Race Results for
11th Colossal Cave Stage Race 2009
Tucson, AZ
(Event Information)
Stage Race on 03/29/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Avery Keller Cronyn      El Grupo Youth Cycling
2 Gavin Anderson      

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Cronyn      El Grupo Youth Cycling
2 Logan Boyd      El Grupo Youth Cycling
3 Walter Lopez      YBC Racing/Yuma Bike Club
4 Milo Osterman      El Grupo Youth Cycling
5 Christian Mathews      Individual

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Graves      Waste Management
2 Rodrigo Diaz      YBC Racing/Yuma Bike Club
3 Nick Thorpe      Notre Dame Strada
4 Genaro Diaz      YBC Racing/Yuma Bike Club
5 Jesse Zepeda      YBC Racing/Yuma Bike Club
6 Connor Hiestand      El Grupo Youth Cycling

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Kramer      El Grupo Youth Cycling
2 Primo Yocupicio      YBC Racing/Yuma Bike Club
3 Ricardo Bojorquez      El Grupo Youth Cycling

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 scott biaggi      GST Racing
2 James Silverman      GST Racing
3 Scott Baker      GST Racing
4 Bryan Antol      GST Racing
5 Leo Masursky      GST Racing
6 Peter Brown      GST Racing
7 Danny Bennett      Cyclescience
8 Jon Black      GST Racing
9 Ed Gilligan      GST Racing
10 Paul kealey      Summit Velo
11 Peter Chagaris      Eclipse Racing

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jesus lamb      GST Racing
2 josh gruenberg      Swami's Cycling Club
3 Jay Guyot      GST Racing
4 Bob Pongratz      Swiss American
5 Greg Brumley      
6 Peter Brown      GST Racing
7 Mark Peters      Team Waste Management
8 Adrian Schuamcher      GST Racing
9 Brian Smith      Team Waste Management
10 Phil Lovaglio      Swiss American Racing
11 Andy Duvall      LANDIS/TREK
12 Kurt Kroemer      Swiss American team
13 Bryan Staub      Swiss American Racing
13 Greg Joder      Unattached
15 Stanley Graves      Bike Haus
15 Joe Struttmann      San Tan Racing / Paragon
15 JOE PATRONITE      Southwest Hand Cycling

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF david bixby      Team RPM
DNF Lionel Space      Strada Racing
DNF Bill McDorman      Team One
DNF reg dowdall      southwest hand
DNF Donald Williams      Team RPM
DNF steve alward      unattached
DNF Jim Ostrem      Team RPM
DNF Glenn Eyler      Team RPM
DNF Dale Crockatt   Tucson, AZ 230830   SynCardia
DNF craig Liming      Thunder Mountain Cycling
DNF Lee Gardner      Summit Velo
DNF Jay Hirsch      Southwest Hand Cycling Team
DNF Glenn Harris      Thunder Mountain Cycling
DNF Steve Bohn      Le Scomparse
DNF Dennis Kruse      unattached

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Gunn      Fly V Australia p/b Successful Living Fo
2 Walter Vaughan      landis/trek
3 Nick Schreiber      Summit Velo
4 Eugene Boronow      GS Mengoni
5 Jonathan Parrish      Kenda Pro Cycling p/b Spinergy

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Swanson      Summit Velo
2 Thomas Jondall      Landis/Trek
3 Evan Hepner      Mi Duole
4 Evan Bowman      Team Waste Management
5 Kevin Clegg      University of Arizona
6 Tod Smith      Bicycle Haus Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis McCabe      Waste Managment
2 matt sniegowski      Taser International
3 shawn daly      southwest hand
4 Brian Meyer      
5 Gary Tingley      suncoastvelo/uccjwf
6 keith brodhagen      Procon/Carlos Obriens
7 bryan schlegel      Aggress
8 michael puchowicz      aggress
9 richard biocca      trisports.com cycling/eclipse racing
10 Keith Isaacson      Bicycle Ranch
11 Christopher Chase      Team WM
12 Doug Flynn      YBC - Sahara Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Hansen      Honeywell Cycling
2 Kurt Garbe      Aggress
3 John Ritter      Team Bicycle Ranch
4 jake merry      summit velo
5 Justin Orkney      Summit Velo
6 Michael Dziedzic      Team Waste Management
7 Doug Stewart      Presteza
8 Andres L. Douzoglou      
9 Daniel Dietzel      
10 Douglas Hulett      Bici Club
11 Troy Burns      ECHELON racing
12 Elliot Anderson      Aggress
13 Jeff Biever      Strada Racing
14 Dan Maher      
15 Russell LaFleur      Bicycle Haus/Camelback Cycling Club
16 richard giordano      strada racing
17 Mike Parrish      Landis/Trek
18 Michael Castro      Bicycle Ranch Scottsddale
19 Tim Overbey      
20 Eric Yatko      Strada Racing Team
21 Pat Mause      Summit Velo
22 Jose Migoni      Landis/Trek/VW
23 Brad Erwin      Team DNA Racing
24 Benjamin Erlandson      Procon/Carlos O'Briens Racing
25 Steve Donaldson      Team Vitesse
26 David Prugh      Corning Race Team
27 James Delaney      Carlos Obriens Racing / ProCon Cycling

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mahting Putelis      Bicycle Haus/ Camelback Cycling Club
2 Matthew Beauregard      TriSports.com
3 Randy Sooter      Old Pueblo Gymnastics Academy
4 Andrew Cates      White Mountain Road Club
5 Todd Getzelman      Echelon Racing
6 Thomas (TJ) Johns      Team Tolero
7 Bob Purcell   Mesa, AZ 221685   Team DNA Racing
8 Daniel Baker      Cape Cod Cyclist
9 Marco Menchaca      TriSports.com Cycling / Eclipse Racing
10 DARIN FILA      Team DNA Racing
11 Tom Schmunk      Team YBC Sarah Racing
12 Jason Dannettel      Team Tolero
13 Kent Keegan      Unattached
14 RICHARD STEVENS      Echelon Racing
15 Ross Lamb      Trisports.com Cycling/ Eclipse Racing
16 Elliot Grothe      Unattached
17 Makko DeFilippo      Trisports.com Cycling/Eclipse Racing
18 John Mooney      Echelon Racing
19 Steve Elsbecker      Wolfpack
20 Michael Radcliff   Tucson, AZ 294312   Team DNA Racing
21 Richard Lisk   Tucson, AZ 287416   Unattached
22 Simon Keeton      Team DNA Racing
23 Marco Valente      Syncardia
24 Lawrence Knight      Team Tolero
25 dean wilson      Unattached
26 James Riehle      Boston Road Club
27 JEFF YASHER      YUMA BIKE CLUB
28 John Boswell      Echelon Racing
29 Diuck Del Rio      Echelon Racing
30 Ryan Repucci      N/A
31 Kerry Zuber      Team Tolero
32 Michael Leonard   Sierra Vista, AZ 219630   Thunder Mountain Cycling
33 Ira Gold      Trisport.com-Eclipse Racing
34 Austin Trautman      Waste Management
35 Ghamshyam Ghoman      Echelon Racing
36 Adam Smith      Team Tolero
37 JOHN HARRIS      Unattached
38 Arland Crump      Team Syncardia
39 Ronald Layman      Unattached
40 Jim Eliopulos      Team Tolero
41 Nikolas Hobbs      TriSports.com
42 Joseph Montrose      Unattached
43 jorge perez      Eclipse Racing
44 Jon Eberly      Unattached
45 David Bermudez      Trisports.com cycling/Eclipse Racing
46 Jon Finley      Team DNA Racing
47 Robert Motz      Unattached

Men - Masters - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Franz Hammer      Excel Sports
2 Richard Ellwanger   Tucson, AZ 272136   Aggress
3 RALPH DUCKETT      SOUTHWEST HAND
4 Jim Moutray      INternational Christian Cycling

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Syria Zepeda      YBC Racing/Yuma Bike Club

Women - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bora Leonard   Sierra Vista, AZ 272738   Thunder Mountain Cycling

Women - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monica Suriano      Team Kenda
2 Sue Adkins      Team Kenda
3 Rachel Gioannini      Summit Velo

Women - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Merritt      Team Kenda
2 Janet Itsell      Colavita AZ
3 Sharon Scofield      Team Rhino
4 Tracie Newman      MetroPhBank/Lifelock/TribeRacing
5 Jo Johnson      Team DRT/Deep Blue

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 catherine DICKSON      Metro Phx Bank/LifeLock/Tribe Racing
3 Megan French      Metro Phx Bank/LifeLock/Tribe Racing
4 Tamara Lamb   Westlake Village, CA 179319   Eclipse racing
5 Judy Jenkins      Specialized Designs for Women/Bicycle Ha
6 Sarah Swanson      Summit Velo
DNF paula Bohte      Flanders / MBRC

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Lisa Ribes   Tucson, AZ 269054   Southwest Hand
3 Jo Roberts      Southwest Hand
4 Michelle De Haan      Metro Phx Bank/LifeLock/Tribe Racing
5 Carolyn Carbone      Echelon Racing
6 Mary Jo Ford      
7 Tischa Donaldson      Colavita AZ
8 Corinna Pietruszynski      Summit Velo
9 Cindy Sanchez      Summit Velo
DNF Jennifer Pullen      

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 leanne schmunk      Team YBC Sarah Racing
3 Dixie DeVry      YUMA BIKE CLUB
DNF Sharon Hart      Metro Phx Bank/Lifelock/Tribe Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOUSACDFShimanoSierra NevadaBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee