Race Results for
Lehigh Valley Winery Races
Breinegsville, PA
(Event Information)
Road Race on 08/30/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Miller   Morgantown, PA1:41:35 57947  Team Alliance Environmental
2 Mike Stubna   Philadelphia, PA1:42:22 222437  14 Indiana Regional Medical Center
3 Joseph Whitman   State College, PA1:44:48 177933  18 Salamander
4 Chris Johnson   Philadelphia, PA1:44:49 87702  Above Category Racing
5 Nicholas Roeder   Kunkletown, PA1:44:50 235891  tri-state velo
6 S Charles Zamastil   Wichita Falls, TX1:44:51 275731  Quaker City Wheelmen/Breakawayb
7 Jamil Kayin   Philadelphia, PA1:44:52 241998  19 Breakaway Racing
8 John Hunter   Endicott, NY1:47:21 224432  20 Talksoft Racing
9 George Menard   Dover, PA1:47:30 111873  team Alliance Environmental
10 Andrew Johnson   Parkesburg, PA1:47:56 163272  10 Mason Dixon Velo/ Team Cycle Wo
11 Ryan Smolko   Mifflinburg, PA1:51:01 201783  11 Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
12 Ryan Mitchell   Troy, NY1:53:25 197369  Talksoft Racing
13 Charles Hanlon   Phoenixville, PA2:05:46 237360  Guys Racing

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Whiteman   Philadelphia, PA1:02:54 288380  205 Quaker City Wheelmen
2 Calvin Hoops   Philadelphia1:04:54 286845  212 Guys Racing
3 Manuel Caliz   Ephrata, PA1:04:54 244954  185 Shirks Racing Presented by Trek
4 Ryan Serbel   Hartford, CT1:05:46 293409  177 U.S. Army/Central Wheel-GHCC
5 Wesley Kline   Emmaus, PA1:05:47 283449  213 Young Medalists/Team Dual Temp
6 Willie Payton   Brooklyn, NY1:05:47 137827  188 WS UNITED/SHEEPSHEAD CYCLE
7 Charles Hanlon   Phoenixville, PA1:05:48 237360  181 Guys Racing
8 Ryan Clune   Allentown, PA1:05:48 228401  209 Vortex Cycling
9 Zachary Semian   Mertztown, PA1:05:49 250164  204 Chester County Cycling
10 Michael Coyle   Philadelphia, PA1:05:49 238020  198 Quaker City Wheelmen/Breakawayb
11 Jeffrey Alpert   Coopersburg, PA1:05:51 248058  178 Young Medalists/Team Dual Temp
12 Matthew Voyer   Blandon, PA1:05:51 247712  182 Young Medalists / Team Dual Temp
13 Jeffrey Gustafson   Orefield, PA1:05:52 46647  210 Bucks County Racing Club
14 Jonathan Bright   Barto, PA1:05:52 249282  208 Vortex Cycling
15 Jonathan Glick   Lancaster, PA1:05:54 203214  186 Shirk's Racing presented by Tre
16 David Henkel   Fairfax, VA1:05:55 255101  179 Main Line Cycling - BiKyle/Mazu
17 George Harriott   Allentown, PA1:06:03 151764  192 Bikeline/LWA
18 Herb Harbison   Philadelphia, PA1:06:05 298108  203 Guys Racing
19 Tim Blangger   Allentown, PA1:06:06 236405  183 Bike Line/LWA
20 Roy Simonson   Newark, DE1:06:07 242509  199 Christiana Care PT+/FSVS
21 Jeff Covert   Glenmoore, PA1:06:09 266294  193 CCV-HotfootCycles/IronHill Race
22 Curtis Junge   Topton, PA1:06:12 275888  201 
23 Gerald Burkett   Middletown1:06:14 97936  187 Eastern Mobile Cycling Team
24 Steven Derkits   Owensboro, KY1:06:18 286434  176 Specs Racing
25 Timothy Manzella   Philadelphia, PA1:06:20 251348  194 Team Independence p/b phillycyc
26 Noah Zitzer   Asheville, NC1:06:23 198903  195 Kutztown
27 Craig Guensch   Leesburg, VA1:06:47 55605  180 Evolution Cycling
28 Rob Spatola   Yardley, PA1:06:47 282327  202 Young Medalists / Team Dual Temp
29 Michael Gagliano   Philadelphia, PA1:06:47 250963  191 
30 Kyle Knott   Rock Hill, SC1:08:55 274033  190 Team Fitness Together
31 Scott Feather   Emmaus, PA1:21:15 248175  211 Vortex Cycling Club
32 John Miller   Philadelphia, PA1:25:26 286641  196 Quaker City Wheelman/Breakawayb

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Lantz   Ronks, PA0:29:51 277090  254 
2 Rodney Cauffman   0:29:53  260 
3 Peter Flax   Allentown, PA0:30:01 212911  256 
4 jason forsell   Doylestown, PA0:30:07 287306  252 
5 Jason Pizzollo   Allston, MA0:30:10 297574  253 
6 alex winnicker   Lebanon, NH0:30:11 250659  259 
7 Cole Malin   Exton, PA0:30:15 231019  261 Vortex Cycling Club
8 Scott Lyter   Harrisburg, PA0:35:34 213055  257 
9 Zachary Ellwood   Orwigsburg, PA0:38:34 257726  255 Team Vortex
10 Stanley Shala   Lost Creek, PA0:41:05 255315  258 Bike Line

Men - Masters - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Whitaker   Lancaster, PA1:08:40 188739  129 Spinners Cycling
2 Edward Krasnai   Lancaster, PA1:09:39 115580  140 Lateral Stress Velo Inc.
3 Joe Hamilton   Spring City, PA1:09:50 95700  147 Elite Bicycles
4 Paul Pearson   Allentown, PA1:11:19 54984  151 Bucks County Racing Club
5 Thomas Wood   Los Angeles, CA1:11:20 215017  148 Chester County Cycling Foundati
6 Joseph Wentzell   Philadelphia, PA1:11:53 107658  128 Quaker City Wheelmen/Breakawayb
7 Richard Leibfried   Chester Sprgs, PA1:11:55 50369  137 Elite Bicycles
8 Matt Perry   West Chester, PA1:11:56 224448  143 Chester County Velo
9 Kevin Saint Clair   Philadelphia, PA1:11:58 92253  130 Main Line Cycling - Bikyle/Mazu
10 warren holzman   Philadelphia, PA1:12:02 254768  136 Team Alliance Environmental
11 David Krial   Macungie, PA1:12:08 143702  134 Cycledrome
12 Scott Bodin   Nanuet, NY1:12:15 45094  135 TARGETRAINING
13 James Best   Allentown, PA1:12:16 213813  132 Cycledrome
14 Christopher Morabito   Bethlehem, PA1:12:20 248220  142 Cycledrome Bicycling Team
15 John Schwarz   Quakertown, PA1:12:23 290648  138 Bike Line/LWA
16 Matthew Rettig   Cornwall, NY1:12:29 247425  131 CRCA
17 Craig Wurst   Hatboro, PA1:12:32 50212  152 Bucks County Racing Club
18 Philip Laskaris   Philadelphia, PA1:12:52 47646  144 Unattached
19 Ted Slack   Philadelphia, PA1:14:33 195787  127 Quaker City Wheelmen/Breakawayb
20 Joshua Bardige   Laverock, PA1:14:39 167776  133 Team Independence
21 Michael Speranza   Philadelphia, PA1:14:40 76520  146 Quaker City Wheelmen
22 James Lees   Vienna, VA1:22:32 52165  125 Evolution Cycling Club Membersh

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ratzell   Blandon, PA18:31.3 230201  84 Bikeline/LWA
2 Christopher Baranoski   Perkasie, PA18:31.9 230465  85 Chester County Cycling Foundati
3 Zachary Houlik   Breinigsville, PA18:41.5 296256  77 LWA/Bikeline
4 Austin Bright   Barto, PA19:06.2 283285  78 Team Vortex
5 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA19:34.2 290571  80 Bikeline/LWA
6 Zach Prebosnyak   Bethlehem, PA20:45.5 299289  75 Vortex
7 Bailey Semian   Mertztown, PA22:03.1 281672  83 Team Vortex
8 Josh Case   Philadelphia, PA29:02.5 294929  86 QCW/BREAKAWAY
9 Wyatt Saint Clair   Philadelphia, PA29:18.3 269048  81 Main Line Cycling - BiKyle
10 herbie harbison   Phila, PA29:18.4 300693  82 Unattached
11 Emily Krause   Allentown, PA29:18.5 286799  76 Young Medalists-Team Dual Temp
12 Adam Morrison   West Chester, PA29:18.7 299426  79 Triple Trouble Cycling

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Roeder   Kunkletown, PA35:11.2 235891  105 tri-state velo
2 Wesley Kline   Emmaus, PA35:13.3 283449  113 Young Medalists/Team Dual Temp
3 Charles Hanlon   Phoenixville, PA35:51.3 237360  181 Guys Racing
4 Jeffrey Alpert   Coopersburg, PA35:58.9 248058  101 Young Medalists/Team Dual Temp
5 Paul Cunningham   37:35.1  110 QCW/Breakaway Bikes
6 Matthew Voyer   Blandon, PA38:02.4 247712  102 Young Medalists / Team Dual Tem
7 Christopher Baranoski   Perkasie, PA38:07.7 230465  114 Chester County Cycling Foundati
8 Gregory Ratzell   Blandon, PA38:08.0 230201  109 Bikeline/LWA
9 Jonathan Bright   Barto, PA38:11.2 249282  103 Team Vortex
10 Tyler Malay   New Tripoli, PA41:41.4 230145  106 Vortex
11 Joshua Alford   Philadelphia, PA41:59.6 320234  111 QCW/Breakaway Bikes
12 rahkeim crawford   Ewning, NJ42:21.1 293562  112 QCW/Breakaway Bikes
13 Cole Malin   Exton, PA43:55.4 231019  108 Team Vortex
14 Christopher Krause   Allentown, PA44:40.6 265957  100 Young Medalists-Team Dual Temp

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura McCaughey   1:17:54  65 Salamander
2 Andrea Myers   Danbury, CT1:17:56 228117  57 CRCA/Comedy Central-Sid's Bikes
3 Cassandra King   Philadelphia, PA1:17:58 54991  55 Amoroso's/Victory Brewing/Tri-S
4 Christine Fennessy   Emmaus, PA1:18:58 248898  61 South Mountain Cycles
5 Veronica Martinez   1:18:58  63 Hub Racing
6 Emily MacKay   Philadelphia, PA1:18:58 260854  62 Zaveta Cycling
7 Cheri Fager   New Tripoli, PA1:19:00 279899  53 Spinners Cycling
8 Thea Parent   Philadelphia, PA1:19:01 293793  60 Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
9 Erica Allar   Tucson, AZ1:22:03 174914  15 BMW Bianchi
10 Dana Hanchin   Philadelphia, PA1:26:43 206328  51 Sturdy Girl Cycling
11 Jory Reinhart   1:26:43  52 Colavita Racing
12 Lorraine Lipfert (1 - Cat2)   Harleysville, PA1:29:05 242666  50 Zaveta Cycling
13 Tamara Cabalu   Philadelphia, PA1:30:16 198336  58 Quaker City Wheelmen/BreakawayB
14 Lauren Tracy   Arlington, MA1:33:06 200164  56 Vortex Cycling Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA0:50:16 240336  262 Bikeline/LWA
2 Christine Goodhart   Wernersville, PA0:50:18 282045  267 VORTEX
3 Pamela Schmaldinst   Allentown, PA0:52:43 265041  263 JVR Sports
4 Jennifer Bollinger   Trexlertown, PA0:53:10 300823  265 
5 Melissa Garcia   Bethlehem, PA0:56:08 283586  264 Bike Line/LWA
6 Joanne Cannon   Quakertown, PA0:56:27 283338  266 CycleSports/Worth
7 Heidi Marie Reppert   Bethlehem, PA1:01:30 165142  268 VORTEX

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFShimanoBonk BreakerSpySierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee