Race Results for
Sea Otter Classic -2009 ROAD
Monterey, CA
(Event Information)
Road Race on 04/19/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/Cat 2/Cat 3 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Hacker   New Haven, CT3:31:18 138607  1007 
2 Kevin KLEIN   3:31:19  1051 
3 Kevin Kennedy   Danville, CA3:33:07 264239  1011 
4 Patrick McClurg   Citrus Heights, CA3:33:09 48984  1013 
5 Nathan Erickson   San Luis Obispo, CA3:33:14 63004  1006 
6 Greg McQuaid   San Francisco, CA3:33:19 249424  1014 
8 Tom Roberts   Morgan Hill, CA3:33:34 245349  1052 
9 Edward Amstutz   Oak Park, IL3:33:59 240086  1000 
10 Ken Calender   Salinas, CA3:36:00 115342  1003 
11 Farshid Behshid   La Canada, CA3:25:49 48355  1001 
11 Lance Cameron   Pacific Grove, CADNF 5900  1050 
12 Jim Ivey   Salinas, CA3:25:54 240703  1010 
13 Greg Bloom   Hollister, CA3:26:13 3982  1002 
14 Leslie Oglesby   Salinas, CA3:29:48 53661  1016 
15 Matthew Carinio   San Luis Obispo, CADNS 6109  1004 
15 Keith DeFiebre   Prunedale, CADNS 9046  1005 
15 Scott Hartzel   San Francisco, CADNS 125944  1008 
15 David Levine   Alamo, CADNS 145573  1012 

Men - Cat 1/Cat 2/Cat 3 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janne Hamalainen   Tulsa, OK3:23:54 199458  505 
2 David Worthington   Costa Mesa, CA3:23:55 55233  524 
3 Wayne Stetina   Mission Viejo, CA3:24:34 34063  526 
4 Cale Reeder   Albuquerque, NM3:26:10 272237  514 
5 Andrew Nevitt   Saratoga, CA3:26:31 47463  511 
6 Tom Schwartz   Cardiff By The Sea, CA3:26:54 110836  515 
7 John McKone   Park City, UT3:27:06 23665  528 
8 Blake Reed   Grover Beach, CA3:27:31 29369  513 
9 Hunter Ziesing   Bel Tiburon, CA3:27:40 39478  525 
10 David Christenberry   San Jose, CA3:27:47 180313  501 
11 Max Thompson   San Anselmo, CA3:28:02 80642  517 
12 Michael Vetterli   Alamo, CA3:28:55 214565  518 
13 Joseph Wenninger   Laguna Niguel, CA3:31:31 151221  519 
14 Bryan Lofton   Orange Park, FL3:32:29 21461  509 
15 Nelson Willhite   Sunnyvale, CA3:33:37 219614  520 
16 James Morgan   Oakland, CA3:34:40 208555  510 
17 Mike Gadow   Dublin, CA3:35:50 12619  504 
18 Norman Kreiss   Orinda, CADNF 127410  506 
18 David Leece   San Luis Obispo, CADNF 53397  507 
18 Don Sheff   Mill Valley, CA3:16:05 229033  516 
19 Craig Lindberg   Nevada City, CA3:23:27 83707  508 
20 Mike VELLA   3:26:20  527 
21 Robert Downs   Madison, WIDNF 9947  502 
21 Roland Freund   Davis, CADNS 226676  503 
21 Dan Palmer   Santa Cruz, CADNS 92865  512 
21 Cris Williams   Park City, UTDNS 38323  521 
21 Jeremy Wire   Menlo Park, CADNS 285056  523 

Men - All Cat - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Caldwell   Moraga, CA2:28:48 40039  964 
2 Mac Carey   Pleasant Hill, CA2:29:14 249301  302 
3 John WAGNON   2:29:54  328 
4 Scott Duncan   Healdsburg, CA2:30:11 125894  308 
5 Doug REYNOLDS   2:31:59  321 
6 Glenn RENNELS   2:32:29  320 
7 Glenn TOWN   2:33:19  325 
8 Steve BERNEDE   2:33:47  300 
9 Richard LORSON   2:34:59  315 
10 Michael FREEMAN   2:41:16  311 
11 Paul McKenzie   Richmond, CA2:13:01 120352  316 
12 James LANGLEY   2:14:27  313 
13 Link LINDQUIST   2:18:29  314 
14 Lloyd RATH   2:22:18  319 
15 Bruce COFFEY   2:24:06  306 
16 Fernando COLMENARES   2:25:05  307 
17 Zanetta BRUCE   2:48:46  330 
18 Stephen CADET   DNS  301 
18 Mark CHAFFEY   DNS  303 
18 George CHESTER   DNF  304 
18 William CLARK   DNS  305 
18 Thomas FOX   DNS  309 
18 Jim FOX   DNF  310 
18 Jack KELSO   DNF  312 
18 Sid NOYES   DNS  317 
18 Keith PETERS   DNF  318 
18 Larry SEE   DNS  322 
18 Richard SHIELDS   DNS  323 
18 Tom SULLIVAN   DNS  324 
18 Jan VALENCIA   DNF  326 
18 John VIEIRA-MCELDOWNEY   DNS  327 
18 Jamie WILLIN   DNS  329 

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alistair Eeckman   Berkeley, CA2:25:06 281189  1553 
2 Andrew Jr LANIER   2:32:31  1562 
3 Yuma KOISHI   2:34:17  1560 
4 Tony Smith   San Rafael, CA2:35:21 205657  1575 
5 John PIASTA   2:35:34  1569 
6 Marcus SMITH   2:35:44  1571 
7 David BENKOSKI   2:37:59  1550 
8 Christopher FLANAGAN   2:41:04  1554 
9 Matthew MUEGGE   2:44:06  1564 
10 Joey NYGAARD   2:44:35  1566 
11 Stanley Goto   Petaluma, CA2:20:25 254829  1557 
12 Zachary PAGE   2:20:26  1568 
13 Dallin DAVIDSON   2:20:39  1552 
15 Ian MOORE   2:47:03  1563 
16 Ryan GRANT   2:49:18  1574 
17 Kristo JORGENSON   DNF  1559 
17 Johnny MULLANE   2:22:02  1565 
18 Samuel CERRUTI   DNF  1551 
18 Alexander FREUND   DNF  1555 
18 Ryan GADOW   DNS  1556 
18 Kiel HOGAN   DNF  1558 
18 Gento KUSANO   DNS  1561 
18 Joey NYGAARD   DNS  1567 
18 Ricky RIEDL   DNS  1570 
18 Erik VOLOTZKY   DNF  1572 

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wesley STEIN   2:20:20  1629 
2 Connor OLeary   Salt Lake City, UT2:20:21 209217  1636 
3 Ryan EASTMAN   2:20:22  1605 
4 Morgan RYAN   2:20:30  1626 
5 Thomas JONDALL   2:20:33  1614 
6 Daniel Farinha   San Jose, CA2:20:38 240558  1606 
7 Sam Bassetti   Santa Rosa, CA2:21:23 237712  1635 
8 Adam HODES   2:21:36  1613 
9 Nate GEOFFRION   2:24:37  1611 
10 Stephen LEECE   2:24:42  1618 
11 Peter TAYLOR   2:26:45  1630 
12 Samuel BOLSTER   2:27:32  1601 
13 Timothy Moody   Las Vegas, NV2:27:50 280372  1633 
14 Andreas FREUND   2:28:00  1609 
15 Austin ARGUELLO   2:32:30  1600 
16 Jonathan MERRITT   2:32:30  1619 
17 Samuel Phillips   Grand Junction, CO2:41:49 288750  1622 
18 Andrew Beem   Weed, CA2:41:57 275930  1637 
19 Daniel TISDELL   2:42:01  1631 
20 Trevor LARSEN   2:42:06  1617 
21 Chase WATKINS   2:46:47  1632 
22 Charles CASSIN   2:48:42  1602 
23 Zach SARGENT   2:56:58  1627 
24 Brandon Droese   Goleta, CADNS 221892  1603 
24 Max DURTSCHI   DNF  1604 
24 Alex GEE   DNF  1610 
24 Miguel HENDERSON   DNS  1612 
24 Jeremy LAPACIK   DNS  1615 
24 Joshua LAPACIK   DNS  1616 
24 Gabe MURRAY   DNS  1620 
24 Marshall OPEL   DNF  1621 
24 Greg POHAN   DNF  1623 
24 Jacob RATHE   DNS  1624 
24 Angelo Roman   Boise, IDDNF 261001  1625 
24 William SKINNER   DNS  1628 
24 Eamon LUCAS   DNF  1634 

Women - Junior - All

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Somersby JENKINS   1:32:34  1504 
2 Grace ALEXANDER   1:32:36  1500 
3 Mikayla LYMAN   1:32:50  1505 
4 Ashley StPierre   Eagle, ID1:33:44 281132  1507 
5 Sophie WILSON   1:35:20  1508 
6 Savannah BLAKE   1:39:37  1502 
7 Sara YOUMANS   1:50:00  1509 
8 Morgan ALMAZAN   DNS  1501 
8 Alicia HALPERN   DNS  1503 
8 Laurel PAXTON   DNS  1506 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyBonk BreakerUSACDFCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee