Race Results for
Piney Hills Classic
Ruston, LA
(Event Information)
STR on 10/24/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sammy Davidson   Tulsa, OK 176264  203 Sound Pony
2 Andrew Neilson   Houston, TX 235610  202 Sugar Cycles - 180
3 Frederick Willemsen   Round Rock, TX 243606  201 Bicycles Inc/Trek
4 Scott Hargrove   Jena, LA 255902  205 S3
5 Michael Gorton     204 

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Uhl   Austin, TX 168160  Southern Elite/Sun & Ski
2 Tyler Jewell   Austin, TX 168914  Metro VW/Cap Carter Racing
3 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572  Cap Carter Racing
4 Nicholas Garza   Flower Mound, TX 218994  Mad Duck
5 Tracy Martin   Alexandria, LA 166132  S3 Racing
6 Stephen Kidd   Tyler, TX 41944  Elite/TKO Racing
7 Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168  Park Place Dealerships
DNF Dwayne Otto   Muenster, TX 26937  Bicycle Plus
DNF Joshua Rosby   Baton Rouge, LA 171261  (W)reck.less Racing

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mauricio Garcia     723 Team Wolf
2 Bryce Gray     721 BikeLane
3 Theo Mack Grant     722 Southern Elite/Sun&Ski/APARD
4 J.P. Gonzalez     724 Dallas Bike Works

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Sandusky     684 Matrix/RBM
2 Max Underhill   Fair Oaks Ranch, TX 291057  682 Hill Country Bicycle Works
3 William Roberson   Katy, TX 297864  681 Bike Barn
4 Michael Dearman     687 Richardson Bike Mart/Matrix
5 Hayden Crittenden     683 Bat World Sanctuary
6 Dalton Vandivere     686 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
7 Alexander Christian     685 

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Mulhern     622 Bell Co
2 Hayden Price   Austin, TX 297115  625 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
3 Matthew Underhill   Fair Oaks Ranch, TX 290909  621 Hill Country Bicycle Works
4 Austin Wagner     623 Richardson Bike Mart/Matrix
5 Jacob Grant   Austin, TX 281727  624 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
6 James Procter     627 Southern Elite/Sun&Ski Sports/APARD
7 Thomas Madden     626 

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cesar Tidrick     617 
2 Clay Cook     615 Loco
3 Logan Sanderson     616 
4 Anthony Aguilar     628 S3 Racing
5 John Madden   Houston, TX 329156  614 
6 Colton Johnson   North Richland Hills, TX 314696  613 Sun & Ski
7 Cody Phillips     611 Bat World Sanctuary
8 Blake Powell     612 
9 Dakota Burklund   San Marcos, TX 296255  619 Team Dakota
10 Chris Strickler     620 

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Wilmeth     507 Woodlands Cycling Club
2 Scott Crowley     506 
3 Eduardo Lopez     503 Bikes Ect.
4 Ryan Barrow     509 LaSport
5 Estevan Garcia     501 
6 Mark Nelson     502 Bike Ect./Loco
7 Philip Sechrist   Sugarland, TX 306803  505 
8 Al Ruiz     511 
9 Richard Gardner     510 
10 Luke Jordan   Boerne, TX 220269  508 Bicycle Shack
11 Scott Bailey     512 

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Uranga     524 Pirate Race Productions
2 Paul Henagan     528 
3 Jason Alexander     527 
4 Ty Smith     526 Trailantulus
5 Jonathan Hicks     521 LOCO
6 Chris Vandivere   Houston, TX 205782  529 Bikelane
7 Miles McDowell     523 LOCO
8 Matthew Phipps     525 
9 Sean McCauley   Houston, TX 287760  522 

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Ashby   Texarkana, AR 304034  569 
2 Jim Pearce     568 
3 Ubaldo Castillo     571 Southern Elite/APARD/Sun & Ski
4 Brian Bowes     573 
5 Stan Riddle     572 
6 Brian Hunt   Grand Prairie, TX 305435  565 
7 Jonathan Howell   Austin, TX 308986  562 Natural Water
8 Brian High     575 LOCO
9 Brad Wren     567 Loco
10 Estevan Garcia Sr     561 
11 Andrew Tidrick     570 
12 Juan Jacob Garcia     566 Team Wolf
13 Wade Easley     574 
14 Sam Benton     564 

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elton Smith     602 Bossier City Bats
2 Jose De La Rocha     601 Matrix/RBM

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damian Castillo   Austin 289300  363 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
2 Rob Sandusky   Frisco, TX 291129  362 Matrix/RBM
3 Christopher Willemsen   Round Rock, TX 287900  361 Bicycles Inc/Trek

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erique Williams   Houston, TX 297166  237 Casey Stoddard U23 Development
2 Cody Taylor     233 LoCo/Bikes Ect.
3 Eric Biebighauser     231 Simpson's Adventure Sports
4 Joel Williams     232 Hill Country Bicycle Works
5 Casey Stoddard     236 The Bicycle World
6 Clay Smith     235 Mona Vie
7 John Viator     234 Rhino Racing
8 Julio Hernandez     240 
9 Kyle Rangel     239 UH
DNF Julia Jenkins   Houston, TX 206021  238 Bike Sport / ION

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Bell   Arlington, TX 303829  272 Bicycles Inc/Trek
2 Christopher Mayes   Liberty Hill, TX 287031  267 Team Bicycle Sport Shop
3 William Lockridge   Chelsea, AL 300922  262 Team BikeLane
4 Jeff Weatherly   Granbury, TX 290334  264 Bicycles Inc./Trek
5 James Barrow   Shreveport, LA 300730  271 LaS'port
6 Carl Barrow     269 La'Sport
7 Chris Bowen     263 Team LaS'port
8 Mike Meiers     268 EnviroInks.com/Bike Route
9 Troy Ketchum     274 Piney Hills Cyclists
10 James Koehn   Austin, TX 272648  266 Team Bicycle Sport Shop
11 Erik Streight   Houston, TX 178201  270 West End
12 Tyruss Cramer     273 
13 Lucas Hilbrich     261 
DNF Don Sutton   Deer Park, TX 303581  265 EnviroInks.com / Bike Route
DNF Michael Balfe     275 Team LaS'port

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cary Beene     325 NRC/Pedelmashers
2 Scott Gurganus   Bossier City, LA 186366  317 Team LaSport
3 Roger Morton     322 
4 Gordon Richardson   Houston, TX 268739  313 Bikesport/Ion
5 Ward McLain     314 LOCO
6 Tim Woodruff   Anna, TX 168504  318 
7 Mark Roberson   Katy, TX 257392  311 Bike Barn
8 Patrick Marr   Shreveport, LA 74  332 Team LaS'port
9 Philip Teitel   Houston, TX 255092  320 P -n- J -n- J
10 Todd Gray     324 Real T/Tortoise Racing
11 Robert Sandusky     312 R2
12 Robert Sparacino     323 BikeLane
13 Larry Crittenden     315 BatWorld.org
14 Jakub Haba     329 Polska
15 Michael Ridener   Euless, TX 68703  326 Bicycles Inc. / Trek
16 John Madden   Houston, TX 308953  333 Team BikeMojo.com
17 John Dowling     316 Spider Riders
18 Floyd Romero     321 Bicycles Inc./Trek
19 James Ramsaur     328 Team Ruston
20 Price Barker     330 Loco
21 Dennis Livingston   Red Oak, TX 185910  331 
22 Jay James     355 Occam's Racer
DNF Scott Schneider   Minden, LA 234137  327 El Diablo en la Casa

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Houlbjerg     383 Wheelsport
2 Roel Chapa   Arlington, TX 291206  381 Bicycles Inc. / Trek
3 Mark Hargis   Grapevine, TX 140813  382 Bicycles Inc./Trek
4 Rick Hendricks     384 

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Losawyer   Arlington, TX 275430  136 PACC
2 Kevin Highfield   Spring, TX 218694  138 Southern Elite/Sun &Ski Sports
3 Greg Rueb   Georgetown 142796  135 Rocky Hill Ranch
4 Buddy Fitch   Flower Mound, TX 119744  133 Infinity Cycling/Bicycle
5 Alan Johnson   Dallas, TX 157600  132 Matrix/RBM
6 Mitch Evans   Baton Rouge, LA 216985  137 
7 James Davis   Conroe, TX 185473  141 Team Bike Lane
8 Spencer Jewell   Waco, TX 110566  143 Sage Cycles
9 Michael Kolat   Lake Jackson, TX 88139  134 
10 Andy Kathan   Tyler, TX 18590  142 Mad Duck
11 Todd Fox   Southlake, TX 12174  131 Mad Duck - Fox Rentals
12 Ronald Leazer   Bossier City, LA 243607  139 
13 Paul Forderhase   Austin, TX 73177  144 Ozone
14 Scott Schaefer   Houston, TX 126923  140 Southern Elite/Sun & Ski

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Suggs   Nacogdoches 138422  151 Nacogdoches Bike Club
2 Bill Moreman   Arlington, TX 84650  152 Bicycles Inc./TREK
3 Frederic Schmid   Waco, TX 109257  153 Bicycles Outback
4 Peter Bielinski   Houston, TX 154163  155 Hairy Legs
5 Bohumil Kral   Beaumont, TX 129177  154 
6 Desmond Rolf   La Marque, TX 105398  156 Bikesport/Ion
7 Tyler Simpson   Whitehouse, TX 32780  157 Tyler Bicycle Club

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chauncey Deller   Tyler, TX 311905  32 Elite/TKO Racing
2 Colin Roberson   Fort Worth, TX 286774  31 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
3 Zane Jeffers     33 Bell & Company Mountain Biking
4 Braden Martin     34 R2W

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nevada Thomason   Whitehouse, TX 187734  49 Elite/TKO Racing
2 Tre' Haydel   Baton Rouge, LA 211794  43 Raising Cane's Racing
3 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX 254112  46 Tortoise Racing
4 Scott Borne   Covington, LA 228867  48 Subaru Cyclones
5 Jon Cotton   The Colony, TX 265213  47 Tortoise Racing
6 Robert Mooney   Sherwood, AR 266755  45 Arkansas Cycling
7 Warren Weber     44 
8 Wylie Bagley   West Monroe, LA 228798  50 S3 Racing
9 Lynn Gray   Saint Francisville, LA 299369  41 (W)reckless Racing
10 Garth Norman   Houston, TX 271660  52 Lonestar Bicycles
11 Rey Vera   Keller, TX 279173  42 Bicycles Inc./Trek
DNF Adam Gaubert   Durango, CO 219159  51 Made In Saigon

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Renshaw   Tulsa, OK 154710  98 918XC.com
2 Richard Machycek   Sherwood, AR 22016  96 AR cycling & Fitness
3 John Larson   Mckinney, TX 194312  99 Park Place Dealerships/Dallas Bike Works
4 Tim Kane   San Antonio, TX 290666  95 Team Sage Cycles
5 Fred Gray   Spring, TX 187011  92 Team Bike Lane
6 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX 194241  100 InviroInks.com / Peaks Coaching
7 Doug Harper   Allen, TX 175622  91 
8 Brian Bajat   Haughton, LA 141343  97 Team La'Sport
9 Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX 202642  93 Forth Worth Lumber
10 Paul Allan   Hosuton 276016  101 Bikeland Developmental
11 Chris Ready   Arden, NC 29302  103 Absolute Racing
DNF Chris Jenkins   Houston, TX 109720  102 Bikesport/Ion

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Roberson   Katy, TX 297865  741 Bike Barn
2 Skylar Gray     742 BikeLane

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Fitzgerald     632 
2 Amanda Mayes     631 

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Easley     641 

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ginger Renshaw     651 918XC.com
2 Kim Davis     652 Team Bike Lane

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Gilmer   Chelsea, AL 310472  402 Bike Lane
2 Joy Norris     401 LSUHSC
3 Lisa Uranga     403 Pirate Race Productions
4 Penny Ficker     405 Dalla Bike Works
5 Holly Ratcliff     404 (W)reck.less Racing

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim McLain     421 LaS'port
2 Kim Sitta     422 
3 Catherine C. Moore     423 

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Shepherd     461 
2 Teresa White     462 Loco

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Byus   Chandler, AZ 260379  161 Texas State

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pamela Jackson   Garland, TX 157028  177 RBM Matrix/ Max Muscle
2 Alicia Roberson   Fort Worth, TX 306767  176 Bicycles Inc./Trek

Women - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Johnson   Dallas, TX 157466  186 Matrix RMB

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerUSACDFSpyCUOREOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee