Race Results for
Lake County Stage Race
Ferndale, FL
(Event Information)
Individual Time Trial on 06/20/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Gravois   Sarasota, FL18:27.1 230009  26 University Of Florida
2 Grant Potter   Parkland, FL18:27.4 73508  30 Team Champion Porsche P/b Herbalife
3 Oscar Henao   Dania Beach, FL18:34.6 288710  58 Santo Cycling Team
4 Andrew Miller   Jacksonville, FL18:46.3 152659  21 Velobrew Cycling Club
5 Claudio Arone   18:50.4  12 Aerospace
6 Ivan Franco   Miami, FL18:57.9 51178  56 Santo Cycling Team
7 Jeff Kopp   Jacksonville, FL19:00.1 225369  23 Beaches Velo Sport
8 Andrew Holland   Naples, FL19:01.3 228841  25 Unattached
9 Alexander Gil   Hialeah, FL19:24.6 228635  24 Velobrew Cycling Club
10 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL19:25.8 247860  ZMotion Racing Team
11 Juan Gaspari   19:39.8  ZMotion Racing Team
12 Calixto Bello   Miami, FL19:41.3 280626  ZMotion Racing Team
13 Winston David   Greenville, SC19:46.1 194743  ZMotion Racing Team
14 Hector Pastorino   20:03.3  ZMotion Racing Team
15 Ryan Saylor   Gainesville, FL20:07.3 31413  15 Beaches Velo Sport
16 Garrett White   Broomfield , CO20:09.3 202202  378 Ten Speed Drive/ Bh Bicycles
17 Karel Sumbal   Jacksonville, FL20:09.9 225841  370 Beaches Velo Sport
18 Allison Anjos   Boca Raton, FL20:10.6 153443  32 Team Champion Porsche P/b Herbalife
19 Victor Herrera   Dania, FL20:14.5 258392  57 Santo Cycling Team
20 Gary Stern   Indialantic, FL20:14.6 153379  11 Atlantic Shores Velo
21 Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL20:15.7 235127  ZMotion Racing Team
22 Diego Guzman   20:59.4  13 Aerospace
23 Mariano Martelli   21:06.8  ZMotion Racing Team
24 Gunter Hermanni   Miami, FL21:14.2 163923  37 Team Champion Porsche P/b Herbalife
25 Luis Zayas   Miami, FL21:31.8 193019  61 Aerospace
26 Curtis Long   Atlantic Beach, FL22:51.5 108976  31 Team Champion Porsche P/b Herbalife

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Vida   Lithia, FL19:58.8 60148  317 Aj's Bikes & Boards
2 Eric Stubbs   Gainesville, FL20:18.2 255870  313 352 Racing P/b Bikes And More
3 Didier Fresne   Lutz, FL20:27.1 289531  320 Orlando Velo
4 coulton hartrich   Juno Beach, FL20:30.9 286536  319 G2 Health
5 Anthony Vasilas   San Diego, CA20:40.2 197167  311 Unattached
6 Michael Arevalo   Lake Worth, FL21:25.0 261550  332 Squadra Rosa- Fatcat Bicycles
7 Colin Rice   Orlando, FL21:44.8 226235  377 Orlando Velo
8 John-Paul Russo   Oakland, FL21:55.2 219827  326 Colavita Racing Inc.
9 james stahlschmidt   Tampa, FL22:00.1 258140  374 Unattached
10 Dan Valdes   Plantation, FL22:16.6 202522  312 G2 Health
11 Michael Bachman   Boulder, CO22:30.6 276348  369 University Of Florida
12 Ryan Carney   Cocoa, FL22:40.6 186901  310 Noreast Cycling
13 Ronald Stenger   St Petersburg, FL23:10.7 229159  328 Aj's Bikes & Boards
14 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL23:59.0 202293  300 ZMotion Racing Team
15 Nat Bricker   Gainesville, FL24:07.9 287860  333 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johnathan Moon   Boca Raton, FL20:34.7 271059  415 Unattached
2 Roy Foley   Lithia, FL21:03.7 280524  411 Team Color New-bike Works
3 Ledy Alonso   Opa Locka, FL21:18.9 288822  342 Team Performance Fitness-delray Center
4 Christopher Olson   Saint Johns, FL21:21.5 220713  404 Velobrew Cycling Club
5 Keith Richards   Gainesville, FL21:29.8 222964  405 352 Racing P/b Bikes And More
6 Lucas Wardein   Naples, FL21:44.6 233364  403 Orlando Road Club Inc
7 Michael Boyco   Hollywood, FL22:11.2 276631  55 Unattached
8 Grant Lempriere   Sarasota, FL22:11.8 145328  108 Unattached
9 Chris Slack   Venice, FL22:15.6 270967  419 Unattached
10 Mark Campbell   Oakland Park, FL22:18.3 287002  418 G2 Health
11 Benjamin Talbot   22:23.4  421 352 Racing P/b Bikes And More
12 John Manwaring   Oviedo, FL22:34.6 261036  409 Team Color New-bike Works
13 Carlos Salazar   Miami, FL23:13.3 253576  59 Unattached
14 Francisco Hernandez   Orlando, FL24:28.3 285509  414 Armada Racing
15 Ian McGauvran   Longwood, FL25:02.2 289108  417 Unattached
16 Fernando Acevedo   Miami, FL25:11.3 277949  412 Team Paisa
17 Ryan Burns   Lebanon, TN25:50.2 250492  407 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raymond Thompson   Fort Lauderdale, FL22:32.2 295818  222 Unattached
2 Michael Lidik   St. Cloud, FL23:49.7 272902  112 Unattached
3 Martin Jaramillo   Lithia, FL24:30.3 193336  72 Aj's Bikes & Boards
4 timothy cielo   Port St Lucie , FL24:43.0 270890  382 Unattached
5 Joseph Yaeger   Lakeland, FL24:44.2 292027  39 Unattached
6 Jason Guillen   25:44.8  386 Unattached
7 Jes Sprague   Jensen Beach, FL31:01.4 272342  383 Unattached
8 Kurt Cornell   31:40.8  223 Unattached
9 Kevin Stacey   Pompano Beach, FL00:00.0 295925  359 Unattached

Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julio Rojas   Pompano Beach, FL20:16.3 175402  100 ZMotion Racing Team
2 Vance James   Lakeland, FL20:23.4 47935  360 Ball Watches/Bent's Cycling Team
3 Carlos Soler   Longwood, FL21:00.1 104661  119 Team 19 Cycling
4 Joseph Hamilton   Orlando, FL22:24.5 103846  46 Team 19 Cycling
5 Joseph Hess (1 - Cat3)   Orlando, FL24:03.0 178122  50 Bissell/abg Cycling Club

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Griffith   Boca Raton, FL19:57.5 195918  202 ZMotion Racing Team
2 Martin Raminez   20:19.0  345 Unattached
3 Thomas Schneider   Jacksonville, FL20:24.0 152459  218 Jacksonville Racing Club
4 Alan Badia   Tampa, FL20:32.0 218267  210 Florida Velo #1
5 James Kane   Clearwater, FL20:37.2 271987  209 Florida Velo #1
6 Michael Adams   Tampa, FL20:48.6 231630  350 Cross Creek Cycling Club-c4
7 Ron Ray   Ft Lauderdale, FL20:51.2 194704  44 ZMotion Racing Team
8 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL20:59.2 246899  205 ZMotion Racing Team
9 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL21:15.8 196540  206 Florida Velo #1
10 Graham White   Altamonte Springs, FL21:21.9 271587  219 Glory Racing
11 John Faulk   Gainesville, FL21:24.4 115188  349 Neptune Cyclery
12 Charles Lisa (1 - Cat3)   Deerfield Beach, FL21:36.6 21322  203 ZMotion Racing Team
13 Mark Stein   Tarpon Springs, FL21:59.6 33966  208 Florida Velo #1
14 Peter Carlos   Coconut Grove, FL22:07.8 142009  213 Team Paisa
15 Michael Chiarella   Clearwater, FL23:25.5 253573  207 Florida Velo #1
16 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL24:41.4 202152  355 Unattached

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pascal Jugy   Clearwater, FL21:58.2 196983  22 Florida Velo #1
2 Jeffery Golden   Kissimmee, FL22:53.0 131332  29 Jacksonville Racing Club
3 William Tittle   Fort Lauderdale, FL23:08.4 172355  ZMotion Racing Team
4 Daniel Parker (1 - Cat5)   Clermont, FL23:19.6 193684  33 Unattached
5 John Robson   Melbourne Beach, FL24:18.8 49260  16 Florida Sports Racing Team
6 Manuel Aguilera   Wellington, FL24:27.9 61905  17 Squadra Rosa- Fatcat Bicycles
7 Dennis Pevarski   Saint Petersburg, FL25:20.1 244290  36 Florida Velo #1

Men - Junior - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luis Guillen   Youngsville, NC26:35.2 281805  234 Raleigh Allstars Cycling Club
2 James Mertens   Vero Beach, FL32:24.6 269208  111 Colavita Racing Inc.
3 Zoe Mullins   Winter Garden, FL37:09.8 290669  339 Colavita Central Florida

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Major   Miami, FL23:09.7 220750  215 Team 5280 Magazine
2 William Guillen   Youngsville, NC24:49.2 281804  233 Raleigh Allstars Cycling Club
3 Kyle Deschenes   Land O Lakes, FL29:37.5 292557  340 Colavita Racing Inc.
4 briana luthman   Cocoa, FL33:27.8 282753  221 Colavita Racing Inc.

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL20:52.9 271372  314 Colavita Racing Inc.
2 Amir Merali   Miami, FL21:33.4 234586  232 ZMotion Racing Team
3 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL21:38.8 273261  346 Best Of The Bay Cyclist
4 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL21:45.0 238203  329 Best Of The Bay Cyclist
5 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL22:00.2 235209  343 Best Of The Bay Cyclist
7 Bradley Gordon   Longwood, FL23:18.6 280638  318 Colavita Racing Inc.

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Spook   Tallahasssee, FL21:16.5 257179  408 Gulf Coast Velo
2 Henry Willis   Orlando, FL21:48.8 187343  338 Myogenesis.com P/b United Health Care
3 Craig Creeden   Longwood, FL21:58.7 211913  335 Orlando Road Club Inc
4 Jason Yaeger   Tampa, FL22:48.2 292025  341 Unattached
5 john zuluaga   Miami, FL23:24.9 257825  425 Team Paisa
6 Brandon Forman   Lakemary, FL26:04.7 287441  426 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Jerue   Lakeland, FL22:14.1 217819  104 Florida Velo #1
2 Tracy Cundiff (1 - Cat1)   Sarasota22:16.8 184045  115 Unattached
3 Jennifer Lane   Miami Beach, FL23:16.3 87823  107 Aerospace
4 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL23:40.9 126302  40 Hub Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matty ORourke   Miami, FL22:39.2 292876  308 Aerospace
2 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL24:49.7 191535  304 ZMotion Racing Team
3 Dorota Campbell   25:00.7  373 Unattached
4 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL26:41.1 289443  321 352 Racing P/b Bikes And More

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOSierra NevadaBonk BreakerCUORESpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee