Race Results for
Furman Cycling
Greenville, SC
(Event Information)
Criterium on 03/28/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooks Bostick   Charleston, SC 306753   College of Charleston
2 Eric Cash   Massillon, OH 230221   South Carolina
3 James Lockwood   Rock Spring, GA 307208   Mercer
4 Michael Bingham   Advance, NC 310935   Furman
5 Brian Arne   Atlanta 306012   College of Charleston
6 Andrew Baker   Easley, SC 193830   King
7 Bradley Hughes   Gray, TN 286989   King
8 James Sutterfield   Greenville, SC 307250   Furman
9 Ryan Levander   Mars Hill , NC 289515   Mars Hill
10 William Henderson (1 - Cat4)   Fort Mill, SC 275209   South Carolina
11 William Gilstrap (2 - Cat4)   Liberty , SC 263648   Clemson
12 Kevin Roberts   Macon, GA 307229   Mercer
13 Casey Stallard   Bristol, TN 306154   King
14 Justin Sammons   Athens, GA 309858   Georgia
15 Zachary Pena   Seminole Fl 273325   Florida State
16 Daniel Friedt   Tallahassee, FL 309672   Florida State
17 Jake Coleman   Charleston, SC 302257   College of Charleston
18 Yonatan Arnold   Mars Hill , NC 292409   Mars Hill
19 Greg Magnuson (3 - Cat4)   Knoxville, TN 308629   Tennessee
20 David Deere   Bristol, TN 306149   King
21 Benjamin Payne   Atlanta, GA 307921   Georgia Tech
22 Nathan Hinkle   Johns Island, SC 308300   Clemson
23 Jason McArthur   Tallahassee, FL 308241   Florida State
24 Jordan Gillespie   Banner Elk, NC 310063   Lees McRae
DNF Jason Glow   Juliette, GA 307896   Mercer
DNF Harry (Clayton) Walker   Columbia, SC 221205   South Carolina
DNF Thomas Woodson (Cat4)   Taylors, SC 304932   South Carolina
DNF Austin Sholly   Roswell, GA 307301   Mercer
DNF Matthew Young      ETSU

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Orosco   Atlanta, GA 289001   Georgia State
2 Chris Riggins   Easley, SC 300153   Clemson
3 Daniel Broshar   Marietta, GA 288650   Georgia State
4 Tyler Crotts   Laurens, SC 285230   Brevard
5 Robert Herrel   Alpharetta, GA 274326   Georgia State
6 Jake Lewis (1 - Cat3)   Winston Salem, NC 289440   Lees McRae
7 Stephen Lockwood   Portland, OR 289738   Georgia State
8 Andy Clement   Decatur, GA 272608   Georgia State
9 Austin Hilliard   Irmo Sc 288459   Clemson
10 Jared Hegberg (1 - Cat4)   Atlanta, GA 257744   Georgia
11 Cal Hooten   Decatur, GA 288918   Georgia
12 David Sagat   Roswell, GA 207380   Georgia State
13 Jack Tomassetti   Jacksonville, FL 228834   Florida State
DNF Patrick Walford (Cat4)   Oak Ridge, TN 261513   Tennessee

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Knott   Rock Hill, SC 274033   Furman
2 Eric Thompson   Shoreview, MN 150540   Lees McRae
3 Zachary Felpel   Willowstreet, PA 220467   Lees McRae
4 Thomas Brown   Athens, GA 191703   Emory
5 Benjamin Zawacki   Greenville, SC 144633   Clemson
6 Corey Meyer   Little Falls, MN 259029   Brevard
7 Peter Haile   Barbourville, KY 284284   Lees McRae
8 Paul Webb   Bellevue, NE 268204   Mars Hill
9 Tristan Cowie   Brevard , NC 220084   Brevard
10 Joseph Welsh (1 - Cat2)   Cordova, TN 259649   Lees McRae
11 Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009   Florida
12 Benjamin Grier   Pendleton, SC 275075   Clemson
13 Craig McKinney (1 - Cat3)   Greenville, SC 238986   Furman
14 Christopher Dale   Raleigh, NC 210339   Lees McRae
15 Bradford Perley   Brevard, NC 192115   Lees McRae
16 Matt Johnson (1 - Cat4)   Central, SC 271673   Clemson
17 Matthew Willing   Weaverville, NC 284687   Mars Hill
18 Bryan Derstine   Tallahassee, FL 273704   Florida State
19 Matt St Marie   Brevard, NC 211728   Brevard
20 Nat Bricker   Gainesville, FL 287860   Florida
DNF Spencer Beamer   Knoxville 171151   Furman
DNF Curtis Grace (Cat4)   Huntsville, AL 218973   Alabama-Huntsville
DNF Graham Coy (Cat3)   Atlanta, GA 207880   Georgia Tech

Women - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Rynas   Chattanooga, TN 254020   Tennessee-Chattanooga
2 Stephanie Woloszczuk (1 - Cat4)   Rock Hill, SC 256171   Lees McRae
3 Caroline Gentry   Bristol, TN 306313   King
4 Melissa Holloway   Asheville, NC 276563   Mars Hill
5 Elisabeth Ferguson   Bristol, TN 306145   King
6 Michele Donihe   Bristol, TN 306315   King
7 Savannah Sill   Tallahassee, FL 308237   Florida State
8 Stacey Zbiciak   Tallahassee, FL 310892   Florida State
DNF Katherine Edmonds   Athens, GA 310271   Georgia
DNF Melanie Burns   Tallahassee, FL 308576   Florida State
DNF Caroline Hempel   Clemson, SC 273373   Clemson
DNF Alicia Provenzano   Fort Myers, FL 271959   Florida

Women - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Jo Markham   Olympia, WA 251742   Lees McRae
2 Becca Viner (1 - Cat4)   Colorado Springs, CO 306404   Clemson
3 Julia Tellman   Brevard, NC 256147   Brevard
4 Yolanda Colon   Marion, NC 289530   Mars Hill
5 Kira Shoemaker (2 - Cat4)   Banner Elk, NC 272818   Lees McRae
6 Elizabeth Lee   Greenville, SC 231228   Mercer
7 Klara Rossouw   Marshall, NC 306015   Mars Hill
8 Jacquie Spoon   Bozeman, MT 307205   Clemson
9 Emily Fancher (3 - Cat4)   Lawrenceville, GA 274164   Georgia

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaBonk BreakerCUOREUSACDFOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee