Race Results for
SECCC Championships
Mars Hill, NC
(Event Information)
Road Race on 04/17/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Gillespie   Banner Elk, NC 310063   Lees McRae
2 Brian Arne   Atlanta 306012   College of Charleston
3 Brooks Bostick   Charleston, SC 306753   College of Charleston
4 James Sutterfield   Greenville, SC 307250   Furman
5 Andrew Baker   Easley, SC 193830   King
6 Chris Hughes   Atlanta, GA 307268   Georgia Tech
7 Justin Sammons   Athens, GA 309858   Georgia
8 Elizabeth Lee   Greenville, SC 231228   Clemson
9 David Friedt   Tallahassee, FL 309672   Florida State
10 clark hurst   Dacula, GA 307412   Georgia
11 Brian Stout   Collierville, TN 308207   Tennessee
12 Zachary Pena   Seminole Fl 273325   Florida State
13 Bradley Hughes   Gray, TN 286989   King
14 Schyler Johnson   Johnson City, TN 300378   ETSU
15 Jake Coleman   Charleston, SC 302257   College of Charleston
16 Nicholas Taylor   Athens, GA 307184   Georgia
17 David Deere   Bristol, TN 306149   King
18 Jacob Black   Montgomery, AL 308528   Alabama
19 Davis Yarbrough   Huntsville, AL 309659   Alabama-Huntsville
20 Sean Smith (1 - Cat4)   Naples, FL 302430   Florida State
21 Jared Abel   Johnson City, TN 276384   Milligan
22 Jason McArthur   Tallahassee, FL 308241   Florida State
23 Casey Stallard   Bristol, TN 306154   King
24 Blake Molina   Athens, GA 312596   Georgia
25 Thomas Woodson (2 - Cat4)   Taylors, SC 304932   South Carolina
26 Greg Kaufmann   Johnson City, TN 284361   ETSU
27 Park Baker   Brevard, NC 224953   Brevard
28 Luke Heller      UNC-Asheville
29 Nick Taylor   Tuscaloosa, AL 303464   Alabama
30 Kyle Stallings (3 - Cat4)   Brevard, NC 300800   Brevard
31 Aaron Wells   Candler, NC 311605   Mars Hill
32 Tim Betzel   Asheville, NC 340064   UNC-Asheville
DNF Ryan Levander   Mars Hill , NC 289515   Mars Hill
DNF Christopher Phillips   Vienna, VA 299000   Alabama
DNF Yonatan Arnold   Mars Hill , NC 292409   Mars Hill
DNF Benjamin King   Peachtree City, GA 307538   Florida State
DNF Jeffrey Vivo      Florida State
DNF Adam Strachn   Charlotte, NC 307442   ETSU
DNF Justin Wilson   Gallatin Tn 306639   Alabama-Huntsville

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Cipkowski   Asheville, NC 300645   UNC-Asheville
2 Lee Meroney   Winston Salem, NC 288173   UNC-Asheville
3 Chris Riggins   Easley, SC 300153   Clemson
4 Lucas Harville   Banner Elk, NC 232312   Lees McRae
5 David Sagat   Roswell, GA 207380   Georgia State
6 Chris Sandelli   Tallahassee, FL 304765   Florida State
7 Cal Hooten   Decatur, GA 288918   Georgia
8 Stephen Lockwood   Portland, OR 289738   Georgia State
9 Patrick Walford (1 - Cat4)   Oak Ridge, TN 261513   Tennessee
10 Joseph Middleton   Lexington , SC 272535   Georgia Southern
11 Jack Tomassetti   Jacksonville, FL 228834   Florida State
12 Eric Cash   Massillon, OH 230221   South Carolina
13 Andrew Smola   Athens, GA 274158   Georgia
14 Andy Clement   Decatur, GA 272608   Georgia State
15 Joshua Valentine   Tallahassee, FL 306203   Florida State
16 Robert Herrel   Alpharetta, GA 274326   Georgia State
17 Daniel Broshar   Marietta, GA 288650   Georgia State
DNF Tyler Crotts   Laurens, SC 285230   Brevard
DNF Geoffery Pfeiffer   Bristolville, OH 244025   Cumberland

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Leotis   Atlanta, GA 282334   Georgia Tech
2 Joseph Welsh (1 - Cat2)   Cordova, TN 259649   Lees McRae
3 Benjamin Zawacki   Greenville, SC 144633   Clemson
4 Andrew Baker   Easley, SC 193830   Furman
5 Matthew Willing   Weaverville, NC 284687   Mars Hill
6 Jordan Heimer   Athens , GA 213897   Georgia
7 Tristan Cowie   Brevard , NC 220084   Brevard
8 Ryan Sullivan   Nashville, TN 305979   Cumberland
9 Nathan Larson   Erie, PA 215328   Lees McRae
10 Corey Meyer   Little Falls, MN 259029   Brevard
11 Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009   Florida
12 Craig McKinney (1 - Cat3)   Greenville, SC 238986   Furman
13 Peter Haile   Barbourville, KY 284284   Lees McRae
14 Eric Thompson   Shoreview, MN 150540   Lees McRae
15 Paul Webb   Bellevue, NE 268204   Mars Hill
16 Kyle Rohan   St. Louis, MO 288263   Florida
17 Kyle Knott   Rock Hill, SC 274033   Mars Hill
18 Alejandro Padilla   Lebanon, TN 269189   Cumberland
19 Hunter Garrison   Athens, GA 273663   Georgia
20 Justin Anderson   Cincinnati 230552   Tennessee
21 Matt Johnson (1 - Cat4)   Central, SC 271673   Clemson
22 Morgan Hunter   Cincinnati, OH 257263   Georgia Tech
23 Nathan Trimble   San Marcos, TX 266854   Lees McRae
24 Bryan Derstine   Tallahassee, FL 273704   Florida State
25 Matt St Marie   Brevard, NC 211728   Brevard
26 Benjamin Grier   Pendleton, SC 275075   Clemson
27 Jack Heberton (2 - Cat4)   Atlanta, GA 274865   Georgia Tech
28 Christopher Dale   Raleigh, NC 210339   Lees McRae
29 Juan Uruena (2 - Cat3)   Gainesville, FL 243915   Florida
30 Nikola Milanovic   Mars Hill, NC 289525   Mars Hill
DNF Michael Boyco   Hollywood, FL 276631   Florida
DNF Beck Frydenborg   Gainesville, FL 176886   Florida
DNF Zachary Nave   Gray, TN 240094   King
DNF Zachary Felpel   Willowstreet, PA 220467   Lees McRae
DNF Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651   Florida State
DNF Spencer Beamer   Knoxville 171151   Furman
DNF James Mitchell   Mableton, GA 290921   Furman
DNF Curtis Grace (Cat4)   Huntsville, AL 218973   Alabama-Huntsville
DNF Ryan Fisher   Celveland, OH 179120   Florida
DNF Kyle McElhaney   Alamogordo, NM 265488   Florida
DNF Nat Bricker   Gainesville, FL 287860   Florida
DNF David Rossman   Fort Mill, SC 287783   Clemson

Women - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Holloway   Asheville, NC 276563   Mars Hill
2 Caroline Gentry   Bristol, TN 306313   King
3 Liz Gerrity   Tallahassee, FL 307001   Florida State
4 Kathryn Smith (1 - Cat4)   Greer, SC 284343   Lees McRae
5 Stephanie Woloszczuk (2 - Cat4)   Rock Hill, SC 256171   Lees McRae
6 Elisabeth Ferguson   Bristol, TN 306145   King

Women - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Warner   Anna, TX 200801   Lees McRae
2 Cinthia Lehner   Boone, NC 272896   Lees McRae
3 Kristin Jo Markham   Olympia, WA 251742   Lees McRae
4 Erica Zaveta   Brevard, NC 230062   Lees McRae
5 Jennifer Greenberg   Chicago , IL 231027   Lees McRae
6 Julia Tellman   Brevard, NC 256147   Brevard
7 Klara Rossouw   Marshall, NC 306015   Mars Hill
8 Yolanda Colon   Marion, NC 289530   Mars Hill
9 Emily Fancher (1 - Cat4)   Lawrenceville, GA 274164   Georgia
10 Jacquie Spoon   Bozeman, MT 307205   Clemson
11 Becca Viner (2 - Cat4)   Colorado Springs, CO 306404   Clemson
DNF Adormarie Martinez   Gastonia, NC 403420   Lees McRae

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREShimanoBonk BreakerUSACDFSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee