Race Results for
Minnesota State Cyclocross Championships
Crystal, MN
(Event Information)
Cyclo-cross on 11/15/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Casper   Northfield, MN40:00 214654  702 Grandstay
2 Ezra Taylor   Minneapolis, MN-0:11 35083  713 Peacock Groove/DT Swiss
3 David Meyer   Minneapolis, MN-1:34 117052  719 Freewheel Bike
4 Aric Hareland   Seattle, WA-1:39 172133  716 Synergy
5 cody larson   Northfield, MN-1:44 298311  724 Unattached
6 David Schuneman   Duluth, MN-2:04 130941  723 Peace Coffee
7 Cory Gross   Saint Paul, MN 95958  707 Unattached
8 Steve Laurel   Longmont, CO 240886  712 FCCC
9 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774  715 FCCC
10 Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486  714 Loon State Cyclists
11 Jeff Bailey     720 MPLS Maffia
12 Aaron Peterson   Minneapolis, MN 237085  706 Team Alameda
13 Martin Rudnick   Minneapolis, MN 298216  703 Behind-Bars/LGR
14 Kolyn Kirkham   Minnetonka, MN 201621  726 Peace Coffee
15 Matthew Lysne   Falcon Heights, MN 253300  704 Unattached
16 Daniel Boyles   Ramsey, MN 278248  705 Behind-Bars/LGR
17 Gregorio Ramirez     722 Dominican Republic
18 Donald Peterson     711 Unattached
19 Peter Anderson   Saint Paul, MN 227969  709 Crossniacs
20 T Ross   Minneapolis, MN 240904  708 St. Olaf College
21 Mathew Swanson     727 Unattached
22 Carrie Swiggum   Minneapolis, MN 262495  710 Silver Cycling
23 Matt Moore     725 Surly
24 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317  721 Bianchi/Grand Performance
25 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626  718 Gopher Wheelmen
26 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643  717 Gopher Wheelmen

Men - Cat 1/2 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pat Lemieux   Saint Paul, MN43:49 210769  Texas Roadhouse
2 Brian Eppen   Iowa City, IA-0:05 121702  53 Iowa City Cycling Club
3 Douglas Swanson   Minnetonka, MN-0:36 102633  31 Grandstay
4 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN-0:46 283629  35 Ridley Factory Team
5 Jesse Rients   Shakopee, MN-1:06 147524  13 FCCC
6 Matt Williams   Bend, OR-1:09 207429  Grandstay
7 Matthew Allen   Minneapolis, MN-1:14 200426  29 Behind-Bars/LGR
8 Jordan Cullen   Hudson, WI-1:18 229280  Planet Bike
9 Micah Moran   Waterloo, WI-1:38 145996  39 Grandstay
10 Jacob Boyce   Duluth, MN-1:49 227560  26 Specialized
11 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN-1:53 182827  74 Velo Rochester
12 Jeff Kluck   Sioux Falls, SD-2:37 198417  30 SC Velo
13 Nicholas Vetter   St. Paul, MN-2:39 263471  49 Bianchi/Grand Performance
14 Joshua Roeser   Buffalo, MN-3:02 160630  12 FCCC
15 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN-3:13 151943  50 Freewheel Bike
16 Barry Tungseth   Stillwater, MN-3:29 211935  23 FCCC
17 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN-3:36 211093  28 Silver Cycling
18 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN 149743  75 Kenwood Racing
19 Kent Throlson   Minneapolis, MN 179235  34 Loon State Cyclists
20 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869  56 Gopher Wheelmen
21 John Thompson   Shoreview, MN 63849  Bianchi/Grand Performance
22 Spencer Haugh   Dorchester, MA 214228  24 Behind-Bars/LGR
23 Ezra Taylor   Minneapolis, MN 35083  22 Peacock Groove/DT Swiss
24 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779  15 Silver Cycling
25 Josh Gillingham     46 The Cyclepath

Men - Cat 3 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Johnson   Fargo Nd 284804  451 Great Plains Cycling Club
2 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN 233166  427 Unattached
3 Daniel Wheeler   St. Paul, MN 227791  472 Gopher Wheelmen
4 Kyle Fleener   Lakeville, MN 278169  428 Unattached
5 James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684  412 Silver Cycling
6 Asa Jacobs   Fargo, ND 294425  439 Great Plains Cycling Club
7 Tim Brandvold   Minneapolis, MN 193345  454 Silver Cycling
8 Caleb Goltz   Minneapolis, MN 281688  410 Synergy
9 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN 277887  431 Gopher Wheelmen
10 Nils Boberg   Shoreview, MN 284823  475 Ridley Factory Team
11 Brian Duncan   Saint Paul, MN 261881  421 U of M
12 Marc Wiken   Woodbury, MN 38193  452 Bent Crank
13 Justin Rinehart   Mankato, MN 149501  473 Specialized
14 chris alme   Saint Paul, MN 281584  416 Bianchi/Grand Performance
15 Mason Bacso   Plymouth, MN 260595  438 Gear West
16 Steven Pippin   Minneapolis, MN 103461  433 Tonka Cycle
17 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416  420 Hub Cycling League
18 Joe Schlechter   Watertown, MN 251565  418 Ridley Factory Team
19 Stephen Vitvitsky   Minneapolis, MN 278937  411 Hup United
20 Zachary Mohr   Minneapolis 162653  414 Unattached
21 Kent Smith   Edina, MN 224926  443 Unattached
22 Thomas Nelson   Minneapolis, MN 218018  474 Balance
23 Aaron Koehler   Edina, MN 252392  453 Unattached
24 Tyler Denniston   Minneapolis, MN 218615  455 Category 6 Racing Squad
25 Martin Rudnick   Minneapolis, MN 298216  413 Behind-Bars/LGR
26 Andrew Sherve   Minneapolis, MN 250622  460 Unattached
27 Aaron Pidde   Bloomington, MN 133195  444 Silver Cycling
28 Paul Schoeller   Oakdale, MN 219547  459 Athletes Under Construction
29 Chris Schommer   Minneapolis, MN 283567  470 Crossniacs
DNF Frederick Gray   Minneapolis, MN 246498  402 Category 6 Racing Squad
DNF Alex Berge   Chicago, IL 250482  445 Unattached

Men - Cat 4 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Collins     131 Unattached
2 Clayton McLagan   Forest Lake, MN 206756  160 Birchwood/GIS
3 Matt Leizinger   Minnetonka, MN 284245  105 HBMHF
4 Tim Norrie   Minneapolis, MN 101445  223 Silver Cycling
5 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774  122 FCCC
6 Charles Parsons   Minneapolis, MN 242039  119 Unattached
7 Scott Sabol   Chanhassen, MN 245818  145 Great Plains Cycling Club
8 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN 213088  234 Gopher Wheelmen
9 Andrew Chaffe   Saint Paul, MN 159664  138 GSCA
10 Jacob Oyen   Pella, IA 203228  126 Pella Bike Racing
11 Alfred Lajon   Minneapolis, MN 251968  118 Unattached
12 montedirks dirks   Minneapolis, MN 285560  127 Unattached
13 Tom Puzak     226 Unattached
14 Brandon Manske   Edenprairie, MN 292551  222 IC3
15 Kris Weum   Minneapolis, MN 297172  112 Bianchi/Grand Performance
16 Andrew Barlage   Hopkins, MN 301985  104 Unattached
17 Ted Byram     159 Beer Powered Bikes
18 Nathan Goltz     108 Unattached
19 Tim Gut     217 Unattached
20 spencer Salmon   Fargo, ND 299703  150 Great Plains Cycling Club
21 Jeffrey Anderson   Blaine, MN 279956  116 Loon State Cyclists
22 Stephen Wilson     142 Unattached
23 Matt Lovaas   Edina, MN 221930  114 Silver Cycling
24 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927  113 Silver Cycling
25 john adleman   Minneapolis, MN 300963  117 Unattached
26 Richard Tauer     140 Unattached
27 Adam Rambow   Saint Paul, MN 302222  121 Birchwood/GIS
28 Michael Moriarity   Bloomington, MN 294003  143 FCCC
29 Jason Digman   Plymouth, MN 245677  124 Birchwood/GIS
30 Stephen Cottrell   Minneapolis, MN 238013  135 MBRC/Flanders
31 Robert Byers   Minneapolis, MN 268460  146 Bianchi/Grand Performance
32 Benjamin Metzger   Fort Lauderdale , FL 266233  218 Bianchi/Grand Performance
33 Daniel Novak     219 Unattached
34 Bret Zimmerman   Minneapolis, MN 294588  154 Unattached
35 Brandon Whittey   Minneapolis, MN 233842  144 Behind-Bars/LGR
36 Bryan Gerding   Minneapolis, MN 177126  180 Unattached
37 Nathan Evenson     224 Birchwood/GIS
38 Quinn Williams     106 Unattached
39 Larry Warrington     228 Unattached
40 Alessandro Cembran   Minneapolis, MN 301767  163 Unattached
41 Stephen Noyes   Northfield, MN 292222  220 Unattached
42 Jeff Young     115 Shimano
43 Russell Cadogan   Plymouth, MN 129574  231 Unattached
44 Tim Bergeson     176 Unattached
45 Eric Fredrickson     233 SPH Cycling
46 David Bruning     177 Unattached
47 Kevin lyons     172 Unattached
48 Gregory McCrea   Houston, TX 53217  132 Unattached

Men - Masters - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Duane Dickey (1 - Cat1)   Cokato, MN44:10 9437  MBRC/Flanders
2 Christopher Smith   Minneapolis, MN-0:52 118619  Hup United
3 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN-0:55 244650  27 Crossniacs
4 Jared Roy   Portland, OR-2:13 77759  Crossniacs
5 Michael Phillips   Minneapolis, MN-2:33 200784  19 Curt Goodrich
6 John Struchynski   Fargo, ND-2:46 161308  52 Great Plains Cycling Club
7 Guy Alvarez   Lino Lakes, MN-2:47 155011  10 Crossniacs
8 Jason Snider   Wayzata, MN-2:48 33354  76 Silver Cycling
9 Todd Heiser   Savage, MN 92909  54 Silver Cycling
10 Scott Robertson   Minneapolis, MN 75507  61 Curt Goodrich
11 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438  25 Bikery
12 Wallace Alexander   Minneapolis, MN 193389  41 Curt Goodrich
13 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN 117428  48 Curt Goodrich
14 Keith Bianchi   Saint Paul, MN 188055  38 Bianchi/Grand Performance
15 James Cullen   Hudson, WI 107902  MBRC/Flanders
16 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557  44 Bianchi/Grand Performance
17 Scott Cave   Burnsville, MN 147556  57 Silver Cycling

Men - Masters - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN 147307  327 Crossniacs
2 Paul McKinney   Minneapolis, MN 234427  367 Curt Goodrich
3 Gregory Goblirsch   River Falls, WI 77328  366 Ridley Factory Team
4 William Kuster   Anoka, MN 59499  314 Loon State Cyclists
5 Dan Inderieden   Minneapolis, MN 218333  322 Bent Crank
6 David Herbert   Rochester, MN 173959  358 Silver Cycling
7 Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987  309 Big Ring Flyers
8 Mark Kowaliw   St Louis Park, MN 181273  306 Silver Cycling
9 Eric Swenson   Minneapolis, MN 212056  364 Crossniacs
10 Todd Trembley   Faribault, MN 217961  317 FCCC
11 Tim Holmstrom   Excelsior, MN 64807  365 Excel Cycles

Men - Masters - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011  307 Bianchi/Grand Performance
2 Gregory Pautsch   Chippewa Falls, WI 180532  359 Planet Bike
3 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486  319 Bikery
4 Robert Ogren   Bloomington, MN 232145  308 Kenwood Racing
5 Robert Benedum   Amery, WI 51817  325 Great Dane VC
6 David Hastert   Minneapolis, MN 15371  361 MBRC/Flanders

Men - Junior - Jr - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626  904 Gopher Wheelmen
2 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643  903 Gopher Wheelmen
3 Marcus Warrington     229 Unattached

Men - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Meyer   Madison, WI 193722  901 Tonka Cycle
2 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615  908 Silver Cycling
3 Samuel Bramel   Little Canada, MN 291951  225 MNJRC
4 Brody Pasciullo     909 Cyclepath

Women - Cat 1/2/3 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA 217761  612 Iowa City Cycling Club
2 Jenna Rinehart   Mankato, MN 160568  607 Specialized
3 Linda Cooper   Ankeny, IA 235018  605 Great Plains Cycling Club
4 Bianca Bergman   Saint Paul, MN 281786  609 Bianchi/Grand Performance
5 Corey Coogan   Minneapolis, MN 261947  608 Ridley Factory Team
6 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317  611 Bianchi/Grand Performance
7 Megan Lennon   Minneapolis, MN 259658  604 Behind-Bars/LGR
8 Beckie Alexander   Minneapolis, MN 12525  606 Curt Goodrich
9 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109  613 Silver Cycling
10 Terra James   Minneapolis , MN 281803  601 Speedfix Racing
11 Jacklyn Carlson   Waconia, MN 259941  357 Silver Cycling
12 Amy Campbell   Minneapolis, MN 263493  614 Silver Cycling
13 Kris Brazil   Faribault, MN 238279  602 Unattached
14 Jeannette Sample     362 Verve Racing
15 Andrea PotyondySmith   Champlin, MN 284728  363 Loon State Cyclists

Women - Cat 4 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Fleck   Proctor, MN 302812  128 Unattached
2 Amy Campbell   Minneapolis, MN 263493  173 Silver Cycling
3 Jacklyn Carlson   Waconia, MN 259941  151 Silver Cycling
4 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109  103 Silver Cycling
5 Meredith Rambow     152 Birchwood/GIS
6 Nicole Waxmonsky-Tu   Saint Paul, MN 277897  107 Hub Cycling League
7 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN 266416  101 Synergy
8 Emily Goltz     109 Unattached
9 Patty Costello   Minneapolis, MN 302062  227 Unattached
10 Caitlin Marine   Northfield, MN 262860  216 St Olaf
11 Manda Lo   Albuquerque, NM 235518  149 Velo Bella-Kona
12 Jenifer Fischer   Red Wing, MN 297493  175 Behind-Bars/LGR
13 Jenny Barba     230 Unattached

Women - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Greeley   Wyoming, MN 301996  232 Gopher Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaShimanoCUOREUSACDFBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee