Knoxville, TN 282486  316 Southern Cycling Operations (SCO)
DNF Alex Dayton   Kingsport, TN 271461  312 Tri Cities Road Club
DNF Nicholas Angus   Johnson City, TN 206711  319 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Bassett   Knoxville, TN 257316  446 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
2 Brian Arne   Atlanta 306012  468 Unattached
3 Steve Crowell   Ooltewah, TN 284556  452 Krystal Cycling Team
4 Tim Bell   Chattanooga, TN 302597  448 Krystal Cycling Team
5 Richie Slagle   Columbia, TN 260100  457 MOAB/Middle Tennessee Velo
6 Joseph Brew   Sewanee, TN 229868  449 Scenic City Velo
7 Timothy Tidwell   Knoxville, TN 265604  459 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
8 James DeLong   Apison, TN 238260  454 Krystal Cycling Team
9 Daniel Baur   Lexington, VA 241116  447 Team Traveller
10 Michael Crouch   Nashville, TN 294954  469 TVB Race/ Tomato Head
11 Lawrence Czarnecki   Knoxville, TN 226271  453 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
12 Robert Dills   Knoxville, TN 209494  462 Melting Pot
13 Kurt Phifer   Sparta, TN 264294  456 Cookeville Bicycles
15 Tommy Clark   Memphis, TN 251480  450 Moab/Middle Tennessee Velo
16 Taylor White   Bristol 271370  470 East TN Junior Cycling
17 Derek Hurst   White Pine, TN 263561  463 Tri Cities Road Club
18 Andrew Bailey   Piney Flats, TN 282272  474 Tri Cities Road Club
19 Robert Bailey   Piney Flats, TN 271109  473 Tri Cities Road Club
20 Brent Nowinski   Bloomington, IN 295872  455 Melting Pot
21 Dwight Smith   Church Hill, TN 269901  471 Tri Cities Road Club
22 Russell Lowery   Knoxville, TN 229490  466 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
23 Bob Whitaker   Johnson City, TN 284489  460 Tri Cities Road Club
DNS Paul Galewski   Dyersburg, TN 280052  461 
DNS Lucas McCain   Nashville, TN 305933  465 
DNS Tyler Hutchinson   Starkville, MS 281348  464 Mercury Racing
DNF Jeff Inman   Ten Mile, TN 276299  472 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Wilkinson   Johnson City, TN 215583  539 
2 David McDaniel   Watauga, TN 304962  545 Unattached
3 Daniel Price   Ooltewah, TN 308372  536 Scenic City Velo
4 Scott Smith   Knoxville, TN 285396  548 TVB Race/ Tomato Head
5 Jordan Bodwell   Murfreesboro, TN 310612  528 Starbrite Carwash (MOAB Bike Shop)
6 Thomas Baggenstoss   Ooltewah, TN 308078  527 Scenic City Velo
7 Roger Dahlke   Chattanooga, TN 304915  530 Scenic City Velo
8 Matthew Young     546 
9 Tracy Terpstra   Cleveland, TN 270841  538 Krystal Cycling Team
10 Judah Brownstein   Lexington, VA 309456  529 Team Traveller
11 David Lane   Knoxville, TN 198353  547 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
12 Schyler Johnson   Johnson City, TN 300378  534 
13 Nolan Tankersley   Erwin, TN 298437  544 East TN Junior Cycling
14 Dan Schmiesing   Seymour, TN 308623  543 
15 Daren Rogers   Soddydaisy, TN 302941  537 Krystal Cycling Team
16 David Swecker     542 KnoxVelo
17 Randy Lawson   Trenton, GA 293610  535 Krystal Cycling Team
18 Richard Hurst   White Pine, TN 271105  541 Tri Cities Road Club
19 emerson fuller   Knoxville, TN 305258  549 
20 James Galewski     531 
DNS Norris Hill   Knoxville, TN 273659  532 Unattached
DNF Laurence Faber     540 

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor Tankersley   Erwin, TN 298438  822 East TN Junior Cycling
2 Maxime Hanset   Knoxville, TN 291701  820 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
3 Hunter Wright   Johnson City, TN 293448  819 Unattached
4 Garrett Smith   Church Hill, TN 285861  824 Tri Cities Road Club
5 Preston Franklin     823 
DNS Nelson Lundberg   Bristol, TN 310813  821 East TN Junior Cycling

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor White   Bristol 271370  878 East TN Junior Cycling
2 Tyler Hutchinson   Starkville, MS 281348  874 Mercury Racing
3 Derek Hurst   White Pine, TN 263561  875 Tri Cities Road Club
4 Joseph Bass   Ringgold, GA 305044  877 Krystal Cycling Team
5 Nolan Tankersley   Erwin, TN 298437  880 East TN Junior Cycling
6 Paul Galewski   Dyersburg, TN 280052  882 
7 Keven Trinkle   Bristol, TN 292347  879 East TN Junior Cycling
DNS Casey Kadowaki   Bristol, TN 265182  881 East TN Junior Cycling

Women - Women 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Scott   Boulder, CO 305931  782 SVMIC Cycling
2 Cali Ewing   Nashville, TN 309200  786 Team Belladium
4 Jennifer DeLong   Ooltewah, TN 309479  787 Velo Vixens Cycling Club
6 Stephanie Maines   Spring Hill, TN 309787  784 NashvilleCyclist.com
7 Jordon Galewski   Dyersburg, TN 280053  788 
DNF Alexandra Fernandez     780 

Women - Women 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Travers   Nashville, TN 242041  708 NashvilleCyclist.com
2 Stephanie Bleecher   Franklin, TN 106004  707 Tristar-Moontoast Cycling Team
3 Olga Weeks   Rock Hill, SC 225637  709 SVMIC Cycling
DNS Laura Devlin (Cat3)   Knoxville, TN 173848  710 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danae Kreiss   Bristol, TN 298702  817 East TN Junior Cycling
2 Jessica Lang   Johnson City, TN 253331  818 East TN Junior Cycling
DNS Abbagail Lang   Johnson City, TN 304610  816 East TN Junior Cycling

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordon Galewski   Dyersburg, TN 280053  884 
DNS Megan Rogers   Soddy Daisy, TN 309390  883 Velo Vixens Cycling Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREOSMOBonk BreakerUSACDFShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee