Race Results for
SECCC Championships
Mars Hill, NC
(Event Information)
Criterium on 04/18/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Arne   Atlanta 306012   College of Charleston
2 Blake Molina   Athens, GA 312596   Georgia
3 Brooks Bostick   Charleston, SC 306753   College of Charleston
4 David Friedt   Tallahassee, FL 309672   Florida State
5 Thomas Wilkinson   Johnson City, TN 215583   ETSU
6 Christopher Phillips   Vienna, VA 299000   Alabama
7 Ryan Levander   Mars Hill , NC 289515   Mars Hill
8 Bradley Hughes   Gray, TN 286989   King
9 Jordan Gillespie   Banner Elk, NC 310063   Lees McRae
10 Justin Sammons   Athens, GA 309858   Georgia
11 Andrew Baker   Easley, SC 193830   King
12 clark hurst   Dacula, GA 307412   Georgia
13 Casey Stallard   Bristol, TN 306154   King
14 Jake Coleman   Charleston, SC 302257   College of Charleston
15 Sean Smith (1 - Cat4)   Naples, FL 302430   Florida State
16 Schyler Johnson   Johnson City, TN 300378   ETSU
17 Elizabeth Lee   Conyers, GA 231228   Clemson
18 Jacob Black   Montgomery, AL 308528   Alabama
19 Jason McArthur   Tallahassee, FL 308241   Florida State
20 Davis Yarbrough   Huntsville, AL 309659   Alabama-Huntsville
21 David Deere   Bristol, TN 306149   King
22 Morgan Hunter   Cincinnati, OH 257263   Alabama-Huntsville
23 Greg Kaufmann   Johnson City, TN 284361   ETSU
24 Chris Hughes   Atlanta, GA 307268   Georgia Tech
25 Justin Wilson   Gallatin Tn 306639   Alabama-Huntsville
26 Nick Taylor   Tuscaloosa, AL 303464   Alabama
27 Conor Fitzgerald   Johnson City, TN 268976   ETSU
28 Chris LeClair      ETSU
29 Benjamin King   Peachtree City, GA 307538   Florida State
30 Yonatan Arnold   Mars Hill , NC 292409   Mars Hill
31 Neal Beckett   Asheville, NC 300957   UNC-Asheville
32 Aaron Wells   Candler, NC 311605   Mars Hill
DNF Alex Ohman   Knoxville, TN 210887   ETSU

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Lewis (1 - Cat3)   Winston Salem, NC 289440   Lees McRae
2 Lee Meroney   Winston Salem, NC 288173   UNC-Asheville
3 Chris Riggins   Easley, SC 300153   Clemson
4 Daniel Broshar   Marietta, GA 288650   Georgia State
5 Stephen Lockwood   Portland, OR 289738   Georgia State
6 Eric Cash   Massillon, OH 230221   South Carolina
7 Tyler Crotts   Laurens, SC 285230   Brevard
8 Michael Rozelle   Banner Elk, NC 202069   Lees McRae
9 Ben Corbalis   Portland, OR 184819   Lees McRae
10 Joseph Middleton   Lexington , SC 272535   Georgia Southern
11 Jack Tomassetti   Jacksonville, FL 228834   Florida State
12 Andrew Smola   Athens, GA 274158   Georgia
13 Lucas Harville   Banner Elk, NC 232312   Lees McRae
14 Geoffery Pfeiffer   Bristolville, OH 244025   Cumberland
15 Andy Clement   Decatur, GA 272608   Georgia State
16 Joshua Valentine   Tallahassee, FL 306203   Florida State
17 Jared Hegberg (1 - Cat4)   Atlanta, GA 257744   Georgia
18 Cal Hooten   Decatur, GA 288918   Georgia
19 Chris Sandelli   Tallahassee, FL 304765   Florida State
20 David Sagat   Roswell, GA 207380   Georgia State
21 William Gilstrap (2 - Cat4)   Liberty , SC 263648   Clemson
22 Cory Rimmer   Friendsville, TN 235910   Brevard
23 Robert Herrel   Alpharetta, GA 274326   Georgia State

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Larson   Erie, PA 215328   Lees McRae
2 Eric Thompson   Shoreview, MN 150540   Lees McRae
3 Zachary Felpel   Willowstreet, PA 220467   Lees McRae
4 Corey Meyer   Little Falls, MN 259029   Brevard
5 Ryan Sullivan   Nashville, TN 305979   Cumberland
6 Stephen Leotis   Atlanta, GA 282334   Georgia Tech
7 Benjamin Zawacki   Greenville, SC 144633   Clemson
8 Kyle Knott   Rock Hill, SC 274033   Mars Hill
9 Jordan Heimer   Athens , GA 213897   Georgia
10 Hunter Garrison   Athens, GA 273663   Georgia
11 Paul Webb   Bellevue, NE 268204   Mars Hill
12 Beck Frydenborg   Gainesville, FL 176886   Florida
13 Bryan Derstine   Tallahassee, FL 273704   Florida State
14 Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009   Florida
15 Zachary Nave   Gray, TN 240094   King
16 Joseph Welsh (1 - Cat2)   Cordova, TN 259649   Lees McRae
17 Nathan Trimble   San Marcos, TX 266854   Lees McRae
18 Matthew Miller   Atlanta, GA 183102   Georgia
19 Peter Haile   Barbourville, KY 284284   Lees McRae
20 Nat Bricker   Gainesville, FL 287860   Florida
21 Andrew Baker   Easley, SC 193830   Furman
22 Kyle Rohan   St. Louis, MO 288263   Florida
23 Craig McKinney (1 - Cat3)   Greenville, SC 238986   Furman
24 Christopher Dale   Raleigh, NC 210339   Lees McRae
25 Benjamin Grier   Pendleton, SC 275075   Clemson
26 Nikola Milanovic   Mars Hill, NC 289525   Mars Hill
27 Michael Boyco   Hollywood, FL 276631   Florida
28 Tristan Cowie   Brevard , NC 220084   Brevard
29 Matt St Marie   Brevard, NC 211728   Brevard
30 Matthew Willing   Weaverville, NC 284687   Mars Hill
31 Marshal Hartley   Clarks Mills 200787   Brevard
32 Alejandro Padilla   Lebanon, TN 269189   Cumberland
DNF Ryan Fisher   Celveland, OH 179120   Florida
DNF Jack Heberton (Cat4)   Atlanta, GA 274865   Georgia Tech
DNF Jack Tomassetti   Jacksonville, FL 228834   Florida State
DNF Kyle McElhaney   Alamogordo, NM 265488   Florida
DNF Spencer Beamer   Knoxville 171151   Furman

Women - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Woloszczuk (1 - Cat4)   Rock Hill, SC 256171   Lees McRae
2 Melissa Holloway   Asheville, NC 276563   Mars Hill
3 Kathryn Smith (2 - Cat4)   Greer, SC 284343   Lees McRae
4 Liz Gerrity   Tallahassee, FL 307001   Florida State
5 Caroline Gentry   Bristol, TN 306313   King
6 Elisabeth Ferguson   Bristol, TN 306145   King
DNF Mari McKanna   Athens, GA 290763   Georgia

Women - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Warner   Anna, TX 200801   Lees McRae
2 Cinthia Lehner   Boone, NC 272896   Lees McRae
3 Julia Tellman   Brevard, NC 256147   Brevard
4 Erica Zaveta   Brevard, NC 230062   Lees McRae
5 Adormarie Martinez   Gastonia, NC 403420   Lees McRae
6 Kira Shoemaker (1 - Cat4)   Banner Elk, NC 272818   Lees McRae
7 Jennifer Greenberg   Chicago , IL 231027   Lees McRae
8 Klara Rossouw   Marshall, NC 306015   Mars Hill
9 Becca Viner (2 - Cat4)   Colorado Springs, CO 306404   Clemson
10 Jacquie Spoon   Bozeman, MT 307205   Clemson
11 Yolanda Colon   Marion, NC 289530   Mars Hill
12 Emily Fancher (3 - Cat4)   Lawrenceville, GA 274164   Georgia

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOBonk BreakerCUOREShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee