Race Results for
Copper Cup - MSC #6
Cooper Mountain, CO
(Event Information)
Cross Country on 08/30/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Singlespeed Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Thompson   Breckenridge, CO1:47:02.6 189745  608 Spike
2 Robin Guillaume   Fort Collins, CO1:48:00.7 271402  571 
3 William Davis   Vail, CO1:48:01.7 295345  560 
4 Brian Maslach   Woodland Park, CO2:03:11.5 22802  615 Spike Shooter
5 Jason Trujillo   Fort Collins, CO2:03:24.9 108083  519 Black Sheep / New Belgium
DNF DeJay Birtch   Tucson, AZ 175788  661 Niner Bikes / Ergon

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Christiansen   Lyons, CO40:59.8 295821  555 
2 Parker MCDONALD   44:27.7  616 Vail Mountain Bike Camps
3 Riley Wanzek   Durango, CO47:41.3 298250  602 
4 Jacob TEMPLIN   52:18.3  597 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James WAUGH   1:20:48.1  535 PCL / Wheatridge Cyclery

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Templin   Thornton, CO56:57.6 288038  598 
2 MIke EULER   57:06.4  564 

Men - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vernon Harris   Louisville, CO56:30.1 15167  573 
2 Mark OLSON   1:01:04.9  629 Team Olson
3 Chris FRAZIER   1:02:09.8  546 
4 Dennis Keller   San Juan Capistrano, CA1:02:44.5 297922  582 
5 Ian Jardine   Colorado Springs, CO1:07:22.6 285734  580 Rudy Project / 661
6 Tim Gaffney   Angel Fire, NM1:22:06.1 268679  568 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Quin RALSTON   1:26:22.0  650 
2 T. Quade Jander   Arvada, CO1:38:52.3 288891  541 Team Colorado Singletrack
3 Merrick Westman   Buffalo Creek, CO1:41:07.9 264262  634 
4 Gregory Carney   Lafayette, CO1:50:43.3 278224  668 Tokyo Joes Junior
DNF Drake Uriguen   Fruita, CO 279628  600 Singletrack Bike Shop

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Rubottom   Eagle, CO1:28:39.0 246645  591 Yetis Grind
2 Nelson BALLARD   1:35:16.1  550 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Davis   Blackhawk, CO1:25:24.1 295616  664 Trek Bike Store / Boulder MTB Racing
2 Brian Baker   Vail, CO1:25:32.1 149470  549 
3 Doug Dupuie   Denver, CO1:28:18.2 76455  610 COMotion Sports / Yeti
4 Brian McCall   Carbondale, CO1:28:48.8 23189  586 
5 Clay Fawthorp   West Chester , PA1:30:09.9 183670  565 Village Bike Shop
6 Ryan Schultz   Grand Junction, CO1:31:06.5 240082  514 COMotion Sports / Yeti
7 Leslie Handy   Aurora, CO1:34:32.0 110922  543 Trek of Boulder / Boulder MTB Racing
8 Christopher Taylor   Denver, CO1:40:52.3 263943  622 COMotion Sports / Yeti
9 Kyle Gustafson   Denver, CO1:52:46.3 278528  611 Optimize Endurance Services / BikeSource
DNS Daniel Simpson   Dillon, CODNS 288122  665 Houser Power

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cary Dunn   Pine, CO1:30:57.1 10203  502 COMotion Sports / Yeti
2 Mike Moreland   Morrison, CO1:33:25.8 245717  617 Single Track Factory
3 Tiziano GORTAN   1:34:23.9  570 
4 Tim Dardis   Boulder, CO1:37:07.6 279758  559 Phoenix Multisport
5 Alan CHRISTIE   1:37:59.6  666 Pro Peloton Racing
6 Howard RALSTON   1:38:48.2  651 
7 Phillip JUARROS   1:41:25.3  655 
8 John Ryan   Dillon, CO1:43:00.4 253733  619 
9 Andy Ramirez   Superior, CO1:48:08.6 176007  659 
10 Larry Collins   Denver, CO1:49:13.7 245087  528 BeeCee Racing
11 Jeff PEARSON   1:51:22.7  590 snowytree.com
12 Kyle JOHNSON   1:55:40.2  581 
13 Michael Cook   Aspen, CO2:00:48.6 277690  653 The Next Level
DNS Alex Mintling   Eagle, CODNS 151368  588 Remodelvail.com
DNF Mark HALLENBECK     662 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Como   Evergreen, CO52:25.3 204509  531 Green Mountain Sports Velo
2 Mark Hogan   Snowmass Village, CO52:26.2 296205  542 
3 Rob BALGLEY   52:28.8  609 Pro Peloton
4 Kahn FRANKE   53:44.5  566 
5 Gary BEHLEN   1:00:31.6  552 
6 John WILHELMS   1:00:32.8  667 
7 David Strouse   Broomfield, CO1:09:20.5 195636  596 COMotion Sports / Yeti

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skyler Trujillo   Fort Collins, CO1:44:33.6 284764  520 Niner Bikes
2 Lewis Gaffney   Angel Fire, NM1:50:45.4 247368  567 Team F.I.Taos
3 Ben Malmborg   Boulder, CO1:54:27.3 263999  584 Tokyo Joes Junior
4 Coulter Westman   Bailey, CO2:13:14.0 252761  633 Optimize Endurance Services / BikeSource

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Kalmes   Steamboat Springs, CO1:38:46.4 280780  607 Honey Stinger / Trek
2 Chris Baddick   Boulder1:40:50.4 284559  548 University of Bath
3 Shad Schreiner   Colorado Springs, CO1:41:09.4 241806  620 360 Racing
4 Jason Holbrook   Boulder, CO1:44:36.2 211236  507 PCL Construction
5 Kyle Hughes   Chico, CA1:47:02.3 138671  613 bikeparts.com
6 Jake White   Cambridge, MA1:47:37.8 300810  671 Rocky Mountain Bikes
7 Michael Shea   Basalt, CO1:50:31.6 294673  626 Basalt Bike & Ski
8 Colin Jenkins   Aurora, CO1:52:40.9 258894  509 COMotion Sports / Yeti
9 Erich Swartz   Dillon, CO1:57:18.0 134422  654 Mountian View Sports
10 James Sullivan   Boulder, CO1:59:15.2 221582  621 
11 Andy Hagemann   Boulder, CO2:00:01.7 214084  669 Natural Grocers / XP Companies
12 Drew Hogg   College Park, MD2:11:06.1 260582  673 CU Cycling
13 Will MacDonald   Littleton, CO2:11:30.6 218457  614 Mafia Racing
DNS Chris Butler   Carbondale, CO 264691  500 COMotion Sports / Yeti

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ezekiel Hersh   Frisco, CO1:48:10.2 260750  577 Ellsworth / No Tubes / Hammer
2 Adam Plummer   Avon, CO1:49:46.1 28311  630 Pedal Power
3 Jake Lueckel   Lakewood, CO1:50:15.2 76599  583 Bicycle Village
4 Dan Dunbar   Boulder, CO1:50:32.4 235244  527 Feedback Sports
5 Joshua Cullen   New Castle, CO1:51:14.9 149664  557 Honey Stinger / Trek
6 Scott Gordon   Boulder, CO1:54:56.9 80189  627 COMotion Sports / Yeti
7 Geoffrey Stacey   Frisco, CO1:56:27.0 292853  670 GLS
8 Christopher Tamucci   Steamboatsprings, CO2:00:52.8 278459  628 Honey Stinger / Trek
9 Nick Thelen   Colorado Springs, CO2:02:09.0 200176  518 Feedback Sports
10 Sampson Bruesewitz   Littleton, CO2:05:28.3 149605  674 Optimize Endurance Services / BikeSource
11 Eric Lawrence   Colorado Springs, CO2:16:41.4 20552  648 
DNS Pete Woods   Durango, CODNS 119071  672 Copper Mtn
DNF Casey Hill   Talent, OR 234118  636 Mafia Racing

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Cooper   Superior, CO1:46:32.1 50587  529 Twin Peaks Cycling Team
2 Dean HILL   1:47:39.4  578 Aspen Bike Rentals and Tours
3 Todd Smith   Breckenridge, CO1:48:56.0 40304  675 Breck Velo
4 Douglas Meegan   Littleton, CO1:52:39.4 105731  511 Team Colorado Singletrack
5 Greg Gorrell   Conifer, CO1:58:02.3 221265  506 Feedback Sports
6 Barry Wiebe   Littleton, CO1:58:31.3 171924  521 Team Colorado Singletrack
7 Brian Vitulli   Colorado Springs, CO2:00:16.9 36742  536 
8 Rodrigo Gil Moreno de Mora   Loveland, CO2:00:25.4 240113  505 Diamond Peak Racing
9 Ron Gruber   Avon, CO2:03:03.7 295381  544 Yeti Grind
10 Mike Driver   Fruita, CO2:03:28.0 294288  562 
11 Bonifacio Sandoval   Arvada, CO2:08:48.3 246269  538 COMotion Sports / Yeti
12 Timothy Barnes   Boulder, CO2:11:34.5 96071  551 Mafia Racing
DNS Douglas Hudson   Golden, CO 77069  508 Feedback Sports
DNS Wade Wilderman   Fraser, CO 38221  523 Team Totally Wired

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Soderberg   Conifer, CO1:36:17.1 98141  516 Green Mountain Sports
2 Robert Stanley   Longmont, CO1:38:27.0 262590  676 
3 Ed Ford   Golden, CO1:53:12.8 209727  545 Great Adventure Sports / Empire Burger

Men - Pro - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Henry   Avon, CO1:46:46.3 15853  33 Tokyo Joes
2 Len Zanni   Steamboat Springs, CO1:47:39.9 39400  31 Honey Stinger / Trek
3 Josiah Middaugh   Vail, CO1:49:50.1 174428  39 
4 Kelly Magelky   Denver, CO1:52:30.8 199904  58 Trek VW
5 Mike West   Boulder, CO1:52:47.6 37786  24 Maverick
6 Jake Wells   Avon, CO1:52:52.8 191242  42 Mafia Racing
7 Matthew Beaton   Colorado Springs, CO1:56:02.3 216119  45 Tokyo Joes
8 Kalan Beisel   Colorado Springs, CO1:56:53.5 244363  46 ProCycling/CTS
9 Jeffrey Irwin   Gunnison, CO1:56:58.4 17429  56 CB Builders / Brick Oven
10 Matt Wiebe   Boulder, CO1:57:22.4 242922  25 Team Colorado Singletrack
11 Benjamin Portilla   Oakland, CA1:57:22.5 208016  20 Honey Stinger / Trek
12 Travis Scheefer   Gunnison, CO1:58:59.6 173190  47 CB Builders/Brick Over Pizza
13 Robert Sousa   Thornton, CO1:59:29.7 250172  22 COMotion Sports / Yeti
14 Damien Fraser   Eagle, CO2:00:19.2 213484  60 Mafia Racing
15 David Olson   Sturgis, SD2:01:04.3 275854  40 Quarq / Two Wheeler Dealer
16 Mike Friedberg   Boulder, CO2:02:25.1 12419  59 Giant
17 Jordan Williford   Boulder, CO2:04:38.6 246497  26 Bach Builders
18 Daniel Dombroski   Golden, CO2:05:16.6 81651  53 Rocky Mountain Bicycles
19 Nick Truitt   Breckenridge, CO2:08:34.1 198767  23 PCL Construction/Yeti Cycles/Wheatridge
20 Jason Young   Boulder, CO2:12:45.7 43908  27 Feedback Sports
21 Kat Statman   Lexington, VA2:12:45.9 239294  41 Transparent Racing
DNS Griff Duncan   Boulder, CO 182982  17 Phoenix Multi-sport
DNS Art Nelsen   Boulder, CO 211465  18 Tokyo Joes / Vandessal
DNS Adam Parke   Steamboat Springs, CO 213492  19 Orange Peel
DNS John Nobil   La Jolla, CA 26168  36 Bear Valley Bikes
DNF Kevin Kane   Dillon, CO 223277  37 Cannondale Factory Racing
DNF Bryan Mickiewicz   Littleton, CO 211312  38 Mafia / Hammer
DNF Ross Schnell   Grand Jct, CO 99965  48 Trek / Oakley / Crank Bros
DNF Andy Schultz   Missoula, MT 172534  49 Kenda/Tomac/Hayes

Women - Cat 1/2/3 - Singlespeed Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dellys Starr   Lakewood, CO1:23:42.0 208446  55 Dales Pale Ale/Spot Brand

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire Vandeyacht   Dillon, CO56:21.5 297248  537 Wilderness Sports
2 Rachel Harris   Louisville, CO57:06.4 297671  572 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Hudson   Arvada, CO1:03:17.3 244773  612 Feedback Sports

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Sodergren   Breckenridge, CO1:10:02.5 284503  593 
2 Evelyn Calhoun   Denver, CO1:13:28.8 288128  532 COMotion Sports / Yeti
3 Laura HANLON   1:17:39.3  656 
4 Amy BEISEL   1:21:57.9  533 
5 Kendra MARTINEZ   1:23:07.3  585 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monica Green   Crested Butte, CO1:14:13.7 227013  663 COMotion Sports / Yeti
2 Marjorie Conrad   Denver, CO1:14:31.7 288848  530 COMotion Sports / Yeti

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Rose Alford   Steamboat Springs, CODNS 290015  547 Honey Stinger / Trek

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen Patten   Boulder, CO1:40:13.9 230369  589 Tokyo Joes Junior
2 Wesley Geer   Salt Lake City, UT1:46:03.6 277045  569 Tokyo Joes
3 Ellie Atkins   Boulder, CO1:50:44.6 247843  652 Tokyo Joes
DNF Meghan Kane   Dillon, CO 223279  510 Tough Girl / SCOTT

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Rawley   Dillon, CO2:14:14.2 234957  512 YetiBeti
2 Mia Wilhelm   Boulder, CO2:21:17.2 284678  625 CU Cycling
3 Lauren Ziedonis   Aspen, CO2:28:18.5 248319  522 Basalt Bike and Ski / Columbine Landscap
DNS Sage Wilderman   Fraser, CO 199903  28 Team Totally Wired
DNF Jane Rynbrandt   Del Mar, CA 208322  592 Tough Girl / SCOTT

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Taylor   Denver, CO2:07:28.4 247273  623 COMotion Sports / Yeti
2 Tracy Thelen   Colorado Springs, CO2:10:32.6 245202  599 Feedback Sports
3 Jill Damman   Jackson, WY2:12:35.7 227489  558 Fitzgeralds / Ibex
4 Sarka Ruzickova   Winter Park, CO2:18:39.8 261623  513 YetiBeti
DNF Rebecca Tomaszewski   Encinitas, CA 227909  660 Niner / Ergon

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Wade   Dillon, CO2:06:33.9 228978  601 COMotion Sports / Yeti
2 Elizabeth Overstreet Winfield   Breckenridge, CO2:15:02.2 275055  606 Spike Shooter
3 Pam Seidler   Carbondale, CO2:20:57.3 277022  515 Basalt Bike and Ski
4 Kathryn Judson   Arvada, CO2:27:45.7 47161  540 Innovative Office / Christian Cycling
DNS Jacqueline Wood   Carbondale, CO 11055  604 Chipotle / Titus

Women - Pro - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Huck   Boulder, CO1:56:48.1 194901  32 Tokyo Joes
2 Becca Blay   Boulder, CO1:58:22.5 174258  29 Mafia Racing
3 Laura Anderson   Crested Butte, CO2:01:10.8 165743  57 CB Builders / Brick Oven
4 Kay Sherwood   Colorado Springs, CO2:01:12.4 258965  52 Tokyo Joes
5 Sonya Bugbee   Lakewood, CO2:06:57.0 228971  16 YetiBeti
6 Jennifer Tilley   Carbondale, CO2:07:53.8 166006  54 Spot / Dales Pale Ale
7 Melody Serra   Highlands Ranch, CO2:23:28.1 249421  21 OES / BikeSource

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpySierra NevadaOSMOBonk BreakerCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee