Race Results for
Tour of Socorro
Socorro, NM
(Event Information)
Cross Country on 04/19/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNP Chris Hereford   Albuquerque, NM0:51:15 15911  

Men - Senior - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Estus Lott   Lascruces, NM1:48:02 292763  13 

Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Callum Reed   0:51:00  333 
2 Joshua Keener   Albuquerque, NM0:59:54 285403  314 
4 Dylan Cast   Albuquerque, NM1:06:16 282881  325 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Scott Hornbeck   Albuquerque, NM1:20:18 82321  312 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Arturo Hines   Albuquerque, NM1:04:33 242454  330 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerry Crockett Howard   Albuquerque, NM0:57:08 94687  313 
4 Richard Dirnberger   Edgewood, NM1:05:53 292593  327 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Oliver   Albuquerque, NM1:50:35 275592  277 
2 Ayden Hibner-Hereford   Albuquerque, NM1:58:14 252570  267 
DNP Mark Edwards   Santa Fe, NM1:34:24 10518  215 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 logan ross   Las Cruces, NM1:35:20 292983  249 
2 Juan Salavandia   1:36:55  279 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Doug Kast   Taos, NM1:34:50 168950  286 
7 Kevin Ledwith   Albuquerque, NM1:38:04 294277  231 
10 Jacob Gonzales   Taos, NM1:41:14 245268  294 
11 breaux burns   Las Cruces, NM1:42:51 293310  206 
13 Eric Wodraska   Albuquerque, NM1:44:34 195639  260 
15 Richard Triplett   Los Alamos, NM1:47:56 236998  258 
16 Tim Gallegos   Albuquerque, NM1:48:04 276809  217 
20 Chris Dixon   Rochester, NY1:55:50 285567  287 
21 Chad Dotson   Albuquerque, NM1:57:14 292881  283 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Schneebeck   Albuquerque, NM1:33:14 104705  252 
2 Christopher Kunstadt   Rio Rancho, NM1:39:05 183426  268 
4 Rich Siemer   Washington, DC1:40:45 209157  254 
5 Jerry Little   Las Cruces, NM1:40:52 271776  236 
6 Todd Resch   Albuquerque, NM1:41:04 294275  248 
8 Joseph Fortin   Albuquerque, NM1:42:19 283635  265 
12 Richard Rasmussen   Albuquerque, NM1:54:12 82967  289 
14 Tony Steffan   Albuquerque, NM1:59:14 33945  256 
15 David Halliburton   Mesilla Park, NM2:13:19 245084  223 
DNP Dave Johnson   Albuquerque, NM1:05:52 269195  226 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Nelson   Santa Fe, NM1:42:14 278749  240 
2 John Duffy   El Paso, TX1:46:41 275437  214 
3 Pat Caldwell   Albuquerque, NM1:49:25 122977  261 
4 Brent Lesley   Rio Rancho, NM1:51:23 212152  234 
5 Robert Cipoletti   Albuquerque, NM1:53:03 275479  209 
6 Randall Silva   Albuquerque, NM1:53:34 32666  291 
7 Jeff Huser   Albuquerque, NM1:56:21 17240  225 
8 John Apt   Albuquerque, NM1:58:45 100081  202 
9 Mark Johnson   Dixon, NM1:59:41 263184  227 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Dirnberger   Edgewood, NM2:29:53 276952  140 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sem Gallegos   El Paso, TX2:21:42 233198  150 
2 Nicholas Martinez   Albuquerque, NM2:26:12 210302  123 
3 G Adam Stepanovic   Santa Cruz, CA2:34:45 41895  145 
4 Abiel Lopez   El Paso, TX2:38:40 262430  191 
5 Jeremy Bradley   Albuquerque, NM2:50:11 276613  107 
6 Michael Wagener   Taos, NM3:27:31 279657  149 
DNP Douglas Herington   Farmington, NM1:49:23 260817  117 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Bauer   Albuquerque, NM2:09:43 45065  138 
2 Jay English   Albuquerque, NM2:13:44 246241  112 
4 Andy Stravers   Gallup, NM2:18:58 251819  147 
5 Marty Moriarty   Albuquerque, NM2:19:57 25084  124 
6 Ryan Cody   El Paso, TX2:21:16 187881  109 
8 John Ayarbe   Albuquerque, NM2:23:03 88503  152 
9 Theron Hathaway   Gallup, NM2:23:43 294524  115 
10 Brett Hawkins   Los Alamos, NM2:24:41 289000  116 
11 Anthony Petta   El Paso, TX2:24:58 116986  125 
12 Chuck VanDrunen   Gallup, NM2:30:05 278927  135 
13 Lawrence Herrera   Albuquerque, NM2:30:44 275724  118 
14 brent sanders   Elpaso, TX2:35:20 289564  132 
DNP Chris Smithwick   Erie, CO1:45:45 166167  134 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Prinzivalli   Albuquerque, NM2:07:43 28733  126 
2 Glenn Walton   Nathrop, CO2:11:16 136296  137 
3 Christopher Casey   Placitas, NM2:17:26 135137  108 
4 Albert Senft   Albuquerque, NM2:18:41 32168  133 
5 Casey Cook   Edgewood, NM2:20:08 7636  111 
6 Rich Walters   Albuquerque, NM2:20:42 95845  136 
8 Philip Simpson   Las Cruces, NM2:22:40 32773  143 
9 Alan Rishel   Las Cruces, NM2:25:44 29975  128 
10 Michael Archibeck   Albuquerque, NM2:26:06 257569  101 
11 Robert Romero   Santa Fe, NM2:34:08 173389  130 
12 Michael Mangan   Albuquerque, NM2:39:25 223915  121 
DNP Marcus Leibrecht   Los Alamos, NM1:41:01 233342  120 

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Szabo   Boca Raton, FL2:25:04 34874  148 
3 Jan Bear   Santa Fe, NM2:27:28 237003  103 
4 jeff blagg   Bloomfield, NM2:31:41 270777  104 
5 Karl Haack   Albuquerque, NM2:34:31 278760  114 
6 Ken Gauthier   Pittsfield Ma2:40:43 221507  113 
7 Bill Blankenship   Santa Fe, NM3:05:41 3897  105 
DNP Donald Mapel   Durango, CO2:07:21 22428  122 

Men - Pro - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damian Calvert   Albuquerque, NM2:00:19 81251  192 
2 Cameron Brenneman   Santa Fe, NM2:00:42 4755  199 
3 Jens Nielsen   Durango, CO2:06:22 144898  196 
4 Jason Quenzler   Durango, CO2:06:52 82358  195 
5 Santiago Chavez   El Paso, TX2:08:28 158616  198 
6 Dax Kastrin   Albuquerque, NM2:09:28 195035  197 
7 Parmenides Orpinel   Los Lunas, NM2:18:41 264696  189 

Men - Master - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wilson   El Paso, TX1:28:48 38515  
3 Paul Trotman   Albuquerque, NM1:35:29 201143  
4 Travis Coleman   Spokane, WA1:37:45 60581  
6 Greg Krause (1 - Cat2)   Albuquerque, NM1:54:52 74277  11 
7 Rico Smith   Las Cruces, NM2:00:20 277006  
9 Joaquin Estrada (2 - Cat2)   Albuquerque, NM2:55:35 279452  

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiziana DeHorney   Albuquerque, NM1:42:41 269499  326 Active Knowledge

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Devi Maria Schmidt   Santa Fe, NM2:02:40 274753  251 

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 patricia peck   Santa Fe, NM2:17:49 277797  245 
3 AnneMarie Peck   Santa Fe, NM2:18:46 294461  244 
DNP Sheila Senft   1:11:36  253 

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susanne Rasmussen   El Paso, TX2:41:28 289639  127 
2 Rachel Friedman   Nathrop, CO2:47:00 198760  153 
3 Karen Rishel   Las Cruces, NM2:49:03 206564  129 
4 Karen Ortiz   Rio Rancho, NM2:56:03 178347  142 

Women - Pro - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Tribe Wilson   2:25:20  194 
2 Nina Baum   Albuquerque, NM2:29:37 180986  193 

Women - Master - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Albright (1 - Cat2)   Albuquerque, NM2:26:28 277580  

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaUSACDFShimanoSpyBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee