Race Results for
Lake County Stage Race
Ferndale, FL
(Event Information)
Criterium on 06/20/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Chavez   Tampa, FL20:26.3 177305  68 P/c Miller
2 Claudio Arone   20:29.8  12 Aerospace
3 Grant Potter   Parkland, FL20:58.0 73508  30 Team Champion Porsche P/b Herbalife
4 Hector Pastorino   20:58.0  ZMotion Racing Team
5 Oscar Henao   Dania Beach, FL20:58.0 288710  58 Santo Cycling Team
6 Edgardo Richiez   20:58.0  53 National Group/Gigantes Artemis
7 Pedro Medina   Orlando, FL20:58.0 177274  63 Atlantic Shores Velo
8 Evanio Zimmermann   Miami, FL20:58.0 61028  14 Aerospace
9 Ryan Saylor   Gainesville, FL20:58.0 31413  15 Beaches Velo Sport
10 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL20:58.0 247860  ZMotion Racing Team
11 Luis Zayas   Miami, FL20:58.0 193019  61 Aerospace
12 Shawn Hebb   Winter Park, FL20:58.0 126663  375 Orlando Velo
13 Victor Rodriguez   Tampa, FL20:58.0 175371  67 P/c Miller
14 Calixto Bello   Miami, FL20:58.0 280626  ZMotion Racing Team
15 lazaro mencia   Orlando, FL20:58.0 268717  65 Atlantic Shores Velo
16 Gary Stern   Indialantic, FL20:58.0 153379  11 Atlantic Shores Velo
17 Diego Guzman   20:58.0  13 Aerospace
18 Ronaldo Tavares (1 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL20:58.0 235207  35 Team Champion Porsche P/b Herbalife
19 Sean Coleman   Land O Lakes, FL20:58.0 121299  66 P/c Miller
20 Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL20:58.0 235127  ZMotion Racing Team
21 Allison Anjos   Boca Raton, FL20:58.0 153443  32 Team Champion Porsche P/b Herbalife
22 Alexander Gil   Hialeah, FL20:58.0 228635  24 Velobrew Cycling Club
23 Karel Sumbal   Jacksonville, FL20:58.0 225841  370 Beaches Velo Sport
24 Garrett White   Broomfield , CO20:58.0 202202  378 Ten Speed Drive/ Bh Bicycles
25 Jeff Kopp   Jacksonville, FL00:00.0 225369  23 Beaches Velo Sport
26 Ivan Franco   Miami, FL20:58.0 51178  56 Santo Cycling Team
27 Curtis Long   Atlantic Beach, FL20:58.0 108976  31 Team Champion Porsche P/b Herbalife
28 Andrew Holland   Naples, FL20:58.0 228841  25 Unattached
29 Richard Perpinan (2 - Cat2)   Debary, FL20:58.0 219854  371 Atlantic Shores Velo
30 Shawn Gravois   Sarasota, FL20:58.0 230009  26 University Of Florida
31 Andrew Miller   Jacksonville, FL20:58.0 152659  21 Velobrew Cycling Club
33 Victor Herrera   Dania, FL20:58.0 258392  57 Santo Cycling Team
35 David Munoz   Orlando, FL21:18.1 241035  64 Atlantic Shores Velo
36 Juan Gaspari   21:02.5  ZMotion Racing Team
37 Gunter Hermanni   Miami, FL21:33.3 163923  37 Team Champion Porsche P/b Herbalife
38 Mariano Martelli   22:22.9  ZMotion Racing Team
40 Luis Torres   21:04.7  54 National Group/Gigantes Artemis
41 Kyle Capparelli   Port Orange, FL07:54.6 229637  47 Unattached
42 Winston David   Greenville, SC43:55.1 194743  ZMotion Racing Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Vida   Lithia, FL21:00.0 60148  317 Aj's Bikes & Boards
2 Anthony Vasilas   San Diego, CA21:00.0 197167  311 Unattached
3 Didier Fresne   Lutz, FL21:00.0 289531  320 Orlando Velo
4 Jose Hernandez   Orlando, FL21:00.0 281175  379 Atlantic Shores Velo
5 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL21:00.0 202293  300 ZMotion Racing Team
6 Eric Stubbs   Gainesville, FL21:00.0 255870  313 352 Racing P/b Bikes And More
7 Michael Visacki   Boca Raton, FL21:00.0 233412  376 Unattached
8 james stahlschmidt   Tampa, FL21:00.0 258140  374 Unattached
9 coulton hartrich   Juno Beach, FL21:00.0 286536  319 G2 Health
10 Michael Arevalo   Lake Worth, FL21:00.0 261550  332 Squadra Rosa- Fatcat Bicycles
11 Miguel Luis   Hialeah, FL21:00.0 138708  323 Team Performance Fitness-delray Center
12 Dan Valdes   Plantation, FL21:00.0 202522  312 G2 Health
13 Diego Henao   Tampa, FL21:00.0 247861  330 Team American Classic
14 Douglas Pitts   Inverness, FL21:00.0 105325  324 Citrus Cycling
15 Jon Meyer   Deltona, FL21:00.0 248178  307 Orlando Road Club Inc
16 Michael Bachman   Boulder, CO21:00.0 276348  369 University Of Florida
17 osvaldo delgado jr   Port Saint Lucie, FL21:00.0 261127  62 Breakaway Cycling Llc
18 Colin Rice   Orlando, FL21:08.3 226235  377 Orlando Velo
19 Ronald Stenger   St Petersburg, FL21:12.9 229159  328 Aj's Bikes & Boards
20 Donaldo Cuadra   Miami, FL21:18.5 204035  309 Aerospace
21 Ryan Carney   Cocoa, FL21:35.7 186901  310 Noreast Cycling
23 Nat Bricker   Gainesville, FL04:04.1 287860  333 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francisco Hernandez   Orlando, FL40:04.5 285509  414 Armada Racing
2 Ryan Burns   Lebanon, TN40:04.5 250492  407 Orlando Road Club Inc
3 Ledy Alonso   Opa Locka, FL40:04.5 288822  342 Team Performance Fitness-delray Center
4 Ian McGauvran   Longwood, FL40:04.5 289108   Colavita Central Florida
5 Derek Schanze   Gainesville, FL40:04.5 252844  384 Unattached
6 Michael Boyco   Hollywood, FL40:04.5 276631  55 Unattached
7 Lucas Wardein   Naples, FL40:04.5 233364  403 Orlando Road Club Inc
8 Carlos Salazar   Miami, FL40:04.5 253576  59 Unattached
9 Johnathan Moon   Boca Raton, FL40:04.5 271059  415 Unattached
10 John Manwaring   Oviedo, FL40:04.5 261036  409 Team Color New-bike Works
11 Grant Lempriere   Sarasota, FL40:04.5 145328  108 Unattached
12 Benjamin Talbot   40:04.5  421 352 Racing P/b Bikes And More
13 Fernando Acevedo   Miami, FL40:04.5 277949  412 Team Paisa
14 Mark Lim   Tamarac, FL40:04.5 198209  401 ZMotion Racing Team
15 David Ballagh   Clermont, FL40:04.5 220117  402 Orlando Road Club Inc
16 Matt McCourtney   Woodacre, CA40:04.5 291417  420 Fastrack Bicycle And Run
17 Eric Brewer   Orlando, FL40:04.5 286798  416 Orlando Road Club Inc
18 Luis Torres   Orlando, FL40:04.5 287136  380 Orlando Road Club Inc
19 Roy Foley   Lithia, FL40:04.5 280524  411 Team Color New-bike Works
20 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL40:04.5 287211  422 Orlando Road Club Inc
21 Mark Campbell   Oakland Park, FL40:04.5 287002  418 G2 Health
22 Michael Odom   Land O Lakes, FL40:04.5 288644  231 Unattached
23 Christopher Olson   Saint Johns, FL40:04.5 220713  404 Velobrew Cycling Club
24 Chris Slack   Venice, FL40:04.5 270967  419 Unattached
25 Frank Frederick   Miami, FL40:04.5 243336  413 Unattached
26 Timothy Smith   Apopka, FL40:16.1 135371  337 Unattached
27 Marie Rosado   40:25.7  367 Puerto Rico/Colon Cycles
28 Keith Richards   Gainesville, FL40:35.7 222964  405 352 Racing P/b Bikes And More
29 Mark Brooks   Ormond Beach, FL40:46.7 194742  71 Orlando Road Club Inc
30 Michael Suver   Tavares, FL41:15.4 271441  70 Unattached
31 Mark Ibarra   Brandon, FL38:15.9 241386  410 Team Color New-bike Works
32 Peter Cheng   Jacksonville, FL38:16.6 223088  423 Unattached

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arek Zapal   25:54.9  353 Gearlink Racing Inc.
2 angel cantero   Tampa, FL25:54.9 290108  230 Unattached
3 Steven DeLaroche   Ormond Beach, FL26:14.5 46841  211 Unattached
4 Marco Rojas   26:14.7  381 352 Racing P/b Bikes And More
5 Rick Christenberry   Lithia, FL26:14.9 286772  69 Aj's Bikes & Boards
6 Raymond Thompson   Fort Lauderdale, FL26:15.2 295818  222 Unattached
7 Martin Jaramillo   Lithia, FL26:15.3 193336  72 Aj's Bikes & Boards
8 paul silva   26:16.2  76 Unattached
9 Joseph Yaeger   Lakeland, FL26:16.9 292027  39 Unattached
10 Mark Poteet   Tampa, FL26:17.3 232389  109 Unattached
11 diego silva   26:25.0  75 Unattached
12 timothy cielo   Port St Lucie , FL26:09.8 270890  382 Unattached
13 Jes Sprague   Jensen Beach, FL26:41.7 272342  383 Unattached
14 Kurt Cornell   28:08.4  223 Unattached
15 Kevin Stacey   Pompano Beach, FL09:00.5 295925  359 Unattached

Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julio Rojas   Pompano Beach, FL37:19.9 175402  100 ZMotion Racing Team
2 Vance James   Lakeland, FL37:19.9 47935  360 Ball Watches/Bent's Cycling Team
3 Kent Wheeler   Albany, GA37:19.9 175991  113 Velo Voodoo
4 Kurt Phillips   Lakeland, FL38:04.7 49190  357 Ball Watches/Bent's Cycling Team
5 John Murray   Ocala, FL38:04.7 50974  363 Chester County Cycling Foundation
9 Scott Shelton   Tampa, FL39:23.2 87300  49 Ball Watches/Bent's Cycling Team
10 Chris Bishop   Lakeland, FL39:23.2 144608  51 Ball Watches/Bent's Cycling Team
11 Bradley Jefferson (1 - Cat3)   Tampa, FL39:23.2 199943  48 Ball Watches/Bent's Cycling Team
12 Mark Proffer   Celebration, FL39:23.2 215288  358 Orlando Road Club Inc
13 Joseph Hamilton   Orlando, FL39:23.2 103846  46 Team 19 Cycling
14 Robert O'Malley   Clermont, FL39:23.2 26458  365 Glory Racing
15 Richard Dellinger   Orlando, FL39:23.2 287220  114 Glory Racing
16 Scott Roberson   Ocoee, FL39:45.4 172661  364 Squadra Coppi
17 Joseph Hess (2 - Cat3)   Orlando, FL39:31.7 178122  50 Bissell/abg Cycling Club
18 Timothy Smith   Apopka, FL10:36.2 135371  337 Unattached

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Aldridge   Fort Lauderdale, FL40:01.3 222215  224 Team Performance Fitness-delray Center
2 Dallas Rose   Oldsmar, FL40:01.3 207120  354 Gearlink Team
3 Peter Carlos   Coconut Grove, FL40:01.3 142009  213 Team Paisa
4 Greg Pickren   Oldsmar, FL40:01.3 242627  43 Gearlink Racing Inc.
5 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL40:01.3 196540  206 Florida Velo #1
6 Charles Lisa (1 - Cat3)   Deerfield Beach, FL40:01.3 21322  203 ZMotion Racing Team
7 Timothy Bascombe   Sea Ranch Lakes, FL40:01.3 215898  204 ZMotion Racing Team
8 Martin Raminez   40:01.3  345 Unattached
9 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL40:01.3 246899  205 ZMotion Racing Team
10 Kirby Johnson   Largo, FL40:01.3 191757  351 Gearlink Team
11 Graham White   Altamonte Springs, FL40:01.3 271587  219 Glory Racing
12 Steven Griffith   Boca Raton, FL40:01.3 195918  202 ZMotion Racing Team
13 Thomas Teather   Merritt Island, FL40:01.3 60123  225 Treasure Coast Cycling Association
14 Michael Chiarella   Clearwater, FL40:01.3 253573  207 Florida Velo #1
15 Michael Adams   Tampa, FL40:01.3 231630  350 Cross Creek Cycling Club-c4
16 Will Larson   Dunedin, FL40:01.3 196529  214 Gearlink Racing Inc.
17 chuck holstein   Lecanto, FL40:01.3 263775  45 Citrus Cycling
18 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL40:01.3 202152  355 Unattached
19 Ken Janata   Windermere, FL40:01.3 179100  227 Orlando Road Club Inc
20 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL40:01.3 84627  356 Neptune Cyclery
21 Andy Mapple   Winter Garden, FL40:01.3 294004  116 Orlando Road Club Inc
22 James Kane   Clearwater, FL40:01.3 271987  209 Florida Velo #1
23 Ron Ray   Ft Lauderdale, FL40:01.3 194704  44 ZMotion Racing Team
24 Jorge Michelana   Miami Lakes, FL40:01.3 242143  226 Team Performance Fitness-delray Center
25 Tracy Mullins   Winter Garden , FL40:01.3 247173  352 Armada Racing
26 Michael Odom   Land O Lakes, FL40:01.3 288644  231 Unattached
27 Alan Badia   Tampa, FL40:01.3 218267  210 Florida Velo #1
28 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL40:01.3 59026  200 ZMotion Racing Team
29 John Faulk   Gainesville, FL40:01.3 115188  349 Neptune Cyclery
30 Michael Rigby   Apopka, FL40:01.3 29871  336 Atlantic Shores Velo
31 Scott Snyder   Fort Pierce, FL40:01.3 50019  212 Treasure Coast Cycling Association
32 Fitzroy Craig   Lauder Hill, FL40:01.3 198843  225 Team Performance Fitness-delray Center
33 Luis Hernandez Jr   Debary, FL40:13.1 230518  347 Armada Racing
34 Mark Stein   Tarpon Springs, FL40:15.4 33966  208 Florida Velo #1
35 Paul Schwartz   Winter Garden, FL40:15.4 246620  348 Orlando Road Club Inc
36 John Murphy   Va Beach40:19.2 197671  228 Gearlink Racing Inc.
37 Thomas Schneider   Jacksonville, FL40:25.1 152459  218 Jacksonville Racing Club
38 James Taylor   St. Petersburg, FL40:31.6 231382  216 Florida Velo #1
39 Lance Brannigan   Maitland, FL41:02.6 233229  42 Glory Racing
40 Rene Fonseca   Clermont, FL38:18.9 181444  344 Unattached
41 John Tanner   Clearwater, FL21:52.2 155000  41 Outspokin/ Strenflex Cycling Team

Men - Junior - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anselm Teather   Merritt Island, FL20:27.6 256024  105 Colavita Racing Inc.
2 Luis Guillen   Youngsville, NC20:50.7 281805  234 Raleigh Allstars Cycling Club
3 James Mertens   Vero Beach, FL22:53.8 269208  111 Colavita Racing Inc.
4 Zoe Mullins   Winter Garden, FL20:55.3 290669  339 Colavita Central Florida

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Major   Miami, FL19:39.0 220750  215 Team 5280 Magazine
2 William Guillen   Youngsville, NC19:40.3 281804  233 Raleigh Allstars Cycling Club
3 Andrew Bailey   Piney Flats, TN19:40.4 282272  220 East Tn Junior Cycling
4 Kyle Deschenes   Land O Lakes, FL22:10.4 292557  340 Colavita Racing Inc.
5 briana luthman   Cocoa, FL22:11.8 282753  221 Colavita Racing Inc.

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ruben delcristo   Miami, FL29:10.8 272424  301 ZMotion Racing Team
2 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL30:09.7 238203  329 Best Of The Bay Cyclist
3 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL30:10.2 235209  343 Best Of The Bay Cyclist
4 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL30:10.8 287211  422 Orlando Road Club Inc
5 Bradley Gordon   Longwood, FL30:11.0 280638  318 Colavita Racing Inc.
6 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL30:11.2 273261  346 Best Of The Bay Cyclist
7 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL30:12.1 271372  314 Colavita Racing Inc.
8 Ashlyn Gerber   Sanford, FL30:13.4 197753  334 All Sport-team Swift
9 Amir Merali   Miami, FL30:14.6 234586  232 ZMotion Racing Team

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Willis   Orlando, FL29:07.6 187343  338 Myogenesis.com P/b United Health Care
2 Alexander Spook   Tallahasssee, FL29:10.5 257179  408 Gulf Coast Velo
3 john zuluaga   Miami, FL29:20.5 257825  425 Team Paisa
4 Craig Creeden   Longwood, FL29:21.7 211913  335 Orlando Road Club Inc
5 Brandon Forman   Lakemary, FL30:10.0 287441  426 Unattached
6 Jason Yaeger   Tampa, FL30:12.6 292025  341 Unattached
7 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL30:22.5 238204  424 Best Of The Bay Cyclist
8 Ian McGauvran   Longwood, FL30:28.0 289108  417 Unattached

Men - Junior - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Golden   Kissimmee, FL29:14.7 131332  29 Jacksonville Racing Club
2 David Butcher   Lake Mary, FL29:14.8 141566  20 Glory Racing
3 William Tittle   Fort Lauderdale, FL29:15.5 172355  ZMotion Racing Team
4 Daniel Green   Windermere, FL29:15.5 98922  18 Glory Racing
5 Pascal Jugy   Clearwater, FL29:15.9 196983  22 Florida Velo #1
6 John Robson   Melbourne Beach, FL29:16.0 49260  16 Florida Sports Racing Team
7 Daniel Parker   Clermont, FL29:16.0 193684  33 Unattached
8 Mitchell Smith   Albany, GA29:16.1 289175  38 South Georgia Cycling
9 Manuel Aguilera   Wellington, FL29:16.1 61905  17 Squadra Rosa- Fatcat Bicycles
10 MICHAEL ROWE   Fort Lauderdale, FL30:37.5 287675  10 ZMotion Racing Team
11 Patrick Cooper   Tallahassee, FL29:22.1 264325  27 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Jerue   Lakeland, FL39:52.4 217819  104 Florida Velo #1
2 Jennie Collins   Lake Mary, FL39:52.4 274388  52 Atlantic Shores Velo
3 Jennifer Lane   Miami Beach, FL39:52.4 87823  107 Aerospace
4 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL39:54.1 126302  40 Hub Racing
5 Marie Rosado   39:54.1  367 Puerto Rico/Colon Cycles
6 Ashlyn Gerber   Sanford, FL39:54.1 197753  334 All Sport-team Swift
7 Valeria Galeano   Miami Beach, FL39:54.1 218526  60 Aerospace
8 Tracy Cundiff (1 - Cat1)   Sarasota39:54.1 184045  115 Unattached
9 Heather Davis   Fletcher, NC40:00.9 239644  366 Unattached
10 Emily Hirschman   Broomfield11:19.4 268992  103 ZMotion Racing Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matty ORourke   Miami, FL39:54.2 292876  308 Aerospace
2 Michele Bird   Albany, GA39:54.2 283377  315 Velo Voodoo
3 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL39:56.5 191535  304 ZMotion Racing Team
4 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL39:56.5 289443  321 352 Racing P/b Bikes And More
5 Wendy Butler   Albany, GA39:59.5 291715  322 South Georgia Cycling
6 Michelle Blake   Orlando, FL40:06.5 233167  361 Colavita Racing Inc.
7 Julie Pitts   Inverness, FL39:04.6 272986  331 Citrus Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOUSACDFBonk BreakerShimanoCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee