Race Results for
Minnesota State Cyclocross Championships
Crystal, MN
(Event Information)
Cyclo-cross on 11/14/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633  31 Grandstay
2 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN 283629  35 Ridley Factory Team
3 Brian Eppen   Iowa City, IA 121702  53 Silver Cycling
4 Pat Lemieux   Saint Paul, MN 210769  Texas Roadhouse
5 Matt Williams   Bend, OR 207429  Grandstay
6 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524  13 FCCC
7 Micah Moran   Waterloo, WI 145996  39 Grandstay
8 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280  Planet Bike
9 Aric Hareland   Seattle, WA 172133  59 Synergy
10 Brian Crosby   Lansing, MI 197944  68 Speedfix Racing
11 Jacob Boyce   Duluth, MN 227560  26 Specialized
12 Ezra Taylor   Minneapolis, MN 35083  22 Peacock Groove/DT Swiss
13 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471  49 Bianchi/Grand Performance
14 Adam Froemming   Edina, MN 160145  67 MBRC/Flanders
15 Jeff Kluck   Sioux Falls, SD 198417  30 SC Velo
16 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN 182827  21 Velo Rochester
17 David Thompson (1 - Cat2)   St Paul, MN 187479  70 Unattached
18 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN 151943  50 Freewheel Bike
19 Jason Wenk   North Mankato, MN 238817  64 Unattached
20 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN 211093  28 Silver Cycling
21 Barry Tungseth   Stillwater, MN 211935  23 FCCC
22 David Meyer (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 117052  66 Freewheel Bike
23 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869  56 Gopher Wheelmen
24 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630  12 FCCC
25 Josh Gillingham     46 The Cyclepath
26 Samuel Meier   Shoreview, MN 240030  16 Synergy
27 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426  29 Behind-Bars/LGR
28 Kent Throlson   Minneapolis, MN 179235  34 Loon State Cyclists
29 Andrew Kruse (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 160686  Speedfix Racing
30 Paul McKinney   Minneapolis, MN 234427  62 Curt Goodrich
31 Harry Anderson (1 - Cat1)   Duluth, MN 111210  65 Specialized

Men - Cat 3 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Oftedahl   Shoreview, MN 210080  432 Silver Cycling
2 David Oachs   Woodbury, MN 116923  429 Big Ring Flyers
3 James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684  412 Silver Cycling
4 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN 277887  431 Gopher Wheelmen
5 Tim Brandvold   Minneapolis, MN 193345  454 Silver Cycling
6 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN 233166  427 Unattached
7 cody larson   Northfield, MN 298311  464 Unattached
8 Kyle Fleener   Lakeville, MN 278169  428 Unattached
9 Asa Jacobs   Fargo, ND 294425  439 Great Plains Cycling Club
10 Zach Johnson   Fargo Nd 284804  451 Great Plains Cycling Club
11 Gregory Rhodes   Bloomington, MN 198160  456 Synergy
12 Bruce Martens   Saint Paul, MN 212731  461 Balance
13 Jeff Ingham   Oakdale, MN 218867  406 Gopher Wheelmen
14 Andy Reichert   Minneapolis, MN 49810  419 Birchwood/GIS
15 Daniel Wheeler   St. Paul, MN 227791  462 Gopher Wheelmen
16 Ronald Williams   Duluth, MN 142191  440 Ski Hut
17 Marc Wiken   Woodbury, MN 38193  452 Bent Crank
18 Caleb Goltz   Minneapolis, MN 281688  410 Synergy
19 Nathaniel Swanberg   Boulder, CO 224974  408 Crossniacs
20 Brian Duncan   Saint Paul, MN 261881  421 U of M
21 chris alme   Saint Paul, MN 281584  416 Bianchi/Grand Performance
22 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN 82764  407 Loon State Cyclists
23 Mason Bacso   Plymouth, MN 260595  438 Gear West
24 Bryan Butts   St. Paul, MN 200975  415 Crossniacs
25 David Gabrys   Minneapolis, MN 70955  425 Hup United
26 Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486  401 Loon State Cyclists
27 Steven Rivers   Minneapolis, MN 30027  417 Hup United
28 Shawn Gort   Superior, WI 222702  450 Lake Superior Cycling Club
29 Joe Schlechter   Watertown, MN 251565  418 Ridley Factory Team
30 Jake Richards   Callaway, MN 265418  441 Maplelag/Paramount
31 Zachary Mohr   Minneapolis 162653  414 Unattached
32 Thomas Lapinski   Minneapolis, MN 119574  468 Freewheel Bike
33 Kevin Reker   Little Canada, MN 294964  436 FCCC
34 Jon Friedell   Minnetonka, MN 194324  424 Kenwood Racing
35 Thomas Nelson   Minneapolis, MN 218018  409 Balance
36 Martin Rudnick   Minneapolis, MN 298216  413 Behind-Bars/LGR
37 Brian Krueger   Merrill, WI 224056  463 Great Dane Velo Club (GDVC)
38 Kent Smith   Edina, MN 224926  443 Unattached
39 Alex Berge   Chicago, IL 250482  445 Unattached
40 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416  420 Hub Cycling League
41 Steven Pippin     433 Tonka Cycle
42 Aaron Peterson   Minneapolis, MN 237085  435 Team Alameda
43 Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510  404 Loon State Cyclists
44 David Peterson   Minneapolis, MN 239997  467 Crossniacs
45 Chris Sur     437 Unattached
46 Matthew Lysne   Falcon Heights, MN 253300  422 Unattached
47 Chris Rogers   Lauderdale, MN 236791  465 Balance
48 Jeremy Christianson   Fargo, ND 228382  434 Great Plains Cycling Club
49 Andrew Sherve   Minneapolis, MN 250622  460 Unattached
50 Chris Molnar   Ann Arbor, MI 221498  469 Unattached
51 Michael Constant   Champlin, MN 133193  442 Crossniacs
52 Jeremy Ames   Minneapolis, MN 285970  426 Freewheel Bike
53 Joe Moyer   Rochester, MN 220267  430 Unattached
54 Peter Anderson   Saint Paul, MN 227969  457 Crossniacs
55 Taylor George   Apple Valley, MN 245466  458 Crossniacs
56 Aaron Koehler   Edina, MN 252392  453 Unattached
57 Benjamin Scherer   Newhope, MN 279641  423 Hup United
58 Aaron Pidde   Bloomington, MN 133195  444 Silver Cycling
59 Paul Schoeller   Oakdale, MN 219547  459 Athletes Under Construction
60 Erik Paulsen   Excelsior, MN 284912  448 Crossniacs
61 Tim Hayes   Gainesville, FL 208801  405 Behind-Bars/LGR
62 T Ross   Minneapolis, MN 240904  446 St. Olaf
63 Peter Leugers   Minneapolis, MN 302609  466 Unattached

Men - Cat 4 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Collins Josh     131 Unattached
2 Charles Parsons   Minneapolis, MN 242039  119 Unattached
3 Matt Leizinger   Minnetonka, MN 284245  105 HBMHF
4 Clayton McLagan   Forest Lake, MN 206756  160 Birchwood/GIS
5 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774  122 FCCC
6 Vince Meyer   Lakeland, MN 293688  102 Big Ring Flyers
7 montedirks dirks   Minneapolis, MN 285560  127 Unattached
8 Kris Weum   Minneapolis, MN 297172  112 Bianchi/Grand Performance
9 Craig Hertz     139 Unattached
10 Alfred Lajon   Minneapolis, MN 251968  118 Unattached
11 Jacob Oyen   Pella, IA 203228  126 Pella Bike Racing
12 Andrew Chaffe   Saint Paul, MN 159664  138 GSCA
13 Clayton Summitt     179 Unattached
14 Nathan Goltz     108 Unattached
15 Scott Sabol   Chanhassen, MN 245818  145 Great Plains Cycling Club
16 spencer Salmon   Fargo, ND 299703  150 Great Plains Cycling Club
17 Matt Lovaas   Edina, MN 221930  114 Silver Cycling
18 Dan Seymour     133 Great Plains Cycling Club
19 Andrew Barlage   Hopkins, MN 301985  104 Unattached
20 Jeffrey Anderson   Blaine, MN 279956  116 Loon State Cyclists
21 Daniel Boyles   Ramsey, MN 278248  120 Behind-Bars/LGR
22 Brandon Manske   Edenprairie, MN 292551  187 IC3
23 Michael McKinney   Saint Paul, MN 253855  193 St Benedict-St Johns
24 Russ Vander Wiel   Maplewood, MN 179806  184 Loon State Cyclists
25 Joel Ingvalson     155 Unattached
26 Jacob Nelson     123 UW-Stout
27 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927  113 Silver Cycling
28 Brian Karpen   Minneapolis, MN 262083  157 Bianchi/Grand Performance
29 Derek Haag   New Hope, MN 269288  125 Gopher Wheelmen
30 john adleman   Minneapolis, MN 300963  117 Unattached
31 Adam Rambow   Saint Paul, MN 302222  121 Birchwood/GIS
32 Jonathan Sandberg     174 Unattached
33 Benjamin Metzger   Fort Lauderdale , FL 266233  153 Bianchi/Grand Performance
34 Paul Tocko   Prior Lake, MN 217183  167 Synergy
35 mark hooley     137 Synergy
36 Stephen Cottrell   Minneapolis, MN 238013  135 MBRC/Flanders
37 Stephen wilson     142 Unattached
38 Chris Walsh   Shorewood, MN 302672  147 Unattached
39 Matthew Tift   Shorewood, MN 302157  162 Unattached
40 Alex Rust     186 Unattached
41 Robert Byers   Minneapolis, MN 268460  146 Bianchi/Grand Performance
42 Michael Moriarity   Bloomington, MN 294003  143 FCCC
43 Bret Zimmerman   Minneapolis, MN 294588  154 Unattached
44 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN 297849  191 Gopher Wheelmen
45 Ryan Harasyn     195 Unattached
46 Alessandro Cembran   Minneapolis, MN 301767  163 Unattached
47 Nathan Evenson     194 Unattached
48 Brandon Parr     166 Erik's
49 Bryan Gerding   Minneapolis, MN 177126  180 Freewheel Bike
50 Quinn Williams     106 Unattached
51 Jason Donlan   Waconia, MN 301995  156 Unattached
52 Jason Digman   Plymouth, MN 245677  124 Birchwood/GIS
53 Hagestad Bill     129 Unattached
54 Lawrence Losinsky     111 Shimano
55 Jon Ruiz     165 Unattached
56 Jeffrey Young   Mission Viejo, CA 293534  115 Shimano
57 Brandon Whittey   Minneapolis, MN 233842  144 Behind-Bars/LGR
58 Tom McGoldrick   Deephaven, MN 233298  158 Unattached
59 Bill Hinkens   Eden Prairie, MN 290735  130 Unattached
60 Aaron Hasen     196 Unattached
61 Gregory McCrea   Houston, TX 53217  132 Unattached

Men - Masters - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Duane Dickey (1 - Cat1)   Cokato, MN 9437  MBRC/Flanders
2 Daniel Casper   Northfield, MN 214654  20 Grandstay
3 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN 244650  27 Crossniacs
4 Marty Netzel   Rochester, MN 195077  14 Specialized
5 Christopher Smith   Minneapolis, MN 118619  Hup United
6 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779  15 Silver Cycling
7 John Struchynski   Fargo, ND 161308  52 Great Plains Cycling Club
8 Michael Phillips   Minneapolis, MN 200784  19 Curt Goodrich
9 Jared Roy   Portland, OR 77759  Crossniacs
10 Guy Alvarez   Lino Lakes, MN 155011  10 Crossniacs
11 Wallace Alexander   Minneapolis, MN 193389  41 Kenwood Racing
12 Todd Heiser   Savage, MN 92909  54 Silver Cycling
13 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438  25 Bikery
14 Jason Snider   Wayzata, MN 33354  37 Silver Cycling
15 Brian Koeneman (1 - Cat2)   Apple Valley, MN 46700  33 Wheel & Sprocket
16 Keith Bianchi   Saint Paul, MN 188055  38 Bianchi/Grand Performance
17 Todd Schmidt   Hopkins, MN 31657  17 Loon State Cyclists
18 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576  40 Synergy
19 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN 117428  48 Kenwood Racing
20 Scott Robertson   Minneapolis, MN 75507  61 Curt Goodrich
21 Gregory LaVick   St. Paul, MN 20517  341 Synergy
22 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN 147521  42 Kenwood Racing
23 Chris Doig   Minneapolis, MN 73386  51 MBRC/Flanders
24 Frederick Feirn   Shoreview, MN 54313  58 Specialized
25 Steve Bobusch (1 - Cat3)   Savage, MN 134216  63 Unattached
26 James Cullen   Hudson, WI 107902  MBRC/Flanders
27 Scott Cave   Burnsville, MN 147556  57 Silver Cycling
28 David Mercer   Golden Valley, MN 69239  45 TriDonkey

Men - Masters - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul McKinney   Minneapolis, MN 234427  310 Curt Goodrich
2 Jeff Evanson   Medina, MN 255457  320 MBRC/Flanders
3 William Kuster   Anoka, MN 59499  314 Loon State Cyclists
4 Steve Laurel   Longmont, CO 240886  328 FCCC
5 David Herbert   Rochester, MN 173959  331 Silver Cycling
6 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN 213088  305 Gopher Wheelmen
7 Mark Rathbun   Elk River, MN 149700  303 Tonka Cycle
8 Jeffrey Staloch (1 - Cat3)   Rochester, MN 76191  323 MBRC/Flanders
9 Robert Belz   Afton, MN 87690  304 Loon State Cyclists
10 Dan Inderieden   Minneapolis, MN 218333  322 Unattached
11 Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987  309 Big Ring Flyers
12 Mark Kowaliw   St Louis Park, MN 181273  306 Silver Cycling
13 Michael Cisek   Minneapolis, MN 269355  324 Ridley Factory Team
14 Steven Wenzel (2 - Cat3)   Fargo, ND 235023  316 Maplelag/Paramount
15 Eric Swenson   Minneapolis, MN 212056  315 Crossniacs
16 Bruce Anderson   Minneapolis, MN 117944  336 Unattached
17 Patrick Rasmus   Chippewa Falls, WI 61542  335 CVCC
18 Todd Trembley   Faribault, MN 217961  317 FCCC
19 Erik Johanson   Chanhassen, MN 302859  337 Ridley Factory Team
20 Greg Mealhouse   Stillwater, MN 288188  338 Bikery
21 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN 297849  330 Gopher Wheelmen
22 Brian Hirsch   Stillwater, MN 270224  321 Bikery
23 Ted Higman   Marine On Saint Croix, MN 288187  340 Bikery
24 Leif Wallin     326 Unattached

Men - Masters - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011  307 Bianchi/Grand Performance
2 Gregory Pautsch   Chippewa Falls, WI 180532  332 Unattached
3 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903  302 Bikery
4 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486  319 Bikery
5 John Stamm   Afton, MN 149093  311 Loon State Cyclists
6 Robert Ogren   Bloomington, MN 232145  308 Kenwood Racing
7 Robert Benedum   Amery, WI 51817  325 Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Michael Lyner   Stillwater, MN 105204  333 Bikery
9 steve hirsh   Saint Paul, MN 290283  318 Birchwood/GIS
10 Jack Stack   Minneapolis, MN 235474  334 MBRC/Flanders
11 David Hastert   Minneapolis, MN 15371  329 MBRC/Flanders

Men - Junior - Jr - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Boberg   Shoreview, MN 284823  906 Ridley Factory Team
2 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643  903 Gopher Wheelmen
3 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626  904 Gopher Wheelmen
4 Robert Anderson     919 Unattached

Men - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615  908 Silver Cycling
2 Matthew Wenzel     907 Maplelag/Paramount
3 Zachary Stilwell   Hudson, WI 253081  905 Vassago
4 Jake Richards   Callaway, MN 265418  912 Maplelag/Paramount
5 Trent Warner   Elk River, MN 266006  918 Maplelag/Paramount
6 First Gouett     909 Unattached
7 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187  916 MNJRC

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rinehart   Mankato, MN 160568  607 Specialized
2 Kim Eppen   Iowa City, IA 217761  612 Silver Cycling
3 Linda Cooper   Ankeny, IA 235018  605 Great Plains Cycling Club
4 Bianca Bergman   Saint Paul, MN 281786  609 Bianchi/Grand Performance
5 Corey Coogan   Minneapolis, MN 261947  608 Ridley Factory Team
6 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317  611 Bianchi/Grand Performance
7 Megan Lennon   Minneapolis, MN 259658  604 Behind-Bars/LGR
8 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558  603 MNJRC
9 Beckie Alexander   Minneapolis, MN 12525  606 Curt Goodrich
10 Terra James   Minneapolis , MN 281803  601 Speedfix Racing
11 Kris Brazil   Faribault, MN 238279  602 Unattached
12 Jessica Wittwer   Saint Paul, MN 245325  615 Gopher Wheelmen
13 Alexandra Kerl   Minneapolis, MN 240408  610 Verve Racing

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Fleck   Proctor, MN 302812  128 Unattached
2 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109  103 Silver Cycling
3 Jacklyn Carlson   Waconia, MN 259941  151 Silver Cycling
4 Meredith Rambow     152 Birchwood/GIS
5 Amy Campbell   Minneapolis, MN 263493  173 Silver Cycling
6 Lori Belz     192 Unattached
7 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN 266416  101 Synergy
8 Hannah Sullivan   St Paul, MN 187968  188 Gear West
9 Lis Wilson     181 Unattached
10 Nicole Waxmonsky-Tu   Saint Paul, MN 277897  107 Hub Cycling League
11 Emily Goltz     109 Unattached
12 Heather George   Apple Valley, MN 293715  168 Unattached
13 Tina Raehsler   River Falls, WI 213217  185 Big Ring Flyers
14 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483  110 Silver Cycling
15 Patty Costello   Minneapolis, MN 302062  189 Unattached
16 Chelsea Strate     178 Unattached
17 Manda Lo   Albuquerque, NM 235518  149 Velo Bella-Kona
18 Alison Tungseth   Stillwater, MN 261843  169 FCCC
19 Cheryl Barker   Hudson, WI 264108  190 Gopher Wheelmen
20 Jenifer Fischer   Red Wing, MN 297493  175 Behind-Bars/LGR
21 Susan Greeley   Wyoming, MN 229140  183 Gopher Wheelmen
22 Jenny Barba     148 Unattached

Women - Junior - Jr - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  914 Riverbrook Momentum
2 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN 302230  913 Unattached

Women - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558  902 MNJRC
2 Niki Reker     910 Unattached
3 Jessica Greeley   Wyoming, MN 301996  915 Gopher Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerSpyOSMOShimanoSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee