Race Results for
Piney Hills Classic
Ruston, LA
(Event Information)
Short Track Cross Country on 10/23/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Uhl   Austin, TX01:00.th 168160  Southern Elite/Sun & Ski
2 Tracy Martin   Alexandria, LA02:00.th 166132  S3 Racing
3 Tyler Jewell   Austin, TX03:00.th 168914  Metro VW/Cap Cater Racing
4 Andrew Dahlheim   Dallas, TX04:00.th 188572  Cap Carter Racing
5 Nicholas Garza   Flower Mound, TX05:00.th 218994  Mad Duck
6 Shaun Bonavita   Dallas, TX06:00.th 4168  Park Place Dealerships
7 Stephen Kidd   Tyler, TX07:00.th 41944  Elite/TKO Racing

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chauncey Deller   Tyler, TX01:00.th 311905  32 Elite/TKO Racing
2 Colin Roberson   Fort Worth, TX02:00.th 286774  31 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nevada Thomason   Whitehouse, TX01:00.th 187734  49 Elite/TKO Racing
2 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX02:00.th 254112  46 Tortoise Racing
3 Scott Borne   Covington, LA03:00.th 228867  48 Subaru Cyclones
4 Jon Cotton   The Colony, TX04:00.th 265213  47 Tortoise Racing
5 Lynn Gray   Saint Francisville, LA05:00.th 299369  41 (W)reckless Racing
6 Robert Mooney   Sherwood, AR06:00.th 266755  45 Arkansas Cycling
7 Tre' Haydel   Baton Rouge, LA07:00.th 211794  43 Raising Cane's Racing
8 Warren Weber   08:00.th  44 
9 Rey Vera   Keller, TX09:00.th 279173  42 Bicycles Inc./Trek

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Machycek   Sherwood, AR01:00.th 22016  96 AR cycling & Fitness
2 Chris Renshaw   Tulsa, OK02:00.th 154710  98 918XC.com
3 Tim Kane   San Antonio, TX03:00.th 290666  95 Team Sage Cycles
4 John Larson   Mckinney, TX04:00.th 194312  99 Park Place Dealerships/Dallas Bike Works
5 Fred Gray   Spring, TX05:00.th 187011  92 Team Bike Lane
6 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX06:00.th 194241  100 InviroInks.com / Peaks Coaching
7 Forist David Jr   Converse, TX07:00.th 219282  94 Team Sage Cycles
8 Doug Harper   Allen, TX08:00.th 175622  91 NRC/PedalMasher
9 Brian Bajat   Haughton, LA09:00.th 141343  97 Team La'Sport
10 Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX10:00.th 202642  93 Forth Worth Lumber

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Losawyer   Arlington, TX01:00.th 275430  136 PACC
2 Kevin Highfield   Spring, TX02:00.th 218694  138 Southern Elite/Sun &Ski Sports
3 Mitch Evans   Baton Rouge, LA03:00.th 216985  137 
4 Andy Kathan   Tyler, TX04:00.th 18590  142 Mad Duck
5 Greg Rueb   Georgetown05:00.th 142796  135 Rocky Hill Ranch
6 Buddy Fitch   Flower Mound, TX06:00.th 119744  133 Infinity Cycling/Bicycle
7 Alan Johnson   Dallas, TX07:00.th 157600  132 Matrix/RBM
8 Spencer Jewell   Waco, TX08:00.th 110566  143 Sage Cycles
9 James Davis   Conroe, TX09:00.th 185473  141 Team Bike Lane
10 Ronald Leazer   Bossier City, LA10:00.th 243607  139 
11 Michael Kolat   Lake Jackson, TX11:00.th 88139  134 
12 Scott Schaefer   Houston, TX12:00.th 126923  140 Southern Elite/Sun & Ski

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Suggs   Nacogdoches13:00.th 138422  151 Nacogdoches Bike Club
2 Bill Moreman   Arlington, TX14:00.th 84650  152 Bicycles Inc./TREK
3 Frederic Schmid   Waco, TX15:00.th 109257  153 Bicycles Outback
4 Peter Bielinski   Houston, TX16:00.th 154163  155 Hairy Legs
5 Desmond Rolf   La Marque, TX17:00.th 105398  156 Bikesport/Ion
6 Bohumil Kral   Beaumont, TX18:00.th 129177  154 

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Byus   Chandler, AZ01:00.th 260379  161 Texas State

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alicia Roberson   Fort Worth, TX02:00.th 306767  176 Bicycles Inc./Trek
2 Pamela Jackson   Garland, TX03:00.th 157028  177 RBM Matrix/ Max Muscle

Women - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Kathy Johnson   Dallas, TX03:00.th 157466  186 Matrix RMB

Mixed - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Gurganus   Bossier City, LA01:00.th 186366  317 Team LaSport
2 Eric Biebighauser   02:00.th  231 Simpson's Adventure Sports
3 Chris Bowen   03:00.th  263 Team LaS'port
4 Eduardo Lopez   04:00.th  503 Bikes Ect.
5 Christopher Willemsen   Round Rock, TX05:00.th 287900  361 Bicycles Inc/Trek
6 Rob Sandusky   Frisco, TX06:00.th 291129  362 Matrix/RBM
7 Robert Sandusky   07:00.th  312 R2
8 Trevor Mulhern   08:00.th  622 Bell Co
9 Austin Wagner   09:00.th  623 Richardson Bike Mart/Matrix
10 Henry Sandusky   10:00.th  684 Matrix/RBM
11 Richard Dunn   11:00.th  563 Twin Cities Cyclist
12 Jonathan Hicks   12:00.th  521 LOCO

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpySierra NevadaShimanoOSMOUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee