Race Results for
Park Place Criteriums
Dallas, TX
(Event Information)
Criterium on 04/03/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Boulle   Dallas, TX 291724   
2 William Rader   Dallas, TX 201905   
3 Bert Cross   Humble, TX 203134   
4 Jason McCombs   Dallas, TX 286184   
5 Adam Allen   Austin, TX 212221   
6 Daniel Parks   Dallas, TX 237869   
7 Jake Boone   Hurst, TX 284344   
8 Steven Williams   Dallas, TX 140978   
9 Jason Cook   Dallas, TX 133781   
10 Craig Fulk   Roanoke, TX 250817   
11 Todd Farrell   Keller, TX 103971   
12 Zachary Perkins   Edmond, OK 267610   
13 Ben Sewell   Dallas, TX 177629   
14 Greg Andersen   Chesterfield, MO 263901   
15 Gustav Delany   Highland Village, TX 218642   
16 Jason Butler   Austin, TX 251925   
17 Neal Alto   Dallas, TX 272808   
18 Roy Bracey   Wichita Falls, TX 252201   
19 Richard Wharton   Dallas, TX 37880   
20 Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   
21 Kenneth Maclean   Addison, TX 234594   
22 Steve Sterling   Allen, TX 255810   
23 Stephen Borski   Mckinney, TX 55866   
24 Shawn Daurelio   Laguna Beach, CA 287621   
25 Michael Braden   Richardson, TX 4551   
26 Jeff Turner   Richardson, TX 177873   
27 Gary Dutschmann   Dallas, TX 271466   
28 Grahmm Smith   Pauls Valley, OK 238789   
29 Matthew Fox   Highland Park, IL 161688   
30 Imari Miller   Fort Worth, TX 274863   
31 Peter Eckel   Shreveport La 168532   
32 Jared Reynoso   Allen, TX 240250   
33 J Brooks Ellis   Dallas, TX 64123   
34 Jordan Nguyen   Austin, TX 272210   
35 Bryan Carlson   Fort Worth, TX 68042   
36 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   
37 Brian Black (1 - Cat4)   Pauls Valley, OK 279754   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Sepulveda      
2 Justin Reddell   Dallas Tx 165316   
3 Zachary Istre   Addison, TX 306960   
4 Chris Lorance   Mckinney, TX 291254   
5 Kyle Parrott   Plano, TX 306764   
6 Rodolfo Zermeno   Irving, TX 227379   
7 Kevin Gregory   Dallas, TX 305476   
8 Kenneth Hintzen   Dallas, TX 212894   
9 Stanton Porter   Wichita Falls, TX 311312   
10 Doug Lyle   White Haven, PA 289161   
11 Allen Herrington   Dallas, TX 303607   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Vasey   Flower Mound, TX 277676   
2 David Carter   Denton, TX 268899   
3 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   
4 R Les Terrill   Dallas, TX 60829   
5 John Harding   Saginaw, TX 281586   
6 Robert Pinard   Flower Mound, TX 259601   
7 Gilberto Velazquez   Dallas, TX 109510   
8 Roland San Miguel   Corinth, TX 296246   
9 Douglas Jones   Dallas, TX 232850   
10 Gregory Mead   Royse City, TX 214051   
11 Matthew Denton   Round Rock, TX 272240   
12 Kevin Kohler   Dallas, TX 73874   
13 Michael Caney   Frisco, TX 265446   
14 Anthony Mocella   Frisco, TX 286540   
15 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   
16 John Larson   Mckinney, TX 194312   
17 David Garrett   Mc Kinney, TX 223677   
18 Ian Schlarman   Allen, TX 283857   
19 Bryan Wadie   Lewisville, TX 185250   
20 Bert Herrington   Fort Worth, TX 272215   
21 Russ Fagan   Denton, TX 287870   
22 Maxfield Williams   Rowlett, TX 299931   
23 john supplee   Plano, TX 285636   
24 Jim Ballew   Dallas, TX 300689   
25 Steven Kotar   Weatherford, TX 264471   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heath Blackgrove      
2 Christian Helmig   Highland Village, TX 245316   
3 Jason Waddell   Oklahoma City, OK 110309   
4 Jonathan Sundt   Austin, TX 34666   
5 Peter Carey (1 - Pro)   Silver Spring, MD 245129   
6 Tyler Jewell   Austin, TX 168914   
7 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   
8 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   
9 Bryan Fawley   Denton, TX 198394   
10 Chad Cagle   Tulsa, OK 141654   
11 Chris Carlson   Plano, TX 6135   
12 Jason Short   Lakewood, CO 168216   
13 Alex Battles-Wood   Tulsa, OK 212929   
14 Mathew Ankney   Tulsa, OK 145867   
15 Warney Crosby   Dallas 69378   
16 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   
17 Alexi Martinez (1 - Cat1)   Costa Mesa, CA 190569   
18 Timothy Cook   Euless, TX 152094   
19 Corey Ray   Coppell Texas 157827   
20 Christopher Hamilton   Dallas, TX 189253   
21 Michael Lalla (1 - Cat2)   Coon Rapids Mn, MN 201623   
22 Lucas Brusseau   Denton, TX 5255   
23 Collin Davis   Euless, TX 225276   
24 Alexander Welch   Denver, CO 186958   
25 Troy Owens   Flower Mound, TX 188534   
26 Carlos Vargas   Kingwood, TX 177122   
27 Nicklaus Kiernan   Euless, TX 95282   
28 Colton Jarisch   Austin, TX 271716   
29 Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
30 Austin Stewart   Dallas, TX 193295   
31 Leonardo Frayre   Dallas, TX 184301   
32 Todd Elenz (2 - Cat1)   Salem, OR 185341   
33 Robert Lange   Fairview, TX 238220   
34 Scott Bennett   Southlake, TX 214742   

Men - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Merle   Garland, TX 24084   
2 Troy Owens   Flower Mound, TX 188534   
3 Bill Shirer   Dallas, TX 32500   
4 Stephen Stewart   Dallas, TX 168629   
5 David McGaffin   Heath, TX 193960   
6 Michael Braden   Richardson, TX 4551   
7 David Parks   Dallas, TX 45770   
8 Bob Finley   Ardmore, OK 294354   
9 Richard Miller   Dallas, TX 113870   
10 Jordan Chaney   Dallas, TX 151023   
11 J Jones   Oklahoma City, OK 161175   
12 Robb Bush   Austin, TX 245682   
13 Michael Woerner   Dallas, TX 72215   
14 Bruce Trego   Heath, TX 128605   

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Huffman   Collyeville, TX 310280   
2 Ricky Randall   Highland Village, TX 272809   
3 Zachary Carlson   Plano, TX 277433   
4 Andrew Nolan   Dallas, TX 306856   
5 Payton Thomas   Euless, TX 280627   
6 Connor Herrington   Dallas, TX 293509   

Women - Cat1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Smith   Denton, TX 217750   
2 Jennifer Purcell   Austin, TX 193628   
3 Lauren Robertson   Dallas, TX 288678   
4 Kayla Sterling   Gerald, MO 267818   
5 Michelle Montoya   Allen, TX 191931   
6 Sheri Rothe   Austin, TX 221312   
7 Lindsay Shafer (1 - Cat3)   Dallas, TX 295904   
8 Rachel Byus   Chandler, AZ 260379   
9 Tiffany Stewart   Grapevine, TX 218891   
10 Kelly Stark (2 - Cat3)   Rowlett, TX 178179   
11 Megan Baab   Euless Texas  240318   
12 Claire Routledge   Wichitafalls, TX 305347   
13 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   
14 Tricia Weir   Plano, TX 272297   
15 Catherine Moore   Allen, TX 266640   
16 myrna merle   Garland, TX 310310   
17 Jo Rose   Dallas, TX 193297   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Candice Ramsey   Broken Arrow, OK 306162   
2 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   
3 Kathy Weldon   Royse City, TX 285360   
4 Caryn Montague   Dallas, TX 310042   
5 Sarah Wells   Dallas, TX 280211   
6 myrna merle   Garland, TX 310310   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyCUOREShimanoBonk BreakerUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee