Race Results for
Tour de Syracuse
Syracuse, NY
(Event Information)
Road Race on 05/17/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Bray   New Hartford, NY2:23:34 230528  644 Syracuse Bicycle - SpokePost.com
2 Andrew Bernstein   Allentown, PA2:23:51 204817  641 Anthem Sports Elite Development
3 Jacob Gorke   Manlius, NY2:26:18 260291  647 CRCA/Junior Development
4 Steven Kurpiewski   Pittsburgh, PA2:26:32 265551  675 Iron City Bikes
5 Daniel Hertzler   Addison, NY2:26:56 278607  651 Corning Race Team
6 Aaron Hall   Boston, MA 274578  668 Threshold Cycling
7 Paul Eisele   Andes, NY 253966  646 MaxPowerCycling.com
8 Matthew Spinks   Layton, NJ 241672  665 Team Metra / Wendy's p/b Cycles 54
9 Adam Zimmerman   Highlands Ranch, CO2:27:05 248373  667 Unattached
10 Michael Minerva   Rochester, NY2:27:08 47688  676 GVCC
11 Greg Cavaanagh     674 Healing Cycle RT
12 Mark Blakley   Rochester, NY 271305  642 MAC5Bikes/McAllister Sign
13 Miguelangel Blanco   Rego Park, NY 247758  643 spincity team
14 Nathan Kupperstock   Decatur, GA 259473  655 Unattached
15 Drew Scoles   Elm Grove, WI 221137  663 Team ROG
16 Sergey Shteyn   Staten Island, NY 234099  670 Century Road Club Association
17 Brian Klotz   Corning, NY 260934  654 Corning Race Team
18 Timothy Manzella   Philadelphia, PA2:27:31 251348  658 Team Independence Cycling Team
19 Daniel Barney   Fairport, NY 230661  640 MAC5Bikes/McAllister Sign
20 Matthew Tammaro   Corning, NY2:27:44 224910  666 Corning Race Team
21 Robert Dietrick   Farmington, NY2:27:58 204710  645 JW Dundees
22 Erik Markewich   Beacon, NY2:28:25 230301  659 Anthem Sports Elite Development
23 Andrew Lytwynec   Rochester, NY2:28:40 271211  657 Full Moon Vista Bike and Sport
24 Douglas Carlson   Alpine, NY2:31:15 52320  677 FLCC
25 Zane Dordai   Maplewood, NJ2:34:43 240943  672 Colavita Racing
26 Jeremy Gardner   Brooktondale, NY2:36:06 204147  673 Spokepost
27 Tucker Sawin   Washington, DC2:42:20 222052  662 Unattached
28 Andrew Nasca   Beacon, NY2:45:01 275314  661 Unattached
29 Steven Hopengarten   Somerville, MA 254441  652 Green Line Velo
30 Stephen Sloan   Sidney, NY 241757  664 MaxPowerCycling.com
31 Richard Gorton   Glens Falls, NY2:51:07 135984  648 Battenkill-United
32 Robert Hanlon   Dryden, NY3:08:46 144886  650 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Mills   Whitefish, MT2:29:45 293475  764 Steel City Endurance
2 Alan Fischer   West Point, NY2:29:58 274165  716 Unattached
3 james ruhl   Carleplace, NY2:30:25 287118  746 Unattached
4 kevin mosher   Voorheesville, NY2:30:27 276954  760 CBRC
5 Jeffrey Ingraham   Brooklyn, NY 214115  763 CRCA/Sanchez Houlihan-Lokey
6 David Carr   New York, NY 256699  707 CRCA/Setanta
7 Matthew Goedeke   Selkirk, NY 271259  720 CBRC
8 Patrick Dietz   San Francisco, CA2:30:33 252854  711 CRCA/DKNY-Signature Cycles
9 Douglass Endrizzi   Scarborough, ME 272622  714 Unattached
10 Jacob Bobrow   Burlington, VT 289933  703 University of Vermont
11 Anthony Monaco   Millersville, MD 269304  739 Team SCARR-Ommegang
12 Carlos Martinez   Woodhaven, NY 216737  737 Unattached
13 Ronan Cahill   Seattle, WA 291453  706 Unattached
14 Noel Bonk   Brewerton, NY2:30:46 178703  704 MaxPowerCycling.com
15 Jeff Hoover   Liverpool, NY 247979  724 MaxPowerCycling.com
16 Steve Lachance   Arlington, MA 274901  733 Green Line Velo
17 Jason Amoriell   Peru, NY2:30:57 207444  756 Team Placid Planet
18 John Hertzler   Addison, NY 278839  723 Corning Race Team
19 Nathan Sentz   Cooperstown, NY2:31:03 215130  761 MVBC
20 Evan Thomas   New Milford, CT 268391  752 Unattached
21 Rick Hall   New York, NY2:31:12 218475  722 CRCA/Teany Cycling
22 Jason Schreer   Potsdam, NY 275422  765 
23 John Roper   Irvine, CA 274799  744 Green Line Velo
24 Phillip McCarthy   Cazenovia, NY2:32:38 252701  738 Team SCARR-Ommegang
25 David VanHorn   Amherst, NY2:32:48 265565  772 Warp 9
26 Cory Peranich   Brackney, PA2:32:52 214536  767 Scarr
27 Paul Knerr   Fairport, NY2:33:58 226610  731 Team Pedallers
28 Benjamin Hughes   New York2:34:02 204305  726 Century Road Club Association
29 Etsu Taniguchi   New York, NY2:34:52 237492  751 Century Road Club Association
30 Anthony Vinciquerra   Ithaca, NY2:35:12 110828  762 Unattached
31 Brendan Housler   Rochester, NY2:35:18 278407  725 JW Dundees
32 Garrett Getter   Boulder, CO 265765  719 Managed Care Network
33 Brenden Siekman   Rising Sun In2:35:21 289102  749 
34 Gregory Keith   Birmingham, AL 276967  730 
35 Craig Polston   East Aurora, NY2:35:49 233887  742 The Bike Shop
36 Collin Buesser   Boston, MA2:36:15 288030  705 Northeastern University
37 Theodor Schnaufer   Rochester, NY2:37:34 262154  748 Genesee Valley Cycling Club
38 Michael Madden   Penfield, NY2:38:59 246341  736 MaxPowerCycling.com
39 Steven Derkits   Owensboro, KY2:39:15 286434  710 Unattached
40 Joshua Parker   Providence, RI2:41:22 288620  766 Brown
41 nick garcia   Copperas Cove, TX2:43:09 289626  717 Team Army
42 David Kahn   New Haven, CT2:43:49 272928  729 Bulldog Cycling
43 Brian Tsien   Boulder, CO2:43:54 289100  753 United States Military Acadamy
44 Bob Canino   Farmington, NY2:44:06 242655  773 
45 Aaron DiNoto   Rochester, NY2:45:07 200543  712 Team ROG
46 Garrick Dixon   Manlius, NY2:49:33 288379  713 Northeastern University
47 Steven Gates   West Winfield, NY2:50:53 208575  718 Mohawk Valley Bicycling Club
48 Matthew Starr   Auburn, NY2:51:29 116995  770 Maxpower
49 Brian Dansin   Cambridge, NY2:51:44 241083  708 Cambridge Valley Cycling
50 Abdullah Alp   Dearborn, MI2:51:52 261300  769 GVCC
51 Michael Lenihan   Lake George, NY2:54:05 213656  735 Battenkill-United
52 J Delancey   Walworth, NY2:54:33 46444  709 Genesee Valley Cycling Club
53 Sean Whitehurst   South Windsor, CT2:55:12 257844  754 Cycling Club at Cornell University
54 Ivan Daryl Chapman   Victor, NY2:56:09 227665  768 GVCC
55 Kevin MacLachlan   Fayetteville, NY2:56:19 245792  759 Team SCARR-Ommegang
56 Sam Strober   Yorktown Heights, NY 266877  771 Tarmac

Men - Cat 5 - 18-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Battista   Watertown, NY1:13:55 282526  41 Unattached
2 Mark Flis   Salt Lake City, UT1:15:04 282287  44 Human Zoom Cycling
3 Richard Serton   Fairfax, VA1:15:04 241062  69 Unattached
4 Jose Alvergue   Buffalo, NY1:15:14 285220  40 Managed Care Network
5 David Tacheny   New York, NY1:15:58 76652  55 CRCA/NYVelocity
6 Nicholas Zito   Pittsford, NY1:16:06 266591  60 Nalgene-R3
7 Eric Korolewski   Liverpool, NY1:16:27 261040  49 Unattached
8 Christopher Jones   Johnson City, NY1:16:31 294390  47 Tioga Velo Club
9 LUIS RODRIGUEZ   Des Moines, IA1:16:31 259902  53 MaxPowerCycling.com
10 Philip Nesbitt   Churchville, NY1:18:12 268155  50 Team Pedallers
11 Christopher Masci   Fairport, NY1:18:38 291868  65 Unattached
12 John Black   Webster, NY1:19:13 256008  42 Whole Wheel Velo Club
13 Timothy Akers   Salt Lake City, UT1:19:25 276173  39 Team Placid Planet
14 Robert Leary   Fredonia, NY1:19:31 255054  64 Unattached
15 Adam Trost   East Aurora, NY1:19:33 272987  57 The Bike Shop
16 Kenneth Hammond   1:19:33  46 
17 Jamie Campbell   1:21:13  72 
18 Brian Jones   Corning, NY1:21:53 289799  63 Corning Race Team
19 Fred Harle   1:22:28  73 
20 jacob Barney   Watertown, NY1:23:55 286801  61 Unattached
21 Jeremy Kassel   Green Island, NY 284786  216 Team SCARR-Ommegang
22 Michael Prohaska   1:24:58  66 Felt Bicycles/Bike Zone
23 Kyle Oberdorf   1:25:20  51 
24 Andy Reagan   Blacksburg, VA1:26:23 288344  70 
25 Paul Knepley   1:27:33  48 Syracuse Univ Cycling Team
26 Bryan Young   1:28:53  59 Syracuse University
27 Edward TenEyck   Syracuse, NY1:29:39 286835  68 Unattached
28 Joseph Rauscher   Syracuse, NY1:32:03 293650  67 Unattached
29 Tyler Rombough   1:42:49  54 
DNF Daniel FitzGibbons   Boston, MA 282446  43 Unattached
DNF Joshua Miner   Binghamton, NY 281199  71 Chenango Point Cycles

Men - Cat 5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Johnson   Amherst, NY1:16:40 283421  215 Buffalo Bicycling Club Inc.
2 Michael Drexel   Delanson, NY1:16:48 269985  233 Unattached
3 Phill Vermette   1:17:01  228 Caboto Velo
4 Vincent Lorenz   West Seneca, NY1:17:12 258384  237 The Bike Shop
5 David Hansen   Elmira, NY1:17:44 284362  210 Corning Race Team
6 Richard Devito     204 None
7 Peter Hoag   Dansville, NY1:17:51 194738  212 RUUD Racing Team
8 Brian Donohue   Boltonlanding, NY1:17:55 281651  242 Battenkill United
9 Andrew Williams   Binghamton, NY1:18:13 286915  229 Tioga Velo Club
10 Glenn Allen   Gloversville, NY 197687  230 Unattached
11 Allen Erb   East Aurora, NY1:18:38 243740  234 Buffalo Bicycling Club Inc.
12 Bob Patterson   East Amherst, NY 260612  240 Managed Care Network
13 Rick Ferro   Eden, NY1:18:46 273032  208 The Bike Shop
14 Scott Sears   1:18:59  222 
15 Sean Behrman   Auburn, NY1:19:10 257859  200 Team SCARR-Ommegang
16 Phil Batten   Manlius, NY1:19:39 279652  231 Team SCARR-Ommegang
17 Charles Rhoades   Binghamton, NY 287710  221 Tioga Velo Club
18 Rick Randall   Honeoye Falls, NY 291677  239 Unattached
19 Eric Prager   Syracuse, NY1:19:46 283560  220 Unattached
20 Steven Burdette   Big Flats, NY1:20:06 279283  203 Corning Race Team
21 Jerry Dumont   Pittsford, NY1:20:12 275412  207 Genesee Valley Cycling Club
22 Robert Sobon   Amherst, NY1:21:03 271017  224 Nickel City Cyclists
23 Richard Jarvi   Manlius, NY 237833  214 MaxPowerCycling.com
24 Eric Jarvi   Framingham, MA1:21:15 254949  213 MaxPowerCycling.com
25 Robert Reid   Livonia, NY1:21:28 225934  243 Mac5
26 Ricardo Figueroa     235 
27 Doake Brown   Cortland, NY 160332  202 Unattached
28 David Hoag   Dansville, NY1:21:42 222502  211 RUUD Racing Team
29 William Dowling   Buffalo, NY1:22:36 262180  232 Buffalo Bicycling Club Inc.
30 Tom Macclarence   1:22:41  238 Battenkill-United
31 Michel Bermudez   1:22:56  201 Team Pedallers/GVCC
32 larry fillinger   Kenmore, NY1:23:13 266688  209 Buffalo Bicycling Club Inc.
33 Christopher Spina   Manlius, NY1:23:34 279606  225 Team SCARR-Ommegang
34 Clifford Six   Syracuse, NY1:24:06 263897  241 Onondaga Cycling Club Inc.
35 David Moore   Syracuse, NY1:26:48 291253  218 Onondaga Cycling Club Inc.
36 JOHN STIER   Rochester, NY1:27:39 266544  226 Genesee Valley Cycling Club
37 James Trevvett   1:30:04  227 
38 David Frostclapp   1:30:45  236 
39 David Paccone   Skaneateles, NY 273591  219 Corning Race Team
40 brian six   Marcellus, NY1:34:00 296086  223 six chiropractic
41 Michael Doyle   1:39:47  205 

Men - Master - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Hawkes   2:29:18  367 THE CYCLERY
2 Matthew Dickinson (1 - Cat2)   Watertown, NY 146472  377 MVP Healthcare
3 David Gazsi     366 Team Ultralink
4 Steve Proulx     370 Stevens Cross
5 Don Sproull   Auburn, NY2:29:26 210436  372 ChrisCookies/SwanCycles
6 Robert Parniak     375 tall tree cycles
7 David Faso   Cazenovia, NY2:29:36 11315  364 MaxPowerCycling.com
8 Simon Smith   2:29:52  376 TI Cycle Racing
9 Michael Spangenberg   Golden, CO2:33:55 69228  371 Competitive Edge Racing Team
10 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY2:37:30 144900  362 Unattached
11 Gregory Drumm   Chittenango, NY2:40:47 181712  363 Team SCARR-Ommegang
12 Jeff Johnson   Shaftsbury , VT2:40:58 252769  368 Battenkill-United
13 Stephen Basiren   2:45:38  374 TI Cycle Racing
14 Michael Forsdike     365 Team London
15 William Stiteler (1 - Cat4)   Munnsville, NY3:17:24 76821  373 Onondaga Cycling Club

Men - Master - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Squires   2:28:48  973 Team London
2 Brian Rafferty   Mamaroneck, NY2:28:57 169430  980 Wonder Wheel
3 William Thompson   West Hartford, CT2:28:58 35402  968 Clinton Cycling Club
4 M Andrew Ruiz   Delmar, NY 47271  975 Clinton Cycling Club
5 Anthony Felitte   Delmar, NY 63200  995 Clinton Cycling Club
6 Andrew Melnychenko   Alpine, NY 52777  984 MaxPowerCycling.com
7 Gerard O' Shea   Clinton, CT 234576  982 Clinton Cycling Club
8 William McGreevy   Wilmington, NY2:29:21 226407  985 Team Placid Planet Inc.
9 Mark Sumner   Clifton Park, NY 114907  971 Clinton Cycling Club
10 Paul McDonnell   Selkirk, NY 160291  959 CBRC
11 Dan Fitch   Cazenovia, NY2:31:14 246274  994 Team SCARR-Ommegang
12 Clifford Summers   Queensbury, NY2:31:18 34634  972 Clinton Cycling Club
13 Kees Louws   2:31:23  989 team london
14 Michael Burri   Ontario, NY2:31:26 113962  965 JW Dundees
15 Andrew Ross   Mexico, NY 229898  977 MaxPowerCycling.com
16 Carlos Goncalves   2:31:33  993 Team London
17 Richard Karaz   Remsen, NY2:31:57 46804  990 Central New York Cyclist
18 Doug Chiasson   Athol, MA2:32:52 157351  997 Competitive Edge Racing Team
19 Thomas Luzio   Mamaroneck, NY2:33:42 187590  987 Wonder Wheel
20 Jon Orcutt   Brooklyn, NY 185052  981 CRCA/AXIS
21 Glenn Swan   Freeville, NY2:35:35 47399  970 ChrisCookies/SwanCycles
22 Joe Narciso   2:36:07  983 Team London
23 Scott Klion (1 - Cat3)   New York, NY2:36:31 152618  960 Competitive Edge Racing Team
24 J Craig Robertson   Williamstown, MA2:36:40 217468  978 Unattached
25 Thomas Ratzell   Blandon, PA2:40:06 45831  979 Lehigh Wheelmen Assoc
26 Bruce Armentrout   Williamstown, MA2:40:54 243525  999 Farm Team Cycling
27 Harold Heyermans   2:41:32  963 
28 Dan McCarthy   Camillus, NY2:43:50 134097  986 Unattached
29 Jim Kent   Chittenango, NY2:44:35 18952  961 MaxPowerCycling.com
30 David Birrell   Adams, MA2:45:56 116151  998 Competitive Edge Racing Team
31 Gregory Low   N Syracuse, NY2:46:48 95725  988 MaxPowerCycling.com
32 Frank Grillo   Orchard Park, NY2:53:39 184119  992 Managed Care Network
33 Jack Rueckheim   Freeville, NY2:56:16 264445  957 ChrisCookies/SwanCycles
34 Thomas Sproull   Auburn, NY2:59:04 247610  974 MaxPowerCycling.com
35 Dwight Roth   W.henrietta, NY3:02:56 196416  976 JW Dundees

Men - Master - MR - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Corner   2:39:07  523 Bikerace Ottawa
2 Andrew Buck (1 - Cat3)   Dresher, PA2:39:15 129809  521 Bike Line/LWA
3 Ernie Bayles   Ithaca, NY2:39:25 163748  518 ChrisCookies/SwanCycles
4 Stephen Forrestel   Akron, NY2:40:21 245703  535 Managed Care Network
5 Steven Tinston   Blauvelt, NY2:41:31 77226  532 Westwood Velo
6 Paul Siebert   Orlando2:43:22 56756  529 Competitive Edge Racing Team
7 Guy Damiano   New Hartford, NY2:43:26 50760  524 Mohawk Valley Bicycling Club
8 James Marshall   North Bennington, VT 218450  526 Competitive Edge Racing Team
9 Allan Bates   Pittsfield, MA2:43:37 47179  533 Berkshire Cycling Association
10 David Burns   Watertown, NY 244387  522 unattached
11 Brian Beach   Owego, NY2:50:54 173282  519 RUUD Racing Team
12 Chip Berezny   Coopersburg, PA2:54:59 45079  520 Bike Line/LWA
13 Hal Schmidt   Lake Placid, NY3:00:48 187661  528 Team Placid Planet Inc.
14 Stuart Joseph   Cassville, NY 208879  525 MVBC
15 Jim Elzinga     534 JETPOWER
16 Philip Thompson   Clinton, NY3:14:39 35465  531 Mohawk Valley Bicycling Club

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ratzell   Blandon, PA1:27:39 230201  805 Bike Line/LWA
2 Peter Goguen   Hopedale, MA1:27:58 234564  803 Minuteman Road Club
3 Luke Bateman   Carlisle, PA1:28:05 255154  800 Young Medalists/ Team Dual Temp
4 Austin Vincent   Simsbury, CT1:28:12 226301  808 Unattached
5 Christopher Worden   Brewer, ME1:28:16 271710  809 Unattached
6 Keane Brennan   Cambridge, NY1:32:41 260842  801 Farm Team Cycling
7 Joseph Toth   Stephentown, NY1:33:24 236412  807 CBRC

Men - Junior - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Salibra   Fayetteville, NY2:52:29 233370  477 CRCA/Junior Development
2 Nathan Piche   Hoosick Falls, NY2:52:32 277471  475 Farm Team Cycling
3 Bill Golembieski   Boulder, CO2:52:33 274222  465 CRCA/Junior Development
4 Wesley Kline   Emmaus, PA 283449  470 Young Medalists/Team Dual Temp
5 Eli Robinson   Ithaca, NY2:52:42 261543  476 ChrisCookies/SwanCycles
6 Rob Spatola   Yardley, PA2:52:52 282327  478 Young Medalists/Team Dual Temp
7 Brandon Milet   Atten.cycling Coach  276068  473 Farm Team Cycling
8 Curtis White   Delanson, NY2:52:56 234696  482 Capital Bicycle Racing Club
9 Jeffrey Alpert   Coopersburg, PA2:53:08 248058  459 Young Medalists/Team Dual Temp
10 ryan karr   Syracuse, NY2:53:20 264359  469 MaxPowerCycling.com
11 Andrew Harris   Lititz, PA2:53:30 245643  467 Young Medalists/Team Dual Temp
12 Derek Wojtkun   Cambridge, NY2:59:52 275973  483 Farm Team Cycling
13 Zachary Bender   Glen Rock, NJ3:03:23 250355  460 Team Cyclesport
14 theodore heinz   Binghamton, NY3:04:09 284251  468 Unattached
15 Jack MacClarence   Loudonville, NY3:04:56 271342  472 Farm Team Cycling
16 Taylor Baker   3:06:27  487 Ti Cycl.
17 Matthew Voyer   Blandon, PA3:07:33 247712  481 Young Medalists/Team Dual Temp
DQ Hunter Dansin   Cambridge, NY1M6 261086  461 Farm Team Cycling

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Schlatter   2:42:38  167 Stevens Racing p/b The Cyclery
2 Beth Miller   Delmar, NY2:42:54 239476  164 Anthem Sports Women's Cycling
3 Yvette LaBombard   Rochester, NY 204106  159 Full Moon Vista Bike and Sport
4 Sarah Krzysiak   Utica, NY2:43:40 233739  158 Syracuse Bicycle - SpokePost.com
5 Elena Dale (1 - Cat1)   Fort Lee, NJ2:44:14 228861  151 Anthem Sports Women's Cycling
6 Audrey Friedrichsen Scott   Beacon, NY2:44:31 273110  154 Anthem Sports Women's Cycling
7 Tricia K. Spooner   2:44:35  168 Stevens Racing p/b The Cyclery
8 Sophie Matte   2:44:37  161 Stevens Racing p/b The Cyclery
9 Alyssa Mellon   2:44:49  162 Stevens Racing p/b The Cyclery
10 Ireen Wieditz   2:44:54  170 Stevens Racing p/b The Cyclery
11 Jenny Ives   Saratoga Springs, NY2:51:43 245769  156 Anthem Sports Women's Cycling
12 Kathy Lewis   2:51:47  174 Ticycle
13 Meredith Ehn   Frenchtown, NJ 142893  152 Anthem Sports Women's Cycling
14 Julia Bradley     150 Stevens Racing p/b The Cyclery
15 lisa force   Jersey City, NJ2:52:14 249622  153 CRCA/Comedy Central-Sid's Bikes
16 Amy Kneale   Dewitt, NY2:56:44 241641  175 Spokepost
17 Margaret Thompson   Clinton, NY2:59:02 35453  169 Team Hammer Nutrition
18 Caryl Gale   Hoboken, NJ2:59:20 60259  155 Century Road Club Association
19 Mary D'Angelo   Le Roy, NY3:00:46 167364  171 Team Pedallers
20 Shana Lydon   Rochester, NY 259894  160 Full Moon Vista Bike and Sport
21 Rebecca Bader (1 - Cat2)   Syracuse, NY3:05:31 160432  173 Spokepost.com
22 Marsha Kapinus   Chenango Forks, NY3:13:13 197102  157 Mission In Motion Cycling Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ruth Sherman   Spencer, NY1:19:36 278482  321 Corning Race Team
2 Julie Rosa   1:19:43  320 MaxPowerCycling.com
3 Vanessa McCaffery   Newfield, NY1:19:56 222557  316 Mission In Motion Cycling Team
4 Gabrielle Fisher   Bronx, NY1:20:04 264788  308 CRCA/Third Nature
5 Ali Flis   Salt Lake City, UT1:21:14 218437  309 Pabst Blue Ribbon
6 Charlsie Donnelly   Van Etten, NY1:21:22 225684  303 Mission In Motion Cycling Team
7 Xieyue (Pan Pan) Fan   Atherton, CA1:21:42 273441  307 CRCA/Sanchez Houlihan-Lokey
8 Kristin Lotito   West Hempstead, NY1:23:00 271858  314 CRCA/Third Nature
9 Amanda Weiss   Livonia, NY1:23:10 225933  332 Mac5 Bikes
10 Maggie Sullivan   Boulder, CO1:23:26 261891  331 Northeastern Univ.
11 Donna Moody   Lakeplacid, NY1:25:46 282490  317 Team Placid Planet
12 Kelly Welker   Farmington, NY1:26:01 260313  323 MAC5Bikes/McAllister Sign
13 Lilynn Graves   Ithaca, NY1:26:04 13946  311 Velo Bella
14 Lisa Todzia   Ithaca, NY1:26:08 295244  322 Unattached
15 Acmae ElYacoubi   Marlborough, MA1:26:12 295045  306 Cycling Club at Cornell University
16 Mhairi Gilmore   1:26:18  310 Sound Solutions
17 Tamara Lewis   Afton, NY1:26:22 248584  313 Mission In Motion Cycling Team
18 Kimberly Myers-Celecki   Barneveld, NY1:26:39 203001  325 Mission in Motion Cycling Team/Tioga Vel
19 Jennifer Barber   Munnsville, NY1:27:12 142964  301 Velo Bella
20 Heather Ludwig   Endicott, NY1:28:52 294411  329 Mission In Motion Cycling Team
21 Rebecca Dinan   Canandaigua, NY1:29:05 278571  333 GVCC
22 Jaclyn Dalessandro   Revere, MA1:29:36 276005  330 CBVelo
23 Jaime Lawlor   Fayetteville, NY1:32:08 274511  328 Boston College Cycling
24 Angela Acey   Barneveld, NY1:35:55 294836  324 Unattached
25 Stacie Burak   West Point, NY 272926  302 Team Army

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA1:28:34 240336  418 Bike Line/LWA
2 Melissa Garcia   Bethlehem, PA1:31:46 283586  417 Bike Line/LWA
3 Brittany Sumner   Clifton Park, NY1:33:54 260846  419 Farm Team Cycling

Women - Junior - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonina Esposto   Blandon, PA1:31:14 251573  881 Young Medalists/ Team Dual Temp
2 Catherine Probst   University Park, PA1:34:47 257694  882 Young Medalists/Team Dual Temp

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerCUOREOSMOUSACDFSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee